bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Ciesz się muzyką bezprzewodowo dzięki głośnikom Bluetooth

Słuchanie muzyki bez konieczności myślenia o kablach - głośniki Bluetooth umożliwiają to zadanie. Można je połączyć bezprzewodowo z odtwarzaczem MP3, smartfonem lub innym urządzeniem obsługującym technologię Bluetooth, aby odtwarzać zapisane na nich pliki audio. Z naszego poradnika dowiesz się, jak działają głośniki i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

W salonie czy sypialni, w ogrodzie, w parku czy podczas przejażdżki rowerowej - głośniki Bluetooth oferują możliwość słuchania muzyki zawsze i wszędzie. Są one połączone poprzez technologię Bluetooth z odpowiednim urządzeniem końcowym w celu odtwarzania zapisanych na nim treści. Z reguły takie głośniki są wyposażone w zintegrowany akumulator, dzięki czemu można zrezygnować z kabla sieciowego do zasilania.

Ponadto, większość urządzeń jest zaprojektowana tak, aby były wytrzymałe i poręczne, dzięki czemu łatwo je przenosić – zmieszczą się nawet w kieszeni lub plecaku. Natomiast większe głośniki często wyposażone są w praktyczne uchwyty. Ogólnie rzecz biorąc, głośniki Bluetooth są świetną alternatywą dla słuchawek, gdy większa grupa chce wspólnie słuchać muzyki lub ich użycie wydaje się niepraktyczne.Jak działają głośniki Bluetooth?

Głośniki Bluetooth można bezprzewodowo sparować z urządzeniami elektronicznymi, takimi jak smartfony, tablety, laptopy, komputery PC, a nawet inteligentne zegarki (jedynym warunkiem jest posiadanie funkcji Bluetooth). Technologia Bluetooth to opracowany w latach 90. standard przemysłowy, który umożliwia radiowe przesyłanie danych na stosunkowo niewielką odległość.

Urządzenia Bluetooth funkcjonują jako sprzęt krótkiego zasięgu i przesyłają informacje za pośrednictwem tzw. pasma ISM, które jest wykorzystywane z szerokością 2,402 i 2,480 GHz. Zaletą tego typu połączenia jest bezpośrednia komunikacja. Każdemu urządzeniu Bluetooth przypisany jest numer, po którym można je jednoznacznie przyporządkować w sieci radiowej.

Podczas parowania dwóch urządzeń, dozwolone jest tylko jedno połączenie pomiędzy danymi komponentami. Inne urządzenia Bluetooth znajdujące się w pobliżu nie mają na to wpływu.

W porównaniu z głośnikami WLAN, głośniki Bluetooth mogą być używane niezależnie od routera WLAN. Niektóre modele oferują dodatkowe źródła odbioru radia FM, gniazda kart pamięci dla kart SD lub porty USB do odtwarzania treści nawet bez połączenia Bluetooth.Klasy Bluetooth w skrócie

Zasięg Bluetooth jest różny w zależności od urządzenia i zależy między innymi od klasy urządzenia. Sprzęty posiadające Bluetooth klasy 1 osiągają zasięg do 100 m (200 m na zewnątrz z Bluetooth 5.0), natomiast te klasy 2 mają zasięg 10 m (50 m na zewnątrz). Urządzenia klasy 3 oferują najkrótszy zasięg na poziomie 1 m (10 m na zewnątrz). Większość smartfonów działa w oparciu o Bluetooth klasy 3, ponieważ zużywa on najmniej energii. Głośniki Bluetooth często należą do klasy 2. Takie modele są zazwyczaj całkowicie wystarczające, ponieważ w bardzo niewielu przypadkach ma sens umieszczanie głośnika w odległości 50 m. Jeśli jednak pożądany jest większy zasięg, należy wybrać klasę 1.

Specyfikacje dotyczące maksymalnego zasięgu należy rozumieć raczej jako wartości teoretyczne, ponieważ mogą być one zrealizowane tylko w idealnych warunkach. Ściany, drzwi i inne urządzenia elektroniczne, znajdujące się pomiędzy głośnikiem a źródłem muzyki, są potencjalnymi źródłami zakłóceń. Wzajemne zaburzenia sygnałów występują również pomiędzy technologiami WLAN i Bluetooth. W takim przypadku pomaga przesunięcie dwóch elementów Bluetooth bliżej siebie. Na jakość połączenia może również wpłynąć niski poziom naładowania baterii.

W celu poprawy zasięgu oferowane są wzmacniacze Bluetooth. Należy tu jednak rozważyć stosunek kosztów do korzyści. Urządzenia klasy 3 zazwyczaj nie są warte zakupu, ponieważ można je zoptymalizować tylko w ograniczonym zakresie i nie osiągają poziomu urządzeń klasy 2. Jeśli natomiast chce się zwiększyć zasięg głośnika należącego do klasy 1 lub 2, zakup wzmacniacza może mieć sens, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie on kosztował więcej niż wymagałby zakup głośnika o wyższej klasie urządzenia.Wersje i profile Bluetooth – co jest istotne dla głośników?

