bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Kamery sportowe to sprzęt dla wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu. Sprawdzą się podczas sporów ekstremalnych, wycieczek czy spotkań ze znajomymi. Odkryj sportowe kamery z niezwykłej jakości obrazem i dodatkowymi funkcjami.

Kamery sportowe » Idealny sprzęt dla wszystkich aktywności

Kamery sportowe są lekkie, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu idealnie nadają się do filmowania aktywności na świeżym powietrzu, sportów i wypoczynku. Czy to na lądzie, w wodzie czy w powietrzu - te kompaktowe urządzenia oferują doskonałą jakość obrazu w każdej sytuacji. W naszym przewodniku podpowiadamy, jakie funkcje oferują te urządzenia i co jest ważne przy ich zakupie.Kamery sportowe dla spektakularnych filmów w plenerze

Niezależnie od tego, czy chodzi o jazdę na nartach, kolarstwo górskie, nurkowanie, surfing czy wspinaczkę - kamery sportowe, zwane także action cam, są idealnymi towarzyszami wszelkich przygód na świeżym powietrzu. Te małe urządzenia nie mają w wyposażeniu ruchomej mechaniki, takiej jak obiektywy zoom, i dlatego są szczególnie wytrzymałe. Zazwyczaj posiadają wodoodporną obudowę i bez problemu wytrzymują niekorzystne warunki pogodowe, takie jak deszcz, grad czy burza. Niektóre modele mogą być nawet używane jako kamery podwodne.

Kamery sportowe wykonują efektowne zdjęcia i filmy w ruchu, dzięki czemu umożliwiają rejestrowanie przeżyć, przygód i wyzwań sportowych oraz dzielenie się nimi z innymi. Co jednak odróżnia je od standardowych kamer fotograficznych i wideo? Action cam są często wyposażone w szerokokątne obiektywy, które obejmują pole widzenia 180°, a czasem nawet 200°, i w ten sposób rejestrują wiele peryferii.

W ten sposób można uzyskać wrażenie ogólnej sytuacji i umieścić akcję w odpowiednim kontekście. Dobre kamery sportowe oferują dużą liczbę klatek na sekundę i wydajne stabilizatory obrazu, które umożliwiają nagrywanie bez wstrząsów, gdy sytuacja staje się nieco niestabilna. Z reguły materiał filmowy można zapisać na karcie SD. Nowoczesne kamery posiadają port USB-C, dzięki któremu można wygodnie przenieść dane do komputera.


GoPro pionierem wśród kamer sportowych

Amerykańska firma GoPro uważana jest za pioniera wśród producentów kamerek sportowych. Została założona w 2002 roku przez Nicka Woodmana i nadal wyznacza nowe standardy w technologii i sprzęcie.

Pod względem jakości obrazu i wideo GoPro do dziś nie ma sobie równych, choć modele innych producentów stanowią już poważną alternatywę. Należą do nich między innymi Sony Remote, Drift Stealth czy kamery sportowe Rollei.Przydatne cechy i akcesoria kamer sportowych

Mocowanie na kask

Kamery sportowe są często projektowane jako kamery na kask, co oznacza, że można je przymocować na przykład do kasku rowerowego lub narciarskiego za pomocą pasków.

W takiej pozycji kamera może nagrywać filmy z perspektywy pierwszej osoby.

Możliwe jest również przymocowanie ich do sprzętu sportowego, na przykład do kierownicy roweru, lub do deski rozdzielczej samochodu za pomocą odpowiednich akcesoriów.


Różne tryby

Wiele kamer sportowych, w tym GoPro, oferuje możliwość stworzenia efektu time-lapse, aby podsumować zbyt długie fragmenty filmu i utrzymać uwagę widza.

Nagrania w zwolnionym tempie są również możliwe dla większości urządzeń. W przeciwieństwie do filmów poklatkowych, które pokazują materiał w bardzo szybkim tempie, filmy slow-motion odtwarzają poszczególne obrazy jeden po drugim w wolniejszym tempie. Dzięki temu można na przykład pokazać spektakularne wyczyny, takie jak fazy lotu lub upadki w całej ich dramaturgii. Ponadto funkcja slow-motion pomaga dostrzec rzeczy, które dla ludzkiego oka byłyby niemożliwe do dostrzeżenia przy normalnej prędkości.


Niektóre kamery sportowe są wyposażone we wbudowany odbiornik GPS, który pomaga rejestrować współrzędne każdego miejsca, w którym wykonano film. Dzięki temu można spojrzeć wstecz i zobaczyć, gdzie powstały najlepsze ujęcia. Ponadto można dokonać retrospektywnych pomiarów odległości i prędkości oraz prześledzić przebytą trasę.Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery sportowej?

Przy zakupie kamery sportowej istotną rolę odgrywają różne czynniki. Ważnymi parametrami są rozdzielczość i ilość klatek na sekundę. Nowoczesne kamery zapewniają rozdzielczość co najmniej Full HD. Full HD doskonale nadaje się do odtwarzania na komputerze i smartfonie, ale coraz częściej jest wypierana przez Ultra HD. Coraz więcej modeli jest w stanie nagrywać filmy w 4K. Takie wersje są dobrym wyborem, jeśli odtwarzanie ma odbywać się na telewizorze lub ekranie obsługującym 4K. Kolejną zaletą filmów w rozdzielczości 4K jest możliwość lepszego kadrowania. Oznacza to, że przy wycinaniu i powiększaniu poszczególnych sekwencji nadal otrzymujemy bardzo dobrą jakość obrazu.

