bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Informacje na temat łańcuchów świetlnych

  • Co to są łańcuchy świetlne?

  • Jak zbudowane są łańcuchy świetlne?

  • Takie rodzaje łańcuchów świetlnych są dostępne

  • Wskazówki dotyczące obchodzenia się ze światełkami świetlnymi

  • Nasza praktyczna wskazówka

  • Jakie wady mogą wystąpić na łańcuchach świetlnych?

Co to są łańcuchy świetlne?

Łańcuchy świetlne są połączonym źródłem światła, które są używane do celów dekoracyjnych. Są one odpowiednie do efektywnego oświetlania przyjęć w różnych okazje, do oświetlenia domów, drzew, krzewów lub innych przedmiotów, które mają zostać specjalnie wykorzystane. Zastosowane żarówki mogą być lampami elektrycznymi, lampami halogenowymi lub diodami LED. Są one montowane między sobą na przewodach zasilanych prądem w określonych odstępach czasu i mogą być przymocowane, wymontowane lub zaplątane – w zależności od modelu. Granicą jest Twoja wyobraźnia użytkownika.

Łańcuchy świetlne, takie jak diody LED, nie są już tak zwane „pożeracze prądu”, jak to miało miejsce w przeszłości. Większość modeli jest zasilana bardzo niskim napięciem, co znacznie upraszcza ich użytkowanie. Część produktów jest zasilana bateriami.

Do użytku na zewnątrz są przy wielu modelach chronione - zwykle IP44 - tak, że nawet podczas deszczu i śniegu można pozwolić, aby własne łańcuchy świetlne padały na zewnątrz.

Więcej niż w standardzie IP

Ponieważ praca odbywa się przy niskich napięciach, zostały opracowane niedrogie i małe moduły elektroniczne, za pomocą których realizowane są różne tryby świecenia. Migotanie, migotanie, zapalanie i gaszenie w rzędach, naprzemienne elementy oświetlenia - nie ma problemu: po naciśnięciu przycisku uruchamia się żądany program oświetlenia. W niektórych łańcuchach świetlnych dodatkowo programowano rytm włączania i wyłączania powyżej 24 godzin. Jeśli podczas obsługi łuków świątecznych na zewnątrz pomieszczeń nie obawiamy się zimnych stóp lub łańcuchów świetlnych w trudno dostępnych miejscach, możesz uciec się do łańcucha świetlnego z pilotem. Dostępna jest również oświetlenie bożonarodzeniowe. Niektóre produkty są dostarczane z gniazdami WLAN, które umożliwiają sterowanie łańcuchem świetlnym za pomocą smartfona lub tabletu.

Jak zbudowane są łańcuchy świetlne?

Łańcuchy świetlne składają się z połączonych równolegle urządzeń świetlnych w jednym lub kilku korytarzach kablowych do zasilania elektrycznego. Połączenia szeregowe są raczej używane, ponieważ uszkodzone źródło światła od razu prowadzi do awarii całego łańcucha świetlnego.

Zasilanie odbywa się za pomocą osobnego zasilacza, zestawu baterii lub w przypadku łańcuchów świetlnych do użytku zewnętrznego jest często podłączone do źródła zasilania słonecznego z akumulatorem buforowym.

Takie rodzaje łańcuchów świetlnych są dostępne

Odpowiednie łańcuchy świetlne można wybierać według różnych kryteriów. W zależności od celu zastosowania, kolor światła może odegrać pewną rolę. Rodzaj żarówki informuje o tym, czy chodzi o łańcuch świetlny z diodami LED, lampami halogenowymi lub żarówkami.

Kolor kabla jest interesujący dla dopasowania do środowiska zastosowania. Powinien być on przypasowujący do tła „niewidzialny” lub nawet powinien mieć barwny akcent.
Przy wyborze może się zdarzyć, że napotka Pan na nazwę „szaro-fioletowy (RLM 75)”. Wynika to z kolorów dla samolotów używanych kiedyś przez niemieckie Ministerstwo transportu lotniczego (RLM), które są jeszcze znane w obecnym modelu samolotu.

W zakresie zasilania można wybrać między zasilaniem akumulatorowym, bateryjnym lub zasilaniem za pomocą zasilacza sieciowego. Istnieje część zasilanego energią słoneczną łańcucha świetlnego, zasilanego przez USB. Zwłaszcza w przypadku łańcuchów świetlnych stosowanych na zewnątrz, łańcuchy świetlne bez zasilacza są często praktyczne, ponieważ kolejne gniazdo wtykowe czasami dalekie jest od drogi. Wybierając odpowiedni model, należy pamiętać, czy zakres zastosowania ograniczony jest do pomieszczeń wewnętrznych, czy możliwe jest użytkowanie na zewnątrz.

Zakres długości wskazuje, które linie możesz wykorzystać do oświetlenia. Za pomocą wzoru do obliczania obwodu można również ocenić, ile obrotów wokół kolistego przedmiotu można uzyskać z określoną długością łańcucha świetlnego. Należy zwrócić uwagę na nachylenie zmiany, aby obliczyć mnożnik 3,00.
Wzór ma wartość u = d xπ i oznacza, że jest to wartość o 3,14. 

Wskazówki dotyczące obchodzenia się ze światełkami świetlnymi

Łańcuchy świetlne do celów dekoracyjnych nie mogą być stosowane jako zamiennik oświetlenia pomieszczenia. Wiele z tych produktów jest przeznaczonych do użytku na zewnątrz. Należy przy tym przestrzegać podstawowych zasad instalacji elektrycznej.

W modelach solarnych i akumulatorowych maksymalny czas świecenia zależy od stanu naładowania akumulatora, stanu baterii oraz wybranego trybu pracy. W zależności od wyposażenia i trybu pracy można osiągnąć czas pracy wynoszący zaledwie 10 godzin, ale także 30 dni.

W miarę możliwości moduły słoneczne powinny być skierowane na południe i nie powinny być zacienione. W przypadku orientacji na północ niektóre produkty nie mogą być używane. Zimą moduł słoneczny musi być zawsze wolny od śniegu. Ze względu na mniejsze promieniowanie słoneczne musisz liczyć się z mniejszymi czasem świecenia. Należy przestrzegać instrukcji obsługi.

Łańcuch świetlny należy natychmiast wyłączyć, gdy podłączone przewody, agregat prądotwórczy lub akumulator zostaną uszkodzone w jakikolwiek sposób.

Nasza praktyczna wskazówka

Nie wolno prowadzić przewodów łańcucha świetlnego wzdłuż ostrych krawędzi (rynien) ani materiałów budowlanych (tynku lub klinkieru). Ze względu na wiatr może dojść do tarcia kabli. W przypadku zastosowania dodatkowego materiału izolacyjnego lub opasek kablowych z naszego sklepu internetowego

             

Jakie wady mogą wystąpić na łańcuchach świetlnych?

Łańcuch świetlny nie włącza się w ciemności: Sprawdź, czy wyłącznik główny jest włączony.

W przypadku łańcuchów świetlnych zasilanych energią słoneczną mogą symulować zewnętrzne źródła światła, na przykład latarni ulicznych, światło dzienne i zapobiegać włączeniu.

Jeśli łańcuch świetlny nie włącza się lub włącza się tylko krótko w ciemności, sprawdź prawidłowe połączenie akumulatora z biegunowością lub jego stan i w pewnych okolicznościach wymień go na nowy.