bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Homematic IP » Inteligentna technologia dla komfortowego życia

Homematic IP to idealne rozwiązanie automatyki domowej dla każdego, kto ceni sobie łatwość obsługi i szeroki zakres funkcji. Obecnie dostępnych jest ponad 100 komponentów, z których można stworzyć indywidualne systemy dla tak zwanego inteligentnego domu.

Z naszego przewodnika dowiesz się więcej o możliwościach, jakie daje Homematic IP i jakie elementy możesz zintegrować ze swoim inteligentnym domem.Przewodnik po inteligentnym domu

Oferta systemów Smart Home jest ogromna: można wybierać spośród wielu różnych układów automatyki domowej.

W naszym przewodniku po Smart Home znajdziesz przydatną i ciekawą wiedzę na temat wszystkich obszarów zastosowań dla inteligentnego mieszkania.

Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze systemu inteligentnego domu oraz jakie możliwości i zalety on oferuje.Czym jest Homematic IP?

Wraz z Homematic IP niemiecka firma technologiczna eQ-3 wprowadziła na rynek opartą na chmurze wersję swojego systemu, która jest szczególnie przydatna dla użytkowników, którzy chcą szybko osiągnąć swoje cele w zakresie automatyki domowej i dla których ważny jest wysoki komfort obsługi.

Homematic IP jest oferowany w dwóch wersjach: jako system radiowy (Homematic IP) oraz jako rozwiązanie z magistralą przewodową (Homematic IP Wired). Bezprzewodowe rozwiązanie to dobry wybór, jeśli chcesz mieć system inteligentnego domu, który oferuje elastyczność i wygodę. Jest łatwy do skonfigurowania i zaprojektowany tak, że jego użytkowanie nie stwarza żadnych problemów.

Ponieważ urządzenia inteligentnego domu komunikują się ze sobą drogą radiową, nie ma potrzeby prowadzenia kabli. Sterowanie odbywa się poprzez aplikację i usługę w chmurze.

Homematic IP Wired to bardziej złożone rozwiązanie dla inteligentnego domu, które jest zarezerwowane dla bardziej wymagających zadań automatyzacji, ale jest tak samo łatwe w użytkowaniu jak wersja bezprzewodowa. System komunikuje się przewodowo i dlatego punktuje większą odpornością na błędy i zakłócenia.Automatyka domowa drogą radiową - jak działa Homematic IP?

Punkt dostępu do sterowania domem (1); termostat ścienny (2); kontakt okienny i drzwiowy (3); termostat ścienny (4); termostat grzejnikowy (5); gniazdo wtykowe (6); pilot z brelokiem (7); siłownik zamka drzwiowego (8);

Sercem radiowego systemu Homematic IP jest Homematic IP Access Point. Służy on jako łącznik pomiędzy wszystkimi urządzeniami Homematic IP a chmurą.

Komunikacja odbywa się za pośrednictwem pasma częstotliwości 868 MHz, na którym nadaje znacznie mniej urządzeń niż na paśmie 433 MHz lub 2,4 GHz. Oznacza to, że wzajemne zakłócenia są mniejsze, dlatego systemy 868 MHz są uważane za stosunkowo odporne na szumy. Aby zwiększyć zasięg radiowy, można zintegrować kolejny punkt dostępu IP.

Jeśli punkt dostępu jest podłączony do Internetu, dostęp do wszystkich funkcji można uzyskać za pomocą aplikacji. Za jej pośrednictwem można wygodnie skonfigurować komponenty Smart Home. Każde urządzenie Homematic IP posiada kod QR, który jest skanowany za pomocą aplikacji na smartfony, a następnie automatycznie integrowany z systemem. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na systemy Android oraz iOS.

Większość urządzeń z Homematic IP konfiguruje się podczas procesu Teach-In, który nie wymaga podania żadnych danych osobowych. Dzięki temu nie można poznać tożsamości użytkowników ani ich preferencji w czasie użytkowania. Dodatkowo dane pomiędzy urządzeniami, aplikacją i chmurą są przesyłane w formie zaszyfrowanej.Zalety Homematic IP

Homematic IP oferuje cały szereg zalet, które podsumowujemy dla Państwa w poniższym przeglądzie.