Oprócz rozdzielczości decydujący wpływ na jakość obrazu ma częstotliwość odświeżania. Wskazuje ona, ile klatek na sekundę (fps) może nagrać kamera akcji. Ludzkie oko odbiera nagrania jako płynne wideo tylko z częstotliwością odświeżania 24 fps.

Jeśli rozdzielczość jest wysoka, a liczba klatek na sekundę zbyt niska, szybkie ruchy mogą wydawać się szarpane. Dlatego im wyższa liczba klatek na sekundę, tym płynniejsze nagranie. Dobra kamera akcji musi też umieć szybko dostosować się do zmieniających się warunków oświetleniowych oraz ustawiać ostrość i rejestrować ostry obraz zarówno podczas filmowania pod światło, jak i o zmierzchu.

 

Należy pamiętać, że wysoka rozdzielczość i duża częstotliwość powtórzeń zajmują więcej miejsca na dysku i większą pojemność baterii. Praktyczne jest, jeśli action cam posiada wymienny akumulator, który w razie potrzeby można zamienić na w pełni naładowany.

Jeśli chodzi o rozwiązanie dotyczące pamięci masowej, większość kamer sportowych jest wyposażona w gniazdo na kartę microSD. Jednak nie każda kamerka jest przystosowana do każdego formatu pamięci. Wyróżnia się przede wszystkim microSDHC (HC = High Capacity) i microSDXC (XC = Extended Capacity). microSDHC oferuje maksymalną pojemność 32 GB, natomiast microSDXC zapewnia do 2 TB przestrzeni dyskowej i transfer do 300 MB na sekundę. W przypadku filmów w jakości 4K preferowany jest microSDXC.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest obsługa. Ekrany dotykowe nie zawsze są najlepszym wyborem w przypadku dynamicznych nagrań. Kamery akcji mają zazwyczaj kilka dużych przycisków lub pokręteł, które oferują dobry chwyt i można je łatwo obsługiwać nawet w rękawiczkach. Niektóre kamery radzą sobie nawet z jednym przyciskiem, ale wymaga to nieco cierpliwości podczas konfiguracji. Wiele modeli umożliwia sterowanie za pomocą aplikacji i można je połączyć ze smartfonem przez Wi-Fi lub Bluetooth, aby wykorzystać jego wyświetlacz jako monitor sterujący.Nasza praktyczna wskazówka: mocowanie kamery sportowej do ciała

Erschütterungen und Vibrationen, die beim Sport naturgemäß vorkommen, haben oft verwackelte Bilder zur Folge. Bildstabilisatoren können dem nur bis zu einem gewissen Grad entgegenwirken. Da der Körper als zusätzlicher Dämpfer fungiert, empfiehlt es sich, eine Action Cam nicht unmittelbar am Sportgerät befestigen, sondern sich beispielsweise mit einem Gurt vor die Brust, um den Arm oder um den Kopf zu schnallen.FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące kamer sportowych

Jakie funkcje oferuje kamera GoPro Hero9 Black?

GoPro Hero9 Black wyposażona jest w matrycę CMOS o rozdzielczości 23,6 MP i nagrywa filmy w 5K. Z przodu znajduje się kolorowy wyświetlacz LCD, który ułatwia robienie selfies i vlogowanie. Elektroniczny stabilizator obrazu został zoptymalizowany w porównaniu do poprzednich modeli GoPro - doskonale nadaje się do rejestrowania akcji i sekwencji pełnych ruchu. Czas pracy na baterii wynosi do 76 minut.

 

Kiedy potrzebuję kamerki akcji z WiFi?

Kamerkę z WiFi warto mieć, jeśli chcemy szybko i łatwo dzielić się nagraniami za pomocą smartfona w mediach społecznościowych lub przez Messengera. Urządzenia z WiFi świetnie sprawdzają się również w przypadku streamów na żywo.

 

Jaka jest przewaga mikrofonu zewnętrznego w porównaniu z mikrofonem zintegrowanym?

Większość kamerek akcji ma wbudowane mikrofony. Jest to kompaktowe, ale nie zawsze praktyczne rozwiązanie. Na przykład, jeśli kamera jest przymocowana do kierownicy roweru, mikrofon jest dość daleko od głośnika. Odgłosy otoczenia są wtedy rejestrowane znacznie głośniej niż głos. Z tego powodu wiele kamer oferuje możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu. Można go zamocować bliżej twarzy, na przykład na kasku.

 

Czy mogę używać kamery sportowej jako kamery internetowej?

Jest to możliwe, jeśli kamera posiada funkcję kamery internetowej. Wiele nowszych kamer sportowych firmy Sony i innych producentów posiada tryb kamery internetowej i może być podłączona do komputera za pomocą kabla USB lub HDMI.