Porady

Informacje na temat gniazd sterowanych radiowo do użytku wewnątrz i na zewnątrz

Z bezprzewodowym gniazdem wtykowym pomiędzy wtyczką urządzenia a gniazdem ściennym za pomocą pilota zdalnego sterowania. Gniazdo sterowane radiowo służy jako uniwersalny, bezprzewodowy przełącznik do prawie wszystkich urządzeń elektrycznych, od lampy podłogowej po świecące żarówki. Sterowanie radiowe idealnie nadaje się do gniazd w trudno dostępnych miejscach, np. pod biurkiem lub za meblami.

Przy pomocy odpowiedniego pilota zdalnego sterowania lub aplikacji na smartfona możesz wygodnie i bez wstawania włączyć lub wyłączyć gniazdo sterowane radiowo. Sygnał radiowy pracuje w poprzek pomieszczenia, a nawet przez drzwi i ściany. W ten sposób można również włączyć panel świetlny przed budynkiem fabryki lub wentylator w sąsiednim pomieszczeniu.

Korzystanie z gniazd radiowych z pilotem zdalnego sterowania jest zalecane w przypadku, gdy mają państwo wyjątkowo przyjemne i życzą sobie znacznego ułatwienia w życiu codziennym. Możesz pozostać w miejscu pracy i włączyć inne światła w pomieszczeniu, jeśli potrzebujesz więcej światła.

Szczególnie intuicyjne są inteligentnymi modelami, które można również kontrolować za pomocą poleceń głosowych w Amazon Alexa lub Google Assistant. Powiedzmy sobie na przykład: „Alexa, włącz narożne światła” oraz Alexa przekazuje informacje do wtyczki przełączania. W razie potrzeby podłączone urządzenie jest zasilane prądem lub zasilanie zostaje przerwane.

 • Zrównoważone oszczędzanie energii elektrycznej, sterowane radiowo gniazdo

 • Inteligentne gniazda radiowe do użytku wewnątrz i na zewnątrz

 • Jakie gniazda radiowe istnieją?

 • Zależy to od tego, czy gniazda sterowane radiowo

 • O co chodzi z gniazdami radiowymi z wyborem kanału?

 • W jaki sposób można zwiększyć zasięg gniazd sterowanych radiowo?

 • Które urządzenia można obsługiwać za pomocą gniazda radiowego?

 • Jak bezpieczne są gniazda radiowe?

 • Łatwe zintegrowanie gniazd WLAN z Conrad Connect

Zrównoważone oszczędzanie energii elektrycznej, sterowane radiowo gniazdo

Jako część rozwiązań w zakresie oszczędzania energii i koncepcji bezpieczeństwa, sterowane radiowo gniazda to dobry wybór. W przypadku niekorzystania z zasilania, sterowane radiowo gniazda przejściowe obracają się w urządzeniach energochłonnych, dlatego odłącz je całkowicie od sieci elektrycznej, jeśli tego potrzebujesz. Zmniejsza to zużycie prądu w trybie gotowości i zwiększa efektywność energetyczną. Obniżysz także rachunki za prąd.

Do poradzenia sobie z oszczędnością energii

Możliwość bezprzewodowego sterowania pojedynczych lub kilku gniazdek jednocześnie. Ponadto urządzenia można obsługiwać ręcznie za pomocą przycisku na adapterze. Programowalne czasy przełączania lub zmienny timer uzupełniają standardowe funkcje, interfejsy Bluetooth, połączenie WLAN, zdalne sterowanie online za pomocą chmury lub koncepcji Smart Home.

Do poradnik „Smart Home”
 

Zalety gniazd radiowych w skrócie:

 • Umożliwiają bezprzewodowe sterowanie urządzeniami z wtyczką zasilania
 • Wzrost komfortu, włączanie i wyłączanie bez konieczności wstawania
 • Większa elastyczność i kontrola urządzeń
 • Zdalne sterowanie przez przeszkody
 • Pomagają w oszczędzaniu energii
 • Urządzenia zużywających dużo energii nie są stale pod napięciem
 • Bardzo łatwy w instalacji
 • Bez montażu, bez kładzenia przewodów, bez zmian w gniazdach wtykowych
 • Pomoc osobom z ograniczeniami fizycznymi
 • Prosty start w automatyzacji budynków
 • Użyteczne uzupełnienie systemów Smart Home
 

Inteligentne gniazda radiowe do użytku wewnętrznego 

Gniazdko elektryczne sterowane radiowo

I na zewnątrz

Gniazda radiowe dostępne w wersjach do użytku wewnątrz i na zewnątrz­­. Modele do użytku wewnątrz pomieszczeń nie posiadają specjalnego uszczelnienia przed zabrudzeniem i wilgocią i z reguły są tańsze. Jeśli chcesz zdalnie sterować urządzeniami na zewnątrz, na przykład elektryczną tabliczką informacyjną lub pompą do stawu, potrzebny jest zewnętrzny, radiowy gniazdo elektryczne. Stopień ochrony określony w opisie produktu informuje, jak odporny jest adapter na zabrudzenia i zachlapanie wodą. Wtyczki przełączające przeznaczone są zarówno do użytku na zewnątrz i wewnątrz. Nie są one zatem określone w konkretnym miejscu.

