Porady

Kamery endoskopowe - idealne nawet w trudno dostępnych miejscach

Kiedy mówimy o endoskopie, na myśl przychodzą nam zwykle badania medyczne, ale zastosowanie endoskopów w żadnym wypadku nie ogranicza się tylko do nich. Kamery endoskopowe są również niezastąpione w przemyśle i handlu, na przykład do kontroli rurociągów i zagłębień. W tym poradniku dowiesz się, jak działa kamera endoskopowa, gdzie jest stosowana i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.Co to jest kamera endoskopowa?

Kamera wideoendoskopu posiada układ scalony kamery umieszczony na końcówce endoskopu, który za pomocą przewodu przesyła sygnał obrazu do monitora. Ta cienka sonda może być używana do niezawodnego badania rur lub innych zagłębień, które są trudno dostępne dla innych urządzeń. Diody LED, które są również przymocowane do końcówki endoskopu, zapewniają niezbędne światło. W przypadku wysokiej jakości endoskopów giętkich można użyć joysticka do ustawienia końcówki z kamerą pod kątem. W ten sposób nawet trudno dostrzegalne obszary mogą zostać poddane badaniu i pełnej kontroli. Obraz wykonany przez kamerę jest wyświetlany na monitorze, który jest wbudowany w jednostkę sterującą większości endoskopów kamerowych.Obszary zastosowań kamer endoskopowychs

Obszary zastosowań endoskopów z głowicą kamery i oświetleniem LED są wielorakie. Na przykład są one wykorzystywane jako kamery inspekcyjne do sprawdzania rur spustowych pod kątem nieszczelności. Przy budowie rurociągów można obejrzeć wnętrze kolektorów, a także skontrolować spawy. W pojazdach mechanicznych endoskopy służą do zaglądania bezpośrednio do silnika bez konieczności wcześniejszego rozbierania jednostki na poszczególne części. Za pomocą endoskopu można skontrolować niedostępne przestrzenie w karoserii pod kątem rdzy, a także sprawdzić, czy zastosowano wystarczające uszczelnienie ubytków. Badanie ubytków w ścianach lub kanałach wentylacyjnych jest również możliwe przy użyciu kamery endoskopowej bez większego wysiłku. Organy bezpieczeństwa wykorzystują na przykład endoskopy z kamerami i minikamery do celów kontroli.Jakie są rodzaje endoskopów?

Endoskop z  kamerą z wbudowanymi diodami LED

Endoskop z  kamerą z wbudowanymi diodami LED posiada głowicę kamery na końcu sondy. Obraz przekazywany jest bezpośrednio do monitora, który zazwyczaj jest zintegrowany z częścią operacyjną endoskopu. Natomiast endoskop światłowodowy posiada układ optyczny na końcówce. Dzięki okularowi umieszczonemu na części roboczej, urządzenie może być używane bezpośrednio bez monitora. W razie potrzeby, w wielu urządzeniach możliwe jest dodatkowe podłączenie zewnętrznego monitora do wyprowadzania obrazu.


Endoskopy z kamerą podłączane poprzez USB

Endoskopy z kamerą podłączane poprzez USB są niedrogie, a także wyjątkowo kompaktowe. Na przykład wodoodporna kamera endoskopowa USB składa się tylko z rurki, kamery i wtyczki USB. W związku z tym do pracy zwykle niezbędny jest komputer. Jednak niektóre endoskopy USB mogą być również używane razem ze smartfonem, który służy wtedy jako monitor. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze nadaje się do szybkiego i elastycznego wykorzystania w podróży. Połączenie odbywa się najczęściej poprzez port micro USB. Endoskopy z kamerą Wi-Fi są szczególnym rodzajem: zamiast monitora czy wtyczki USB na końcu kabla znajduje się jednostka nadawcza WLAN. W tym przypadku obraz jest przesyłany bezprzewodowo do smartfona lub tabletu. W promieniu około 10 metrów można swobodnie poruszać się z telefonem komórkowym i nie jest się przywiązanym do sondy. Jeśli kilka osób chce obejrzeć obraz, telefon można po prostu przekazywać dalej.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery endoskopowej?

