bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

 

Interesujące fakty na temat laserowych urządzeń pomiarowych i ultradźwiękowych dalmierzy

 • Co to jest dalmierz?

 • Jakie są rodzaje dalmierzy

 • Kryteria zakupu dalmierza - na co należy zwrócić uwagę?

 • Przykład zastosowania: Określ powierzchnie ścian i sufitów do prac malarskich

 • Przykład zastosowania: Pomiar w fotografii

 • FQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące dalmierzy

 • Wniosek: Jak kupić odpowiedni dalmierz

Urządzenia laserowe i dalmierz
 

Co to jest dalmierz?

Miernik odległości lub damierz służy do szybkiego, łatwego i dokładnego pomiaru odległości. Dzięki temu zbędne jest uciążliwe i - przy większych odległościach, coraz bardziej podatne na błędy wykonywanie pomiarów taśmą mierniczą.Prosta obserwacja powierzchni (lub alternatywnie tarcza celownicza) i naciśnięcie przycisku to wszystko, co jest potrzebne do określenia dokładnej odległości do mierzonego obiektu w możliwie najkrótszym czasie. Ogromną zaletą dalmierzy jest to, że nawet trudno dostępne obiekty można zmierzyć bez dodatkowych pomocy, na przykład w przypadku wysokich sufitów w pomieszczeniach zasłoniętych meblami lub innymi przeszkodami. Lepiej wyposażone dalmierze laserowe umożliwiają także pomiary pośrednie za pomocą wbudowanego inklinometru z wykorzystaniem triangulacji. Dzięki temu można określić na przykład wysokość muru lub obiektu budowlanego, nawet jeśli bezpośredni pomiar nie jest możliwy.

Co to jest dalmierz?
 

Jakie są rodzaje dalmierzy?

Metody pomiaru stosowane dzisiaj w kompaktowych, ręcznych urządzeniach do pomiaru odległości oparte są na promieniowaniu laserowym lub falach ultradźwiękowych. Przy czym, pojawienie się niedrogich laserowych mierników odległości sprawiło, że metoda pomiaru ultradźwiękiem stała się mniej popularna. Podczas gdy dalmierze laserowe wykorzystują do pomiaru modulowaną, wąsko skupioną i widzialną wiązkę laserową, dalmierze ultradźwiękowe emitują impulsy dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. W obu metodach pomiaru odległość do obiektu jest obliczana na podstawie różnicy czasu między transmisją impulsu a odbiorem odbicia sygnału.

Zalety i wady obu metod pomiaru:

Dalmierz ultradźwiękowy:

Korzyści:

 • Dostępne są bardzo niedrogie urządzenia
 • Wystarczająca dokładność w pomieszczeniach oraz na gładkich, większych powierzchniach

Wady:

 • Ograniczony zasięg i dokładność, ledwie nadaje się do zastosowań na zewnątrz
 • Małe obiekty pomiarowe nie mogą być niezawodnie widziane i mierzone
 • Podatny na wiatr, wahania temperatury i pochyłe przedmioty
 • Powierzchnie pochłaniające dźwięk zmniejszają zasięg lub całkowicie uniemożliwiają pomiary
 

Dalmierz laserowy

Korzyści:

 • Niedrogie urządzenia dla początkujących
 • Zasięg do 200 m i dokładność pomiaru +/- 1 mm
 • Możliwe użycie niezależnie od wiatru i temperatury
 • Nawet małe obiekty mogą być precyzyjnie celowane i mierzone

Wady:

 • Powierzchnie odbijające mogą mieć negatywny wpływ na pomiar
 • Mgła, śnieg lub deszcz i bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą zmniejszyć zasięg
 

Kryteria zakupu dalmierza - na co należy zwrócić uwagę?

Kryteria zakupu dalmierza laserowego - na co musisz zwracać uwagę przy zakupie?

Ważny jest nie tylko maksymalny zakres pomiarowy, ale także to, czy przyrząd do pomiaru odległości będzie używany tylko w pomieszczeniu, czy na zewnątrz. Dane producenta dotyczące maksymalnego zakresu pomiarowego odnoszą się z reguły do idealnego obiektu, zwłaszcza do obiektu pomiarowego o dobrej odblaskowej powierzchni, bez bezpośredniego promieniowania słonecznego lub zakłóceń przez światło sztuczne. Dlatego przy zakupie zaleca się zaplanowanie wygodnego zapasu, aby rzeczywiście zmierzyć spodziewane odległości - nawet w niesprzyjających warunkach.

W ciągu dnia zwykle dzieje się tak na zewnątrz, że nawet bez bezpośredniego światła słonecznego punkt laserowy nie jest już widoczny gołym okiem w stosunkowo niewielkiej odległości lub jest wyświetlany tylko z niskim kontrastem. Pomiar może być trudny. Dlatego do użytku na zewnątrz i w sektorze budownictwa nadają się wyłącznie dalmierza laserowego z celownikiem optycznym. Przy dzisiejszej generacji urządzeń jest on najczęściej cyfrowo zintegrowany z kolorowym wyświetlaczem TFT. Punkt lasera jest wyraźnie widoczny w celowniku, bezpośrednie i nieporęczne spojrzenie na optykę celu nie jest już konieczne. Dla większych odległości pomiarowych wiele urządzeń oferuje funkcję zoom, która znacznie ułatwia precyzyjne celowanie.

