Porady

Manometry i barometry to przenośne urządzenia do pomiaru wysokich i niskich ciśnień, a także funkcją pomiaru nawet najmniejszych wahań ciśnienia atmosferycznego. Sprawdź wysokiej klasy barometry przenośne, mierniki ciśnienia stacjonarne i manometry cyfrowe Greisinger, Fluke, Testo, Extech  o wysokiej dokładności i szerokim zakresie pomiarowym.

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

    

Interesujące fakty dotyczące manometrów

 • Co to są manometry?

 • Jak działają manometry?

 • Zakres zastosowania manometrów

 • FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące manometrów

 • Wybrani producenci i marki

Co to są manometry?

Manometry, zwane również manometrami, określają i dokumentują fizyczne wielkości ciśnienia cieczy lub gazu/mieszanki gazu, w stosunku do otoczenia lub w wartości bezwzględnej. Jednostką ciśnienia jest Pascal (skrót Pa) lub bar. W praktyce wartości bar są wykorzystywane do uzyskania wartości wyższych i Pascal w celu zmniejszenia ciśnienia.

Tabela przeliczeniowa z wybranymi wartościami Pascal na bar:

PaskalHektopaskalMilibarbar
1 Pa0,01 hPa0,01 mbar0,00001 bar
100 Pa1 hPa1 mbar0,001 bar
10.000 Pa100 hPa100 mbar0,1 bar
1.000.000 Pa10.000 hPa (1 MPa)10.000 mbar10 bar

Wiele urządzeń, które znajdziesz w sklepie Conrad, można przełączać na inne jednostki pomiaru ciśnienia i jednostki imperialne, takie jak funty za pomocą kwadratów inch (psi), rtęciowe kolumny w mm (mmHg) lub inch (inHg), słupa wody H2O w cm (cmH2O) lub stopach (ftH2O).

 

Jak działają manometry?

Aby zmierzyć ciśnienie, sonda rozpoczyna drukowanie i przekazuje je drogą mechaniczną lub elektroniczną do wyświetlacza. W celu rejestracji ciśnienia stosowane są różne systemy do analizy wielkości fizycznych, które występują w wyniku zmian ciśnienia w komponentach elektrycznych. Mogą to być:

Zmiana wytrzymałości poprzez rozciąganie, nazywana również piezoopornikami: Oporniki zmienne są przymocowane do membrany pomiaru ciśnienia i zmieniają jej wartość poprzez rozciąganie lub umocowanie.

Zmiany napięcia przez efekty piezo: Zmiana ciśnienia poprzez rozdzielenie ładunku wytwarza napięcie elektryczne w kryształu.

Zmiany pojemności: Dwie płyty, podobne do kondensatora, zmieniają swój odstęp od siebie, przy czym zmienia się wartość pojemności.

Zmiana indukcyjności: Zwora magnesu zmienia swoje położenie względem cewek, co zmienia wartość indukcyjności.

Tak zwany efekt halla: Opisuje on zmiany w przewodzie, które znajduje się w polu magnetycznym, które zmienia się w wyniku wywierania nacisku.

Starsze manometry są zbudowane wyłącznie mechanicznie, takie jak barometry, manometry rurowe lub płytkowe. Ten rodzaj konstrukcji nie jest już stosowany w urządzeniach dostępnych w naszym sklepie.

Wykonanie miernika ciśnienia zależy między innymi od ocenianych mediów, ponieważ elementy pomiarowe nie mogą zostać uszkodzone przez czynniki chemiczne lub reakcje. Dostępne są również urządzenia do użytku stacjonarnego i przenośne urządzenia pomiarowe. Niektóre modele posiadają magnetyczny tył, aby móc tymczasowo zamocować je na powierzchniach przyczepionych magnetycznie. Ponadto dostępne są manometry, które są zaprojektowane do podłączenia zewnętrznych czujników, dzięki czemu można wykonać różne zadania pomiaru ciśnienia. Wiele urządzeń posiada interfejsy, które umożliwiają przetwarzanie i / lub zapis wartości pomiaru za pomocą podłączonego komputera PC.