Od momentu powstania, standard Bluetooth był wielokrotnie zmieniany i na przestrzeni lat pojawiał się w różnych wersjach. Większość nowoczesnych urządzeń bazuje na obecnym standardzie radiowym Bluetooth 5.

Został on wprowadzony w 2016 roku. Jak na razie istnieją dwie zoptymalizowane wersje (Bluetooth 5.1. i Bluetooth 5.2.), które umożliwiają ulepszoną transmisję dźwięku. Głośniki Bluetooth dostępne są zazwyczaj od wersji 4.1 lub 4.2.

Głośniki powinny mieć co najmniej Bluetooth 4.1, gdyż wersja 4.0 nie jest przystosowana do przesyłania większych ilości danych.

Jeśli smartfon lub inne urządzenie końcowe bazuje na nowszej wersji niż głośnik, nie stanowi to problemu, ponieważ wszystkie edycje Bluetooth z wyjątkiem 4.0 są kompatybilne w dół. Oznacza to, że urządzenia o różnych wersjach mogą bez problemu wymieniać dane.Co jest ważne przy zakupie głośników Bluetooth?

Przy zakupie głośników Bluetooth należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

Czas pracy baterii

Jakość dźwięku jest oczywiście decydującym kryterium, ale żywotność baterii jest równie istotna. Dobre głośniki wyposażone są w baterie litowo-jonowe, które pozwalają na kilka godzin ciągłej pracy.

Dla orientacji: głośniki średniej klasy mają czas pracy około 8 godzin. Istnieją jednak również znacznie mocniejsze modele, które mogą pracować przez ponad 20 godzin. W związku z czasem pracy należy zwrócić uwagę na wartość znamionową miliamperogodzin akumulatora. Im jest on wyższy, tym większa jest pojemność baterii i tym dłużej urządzenie może pracować.


Wielkość i ciężar

Rozmiar i waga są również istotnymi czynnikami, zwłaszcza jeśli zależy Ci na przenośnym głośniku Bluetooth. Z reguły im większe urządzenie, tym lepsza jakość dźwięku.


Interfejsy

Jeśli chodzi o porty, to powinno być przynajmniej wejście AUX do słuchawek ze zwykłym kablem typu jack 3,5 mm. Praktyczny jest również port USB do podłączenia power banku za pomocą kabla.

USB można również wykorzystać do podłączenia z komputerem lub innym nośnikiem w celu uzyskania dostępu do zapisanej biblioteki muzycznej. Większość dzisiejszych głośników do ładowania baterii posiada port micro-USB. Praktyczne jest również dodatkowe gniazdo kart SD, które może służyć do odczytu zawartości z kart pamięci.

Korzystanie na zewnątrz

Kompaktowe głośniki Bluetooth, które są odporne na zachlapanie i wstrząsy, nadają się również do użytku na zewnątrz. Najlepiej, jeśli i one są wyposażone w uchwyt do przenoszenia lub pasek do bezpiecznego transportu. 

Jeśli przewidujesz, że głośnik może być narażony na silne wpływy atmosferyczne, zwróć uwagę na jego wodoodporną kosntrukcję. Zalecane są modele o stopniu ochrony IP67. Są zabezpieczone przed kurzem i chwilowym zanurzeniem (maks. głębokość 1 m pod wodą przez 30 minut).Nasza rada: aptX warto wykorzystać do głośników Hi-Fi i filmów

Warunkiem dobrej jakości dźwięku jest zastosowanie Bluetooth A2DP. Za kompresję sygnałów audio odpowiadają tak zwane kodeki. Oprócz SBC, należą do nich przede wszystkim aptX. Zaletą aptX jest to, że umożliwia mniejszą kompresję materiału danych, a tym samym wyższą jakość dźwięku. Optymalizacja jest jednak zauważalna dopiero od jakości Hi-Fi. Kolejnym plusem aptX jest niższy czas opóźnienia (latencja). Ma to szczególne znaczenie, gdy głośniki służą do odtwarzania dźwięku z filmów. Podczas ich odtwarzania bardzo ważna jest niska latencja, która zapewnia synchronizację obrazu i dźwięku.FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące głośników Bluetooth

Czy można używać głośników Bluetooth ze starszym systemem Hi-Fi?

Starsze systemy Hi-Fi nie obsługują Bluetooth, co oznacza, że muszą być najpierw wyposażone w nadajnik radiowy. Bluetooth jest do tego odpowiednim wyborem. Tutaj warto upewnić się, że obsługiwany jest kodek aptX, aby muzyka mogła być odtwarzana w jak najlepszej jakości.
 

Jakie głośniki Bluetooth najlepiej sprawdzają się jako przenośne?

Głośniki mini Bluetooth mają poręczną i kompaktową konstrukcję, dzięki czemu świetnie nadają się do transportu. Jakość dźwięku w takich urządzeniach jest zazwyczaj nieco niższa niż w standardowych, ale i tak lepsza niż w głośnikach smartfonów.
 

Co jest zaletą akumulatorów litowo-jonowych?

Akumulatory litowo-jonowe nie mają efektu pamięci i charakteryzują się niskim współczynnikiem samorozładowania. Ponadto, proces ładowania może być często przerywany. Ogólnie rzecz biorąc, ich największą zaletą jest żywotność.