bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Fotokomórki, bariery świetlne, detektory niebezpieczeństwa oraz inne włączniki optyczne gotowe natychmiast do instalacji. Dzięki wysokiej czułości będą w stanie szybko uruchomić urządzenie lub system alarmowy. Sprawdź fotokomórki Panasonic, Contrinex, DataLogic!

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Informacje na temat fotokomórek

  • Co to jest bariera świetlna?

  • Budowa i tryb działania

  • Typy i modele czujników optycznych

  • Zalety i wady w skrócie

  • Pytania i odpowiedzi

 

Co to jest bariera świetlna?

Fotokomórka składa się z najczęściej niewidocznego dla ludzkiego oka promienia z określonym zakresem. Jeśli przeszkoda ta zostanie złamana przez obiekt, ciało mechaniczne lub wchodzącą do niej osobę, wywołuje to efekt. W ten sposób można na przykład automatycznie otworzyć bramkę lub drzwi. Poza tym w obszarze techniki bezpieczeństwa stosowana jest niewidoczna zapora świetlna. Jeśli włamywacz wytworzy się w zasięgu przegrody, uruchamiany jest alarm lub włączany jest reflektor w zależności od systemu.

 

Budowa i tryb działania

Czujnik optyczny jest wyposażony w odbiornik zwany również „czujnikiem”. Wykonuje on przerwy w promieniowaniu światła, a następnie zapewnia wyzwolenie sygnału. Element odbiorczy to fotodioda, fototranzystor lub tak zwany rezystor zależny od światła. Odbiornik posiada źródło światła, które może być żarówką lub lampą LED. Niektóre bariery mają wszystkie pojedyncze części w jednym elemencie, inne są wyposażone w kilka elementów.

 

Jakie są rodzaje fotokomórek?

Musisz zdecydować, czy chcesz kupić tak zwany model jednorazowy lub refleksyjny czujnik optyczny.

Czujnik optyczny jednokierunkowy

Nadajnik i odbiornik znajdują się w osobno od siebie elementy. Montaż wymaga dobrze zaplanowanej konstrukcji, w której wiązka światła może znajdować się w pewnej odległości od elementu odbiorczego. Czujniki utrzymują niewidoczną kurtynę świetlną między elementami, aż do wlotu obiektu. Montaż jest zazwyczaj trudniejszy niż w przypadku refleksyjny czujnik optyczny, co zwiększa zasięg.

Bariera odbiciowa / czujnik światła odbijającego: 

Jest to fotokomórka, której nadajnik i odbiornik zostały połączone razem w jednym elemencie. Światło emitowane przez obiekt jest oceniane, specjalny reflektor nie jest konieczny. Zwłaszcza w technice fotograficznej często stosowane są refleksyjny czujnik optyczny. Dzięki prostemu montażowi są one popularne również w przypadku fotokomórek do zabezpieczenia firmy.

Dobrze wiedzieć

Specjalne filtry są częścią typowych akcesoriów do włącznika światła. Ponieważ często inne źródła światła i promieniowanie słoneczne zakłócają niezawodne działanie. Dzięki filtrom, takim jak maskowanie tła, można to w łatwy sposób wyrównać.

 

Zalety i wady są widoczne od razu

Typ fotokomórkiKorzyściWady 
Czujnik optyczny jednokierunkowyDuży zasięg

Czasochłonny montaż

 
Bardzo dokładny punkt zadziałania, szczególnie w przypadku światła laserowegoCzęsto trudny montaż, ponieważ położenie elementów jest ważne dla siebie 
Wysoka szybkość reakcji, dlatego nadaje się również do zastosowania w aparatach fotograficznychWysoka podatność na zakłócenia: Trudności w przypadku zmiany pozycji; wystarczy już burza 
Czujnik fotoelektryczny refleksyjny

Czujnik, który uruchamia się niezależnie od koloru i kształtu

Zazwyczaj mniej duży zasięg, w zależności od wielkości wynosi maksymalnie od 2 do 10 metrów

Niezawodny również w bardzo jasnym tleWolniejszy czas reakcji do jednej milisekundy
Prawie niepodatne na zakłócenia, ponieważ zmiana pozycji nie ma wpływu na jakość czujnika  
Łatwy montaż za pomocą jednego elementu  
 

Pytania i odpowiedzi

Na co należy zwracać uwagę przy bramce świetlnej?

Po wybraniu wariantu jednokierunkowego lub wariantu refleksyjna włącznika światła, należy zwrócić uwagę na cechy jakościowe. Obejmuje to niezawodne rozpoznawanie obiektów, niezależnie od koloru, struktury powierzchni i kształtu wchodzącego obiektu. W najlepszym przypadku fotokomórka umożliwia nawet wykrywanie obiektów odbijających lub prawie przezroczystych i uruchamianie ich funkcji również w przypadku maszyn wchodzących w promień niewidocznych. Odpowiednie informacje można zawsze znaleźć w naszych opisach produktów.