Oferta firmy Conrad zawiera wysokiej jakości mierniki ciśnienia do różnych zastosowań, które można wybrać według różnych kryteriów:

 • Mierzone wielkości: Opisuje mierzone media, takie jak ciecze, gazy nieagresywne i korozyjne (w tym powietrze)
 • Stosunek ciśnienia: Ciśnienie bezwzględne opisuje ciśnienie w stosunku do bezwzględnej próżni, podczas gdy ciśnienie względne jest zawsze mierzone w stosunku do ciśnienia otoczenia.
 • Zakres pomiaru ciśnienia: Od - 7.000 do + 7.000 bar (odpowiada - 700 do + 700 Megapascal)
 • Kalibracja: DAkkS, ISO lub kalibracja fabryczna (bez certyfikacji)
 • Dokładność pomiaru: Od 0,002 bar do 2% tolerancja pomiaru
 • Cechy szczególne: Wyposażony w czujniki ze stali nierdzewnej, zintegrowane rejestratory danych do długoterminowego monitorowania, a także funkcje pomiaru wysokości i temperatury.


Dostępne są szczegółowe arkusze danych dotyczące oferowanych urządzeń do pomiaru ciśnienia, które umożliwiają dokładne ustalenie wszystkich parametrów technicznych, dołączanych akcesoriów i dostępnych trybów pomiaru Są one dostępne do pobrania na stronie produktu w sklepie Conrad. 

 

Zakres zastosowania manometrów 

Manometry są używane do

 • kontroli lub ciągłego monitorowania obciążenia zbiorników i przewodów pod ciśnieniem
 • Ostrzeganie o zbyt wysokim lub zbyt wysokim ciśnieniu lub zmiana, regulacja lub wyłączenie procesów, które mają wpływ na ciśnienie
 • Kalibrowanie lub sprawdzenie urządzeń służących do dostarczania lub przyjmowania medium pod ciśnieniem, na przykład urządzenia napełniające oponę w stacji paliw
 

FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące manometrów

Co należy wziąć pod uwagę podczas korzystania z urządzeń do pomiaru ciśnienia?

Podczas pracy z mediami pod presją należy zawsze zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Przed podłączeniem lub odłączeniem ciśnieniowych urządzeń pomiarowych z punktem pomiarowym należy zapewnić brak ciśnienia. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie zaworów pośredniczących lub poprzez uprzednie zwolnienie ciśnienia przewodu lub zbiornika.

Jak długo działa manometr?

Żywotność wynosi około 10 lat, ale zależy w szczegółach od wielu czynników. Obejmuje to częstotliwość użytkowania, obciążenia dla środowiska naturalnego w miejscu zastosowania oraz przechowywanie i konserwację urządzenia. Ponadto kompatybilność oprogramowania do analizy z popularnymi systemami komputerowymi jest istotna. Istnieją producenci, którzy podczas corocznej konserwacji urządzeń ciśnieniowych przez producenta mogą uzyskać gwarancję działania do 15 lat.

Jak rozpoznać wadliwy manometr?

Brak wskazania na wyświetlaczu w większości przypadków wskazuje na niedziałające zasilanie elektryczne.

Z powodu zużycia mechanicznego złącza pomiarowe lub adaptery, a także połączenia linii testowych i czujników mogą przeciekać, przez co medium, które ma być mierzone, ucieka (słyszalnie i / lub wizualnie).

W przypadku niefunkcjonującego interfejsu z komputerem PC: Sprawdź kompatybilność urządzenia pomiarowego z używanym oprogramowaniem lub systemem operacyjnym komputera i czy podłączenie jest zabrudzone/utlenione.

 

Wybrani producenci i marki

Beha Amprobe: Znany niemiecki znak towarowy Beha i amerykański Amprobe wytwarzają różne urządzenia pomiarowe. Firma ma siedzibę w Glottertal.

Firma Extech specjalizuje się od 1971 r. w dziedzinie testowania i przyrządów pomiarowych do zastosowań profesjonalnych i dla majsterkowiczów. Siedziba znajduje się w stanie New Hampshire w Stanach Zjednoczonych.

Fluke to amerykańska firma przemysłowa, która produkuje elektroniczne przyrządy pomiarowe, z każdego miejsca na świecie. 

GHM Greisinger: Od 1980 roku pracuje w systemach sterowania pod dachem grupy GHM w rozwoju i produkcji urządzeń pomiarowych i regulacyjnych oraz związanych z nimi czujników.

Laserliner produkuje mierniki do profesjonalnych i domowych majsterkowiczów z fabryką w Arnsberg.

Testo 1957 opracowuje i buduje od wielu lat urządzenia pomiarowe i testujące dla najróżniejszych zastosowań w Lenzkirch.

