bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Informacje o kablu koncentrycznym

  • Co to są kable koncentryczne?

  • Jak zbudowane są kable koncentryczne?

  • Kable koncentryczne dostępne w Conrad

  • FQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące kabli koncentrycznych

Co to są kable koncentryczne?  

W kategorii kable koncentryczne są to kable dwużyłowe, które różnią się od innych kabli dwużyłowych swoją specyficzną konstrukcją. Krótszy termin "kabel koncentryczny" jest używany synonimicznie. Nazwa tych kabli opisuje już ich podstawową budowę: komcentryczny oznacza w geometrii „współosiowy”. Kable koncentryczne są stosowane do przesyłania sygnałów o wysokiej częstotliwości, np. w sektorze radiofonii i telewizji lub w przypadku sygnałów pomiarowych o wysokiej częstotliwości. 
 

Co to są kable koncentryczne?
 

Jak zbudowane są kable koncentryczne

Konstrukcja kabli koncentrycznych jest koncentryczna: Przewód wewnętrzny, rdzeń, jest całkowicie otoczony izolacją, dielektrykiem. Umieszczono na niej elektrycznie przewodzącą osłonę, ekranowanie. Wiele sygnałów o wysokiej częstotliwości ma niskie napięcia sygnałowe, które jest szczególnie podatne na zakłócenia. Dzięki ekranowaniu sygnały w rdzeniu są chronione przed wpływami zewnętrznymi.

Rdzeń elastycznego kabla koncentrycznego składa się z miedzianych żył plecionych. Jeśli ekran jest również pleciony, kable koncentryczne są bardzo elastyczne i mogą być układane lub używane z małymi promieniami gięcia Stosuje się je również w zastosowaniach niestacjonarnych, np. jako kabel antenowy między gniazdem antenowym a odbiornikiem lub do połączeń cinch o niskiej częstotliwości. Osłona jest w wielu przypadkach uzupełniona dodatkową folią metalową, która okrywa dielektryk i poprawia właściwości ekranujące.

Inne rodzaje kabli koncentrycznych mają sztywny rdzeń i zarówno sztywne, jak i elastyczne ekranowanie. Konkretna konstrukcja zależy od parametrów elektrycznych, które mają być osiągnięte dla przekazywanych sygnałów oraz od rodzaju zastosowania. 

W ten sposób zbudowane są kable koncentryczne

Izolacja pomiędzy rdzeniem a ekranem wykonana jest z materiału nieprzewodzącego i zapewnia rozdzielenie elektryczne biegunów, a jednocześnie stałą odległość pomiędzy rdzeniem a oplotem. Ta ostatnia cecha ma wpływ na właściwości elektryczne kabla koncentrycznego. Elastyczne tworzywa sztuczne są zazwyczaj stosowane jako oploty. Niektóre kable koncentryczne są wyposażone w ferryt lub powietrze jako dielektryk.

Izolacja między rdzeniem a ekranowaniem wykonana jest z materiału nieprzewodzącego i zapewnia elektryczne rozdzielenie biegunów, a jednocześnie stałą odległość między rdzeniem a oplotem. Ten ostatni ma wpływ na właściwości elektryczne kabla koncentrycznego. Jako oplot stosowane są zwykle elastyczne tworzywa sztuczne. Niektóre kable koncentryczne są pokryte ferrytami lub powietrzem jako dielektrykiem.

Sama izolacja zewnętrzna służy do ochrony kabla koncentrycznego. Ta zewnętrzna powłoka chroni żyły wewnętrzne przed dotykiem oraz wpływami elektrycznymi i środowiskowymi. Izolacja ma po części specjalne właściwości, które są odporne na czynniki termiczne, chemiczne i częściowo mechaniczne, zgodnie z wymaganiami dotyczącymi miejsca rozmieszczenia.

Połączenie wszystkich elementów kabla koncentrycznego można znaleźć u niektórych producentów jako zarejestrowane znaki towarowe.

Norma techniczna EN 50117 łączy w sobie wszystkie istotne wymagania elektryczne dotyczące kabli koncentrycznych.