Przy zakupie kamery endoskopowej oprócz średnicy sondy ważna jest jej długość. W przypadku kontroli w maszynach i silnikach, długość sondy 10, 20 lub nawet 40 metrów nie jest zazwyczaj konieczna, ale mała średnica sondy ma sens. Natomiast w przypadku kontroli rurociągów jest odwrotnie; długość sondy ma duże znaczenie, natomiast średnica sondy jest w większości przypadków nieistotna. W zastosowaniach profesjonalnych bardzo przydatna jest możliwość ustawienia kamery pod kątem. Funkcja ta zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w miejscach szczególnie trudnodostępnych. Ponadto przetwornik kamery powinien oferować rozdzielczość dostosowaną do obszaru zastosowania. Pomocna może być również możliwość ustawienia ostrości przez aparat na określonym obszarze obrazu. To samo dotyczy funkcji zoom, za pomocą której można powiększać obiekty.Zintegrowane oświetlenie z diodami LED powinno być oczywistością.

W zależności od obszaru użytkowania może być konieczne, aby kamera i obudowa były wodoodporne. Upewnij się, że klasa ochrony jest odpowiednia. Ważne jest również, aby wbudowany wyświetlacz miał odpowiednio wysoką rozdzielczość, dzięki czemu wyraźnie widać nawet drobne szczegóły. Jeśli kamera endoskopu ma być regularnie używana w zmieniających się miejscach, korzystne jest zasilanie za pomocą baterii. Praktyczna informacja: niektóre aparaty umożliwiają zapisywanie nagrań wideo lub zdjęć nieruchomych na karcie SD. Ułatwia to obróbkę materiału na komputerze. W przypadku wielu kamer endoskopowych istnieje również możliwość podłączenia zewnętrznego monitora przez HDMI lub komputera przez USB. W zależności od warunków środowiskowych kamera endoskopowa może być zmuszona do wytrzymania wysokich temperatur lub kwasów, benzyny lub oleju. Dlatego przy zakupie należy zwrócić baczną uwagę, czy dane urządzenie jest przystosowane do takich warunków środowiskowych.Nasza praktyczna wskazówka: kamera endoskopowa z możliwością obracania obrazu dla lepszej widoczności

Droga przebyta w rurze może prowadzić w górę, w dół i wokół zakrętów. Może się zdarzyć, że w pewnym momencie aparat będzie do góry nogami. Aby w takim przypadku ponownie uzyskać prawidłowy widok, niektóre urządzenia wyposażone są w funkcję obrotu obrazu. Po naciśnięciu przycisku obraz na monitorze jest po prostu obracany o 180 stopni.Najczęściej zadawane pytania dotyczące kamer endoskopowych

Jakie są zalety oświetlenia LED?

Endoskop z kamerą wyposażony w diody LED oferuje równomierne oświetlenie. Dodatkowo, diody LED mają znacznie dłuższą żywotność niż tradycyjne żarówki. Ponadto oświetlenie LED jest bardziej odporne na uderzenia. Kolejną zaletą jest minimalna ilość ciepła emitowanego przez światło kamery LED.

 

Co to znaczy IP66?

Stopień ochrony IP66 wskazuje, że odpowiednio certyfikowany endoskop z kamerą jest pyłoszczelny i zabezpieczony przed silnymi strumieniami wody. Urządzenie o stopniu ochrony IP67 zapewnia odporność na kurz i jest wodoodporne w chwilowym zanurzeniu.

 

Co to jest boroskop sztywny?

Sztywny endoskop składa się z trzonu wykonanego ze stali nierdzewnej, w którym umieszczony jest system soczewek prętowych. Użytkownik może śledzić przebieg badania przez okular. Światło potrzebne do endoskopii jest kierowane do końcówki trzonu przez włókna szklane. Endoskopy sztywne są najczęściej stosowane do wąskich otworów i zagłębień.