 

 

 

 

Jakie gniazda radiowe istnieją?

Otrzymasz gniazdo radiowe o różnych właściwościach.

Zestawy gniazd radiowych

Zestaw startowy z pilotem zdalnego sterowania i jednym lub kilkoma gniazdami sterowanymi radiowo oraz przełącznikami radiowymi nadaje się do biur, warsztatów i pomieszczeń magazynowych. Modele te ograniczają się do bezprzewodowego przełączania i są stosunkowo tanie. Jedno naciśnięcie przycisku na pilocie wystarczy, aby podłączyć podłączone urządzenie do wtyczki lub ponownie go podłączyć. Umożliwia to wygodne wpinanie i wyjmowanie lamp podłogowych bez konieczności czołgania się pod stołem. Z wentylatorem na górze regału, zapewnia odświeżanie w miejscu pracy.

Gniazdo radiowe, przełączające i pomiarowe

Gniazdo radiowe, przełączające i pomiarowe łączy dwie funkcje: Włączanie lub wyłączanie podłączonych urządzeń i pomiar ich zużycia energii. Wbudowana funkcja pomiaru pozwala na monitorowanie zużycia energii w określonym czasie i przeglądanie innych statystyk w zależności od modelu oraz odczyt danych, na przykład czasu włączenia.

Gniazda sterowane radiowo z WLAN / Wi-Fi, Bluetooth
lub DECT

Nowoczesne warianty można sterować za pomocą sieci WLAN, Bluetooth lub DECT ze smartfonem za APP producenta. W aplikacji możesz zaprogramować stałe czasy, programy tygodniowe lub przełączać urządzenia w zależności od położenia słońca. Przypadkowe czasy przełączania symulują obecność pracowników i odstrasza potencjalnych włamywaczy. Adapter można podłączyć za pomocą aplikacji do asystentów głosowych, takich jak Amazon Alexa lub Google Assistant lub Apple Siri. Dzięki połączeniu z chmurą i zdalnemu dostępem do Internetu za pomocą szyfrowanego połączenia, można sterować urządzeniami elektrycznymi w podróży.

 

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa Smart Home

Wtyczki Smart

Smart Plugs to inteligentne gniazda radiowe Smart Home i nadają dodatkowe funkcje prawie każdemu konwencjonalnemu urządzeniu elektrycznym. Oprócz sterowania i automatyzacji podłączonych konsumentów za pośrednictwem aplikacji i asystentów głosowych modele te umożliwiają także interakcję z czujnikami systemów automatyki domowej, na przykład w kontekście koncepcji oświetlenia lub programów oszczędzania energii. W ten sposób można automatycznie kontrolować dopływ prądu do podłączonych urządzeń za pomocą czujników ruchu, styków drzwiowych/okiennych lub czujnika dymu.

Stacja bazowa lub brama odpowiedniego systemu automatyki budynków stanowi centralę komunikacyjną dla wszystkich gniazd radiowych w zasięgu ręki i umożliwia sterowanie za pośrednictwem Internetu. Gniazda są podłączone do bramy za pomocą specjalnego protokołu radiowego, na którym oparty jest system inteligentnego domu, takiego jak ZigBee, Z-Wave, Apple HomeKit, Homematic IP, WLAN / Wi-Fi lub DECT.

 

Zależy to od tego, czy gniazda sterowane radiowo

Przy zakupie gniazda radiowego oprócz kompatybilności należy zwrócić uwagę na następujące kryteria:

Maksymalna moc łączeniowa

Do gniazda bezprzewodowego można podłączyć wszystkie urządzenia, których moc nie przekracza maksymalnej mocy załączanej gniazdka. Moc przełączania w watach jest określona w opisie produktu i określa, do jakich limitów mocy odbiorniki mogą być podłączone do gniazda przełączającego. Ogólna zasada: im wyższa zdolność przełączania, tym większa swoboda wyboru urządzeń.

