bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Liczniki kosztów energii do pomiaru zużycia prądu popularnych urządzeń elektrycznych. Nowoczesne i skuteczne mierniki kosztów od wiodących producentów umożliwiają kontrolę wydatków na prąd.

Liczniki kosztów energii - oszczędzaj energię elektryczną


Liczniki kosztów energii pomagają wykryć "pożeraczy prądu" i uzyskać przegląd zużycia energii przez podłączone odbiorniki w Twoim domu, biurze lub firmie. Dowiedz się, jak działają liczniki kosztów energii i na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie jednego z nich.

  • Funkcje liczników kosztów energii

  • Używanie i odczytywanie liczników energii elektrycznej

  • Zakup liczników kosztów energii - funkcje pomiarowe i inne cechy szczególne

  • Nasza praktyczna wskazówka: pomiar danych dotyczących zużycia energii elektrycznej w czasie

  • Najczęściej zadawane pytania dotyczące zużycia energii elektrycznej i liczników kosztów energii


Funkcje liczników kosztów energii


W większości gospodarstw domowych, biur i obiektów komercyjnych istnieje wiele urządzeń, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na całkowite zużycie energii elektrycznej. Nawet jeśli podłączone urządzenie jest rzeczywiście "wyłączone", może ono nadal zużywać energię w trybie czuwania i w ten sposób powodować koszty.

Urządzenia te pozwalają zlokalizować największe generatory kosztów energii elektrycznej, a jednocześnie uzyskać inne ciekawe informacje, które pomogą w bardziej energooszczędnej eksploatacji budynku czy przedsiębiorstwa.


Potocznie urządzenia do pomiaru kosztów energii nazywane są również licznikami energii. Jednak warto wiedzieć, że liczniki używane są przede wszystkim do pomiaru natężenia prądu elektrycznego, np. na liniach lub rozdzielniach. Liczniki kosztów energii dostarczają znacznie więcej informacji na temat oszczędzania i zużycia energii elektrycznej. Znajdują one zastosowanie zarówno w sektorze prywatnym, jak i zawodowym, a ich cechą charakterystyczną jest wygodna obsługa, która w wielu przypadkach nie wymaga dużej specjalistycznej wiedzy.

W zależności od modelu i wyposażenia, licznik kosztów energii nie tylko daje wgląd w koszty ponoszone przez odbiorcę, ale także dostarcza wielu innych danych, w tym informacji na temat: emisja CO2, częstotliwość, moc, napięcie znamionowe, moc czynna

W celu uzyskania informacji o zużyciu energii przez urządzenie w określonym czasie, licznik należy podłączyć pomiędzy gniazdko a urządzenie elektryczne. Nie jest do tego potrzebna ani wiedza techniczna, ani zręczność manualna.

Na wyświetlaczu możesz sprawdzić, czy dane urządzenie powoduje koszty energii elektrycznej również w trybie czuwania i ile to nas kosztuje.

Prognoza kosztów na miesiąc lub cały rok pomaga kontrolować zużycie i w razie potrzeby dokonywać korekt w celu jego optymalizacji.

Dzięki tym informacjom możemy podjąć decyzje o wymianie starego urządzenie o wysokim zużyciu energii na nowszy, bardziej ekonomiczny model, który w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić na rachunkach.

 
 

Używanie i odczytywanie liczników zużycia energii elektrycznej

 

Możesz użyć liczników zużycia energii elektrycznej do rejestrowania kosztów energii, aby zmierzyć zarówno zużycie przez pojedyncze urządzenie, jak i całkowite zużycie energii elektrycznej w firmie lub biurze.

Jeśli chcesz sprawdzić tylko jedno urządzenie, wystarczy, że podłączysz licznik do gniazdka, a następnie włożysz wtyczkę urządzenia, które chcesz zmierzyć. W celu określenia całkowitego zużycie energii elektrycznej, stosuje się specjalne urządzenia pomiarowe, które są zainstalowane np. w skrzynce rozdzielczej.

Liczniki energii elektrycznej dostarczają szczegółowych informacji na temat zużycia w czasie rzeczywistym. Niektóre modele są wyposażone w pamięć wewnętrzną i umożliwiają przeglądanie zapisanych danych z poprzednich dni.

Urządzenia do pomiaru kosztów energii

Na runku dostępne są również modele dostarczane ze specjalnym oprogramowaniem PC do przenoszenia danych pomiarowych do komputera w celu ich trwałego przechowywania i oceny.

Liczniki zużycia energii elektrycznej z funkcją Bluetooth dają możliwość przeglądania i analizowania zarejestrowanych wyników za pomocą aplikacji na smartfona.

Do pomiarów w pomieszczeniach zamkniętych wystarczające są zwykle liczniki kosztów energii bez specjalnej ochrony. Jeśli jednak spodziewane są np. duże wahania temperatury, przy wyborze należy zwrócić uwagę na dopuszczalny zakres temperatur. Miernik używany na zewnątrz lub gdziekolwiek, gdzie spodziewana jest wysoka wilgotność lub wysoki poziom zapylenia musi posiadać odpowiednia klasę ochrony.

