bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Informacje na temat urządzeń do ładowania indukcyjnego

Jeszcze kilka lat temu bezprzewodowe ładowanie urządzeń mobilnych było wciąż marzeniem o przyszłości. Tymczasem technologia indukcyjna zbliżyła nas do tej możliwości. Za pomocą ładowarek indukcyjnych smartfony i telefony komórkowe mogą być ładowane bez użycia żadnych przewodów, ale bez użycia kabla ładującego. Z naszym poradnikiem dowiesz się, jak to działa.

  • Co to jest ładowarka indukcyjna i jak działa?

  • Zalety i wady ładowarek bezprzewodowych

  • Dla których smartfonów przeznaczona jest ładowarka indukcyjna

  • Co oznacza certyfikat Qi?

  • Nasza wskazówka: Odłącz ładowarkę od zasilania sieciowego

  • Podczas zakupu urządzenia do ładowania indukcyjnego należy pamiętać

 

Co to jest ładowarka indukcyjna i jak działa?

Ładowarka indukcyjna

Konwencjonalne ładowarki do telefonów komórkowych i smartfonów składają się z małych zasilaczy impulsowych, z których wyjścia zazwyczaj dostarczają złącze USB typu a napięcie ładowania dla urządzenia przenośnego. Urządzenie mobilne jest podłączone do odpowiedniego kabla ładującego do ładowania.

Technologia indukcyjna otworzyła drogę do ładowania smartfona bez konieczności podłączania go do kabla. Proces ładowania odbywa się w sposób „bezprzewodowy”. Metoda jest już od dłuższego czasu używana do ładowania elektrycznych szczoteczek do zębów. Ponieważ ładowarka indukcyjna jest zaprojektowana bez otworów do ładowania, nadaje się dobrze do użytku w wilgotnych pomieszczeniach.

Ładowarki, o których mowa również Wireless Charger wykorzystują fizyczny efekt indukcji magnetycznej w celu wytworzenia napięcia w ładowanym urządzeniu przenośnym. W tym celu ładowarka jest wyposażona w szpulę, która emituje pole magnetyczne z napięciem zmiennym. Napięcie zmienne wytwarza zasilacz impulsowy, którego napięcie wyjściowe stymuluje cewkę ładowarki przez sterownik lub moduł kontrolera. Częstotliwość robocza cewki ładowania wynosi od około 100 do 200 kilohtz. Dzięki temu możliwe jest niewielkie mechaniczne wymiary używanych cewek.

W ładowanym urządzeniu przenośnym wbudowana jest kompaktowa cewka odbiorcza, która współpracuje ze stacją ładującą, indukcyjną, podobną do cewki transformatora. Napięcie indukowane przez urządzenie jest doprowadzane do akumulatora urządzenia mobilnego za pomocą regulatora napięcia, który jest w ten sposób ładowany.

Ładowarka indukcyjna

Oprócz ładowania cewki w ładowarce indukcyjnej i odbiorniku ładującym prowadzona jest również dodatkowa komunikacja, aby zapewnić optymalne napięcie ładowania i prąd ładowania oraz zasygnalizować stan naładowania urządzenia mobilnego. Dzięki temu odbiornik informacji w ładowarce steruje niezbędnymi parametrami. To sprawia, że proces ładowania zostaje zakończony przy w pełni naładowanym akumulatorze i wskaźnik LED może tworzyć stan ładowania. Ta droga komunikacji jest porównywalna z technologią RFID (RFID).

W kontekście tego procesu ładowania termin „bezprzewodowy” jest nieco mylący, ponieważ przewody są już używane, a nie tylko nieliczne. Oznacza to, że „bezprzewodowy” oznacza, że nie jest wymagany kabel do podłączenia urządzenia przenośnego do ładowarki.

