Tworzenie bezprzewodowych systemów audio za pomocą adaptera Bluetooth®

Adaptery Bluetooth oferują użytkownikom wygodną opcję sterowania domowym systemem hi-fi z poziomu smartfona lub bezprzewodowego odbioru sygnału audio przez słuchawki (na przykład podczas słuchania muzyki w podróży).

W tym przewodniku pokażemy, jak adapter Bluetooth funkcjonuje jako dodatkowy interfejs i jakie urządzenia można do niego podłączyć. Omówimy również rozróżnienie pomiędzy odbiornikami i nadajnikami Bluetooth.Co to jest adapter Bluetooth?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu do przesyłania danych niezbędne były kable. Współcześnie korzystamy jednak przede wszystkim z technologii bezprzewodowej. Bluetooth jest jednym z tego typu rozwiązań.

Nazwa Bluetooth sięga króla Danii i Norwegii, Haralda I "Blauzahn" Gormssona. Był on mistrzem komunikacji jak na swoje czasy. Pierwotnie epitet Bluetooth był tylko nazwą kodową, ale później został przyjęty jako nazwa marki.

Istnieje mnóstwo urządzeń, które są gotowe do współpracy z Bluetooth, a także takich, które nie są w stanie tego zrobić. W tym miejscu do gry wchodzą adaptery.

Łączą one urządzenie nadawcze Bluetooth z drugim urządzeniem, które w rzeczywistości nie posiada odbiornika Bluetooth. Smartfon i radio samochodowe stają się w ten sposób kompatybilne, w tym sensie, że smartfon może wysyłać muzykę do radia.

I odwrotnie, z odpowiednim adapterem, stare urządzenia, takie jak odtwarzacze MP3, które nie mają jeszcze wbudowanego nadajnika Bluetooth, mogą stać się urządzeniami obsługującymi Bluetooth. W ten sposób sygnał może być przesyłany do słuchawek Bluetooth.

Praktyczna wskazówka:

Musisz więc wcześniej wiedzieć, czy chcesz zamienić stare urządzenie w nadajnik Bluetooth, czy stare urządzenie w odbiornik sygnałów Bluetooth. Istnieją również modele adapterów, które są zarówno nadajnikami i odbiornikami.Jak działa technologia Bluetooth?

Bluetooth to standard radiowy, który w przeciwieństwie do sieci WLAN nie jest przeznaczony do pracy na dużych odległościach. Do wymiany danych pomiędzy dwoma urządzeniami Bluetooth wykorzystywane jest pasmo ISM. W tym celu zajmowane jest pasmo od 2,402 GHz do 2,480 GHz. Łącznie wykorzystywanych jest 79 stopni, z których każdy ma odstęp 1,0 MHz.

Aby połączyć się ze sobą, oba urządzenia muszą posiadać funkcję Bluetooth. Jeśli w momencie produkcji zostały zaprojektowane tak, aby były zdolne do obsługi Bluetooth, wbudowany jest w nie chip. Ten chip służy jako nadajnik i odbiornik, czyli jest transceiverem.

Jeśli urządzenie nie posiada wewnętrznego nadajnika Bluetooth, można zastosować adapter. Może on emitować sygnał Bluetooth jako nadajnik lub oceniać przychodzące sygnały jako odbiornik. Aby przypisać sygnały Bluetooth, każde urządzenie ma numer seryjny. Ma on wielkość 48 bitów i umożliwia jednoznaczną komunikację.Do czego służą adaptery?

Dla aplikacji kluczowe jest, aby przed zakupem wiedzieć, jakie urządzenia ma podłączyć adapter.Istnieją modele z różnymi interfejsami.

Cinch

Złącze cinch jest zwykle wymagane jako adapter hi-fi. Jest to standard złącza koncentrycznego i dlatego można je znaleźć w większości systemów stereo.

Wtyczka

Wtyczka jack jest nadal powszechnie stosowana. Można ją znaleźć np. na mikrofonach i słuchawkach. Odpowiednio stare odtwarzacze MP3 lub radia samochodowe są wyposażone w gniazdo dla tych wtyczek.

USB i Mikro-USB

Bardzo często adapter Bluetooth będzie wykorzystywał interfejs USB do bezprzewodowego transportu sygnału. Za pomocą adaptera Bluetooth USB, komputer z wolnym portem USB może być po prostu wyposażony w Bluetooth USB. Jest to również określane jako klucz sprzętowy Bluetooth. Adaptery USB Bluetooth są również dostępne dla klawiatur i notebooków.

S/PDIF lub Toslink

W przypadku starszych systemów audio istotne są adaptery Bluetooth, które zapewniają przygotowanie danych optycznych do transmisji danych cyfrowych. S/PDIF i Toslink można rozumieć jako określenia synonimiczne.Co trzeba wiedzieć o wersjach Bluetooth?

Technologia Bluetooth była stale rozwijana przez dziesięciolecia.

  • Wersja 1.0 mogła przesyłać zaledwie jeden megabit na sekundę.
  • W wersji 2.0 było to już 2,1 megabitów na sekundę.
  • Duży skok nastąpił wraz z wersją 3.0, gdyż teraz możliwe było uzyskanie 24 megabitów na sekundę. Jednak zużycie energii było stosunkowo wysokie.
  • Wersja 4.0 stała się bardziej wydajna przy tej samej prędkości transmisji danych, a także oferowała lepszy standard bezpieczeństwa.
  • Od 2017 roku Bluetooth 4.0 został zastąpiony przez Bluetooth 5.0. Od wersji 5.0 jeszcze bardziej zwiększono szybkość transmisji danych i zasięg. Ostatnią aktualizacją była wersja 5.1 w 2019 roku.


Jakie inne kryteria zakupu są ważne?

Gdy tylko znajdzie się odpowiedni adapter i można obejść się bez denerwujących kabli, codzienność staje się bardziej cyfrowa. Wybierając urządzenie odpowiednie dla naszych potrzeb, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Zasięg

Nadajniki i odbiorniki transportują sygnały w paśmie ISM i dlatego mają ograniczony zasięg per se. Jednak w zależności od jakości urządzenia, istnieją różne maksymalne osiągalne odległości. Za możliwe uważa się odległości od dwóch do stu metrów. Większość urządzeń Bluetooth ma zasięg dziesięciu metrów.

Praktyczna wskazówka: Zasięg jest zawsze podawany w wolnym polu. Oznacza to, że odległości zostały określone bez przeszkód. Jednak nawet materiał kieszeni kurtki jest przeszkodą i ogranicza osiągalną wartość maksymalną w życiu codziennym.

Zasilanie z baterii

Adaptery Bluetooth muszą być oczywiście również zasilane. Zintegrowany akumulator dostarcza niezbędnej energii. Aby ją naładować, wiele adapterów ma dodatkowy interfejs. Z reguły jest to gniazdo dla USB lub micro-USB. Do tego podłączony jest kabel USB.

Wymiary i waga

Jeśli adapter Bluetooth USB ma być jedynie podłączony do komputera, wymiary i waga są mniej istotne. Inaczej jest, gdy adapter jest często używany np. jako pamięć USB do użytku mobilnego.

Im ważniejszy jest aspekt mobilności, tym bardziej znaczące stają się niewielkie wymiary i kilka gramów wagi. Wiele adapterów waży mniej niż sto gramów i ogranicza się do długości i szerokości poniżej dziesięciu centymetrów.