Jak można zbudować / zamontować szafkę?

Dostępne są różne instrukcje, dzięki którym możesz samodzielnie zbudować bramkę świetlną. Oferujemy zestawy i komponenty do bezpiecznej wykrywania oraz duży zasięg. W przypadku braku części lub konieczności jej wymiany z upływem czasu, znajdź odpowiedni element. Uwaga: Test i naprawy może wykonywać tylko specjalista. Oczywiście możesz także nabyć gotowe fotokomórki, które pozwalają na bezproblemowy montaż nawet w miejscach o ograniczonej przestrzeni. W przypadku pytań o obszary zastosowania i warianty prosimy zwrócić się do naszego zespołu serwisowego.

Kto może sprawdzić działanie fotokomórki?

Kontrola nadajnika i odbiornika odbywa się poprzez pomiar napięcia w woltach. Dlatego funkcjonalność może być sprawdzana tylko przez wykwalifikowany personel. 

 

Włączniki optyczne: fotokomórki dla automatyki i uniwersalnych zastosowań zewnętrznych

Fotokomórki mogą przyjąć postać, gotowych do montażu w warunkach zewnętrznych (ochrona IP od standard bryzgoszczelnego "w górę") czy pomieszczeniach, barier zabezpieczających teren przed niepożądanym dostępem, dokonując detekcji obiektów odnalezionych w przestrzeni w oparciu o analizę odbitego od nich światła. Mogą one zareagować uruchamiając źródło światła zewnętrznego lub wejść w skład systemów alarmowych. Oprócz zastosowania w charakterze barier zabezpieczających, niewielkie czujniki fotoelektryczne o mniejszym, mierzonym w mm zasięgu, będą stanowić komponenty układów precyzyjnych, np. jako czujniki bezstykowe.

Jak fotokomórki niezawodnie pomagają w ochronie terenu i mienia

Fotokomórki, które instalowane są w obrębie gospodarstw domowych i obiektów przemysłowych, pozwolą na wykrycie przesunięcia się obiektu / osoby nawet w promieniu ponad 65 m. Te bariery świetlne umieszczone bywają w obudowach odpornych na zarysowania i łatwych w czyszczeniu, dzięki czemu w prosty sposób można dokonać konserwacji części produktów odpowiedzialnych za detekcję. Czas reakcji fotokomórki to zwykle mniej niż 1 ms, co pozwala urządzeniom wykonać swoje zadania szybko i bez zarzutu. Potencjalny nabywca gotowego sprzętu opartego o fotokomórkę może w intuicyjny sposób dokonać dostrojenia czułości i zakresu urządzenia do celów energooszczędnego oświetlenia danej powierzchni lub zabezpieczenia jej przed próbami wtargnięcia.

Miniaturowe bariery świetlne w układach precyzyjnych – co potrafi bezstykowy czujnik optyczny

Bezstykowe czujniki optyczne to bariery świetlne, które spełniają zwykle funkcję urządzeń wykonawczych. Dzięki miniaturowej budowie, okazują się niezawodne w konstrukcji przemysłowej takich produktów, jak czujniki pozycyjne, stroboskopowe mierniki obrotów czy wyłączniki krańcowe, a także w modelarstwie – na gruncie czysto hobbystycznym. Wyposażone w okna fotokomórek odpornych na zarysowania, wsparte wzmacniaczami światłowodowymi i odbłyśnikami, bariery zabezpieczające oferują dziś także precyzję detekcji obiektu dzięki zaimplementowanym filtrom pyłkowym. Zasięg czujników fotoelektrycznych to – zależnie od potrzeb modelu, w którym mają zostać zainstalowane – od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, natomiast ostatecznie przypisana im funkcja może być odzwierciedlona w budowie wybranego modelu (np. formą czujnika optycznego szczelinowego czy refleksyjnego).

Bariery świetlne o najwyższej jakości już w Conrad 

Zapotrzebowanie na fotokomórki – czy to gotowe do użytku urządzenia oparte o czujnik fotoelektryczny, czy to komponenty do zastosowań przemysłowych niewielkiego rozmiaru – zawsze oparte jest o jasno sprecyzowane wymagania. Conrad jest miejscem, w którym zaopatrzyć się można zarówno w funkcjonalną barierę świetlną, jak i czujnik optyczny, których parametry idealnie odpowiadać będą zamierzonemu wykorzystaniu przez nabywcę, reprezentując szeroki wachlarz kategorii cenowych.