Ściemniane gniazda radiowe

Gniazdo sterowane radiowo ze ściemniaczem, LED oraz żarówki i lampy halogenowe można nie tylko włączać i wyłączać, ale również ściemniać. Za pomocą pilota zdalnego sterowania, poleceń głosowych lub smartfona możesz regulować jasność lamp stojących, lamp sufitowych, lamp halogenowych wysokonapięciowych lub lamp stołowych za pomocą fal radiowych. Można zmieniać bezstopniowo pomiędzy jasnym światłem maksymalnym, przytulnym światłem ambientowym lub minimalną jasnością orientacji. Dlatego lampa pracuje w każdej sytuacji z dokładnie wymaganą mocą światła.

Połączenie grupowe

Dzięki trybowi przełączania grupowego wystarczy nacisnąć przycisk, aby przełączać kilka urządzeń. Do sterowania gniazdami radiowymi w sieci wymagany jest pilot radiowy z wieloma kanałami lub aplikacja. Dalsze możliwości grupowania w różnych granicach producenta opisuje wkład Bloga do gniazd sieciowych WLAN.

 

Funkcja timera (90/120 s)

Sterowane automatycznie gniazda radiowe z timerem lub funkcją timera w zależności od pory dnia. Modele te są przydatne do oświetlenia dekoracyjnego i bożonarodzeniowego, pompy cyrkulacyjne ogrzewania, fontann, nawadniania roślin i ekspresów do kawy. Zegar obniża zużycie prądu, ponieważ podłączone urządzenie jest włączone tylko na określoną liczbę godzin, zgodnie z potrzebami.

Pobór prądu

Gniazda sterowane radiowo pobierają własne zapotrzebowanie na energię z gniazda, do którego są podłączone. Ilość energii zużywanej przez gniazdko sieci bezprzewodowej zależy od modelu. Własne zużycie energii jest spowodowane przez gotowość radiową oraz zintegrowany przekaźnik przełączający i jest stosunkowo niewielkie w większości modeli. W odniesieniu do efektywności energetycznej i oszczędności energii należy zwrócić uwagę na możliwie niskie zużycie energii. W przypadku dobrych modeli pobór prądu wynosi poniżej 1 W.

Konstrukcja

Przy zakupie należy porównać podane wymiary. Zaletą są gniazda radiowe o możliwie najmniejszej obudowie. Dzięki kompaktowej konstrukcji nie blokują sąsiednich gniazd.

Wskaźnik stanu LED

Przejściówka z diodą LED sygnalizującą stan na obudowie, zapewnia aktualny stan włączenia podłączonego urządzenia.

Ochrona dzieci

Gniazda sterowane radiowo z zabezpieczeniem przed dziećmi zwiększają bezpieczeństwo w domu. Modele te są wyposażone w zintegrowaną osłonę stykową, która utrudnia dłoniom dzieci wkładanie cienkich lub spiczastych przedmiotów.

 

O co chodzi z gniazdami radiowymi z wyborem kanału?

Gniazdko elektryczne sterowane radiowo

Podłączenie radiowe ze stałym kodowaniem jest gotowe do użycia po rozpakowaniu. W tych modelach nadajnik ręczny jest na stałe ustawiony do komunikacji z adapterem. Nie ma potrzeby przypisywania gniazd sterowanych radiowo. Zadany kanał radiowy można zmienić przy większości modeli za pomocą przełącznika DIP lub przełącznika suwakowego. W ten sposób można użytkować kilka takich samych zestawów bezprzewodowych bez zakłóceń w zasięgu radiowym obok siebie. Gniazda sterowane radiowo, które ustawisz na ten sam kanał, reagują razem. W ten sposób można jednocześnie włączyć lub wyłączyć gniazda jednym naciśnięciem przycisku.
Bardziej elastyczne są modele, w których można podłączyć kanały do jednego lub kilku złączy radiowych. Programowanie radiowego gniazdka elektrycznego do nadajnika odbywa się w prosty i wygodny sposób poprzez naciśnięcie przycisku uczenia na obudowie gniazdka radiowego oraz żądanego przycisku na pilocie. Po przyuczeniu gniazdo jest gotowe do pracy. Kod przeniesiony podczas procesu nauki jest zapisywany na stałe, nawet jeśli przejściówka nie jest podłączona do sieci.
Smart Plugs, bezprzewodowe gniazdo WLAN lub gniazdo Bluetooth nie wymagają wyboru kanału. Modele te można w kilku prostych krokach połączyć ze smartfonem lub stacją bazową systemu Smart Home. Powiązana aplikacja prowadzi użytkownika przez etap instalacji.

 

W jaki sposób można zwiększyć zasięg gniazd sterowanych radiowo?

Zasięg radiowy jest ważnym punktem dla swobody ruchu w domu i dostępu do gniazdek elektrycznych. Większy zasięg radiowy zapewnia większy komfort. Przy odpowiednim zasięgu można obsługiwać wszystkie gniazda radiowe w budynku z nadajnikiem. Warsztaty, hale, duże biura i duże domy mogą wymagać dużego zasięgu.