Szerokie portfolio, wiele możliwości rozbudowy:

Jednym z atutów Homematic IP jest bogate portfolio produktów. Czujniki dymu, kontakty okienne i drzwiowe, syreny alarmowe czy inteligentne termostaty - istnieje szeroka gama komponentów, które można wykorzystać do pokrycia wielu obszarów automatyki domowej i budynkowej. Dzięki otwartym standardom i interfejsom możliwa jest rozbudowa systemu o rozwiązania programowe innych firm. Ponadto Homematic IP jest kompatybilny ze sprzętem wielu innych producentów, na przykład głośnikami Sonos, technologią oświetleniową Philips Hue czy systemami domofonowymi DoorBird.
 

Szybka praca:

Zestawy startowe Homematic IP oferują możliwość szybkiego i łatwego zbudowania własnego inteligentnego domu. Zawierają one wszystkie elementy niezbędne do skonfigurowania określonego obszaru automatyki. W podstawowej wersji zestawu startowego Homematic IP Room Climate oprócz punktu dostępu WLAN, znajduje się na przykład termostat grzejnikowy oraz kontaktron drzwiowy i okienny. Elementy te umożliwiają regulację temperatury w pomieszczeniu według indywidualnych potrzeb oraz koordynację procesu ogrzewania z wentylacją. Zestawy startowe oferowane są do różnych zastosowań i w różnych zakresach..
 

Wygodna kontrola:

Aplikacja Homematic IP jest bardzo przejrzyście skonstruowana i intuicyjna w obsłudze. Za pomocą widżetów na ekranie głównym można szybko i łatwo kontrolować procesy, takie jak otwieranie lub zamykanie drzwi. Wiadomości Push informują Cię, gdy np. zostanie uruchomiony alarm lub zmieni się stan wybranego elementu inteligentnego domu. Dodatkowo możliwe jest wykorzystanie Amazon Alexa lub Google Assistant do sterowania w połączeniu z głośnikami Amazon Echo lub Google Home lub odpowiednimi aplikacjami. Sterowanie głosowe za pośrednictwem Alexy również zostało już znacznie rozbudowane. Dostęp do wielu funkcji można teraz uzyskać za pomocą poleceń głosowych. Opcje sterowania za pośrednictwem Google Assistant są stale poszerzane i dopracowywane. 
 

Niezawodność:

Cały system Homematic IP komunikuje się dwukierunkowo, co oznacza, że istnieje bezpośrednie sprzężenie zwrotne z poleceniami radiowymi. Każdy wysłany sygnał radiowy jest potwierdzany przez odbiornik, co przyczynia się do większej niezawodności działania. 
 

Ochrona danych i bezpieczeństwo:

Homematic IP oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności. System oparty jest na uznanych standardach szyfrowania AES128 i CCM. Manipulacja danymi jest niemożliwa. Ponadto serwer chmury znajduje się w Niemczech, co oznacza, że do jego działania mają zastosowanie europejskie i niemieckie wytyczne dotyczące ochrony danych.

Firma eQ-3 obiecała oferować urządzenia Homematic IP co najmniej do 31.12.2030 r. Daje to użytkownikom pewien stopień bezpieczeństwa planowania i możliwości rozbudowy inteligentnego domu w kolejnych latach.Przegląd wybranych komponentów Homematic IP

Oferta komponentów Homematic IP jest duża i obejmuje niemal wszystkie funkcje i obszary istotne dla automatyki domowej. Oto kilka przykładów:


Termostat ścienny

Termostat ścienny Homematic IP służy do regulacji klimatu w pomieszczeniu. Mierzy on temperaturę i wilgotność i przekazuje wartości do termostatów grzejnikowych.


Termostat grzejnikowy

Inteligentny termostat grzejnikowy jest przykręcany do zaworów grzewczych o wspólnym rozmiarze gwintu (M30) i kontroluje temperaturę w pomieszczeniu. Można go połączyć z czujnikiem temperatury i wilgotności Homematic IP.


Czujnik drzwiowy i okienny

Kontakty okienne i drzwiowe Homematic IP natychmiast wykrywają otwarcie lub zamknięcie drzwi – mechanicznie, za pomocą magnesu, lub optycznie, za pomocą zintegrowanej bariery podczerwieni.


Gniazdo przełącznikowe

Gniazdo przełącznikowe Homematic IP włącza prawie wszystkie konwencjonalne urządzenia elektryczne - od lamp i radia po grzejniki elektryczne.


Gniazdo ściemniające

Gniazdo ściemniające Homematic IP ściemnia oprawy co 1%, a więc niemal bez przerwy. Wartość zaciemniania można wybrać za pomocą aplikacji.