W celu ujednolicenia konfiguracji urządzeń, od 2008 r. bezprzewodowe konsorcjum Power Consortium (WPC) stworzyło standard takiej bezprzewodowego zarządzania. Konsorcjum składa się obecnie z ponad 600 przedsiębiorstw z całego świata. Wspólnie opracowany standard nazywa się „Qi”, co po chińsku oznacza „energię życiową”. Ten standard Qi jest właśnie tak rozszerzony, że moc ładowania będzie w przyszłości kompatybilna z laptopami i podobnymi dużymi urządzeniami. Do tej pory nie udało się rozpowszechnić jeszcze dwóch innych standardów.

 

Zalety i wady ładowarek bezprzewodowych

Ładowarka indukcyjna

Zaletą procesu ładowania indukcyjnego jest to, że smartfon, który ma być ładowany, musi być tylko włączony. Wkładanie kabla nie jest konieczne, co minimalizuje plątaninę kabli i wtyki i gniazda. Ponadto obecna standaryzacja sprawia, że ładowarka indukcyjna oraz smartfon nie muszą pochodzić od tego samego producenta. Oznacza to jednocześnie, że do wielu mobilnych urządzeń w domu lub biurze potrzebna jest tylko jedna ładowarka - o ile jest ona kompatybilna z procesem ładowania indukcyjnego.

Negatywne jest to, że podczas ładowania urządzenia przenośne muszą pozostawać w kontakcie ze stacją ładującą, co pozwala w tym czasie na nieprowadzenie rozmów telefonicznych. Ponadto transmisja energii przez indukcję ma niższą sprawność niż ładowanie za pomocą kabli: Ładowanie telefonu komórkowego za pomocą ładowarki indukcyjnej trwa dłużej niż za pomocą ładowarki przewodowej. Jeśli ładowarka bezprzewodowa zastąpi konwencjonalną ładowarkę, pozostanie ona prawie (jako potencjalne obciążenie dla środowiska). Ponadto zasilacze impulsowe o wyżej wymienionej częstotliwości roboczej mogą zakłócać odbiór fal radiowych na długich falach, ale nie powinno to być tak ważne w praktyce.

 

Dla których smartfonów przeznaczona jest ładowarka indukcyjna?

Warunkiem koniecznym do bezprzewodowego ładowania telefonu komórkowego jest to, że technologia indukcyjna jest zainstalowana w danym urządzeniu. Przy zakupie bezprzewodowej karty innych producentów można uzyskać listę kompatybilnych urządzeń. Okazuje się to przydatne nie tylko przy zakupie ładowarki, ale także urządzenia mobilnego: Na przykład, jeśli chcesz złożyć nowy smartfon bez konieczności wymiany indukcyjnej stacji ładującej.

Aby móc ładować telefony komórkowe bez własnej technologii ładowania indukcyjnego bezprzewodowo za pomocą ładowarki indukcyjnej, istnieje możliwość zastosowania tak zwanych skrzynek indukcyjnych . Są to etui na telefony komórkowe, w których zainstalowano technologię ładowania indukcyjnego. Posiadają one wtyczkę wkładana do złącza ładowania telefonu komórkowego. W ten sposób można zastosować technologię indukcyjną poprzez mały "skrót".

Ładowarka indukcyjna
 

Co oznacza certyfikat Qi?

Chińskie słowo Qi (wymawiane „tschi”) oznacza witalność lub energię. W zakresie techniki ładowania Qi opisuje wiodący na świecie, bezprzewodowy standard ładowania Wireless Power Consortium (WPC).

Wiodące marki, takie jak Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi, Google, LG, Sony, Nokia i wielu innych producentów, przyłączyły się do WPC. Podobnie jak w przypadku Wi-Fi, NFC lub Bluetooth, również podczas bezprzewodowego ładowania można korzystać z jednego standardu.

Duża zaleta Qi

Ładowarka Qi

Qi nie musi być tą samą ładowarką od tego samego producenta.

Wszystkie telefony i ładowarki z certyfikatem Qi są ze sobą kompatybilne niezależnie od producenta. Oferuje to dużą zaletę, że również w podróży możesz ładować smartfon z certyfikatem Qi bez adaptera sieciowego i kabla do ładowania.

