Porady

   

Informacje o laptopach

 • Różnice między laptopami, notebookami, netbookami i ultrabookami

 • Na co należy zwracać uwagę przy zakupie laptopa?

 • Dobrze wyposażony w odpowiednie akcesoria do notebooka

 • Ważne dane dla różnych notebooków

 • Pytania dotyczące notebooków

 

Różnice między laptopami, notebookami, netbookami i ultrabookami

Wiele pojęć, niewiele wymiernych różnic: Wszystkie klasy sprzętu to przenośne komputery. Wszystkie urządzenia powinny umożliwiać pracę mobilną, surfowanie po Internecie i rozrywkę, być bardziej praktyczne i elastyczne niż komputery stacjonarne.
 

Dziś obowiązuje: Laptop identyczny z laptopem

Obecnie terminy „laptop” i „notebook” są synonimem ogólnej kategorii komputerów przenośnych. Jedyna różnica: termin „laptop” jest starszy - pierwsze mobilne komputery zostały nazwane w ten sposób, wywodząc się od angielskiego „okrążenie” jako „okrążenie”. W latach
80. XX wieku producent Toshiba w rozgraniczeniu nacechował termin „notebook” jeszcze mniejszych i lżejszych urządzeń.
 

Netbooki tylko do surfowania

W latach 90. XX wieku „netbooki” zostały zaprojektowane przede wszystkim do mobilnego surfowania po Internecie, a zatem mają znacznie mniejsze rozmiary – zazwyczaj od 10 do 12 cali – i w znacznym stopniu zmniejszoną liczbę zastosowań wewnętrznych. Wady: Nie posiadają napędu optycznego, bardzo wąskiej klawiatury i mają słabą wydajność. Dla użytkowników, którzy potrzebują tylko wygodnego surfowania i sporadycznych e-maili, netbooki z niską ceną są idealne.
 

Ultrabooki: Klasa urządzeń z certyfikatem dodatkowej mocy

Nie każdy notebook można nazwać „ultrabookiem”: Ta klasa sprzętu została przeprowadzona przez producenta Intel 2011 i od tego czasu posiada on markowe prawa. Każdy inny producent, który chce używać tego terminu w swoich urządzeniach (w tym giganty branżowe ASUS, Acer i Lenovo), musi spełnić określone warunki. Należą do nich między innymi czas pracy akumulatora wynoszący co najmniej 5 godzin, szybkie budzenie w trybie czuwania oraz mały, lekki i kompaktowy format o możliwie dużej mocy. W związku z tym ultrabooki mają zazwyczaj mniejsze złącza, mniejszą pojemność pamięci i mniejszą wydajność grafiki niż większe laptopy. €Przy kosztach od ok. 700 ultrabooki są najlepszym wyborem do elastycznej pracy w podróży oraz relaksującego korzystania z internetu w celach prywatnych, do przesyłania strumieniowego i gier wymagających niskiej intensywności graficznych.
Nowa generacja ultrabooków została stworzona przez producenta ASUS z ZenBook: Seria ta oferuje większą wydajność i wyrafinowaną konstrukcję przy jeszcze mniejszej wadze i mniejszych wymiarach.

MacBookowi Apple'a brakuje konkurencji

Wraz ze swoim MacBookiem Apple wprowadził w 2006 r. Nową klasę urządzeń, której (zarówno pod względem sprzętowym, jak i wewnętrznego systemu operacyjnego Mac OS) nie można porównać z żadną inną serią wydaną do tego czasu. W kolejnych latach portfolio zostało rozszerzone o serię MacBook Air i MacBook Pro, przy czym ta pierwsza oferuje do 9 godzin pracy na baterii z maksymalnie 11 cali, do 8 GB pamięci RAM i układ graficzny Intel HD Graphics 6000 o wadze zaledwie 1080 gramów. 

Odpowiednia ochrona laptopa: Przed spojrzeniem i osłoną ekranu

Zabezpiecz swojego laptopa przed niepożądanym spoglądem bocznym za pomocą folii prywatności. Nasza wyszukiwarka produktów 3M poprowadzi Cię do właściwej ochrony Twojego produktu za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Do wyszukiwarki produktów 3M

 

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie laptopa?

Wielkość wyświetlacza, waga i wymiary

Poziom:
Im mniejszy i lżejszy, tym lepszy w podróży.

Ograniczenie:
Wydajność i łatwa w obsłudze klawiatura potrzebują dużo miejsca. Bogate życie wewnętrzne odbywa się kosztem wagi. 