 
 

 

Manometry i barometry – najlepsze przyrządy do pomiaru ciśnienia na co dzień i do pracy

Manometry i barometry to przyrządy do pomiaru ciśnienia. Manometry są używane w codziennych pracach serwisowych przez specjalistów. Wykorzystuje się je podczas czynności takich jak regulacja systemów klimatyzacji i wentylacji, analiza mocy chłodzenia i ogrzewania urządzeń, próby wytrzymałości i szczelności wewnętrznych instalacji gazowych, instalacja i uruchamianie systemów czy pomiar instalacji wielkogabarytowych.

W zależności od modelu mierniki ciśnienia służą nie tylko do analizowania parametrów powietrza. Wielofunkcyjne ręczne mierniki ciśnienia, nazywane klimatycznymi, dokonują także pomiaru gazów (korozyjnych i niekorozyjnych, nieagresywnych), bezkontaktowego pomiaru temperatury w podczerwieni, natężenia oświetlenia czy nawet prędkości wiatru.  W asortymencie znaleźć można kompaktowe, profesjonalne mierniki ciśnienia, które współpracują nawet ze smartfonami i tabletami z systemem iOS i Android, ułatwiające odczyt i analizę wyników.

Barometry dostępne w Conrad.pl mierzą najmniejsze wahania ciśnienia atmosferycznego. Barometry ścienne uatrakcyjniają wnętrza przestrzeni domowych, gabinetów i salonów, a wysokościomierze podróżują z amatorami turystyki górskiej, kolarzami czy lotniarzami. Wybierając barometr z regulowaną korektą wysokości, można sprawdzić ciśnienie na wybranej wysokości nad poziomem morza.

Niezawodne manometry – wielofunkcyjne urządzenia do pomiaru warunków środowiskowych

W zależności od rodzaju manometry są przeznaczone do różnych zadań. Różnicowe mierniki ciśnienia, jak Testo 510i Smart Probes, który pracuje w szerokim zakresie temperatur, umożliwiają porównanie różnic ciśnień i wykrycie spadku ciśnienia w przewodach. Manometry względne pozwalają na pomiar ciśnienia względnego. Próżniomierze, czyli wakuometry – takie jak Testo 552 są przeznaczone np. do pomp systemów chłodniczych i pomp ciepła. Dzięki nim możliwy jest precyzyjny pomiar ciśnienia bezwzględnego.  Pomagają także w analizie stanu suszenia podczas usuwania substancji obcych, takich jak oleje czy gazy. Manometry pneumatyczne, takie jak okrągłe wakuometry marki ICH, do mediów gazowych i ciekłych są zaprojektowane tak, aby mogły być użytkowane w warunkach, w których są narażone na drgania i szybkie zmiany ciśnienia.

W naszym sklepie Conrad.pl znajdziesz zestawy pomiarowe przeznaczone dla ekspertów pracujących w branży chłodniczej, zajmujących się serwisowaniem i pomiarem systemów chłodniczych. Urządzenia Testo, współpracujące ze smartfonami i tabletami, umożliwiają błyskawiczne przesyłanie danych pomiarowych w PDF-ie czy pliku Excel na adres e-mail. Aplikacja na smartfonie lub tablecie automatycznie kalkuluje potrzebne wartości. W zestawie z manometrami (komunikującymi się przez Bluetooth) znajdują się termometry i baterie.

Barometry do precyzyjnego pomiaru ciśnienia atmosferycznego

Barometry marki Greisinger o dużej dokładności mają funkcję regulowanego wprowadzania danych wysokości oraz funkcję termometru. Są używane np. w sportach rekreacyjnych, zwłaszcza w turystyce górskiej, ponieważ pracują w szerokim zakresie temperatur i wysokości. Jeśli potrzebne jest porównanie barometrycznego pomiaru wysokości między dwoma punktami, to dobrze sprawdzi się kompaktowy barometr Testo, mierzący wartości takie jak Pa, hPa, mbar, mm H2O, mm Hg i psi. Pomiar jest dokonywany błyskawicznie, dzięki krótkiemu czasowi reakcji – zaledwie 0,5 s.

Mierniki ciśnienia już od 59,04 zł

W sklepie Conrad.pl zaopatrują się osoby potrzebujące zarówno podstawowych mierników ciśnienia, jak i zaawansowanych urządzeń do eksperckiej analizy rozmaitych systemów i instalacji. W ofercie znaleźć można manometry i barometry producentów, którzy dostarczają niezawodne urządzenia o wysokiej precyzji – przykładem jest manometr Fluke 700GA27, podłączany do pompy hydraulicznej bądź pneumatycznej, o dokładności do 0,05%. Praca z takim specjalistycznym urządzeniem jest komfortowa, dzięki podświetlanemu wyświetlaczowi, antypoślizgowej obudowie i ochronnemu etui.