Zasięg radiowy jest podany w opisie produktu i zależy od standardu transmisji, mocy sygnału oraz warunków lokalnych.

 • W gniazdkach wtykowych 433 MHz zasięg sygnałów radiowych pomiędzy nadajnikiem ręcznym a adapterem wynosi zazwyczaj do 30 m.
 • W przypadku gniazd bezprzewodowych w paśmie 2,4 GHz zasięg radiowy zależy od zasięgu sieci WLAN, a tym samym od odległości do routera WLAN lub Point. Wzmacniacz sygnału WLAN wprowadza sieć bezprzewodową do wszystkich pomieszczeń i zwiększa zasięg gniazd wtyczkowych WLAN.
 • Wzmacniacz jest już zainstalowany w inteligentnych wtyczkach z protokołem ZigBee. Każdy element ZigBee podłączony do sieci elektrycznej zwiększa z kolei zasięg sieci radiowej ZigBee.
 • Przełączane radiowo gniazda DECT osiągają zasięg do 300 m na zewnątrz i 40 m w budynkach.

Informacja o zasięgu jest orientacją bez zakłóceń. Zasadniczo źródło zakłóceń lub duża przeszkoda może w praktycznym użytkowaniu ograniczyć zasięg radiowy.

 

Które urządzenia można obsługiwać za pomocą gniazda radiowego?

Za pomocą gniazda radiowego nie można ustawić żadnego określonego typu urządzenia. Zdalnego sterowania można używać między innymi do oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, elektroniki rozrywkowej, wentylatorów, osuszaczy / nawilżaczy, fontann lub billboardów.

Gniazdko elektryczne odłącza urządzenie całkowicie od zasilania. Nie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej to lubią. Niektóre urządzenia z programowaniem, takie jak radia cyfrowe lub budzik, mogą zapomnieć o ustawieniach. Przed wyłączeniem należy odczekać, aż urządzenie zamagazynowało wszystkie dane i prawidłowo je spadło w przypadku urządzeń nagrywających. Gniazdka sterowane radiowo są mniej odpowiednie dla komputerów, drukarek atramentowych w biurze i do ekspresów do kawy, które po wyłączeniu przechodzą do pozycji parkowania lub realizują programy czyszczenia. Również telewizory Smart TV i odbiorniki TV, które odświeżą elektroniczny przewodnik po programach w trybie gotowości, nie mogą być zawieszane do zdalnego gniazdka elektrycznego.

 

Jak bezpieczne są gniazda radiowe?

Większość gniazd wtykowych z zestykiem ochronnym nadaje się do użytku przy standardowym napięciu przemiennym od 220 do 240 V. Podczas bezpiecznego użytkowania urządzenie udziela następujących wskazówek dotyczących bezpieczeństwa:

 • Gniazda sterowane radiowo przeznaczone są do pracy pojedynczej i nie mogą być podłączone jedno za drugim.
 • Podłącz sterowane radiowo gniazdo bezpośrednio do gniazdka ściennego lub gniazdka elektrycznego podłogowe. Nie jest przeznaczony do użytku z kablami przedłużającymi.
 • Gniazda radiowe mogą nagrzewać się w czasie pracy. Z tego powodu nie należy zakrywać urządzeń, aby uniknąć gromadzenia się ciepła.
 • Nie podłączaj żadnych konsumentów, którzy mogą być niebezpieczni po włączeniu bez nadzoru, takich jak żelazka lub grille elektryczne.
 • W przypadku wodoodpornych gniazd sterowanych radiowo należy zwrócić uwagę na kierunek montażu, który może być wskazany w instrukcji obsługi lub na etykiecie urządzenia, aby zagwarantować ochronę przed wodą.
 

Łatwe zintegrowanie gniazd WLAN z Conrad Connect

Coraz więcej inteligentnych gniazd jest wyposażonych w funkcję WLAN, która jeszcze lepiej łączy system Smart Home. Dzięki naszej platformie Conrad Connect możesz w prosty sposób sterować systemami. Stwórz własne, własne projekty dla swoich potrzeb lub użyj już opracowanych projektów przez innych użytkowników. 

Conrad ConnectFascynujące projekty Conrad Connect
 • Odświeżenie powietrza z wentylatorem

 • Urządzenie wspomagające zasypianie przy muzyce dla dzieci

 • Zapobiegaj pleśni za pomocą osuszacza

 • Powitanie muzyką po otwarciu drzwi

 

Odkryj dodatkowe obszary zastosowania Smart Home

 • Bezpieczeństwo Smart Home

 • Światło Smart Home

 • Ogrzewanie Smart Home

 • Inteligentna rozrywka domowa

 • Inteligentne gadżety i zdrowie

 • Ogólny poradnik Smart Home