Standardowo:
Od 10 do 12 cali w przypadku netbooków, od 13 do 17 cala w przypadku notebooków. Ciężar może się różnić w zależności od wyposażenia od mniej niż 1.000 do ponad 4.000 gramów.

 

Pamięć operacyjna i procesor

Laptopy

Dla:
Im więcej pamięci ram (ram), tym więcej złożonych zadań może być wykonywanych jednocześnie bez problemów. Decydująca jest również seria procesora, najczęściej AMD lub Intel Core.

Ograniczenie:
Im większa pamięć robocza i im lepszy procesor, tym wyższa cena urządzenia.

Wśród standardowych
urządzeń można się: Pamięć operacyjna od 4 do 12 GB oraz procesory Intel Core i3 lub i5 przy notebookach o wysokiej klasie średniej.

 

Pamięć na dysk twardy

Fast:
SSD (Solid State Drive), czyli pamięć flash, są szybkie, małe i odporne na wstrząsy, ale droższe niż starsze, fizyczne dyski HDD (Hard Disc Drive).

Ograniczenie:
Wysoka pojemność pamięci kosztuje więcej - i nie jest konieczne, jeśli w usługach chmury lub w usługach chmury znajdują się duże dane, takie jak zdjęcia, muzyka i filmy. 

Standard:
SSD 32 o pojemności GB dla początkujących notebooków, od 128 512 GB

 

Moc grafiki

Wyjścia:
Wbudowany czipy graficzne na płycie zapewniają wystarczającą moc dla większości czynności i wielu gier. Rozdzielczość jest niezbędna dla odpowiedniego sprzętu graficznego i powinna być odpowiednia do gier przy min. 1600 x900 lub 1920 x 1080 pikseli. 

Ograniczenie:
Oddzielna karta graficzna zaleca się w przypadku, gdy wymagana jest bardzo dobra wydajność grafiki, zwłaszcza w przypadku wymagających gier graficznych. 

Standardowo:
Wbudowany chip graficzny (często Intel HD) w połączeniu z wysoką rozdzielczością wyświetlacza.

 

System operacyjny

Laptop z systemami operacyjnymi

Poziom sygnału:
System Windows ma ustaloną pozycję i oferuje szeroką gamę kompatybilnych programów. Mac OS jest nieco ograniczony, ale harmonijnie zgrywa się z innymi urządzeniami Apple. 

Ograniczenie:
Mac OS jest własnym systemem operacyjnym i częściowo nie jest kompatybilny z oprogramowaniem innych dostawców. Jednak za pomocą odpowiedniego oprogramowania w systemie Mac OS można zainstalować symulację Windows, która rozwiązuje niektóre z tych problemów. 

 

Dobrze wyposażony w odpowiednie akcesoria do notebooka

Podstawowe akcesoria do notebooka należy do każdego laptopa lub notebooka: Torba, która chroni urządzenie i zapewnia przyjemny transport oraz zasilacz, który jest zawsze dostarczany w przypadku zakupu nowego urządzenia (oraz w przypadku awarii należy go dokupić, co może opłacać się porównywanie cen zasilaczy).

Dodatkowo można rozszerzyć lub ulepszyć funkcje nowego notebooka za pomocą pasujących akcesoriów. Nowością na rynku są na przykład folie prywatności, które zapobiegają ciekawskim spojrzeniom z boku – umożliwia to przede wszystkim pracę w pociągu lub kawiarni. Zewnętrzne kamery internetowe i słuchawki sprawiają, że prowadzenie rozmów wideo i prowadzenie e-sportu jest bardziej wygodne - urządzenia te można podłączyć do notebooka przez USB lub bezprzewodowo przez Bluetooth. To samo dotyczy zewnętrznej myszy, ponieważ nie każdy użytkownik chce trwale korzystać z panelu dotykowego laptopa.

Ważne dane dla różnych notebooków

Do użytku w wolnym czasie i do sporadycznych prac w podróży: Wysokiej klasy notebook

Rozmiar i waga: Od 13 do 17 cali, mniej niż 2500 gramów
pamięci operacyjnej: 4
procesor AMD lub Intel Core i3 od 8 GB I5 lub i7
karta graficzna: Wbudowany chip graficzny lub oddzielna karta graficzna
: Netbook 10 do 12 cali
 

Do częstego pracy lub nauki w podróży: Wydajny ultrabook

Rozmiar i waga: Od 11 do 15 cali, mniej niż 2000 g
czasu pracy akumulatora: Min. 5 godzin
pamięci:
Procesor 8 do 12 GB: Intel Core i5
Grafika: Wbudowany chip graficzny
alternatywnie: ZenBook lub MacBook