 

Kable koncentryczne dostępne w Conrad

W naszym sklepie internetowym kable koncentryczne można wybierać według różnych kryteriów technicznych. W zależności od obszaru zastosowania mogą być istotne następujące kryteria.

„Wymiary ekranowania” określa, jak silnie sygnały w rdzeniu kabla są ekranowane przed wpływami zewnętrznymi. Wartość wynosi od 20 do 140 decybeli (dB).

 

Jaki kabel koncentryczny jest dostępny w firmie Conrad?

„Kolor" określa kolor zewnętrznej izolacji. Pozwala to na przejrzyste rozmieszczenie rozległych instalacji. Uwaga: W przypadku niektórych kabli, „kolor” oznacza również kolor materiału izolacyjnego pomiędzy rdzeniem a ekranem.

Dostępne u nas długości kabli wahają się od 5 do 1.000 metrów. Niektóre kable oferowane są w zestawach, z których część montowana jest za pomocą wtyków lub posiada w zestawie wtyki.

Dodatkowo, rodzaj ekranowania i odporność na środowisko pracy może odgrywać rolę przy wyborze kabla. Impedancja w omach jest kolejnym istotnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego kabla.

Średnica zewnętrzna jest ważna przy planowaniu, jakie zaciski kablowe są używane lub ile kabli pasuje do rur wysięgnika. Ponadto istnieją tzw. kable Quattro które są używane w przypadku podłączenia kilku konwerterów do urządzeń satelitarnych.

Typ kabla umożliwia rejestrowanie określonych właściwości lub cech konstrukcyjnych, zagwarantowanych przez producenta. Często spotykana sekwencja liter „RG” oznacza Radio Guide i jest amerykańską wojskową nazwą kabla koncentrycznego.

Dla prawie wszystkich kabli koncentrycznych w strefie pobierania na stronie produktu dostępne są szczegółowe informacje o produkcie, zawierające wszystkie istotne parametry techniczne.

 

FQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące kabli koncentrycznych

Na co należy zwrócić uwagę przy stosowaniu kabli koncentrycznych?
 

Co należy uwzględnić podczas korzystania z kabli koncentrycznych?

Podczas instalacji kabli koncentrycznych należy przestrzegać w niektórych obszarach różnych przepisów. Obejmują one ochronę odgromową lub uziemienie, a także zabezpieczenia przed gryzoniami i trudnymi warunkami środowiskowymi. Ponadto wykwalifikowani pracownicy powinni przeprowadzić prace instalacyjne i naprawcze. W przypadku budynków publicznych, wind, instalacji przeciwpożarowych lub systemów awaryjnych mogą mieć zastosowanie specjalne przepisy i wymagane przez prawo mogą być regularne przeglądy.

Przy tworzeniu sieci komunikacyjnych należy uwzględnić bezpieczeństwo danych, w tym zamknięcie kanałów kablowych.

Podane zakresy temperatur i minimalne dopuszczalne promienie gięcia dla kabli mogą się różnić w zależności od rodzaju instalacji.

Naprawy należy wykonywać przy użyciu przewodów zastępczych o takich samych właściwościach elektrycznych i takich samych izolacjach.


Jak można zauważyć uszkodzone kable koncentryczne?

Pierwsze oznaki usterek w kablach koncentrycznych to zwykle zakłócone sygnały, które powodują słabą jakość obrazu i dźwięku. Rozwiązywanie problemów jest czasami czasochłonne. W przypadku braku sygnału, zazwyczaj widoczne jest przerwanie lub pęknięcie kabla, często przy wejściach lub wyjściach z obudów.

Połączenia z kablami koncentrycznymi są szczególnie wrażliwe na tzw. złącza lutowane na zimno. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność i używać odpowiednich narzędzi.


Nasza praktyczna wskazówka

Podczas zdejmowania izolacji z kabli koncentrycznych, (nie tylko) oplot ekranujący może być łatwo uszkodzony. Do profesjonalnego układania i instalacji należy używać produktów z naszego szerokiego asortymentu narzędzi do usuwania izolacji.