 
 

Zakup liczników kosztów energii - funkcje pomiarowe i inne cechy szczególne


W Conrad znajdziesz szeroki wybór liczników kosztów energii oraz liczników zużycia energii elektrycznej. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na:


Zakres zastosowania

Prosty miernik kosztów energii jest wystarczający do pomiaru zużycia energii przez pojedyncze urządzenie. Jeśli chcesz kontrolować całkowite koszty energii, analizować je i wykorzystać ocenę danych do ich zmniejszenia, powinieneś wybrać model z szerszym zakresem funkcji.

W zależności od obszaru zastosowania, liczniki kosztów energii elektrycznej do celów profesjonalnych muszą posiadać określone dopuszczenie i odpowiednie klasy ochrony. Szczególnie w środowiskach profesjonalnych należy zwrócić uwagę na homologację i kalibrację MID.

Należy zachować ostrożność w przypadku liczników kosztów energii do użytku na zewnątrz: należy stosować tylko specjalnie zabezpieczone modele o odpowiedniej klasie IP.

Funkcje pomiarowe

Im więcej funkcji pomiarowych posiada licznik kosztów energii elektrycznej, tym bardziej wszechstronna i znacząca może być ocena danych. Jeśli nie wystarcza nam przegląd faktycznie zużytej energii elektrycznej, powinniśmy upewnić się przy zakupie, że model może rejestrować więcej danych.

Urządzenie powinno być w stanie mierzyć moc od 0,5 wata lub nawet 0,1 wata, tak aby nawet niskie zużycie energii, takie jak to spowodowane przez urządzenia w trybie czuwania, nie zostało przeoczone. Jednocześnie ważne jest, aby maksymalny możliwy zakres pomiarowy nie był zbyt mały, aby można było wykryć duże "pożeracze prądu".

O ile w środowisku zawodowym wymagane są bardzo dokładne dane i z reguły stosuje się wyłącznie urządzenia kalibrowane, o tyle wybór modeli do użytku prywatnego jest szerszy. Jednakże, urządzenia nie powinny odbiegać od rzeczywistej wartości o więcej niż 5%, aby uzyskać realistyczne oszacowanie zużytej energii.

Cechy szczególne

Do integracji z "inteligentnym domem" polecane są nowoczesne mierniki Bluetooth, które mogą być sterowane za pomocą aplikacji i umożliwiają przeglądanie, a w razie potrzeby eksportowanie zarejestrowanych danych w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca.

Szczególnie praktyczna okazuje się zintegrowana prognoza kosztów: dzięki przechowywaniu informacji o taryfie energetycznej urządzenie nie tylko informuje o bieżącym zużyciu energii elektrycznej, ale także oblicza koszty ponoszone w określonym czasie.

Dla tych, którzy nie chcą zajmować się szczegółową oceną liczb, warto sięgnąć po liczniki zużycia energii elektrycznej, które za pomocą diod LED w odpowiednim kolorze podają przybliżoną informację o aktualnym zużyciu prądu.

Ważną rolę odgrywa również wysoki komfort obsługi. Obejmuje to czytelny wyświetlacz z intuicyjną nawigacją po menu. Sterowanie za pomocą aplikacji to przede wszystkim wygoda dla użytkowników smartfonów. Opcjonalne zasilanie bateryjne okazuje się przydatne, dzięki czemu zapisane dane nie zostaną utracone w przypadku awarii zasilania.

 

Nasza praktyczna wskazówka: mierz zużycie energii w czasie

Ponieważ wiele urządzeń domowych zużywa energię nawet w trybie czuwania, zaleca się dokonywanie długoterminowych pomiarów za pomocą liczników kosztów energii elektrycznej. Dzięki temu dowiesz się nie tylko, ile energii elektrycznej zużywa np. komputer, gdy jest włączony, ale także ile zużywa jej niepotrzebnie w trybie czuwania. Możesz również określić zużycie energii przez lodówkę, pralkę, suszarkę itp. za pomocą długoterminowego pomiaru, co ułatwi Ci podjęcie decyzji, czy warto kupić nowe urządzenie o wysokiej klasie efektywności energetycznej.

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zużycia energii elektrycznej i liczników kosztów energii


W jaki sposób liczniki energii elektrycznej sporządzają prognozy kosztów?

Liczniki energii elektrycznej o wysokiej dokładności pomiaru nadają się do długoterminowego pomiaru zużycia energii elektrycznej przez urządzenia biurowe i komercyjne. Po zaprogramowaniu taryfy energii elektrycznej, licznik oblicza prognozę kosztów na tydzień, miesiąc lub rok, w zależności od modelu.

Na co należy zwrócić uwagę przy pomiarze zużycia energii elektrycznej w trybie stand-by?

W tym przypadku należy stosować wyłącznie liczniki energii elektrycznej, które charakteryzują się wysoką dokładnością pomiaru nawet w niskim zakresie mocy. Tylko w ten sposób można zmierzyć bardzo niskie pobory energii.

Jak można szybko i łatwo oszczędzać energię elektryczną?

Dzięki kilku wskazówkom dotyczącym oszczędzania energii elektrycznej, możesz oszczędzać energię w życiu codziennym i trwale obniżyć koszty. Należy do nich całkowite wyłączanie wszystkich urządzeń, gdy nie są one używane, zamiast pozostawiania ich w trybie gotowości. Zaleca się również stosowanie wydajnego oświetlenia LED zamiast tradycyjnych żarówek oraz zakup nowoczesnych urządzeń o wysokiej klasie efektywności energetycznej.