Do gier: Pakiet energetyczny

Wielkość, waga i czas pracy akumulatora: Od 15 cala, zazwyczaj duża waga i krótki czas pracy akumulatora dzięki zamontowanej sprzęcie i odpowiedniej wydajności
pamięci: Min. 16, często
procesor 32 GB: Najczęściej
karta graficzna Intel Core i7: Główna karta graficzna NVIDIA GeForce
: Dysk twardy: 1 do 2 TB miejsce
na złącza gier: Zwróć uwagę na możliwości podłączenia (przewodowe i bezprzewodowe) zestawu słuchawkowego, myszy, joysticka, Cooling Pad itp.
Hardware: Niebezpieczeństwo przegrzania - zwracaj uwagę na dobrą cyrkulację powietrza i chłodzenie
Wskazówka dla wymagających graczy: Dla większości gier dobry laptop do gier jest całkowicie wystarczający, ale najnowsze gry High End działają na dobrze wyposażonych komputerach stacjonarnych.

  

Pytania dotyczące notebooków

Czy można wyłączyć laptop/komputer po zainstalowaniu aktualizacji?

Niestety nie można tak łatwo odpowiedzieć „tak” czy „nie”. Zasadniczo podczas aktualizacji nie należy po prostu wyłączyć komputera lub wymusić jego wyłączenie. Podczas aktualizacji jest to również wyświetlane na ekranie.

Może się jednak zdarzyć, że dokładnie w tym momencie energia przepnie się lub akumulator notebooka. W takim przypadku system Windows jest wystarczająco inteligentny, aby rozpoznać, że ostatnia aktualizacja nie została pomyślnie zainstalowana. Po ponownym uruchomieniu komputera zostają zainstalowane niekompletne aktualizacje gotowe.

Niestety, nie zawsze się tak składa Jeśli komputer nie uruchamia się po anulowaniu aktualizacji, należy spróbować wywołać menu startowe Windows. W tym celu należy nacisnąć przycisk „F8” krótko po włączeniu, gdy wyświetlany jest komunikat „BIOS Post”. Można podjąć próbę uruchomienia komputera w „trybie zabezpieczonym” lub „ostatniej działającej wersji”. Następnie należy przeprowadzić niezbędne naprawy systemu operacyjnego lub ponownie rozpocząć aktualizacje.

Ważne
W przypadku gdy aktualizacja systemu BIOS jest przeprowadzana przez narzędzie producenta, w żadnym wypadku nie może nastąpić przerwanie zasilania. W takim przypadku płyta główna nie może zostać nieodwracalnie uszkodzony i należy ją wymienić.
 

Czy rozbudowa lub modernizacja laptopa jest przydatna?

Do jakiś czas temu nie było potrzeby instalacji dużego tematu w przypadku rozszerzenia pamięci laptopa lub drugiego dysku twardego. W laptopach znajdowały się odpowiednie sloty lub wkładki. Obecnie jednak nie jest to już takie proste. W niektórych przypadkach komputery przenośne muszą zostać rozmontowane na dość szeroką odległość, aby umożliwić ich rozszerzenie. Należy wtedy przerwać pląbę gwarancji co prowadzi do utraty gwarancji producenta. Lepiej jest wybrać notebook od samego początku, który zapewnia również wystarczające rezerwy na przyszłość.
 

Dlaczego akumulator mojego laptopa jest zawsze tak szybko rozładowany?

Powodem, dla którego wiele akumulatorów notebooka traci moc, jest to, że użytkownicy nie traktują akumulatorów we właściwy sposób. Nowoczesne akumulatory litowe powinny być zawsze naładowane w zakresie od 70% do 90%. Długi przewód podłączony do ładowarki jest równie szkodliwy dla akumulatora, jak zbyt głębokie rozładowanie.

Z drugiej strony, wiele laptopów ma niepotrzebne zużycie energii, które można znacznie zredukować, wykonując kilka kliknięć. Dzięki temu czas pracy akumulatora jest znacznie zwiększony. Zaliczają się do nich

 • Niepotrzebnie wysoka jasność ekranu.
 • Zamknij niewykorzystane programy i aplikacje.
 • Wyłącz automatycznie uruchamiające się programy tła, o ile to możliwe.
 • Wyłącz niewykorzystane funkcje, takie jak WLAN, Bluetooth lub modemy.
 • Usuń niepotrzebne płyty DVD lub Blu-ray z napędu.
 • W panelu sterowania optymalnie ustawi opcje oszczędzania energii.