Do prac wewnątrz, w budownictwie oraz do architektury krajobrazu zalecany jest dalmierz laserowy ze zintegrowanym czujnikiem nachylenia. Dodatkowe informacje dotyczące kąta mogą zostać dodane do wielu zaawansowanych funkcji pomiarowych. Obejmują one na przykład:
 

 • Pomiary nachylenia
 • Śledzenie wysokości
 • Pomiar pochyłych obiektów
 • Pomiar wysokości profilu
 • Pomiary pośrednie nad przeszkodami
 • Pomiar za pomocą zdjęcia
   

Urządzenia do pomiaru odległości z funkcją przechowywania i przesyłania zmierzonych wartości (i zdjęć) mogą zaoszczędzić dużo czasu na częste i złożone zadania pomiarowe oraz sprawiają, że uciążliwe zapisywanie zmierzonych wartości i nazw obiektów jest niepotrzebne. Wyraźnie oznaczone zdjęcia z wprowadzonymi wartościami pomiarowymi, przygotowane przy użyciu aplikacji lub oprogramowania komputerowego, ułatwiają bezpieczne przypisywanie i pomagają uniknąć błędów.

Laserowy dalmierz
 

Przykład zastosowania: Powierzchnie ścienne i sufitowe do prac malarskich

Określanie i sumowanie każdego malowanego obszaru za pomocą miernika lub taśmy mierniczej jest nie tylko uciążliwe, ale również czasochłonne. Za pomocą urządzenia do pomiaru odległości zadania takie można wykonać w bardzo krótkim czasie. Przy zakupie upewnij się, że urządzenie ma funkcję powierzchni ściany, zwaną również „funkcją malowania”. W zależności od wersji odpowiednio wyposażone dalmierze automatycznie dodają wszystkie powierzchnie ścian, a w niektórych przypadkach pozwalają nawet na uwzględnienie powierzchni sufitu. Po zakończeniu pomiarów na wyświetlaczu pojawi się całkowita liczba metrów kwadratowych. W ten sposób zarówno pomiar przygotowania oferty, jak i określenie wymaganej ilości farby odbywa się w ciągu kilku sekund.

 

Przykład zastosowania: Pomiar w fotografii

Stoisz przed obiektem, który jest obecnie niedostępny, ale nadal musisz określić jego wymiary? Również w tym przypadku mamy rozwiązanie, a mianowicie pomiar na obrazie. Wystarczy jeden pomiar – przeprowadzony pod kątem prostym do obiektu. Kontury obiektu są następnie oznaczone ruchomymi strzałkami na zrobionym zdjęciu, a zmierzone wartości wysokości, szerokości i powierzchni są wyświetlane bezpośrednio na wyświetlaczu. W przypadku obiektów okrągłych można również określić jego średnicę.

 

FQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące dalmierzy

Czy istnieje minimalna odległość pomiaru?

Tak. W przypadku ultradźwiękowych urządzeń do pomiaru odległości jest to zwykle w zakresie 50 cm lub więcej. W zależności od modelu dalmierze laserowe można stosować na znacznie mniejszych odległościach od 5 cm.

Co z dokładnością? Czy miara lub miara nie jest dokładniejsza?

Wysokiej jakości dalmierz laserowy zapewnia dokładność pomiaru do +/- 1 mm, również na większych odległościach i z nierównościami na podłożu. Ponadto nie występują błędy pomiarowe, które mogą łatwo wystąpić podczas pracy z taśmami pomiarowymi i innymi mechanicznymi urządzeniami pomiarowymi.

Na mocno odbijających powierzchniach pomiar za pomocą laserowych mierników odległości nie działa. Co mogę zrobić

Przyklej po prostu kawałek taśmy maskującej do obiektu pomiarowego lub użyj specjalnej tablicy celowniczej.

Punkt lasera jest tylko słabo widoczny. Czy można jakoś temu zaradzić?

Widoczność plamki lasera została poprawiona dzięki specjalnym okularom do obserwacji lasera, które głównie przepuszczają czerwone światło. W każdym przypadku zaleca się zastosowanie dalmierza laserowego z wbudowanym celownikiem do użytku na zewnątrz.

 

Wniosek: Jak kupić odpowiedni dalmierz

Bardzo proste zadania można wykonać za pomocą dalmierza ultradźwiękowego. Na przykład, do zadań malarskich lub ozdobnych w pomieszczeniach nie są potrzebne pomiary z dokładnością do milimetra. Duże ściany i sufity niezawodnie odbijają sygnał ultradźwiękowy - nie ma ryzyka pominięcia docelowego punktu pomiarowego. Podobnie, firma produkująca okna, która zwykle mierzy tylko ościeżnice okienne i drzwiowe, nie potrzebuje wysokiej klasy urządzenia do pomiaru odległości, posiadającego wiele funkcji. Wystarczy proste, ale kompaktowe i dzięki temu łatwe do przenoszenia laserowe urządzenie do pomiaru odległości.

Dla bardziej wymagających zadań pomiarowych w przemyśle budowlanym i dla użytkowników zorientowanych na komfort, dobrze wyposażone dalmierze laserowe oferują jednak wiele zalet. Możliwość zapisywania danych pomiarowych, a czasem także obrazów mierzonych obiektów oraz przenoszenia i edytowania ich na smartfonie, tablecie lub komputerze PC może zaoszczędzić wiele czasu i pracy w rozbudowanych projektach. Równie dobrze odpowiednio wyposażone dalmierze umożliwiają pomiary, które w przeciwnym razie byłyby możliwe tylko przy użyciu dodatkowych narzędzi i dużej ilości czasu. W takich przypadkach wyższa cena zakupu wysokiej jakości wielofunkcyjnych dalmierzy zwraca się po krótkim czasie.