Zwłaszcza, że ładowarki z certyfikatem Qi są używane w restauracjach, miejscach publicznych lub hotelach lub oferowane są do użytku. Zapomniany kabel do ładowania w domu nie stanowi już problemu.

Bezpieczeństwo jest priorytetem

W przypadku certyfikacji Qi są bardzo wysokie wymagania jakościowe i bezpieczeństwa. Badania są przeprowadzane przez niezależne laboratoria badawcze przy użyciu zatwierdzonych przyrządów pomiarowych. Tylko w ten sposób można zagwarantować, że proces ładowania jest niezawodny i bezpieczny.

Istotne cechy to np. niezawodne rozpoznanie obiektywu (FOD) oraz efektywne ograniczenie napięcia w urządzeniu przenośnym. Kolejna specyfikacja Qi opisuje magnetyczne ekranowanie akumulatora, aby zminimalizować nagrzewanie się podczas ładowania.

Logo Qi

Logo Qi Wireless Power Consortium (WPC).

Ładowarka z certyfikatem Qi w Conrad Electronic

Połączenie niepasujących do siebie elementów ładowania indukcyjnego może bardzo szybko doprowadzić do poważnych problemów. Uszkodzone akumulatory lub smartfony niewprowadzające w błąd są konsekwencją tego stanu rzeczy. Jeśli stacja ładująca nie będzie prawidłowo rozpoznawać objektów, w bezpośrednim sąsiedztwie metalowe przedmioty mogą być tak gorące, że w razie dotknięcia dojdzie do bolesnych poparzeń. Z tego względu wszystkie indukcyjne urządzenia położenia, oferowane bezpośrednio przez Conrad Electronic SE, posiadają certyfikat Qi.

 

Nasza wskazówka: Odłącz ładowarkę od zasilania sieciowego

Zasilacz impulsowy w sieci niskiego napięcia pobiera prąd nawet wtedy, gdy nie ma ładowania. Z tego powodu należy odłączyć złącze ładowania indukcyjnego środowiska od sieci elektrycznej, gdy nie jest ono używane. Dotyczy to również ładowarek przewodowych.

 

Co należy uwzględnić przy zakupie urządzenia do ładowania indukcyjnego?

Ładowarka indukcyjna

Ładowarka indukcyjna powinna mieć antypoślizgową powierzchnię kontaktu smartfona. Zalecane jest zastosowanie powierzchni pokrytej gumą lub podobną powłoką, ewentualnie w połączeniu z klamrami lub magnesami mocującymi. Ważne jest, aby smartfon lub telefon komórkowy w stacji ładującej nie mógł się ześlizgnąć, ale żeby się przechylił we wszystkich kierunkach.

Bezprzewodowa ładowarka, która posiada wyświetlacz LED, zapewnia stały odczyt stanu naładowania. Poza tym można szybko rozpoznać, czy urządzenie przenośne prawidłowo umieszczone zostało na indukcyjnej stacji ładującej.

Kompatybilne ładowarki indukcyjne innych producentów ładują zazwyczaj szybciej i bardziej niezawodnie, ponieważ w przeciwieństwie do stacji ładowania wielu dostawców są wyposażone w liczne cewki. Okazuje się to również bardziej praktyczne w codziennym życiu: Jedna z cewek „wyciera” smartfon z reguły zawsze, dlatego nie musi być umieszczany zbyt dokładnie na stacji ładującej.

Ponieważ podczas ładowania nie są połączone z rozmiarami ani standardami, ładowarki indukcyjne oferują dużo przestrzeni projektowej i elastyczność. Urządzenia z funkcją ładowania indukcyjnego mogą zostać zintegrowane np. w meblach, nóżkach lamp lub armaturze samochodowej. Pierwsze modele są już dostępne do (prawie) niewidocznej instalacji.