bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Kalendarz adwentowy - codzienne oczekiwanie na Boże Narodzenie

Każdego roku, gdy dni stają się krótsze, a noce dłuższe, w głowach dzieci i dorosłych pojawiają się pierwsze myśli o Bożym Narodzeniu. Na koniec listopada i na początku grudnia domy, mieszkania i ogrody dekorowane są świątecznymi ozdobami i różnorodnymi światełkami. Pozostaje odliczanie dni do Świąt Bożego Narodzenia.

Kalendarz adwentowy sprawi, że czas oczekiwania od 1 do 24 grudnia stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy. Taki kalendarz to nie tylko doskonały upominek dla dzieci, ale dzięki różnorodności wersji również dla dorosłych z różnymi hobby.

  • Pochodzenie kalendarza adwentowego
  • Różnorodność kalendarzy adwentowych
  • Kalendarze adwentowe dla małych odkrywców i badaczy
  • Kalendarze adwentowe dla majsterkowicza
  • Kalendarze dla fanów motoryzacji i eksperymentowania


Pochodzenie kalendarza adwentowego


Dla dzieci pojęcie czasu jest bardzo trudne do oceny. Aby dać im jakiś punkt odniesienia i wyjaśnić oczekiwanie, rodzice zaczęli (około 1840 roku) wymyślać różne sposoby, aby ten wyjątkowy czas przed Bożym Narodzeniem stał się zrozumiały dla ich dzieci. Według opowieści, wiele rodzin miało swoje własne tradycje w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Na drzwiach lub ścianach były namalowane 24 linie kredą i codziennie jedna była ścierana. W bardzo religijnych i zamożnych rodzinach codziennie od 1 do 24 grudnia wieszano na ścianie obrazek.

W dzisiejszych czasach kalendarze adwentowe, zwane też bożonarodzeniowymi, są nieodzowne. Kalendarze z małymi okienkami do otwierania, jakie znamy dzisiaj, można było kupić od 1920 roku. Różne źródła podają, że to właśnie wydawca Gerhard Lang już w 1926 roku wydał wraz z firmą Stollwerk pierwszy kalendarz czekoladowy. Od lat 50. XX wieku czekoladowe kalendarze adwentowe produkowane są w dużych ilościach.


Różnorodność kalendarzy adwentowych

W ostatnich latach znacznie zwiększyła się różnorodność oferowanych kalendarzy adwentowych. Dziś w sklepach można kupić kalendarze z narzędziami dla majsterkowiczów i twórców, kosmetykami, kalendarze fotograficzne, wirtualne kalendarze adwentowe – wszystko wydaje się możliwe.

Wirtualne wersje kalendarzy bożonarodzeniowych, zwane również internetowymi dostępne są w formie codziennych e-maili i konkursów lub jako aplikacja .

Kalendarze adwentowe dla małych odkrywców i badaczy

Nie zawsze kalendarz adwentowy dla dzieci musi być wypełniony słodyczami. W Conrad dostępny jest duży wybór kalendarzy pozwalających rozwijać umiejętności i wyobraźnie, a przy tym zapewniają doskonałą zabawę.

Niektóre kalendarze zawierają figurki do zabaw, takie jak Strażak Sam czy Kraina Lodu, które są odpowiednia dla dzieci już od 3 roku życia. Kalendarze dla starszych dzieci pozwolą zagłębić się w świat astronomii i poszerzyć wiedzę w tej dziedzinie.

 

Kalendarze adwentowe dla majsterkowicza

Coraz większą popularnością cieszą się również kalendarze z elektroniką i narzędziami do rękodziała mimo, że ich cena jest nieco wyższa. Należy pamiętać jednak, że kawałki czekolady szybko znikają, a zawartość takich kalendarzy zostaje na długo.

Ekscytujące niespodzianki i dobra zabawa to również doskonały pomysł na starszych pociech – samodzielne wykonanie robota lub samochodu RC w 24 dni to dużo emocji i zabawy w okresie przedświątecznym.

Kalendarze dla fanów motoryzacji i eksperymentowania

W sklepach dostępna jest niewiarygodna ilość kalendarzy adwentowych dla dzieci i młodzieży. Jednak propozycji dla dorosłych również jest coraz więcej. Szczególnie dużą popularnością cieszą się propozycje dla fanów motoryzacji i modelarstwa. Z kolei kalendarze micro:bit i Raspberry zawierają komponenty, za pomocą których można przeprowadzać różnorodne eksperymenty , np. programowanie Rasperry lub MakeCode. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani użytkownicy znajdą wiele przyjemności w kalendarzach adwentowych Maker.