Przełącznik

Przełączniki Homematic IP dostępne są w wersji 2- lub 6-krotnej. Umożliwiają one sterowanie źródłami światła lub roletami albo aktywację trybu oszczędzania energii.


Stojaki do urządzeń

Urządzenia Homematic IP w formacie 55 można po prostu włożyć do stojaka stołowego i zasilać za pomocą jego baterii.


Czujnik ruchu

Czujniki ruchu Homematic IP rejestrują ruch w zdefiniowanym wcześniej obszarze detekcji, a następnie uruchamiają alarm lub włączają światło.


Pilot zdalnego sterowania

Jest to kompaktowy pilot do breloka, który wyposażony jest w 4 indywidualnie przypisywane przyciski. W zależności od konfiguracji może służyć do otwierania bramy garażowej, włączania oświetlenia zewnętrznego i wiele innych.Na co zwrócić uwagę przy zakupie komponentów Homematic IP?

Homematic IP bardzo dobrze nadaje się do wejścia w świat Smart Home. Ponieważ oferuje wiele opcji rozbudowy i rozszerzenia, profesjonaliści w dziedzinie automatyki domowej również znajdą korzyści z użytkowania tego systemu.

Instalację produktów można przeprowadzić samodzielnie, posiadając podstawową wiedzę z zakresu elektrotechniki; w przypadku wątpliwości należy skorzystać z pomocy fachowców.

Niektóre elementy nie wymagają w ogóle specjalistycznej wiedzy do montażu. Należą do nich na przykład inteligentne gniazdka z możliwością przełączania, które wystarczy podłączyć.

Homematic IP jest bardzo dobrym wyborem dla modernizacji, ponieważ jako rozwiązanie bezprzewodowe nie wymaga żadnych działań dostosowawczych ani skomplikowanego okablowania.Nasza praktyczna wskazówka: zaawansowany Routing dla jeszcze większej elastyczności

Advanced Routing oferuje użytkownikom możliwość wspólnej obsługi bezprzewodowych i przewodowych urządzeń systemu Homematic IP w chmurze oraz ich ustawiania, konfigurowania i kontrolowania za pośrednictwem aplikacji. Wystarczy zintegrować punkt dostępu dla rozwiązania bezprzewodowego (HmIP-HAP) oraz punkt dostępu dla rozwiązania przewodowego (HmIPW-DRAP) w sieci i połączyć je ze sobą. Kilka punktów dostępu Homematic IP można również połączyć w instalacji i używać jako routerów. Jeśli jeden punkt dostępu IP ulegnie awarii, inny może przejąć jego rolę. Oznacza to, że system jest zawsze dostępny i praktycznie bezawaryjny.FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące systemu sterowania domem Homematic

Czym Homematic IP różni się od klasycznego systemu Homematic?

Homematic IP można uznać za nowszą i łatwiejszą w użyciu wersję Homematic. Podczas gdy Homematic IP szczególnie dobrze nadaje się dla osób wchodzących w uniwersum inteligentnego domu, Homematic przemawia bardziej do osób obeznanych z technologią, które mają już pewne doświadczenie w automatyce domowej. Ustawienie, programowanie i obsługa są w przypadku Homematic bardziej złożone. System działa również przez sieć prywatną, nie jest więc oparty na chmurze. Ponadto nie jest on zaprojektowany do współpracy z aplikacją. Jednak podobnie jak Homematic IP, można go rozbudować o rozwiązania programowe innych dostawców i jest on również kompatybilny ze sprzętem innych producentów.
 

Jak dodać punkt dostępu w aplikacji Homematic IP?

Punkt dostępu można zintegrować tak samo łatwo jak każdy inny komponent Homematic IP. Po zapewnieniu zasilania należy otworzyć aplikację na smartfonie i wybrać w menu głównym funkcję "Teach device". Punkt dostępu jest teraz automatycznie rozpoznawany i wyświetlany w przeglądzie. Następnie wystarczy zeskanować kod QR urządzenia.
 

Czy mogę sterować urządzeniami z klasycznej serii Homematic za pomocą aplikacji Homematic IP?

Nie, klasyczne komponenty Homematic nie są kompatybilne z aplikacją Homematic IP. Istnieją jednak rozwiązania firm trzecich (pocket control HM, TinyMatic, Orbylon), które umożliwiają sterowanie aplikacją dla urządzeń Homematic.