bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Ciekawe fakty na temat miniaturowych bezpieczników

Systemy elektroniczne są zawsze mniejsze: Funkcje są realizowane przez wysoko zintegrowane układy scalone lub mikrokontrolery, a elementy zewnętrzne są dostępne w zminiaturyzowanych wersjach. W rezultacie płytki drukowane nowoczesnych podzespołów elektronicznych mają znacznie mniej powierzchni. Ponieważ również w takich systemach źródła napięcia, urządzenia odbiorcze, peryferyjne i funkcjonalne muszą być skutecznie chronione przed przeciążeniem, w krytycznych obwodach należy zainstalować bezpieczniki. Jednak nawet małe bezpieczniki (bezpieczniki G) o wymiarach 5 x 20 mm w dalszym ciągu byłyby zbyt duże w przypadku takich zastosowań. Z tego powodu opracowano miniaturowe bezpieczniki, czasami nazywane bezpiecznikami subminiaturowymi. Mikrobezpieczniki znajdują zastosowanie w urządzeniach AGD i elektronice oraz w profesjonalnych systemach elektronicznych.

  • Jak budowane są miniaturowe bezpieczniki i jakie są wersje?

  • Jak określa się miniaturowe bezpieczniki?

  • Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze i obsłudze bezpieczników miniaturowych?

 

 

Jak budowane są miniaturowe bezpieczniki i jakie są wersje?

Podobnie jak w przypadku miniaturowych bezpieczników, w zestawie znajduje się drabina, która topi się przy dłuższym przekroczeniu prądu znamionowego, a w ten sposób przerywa obwód prądu. W przeciwieństwie do zwykłych bezpieczników urządzenia, których topliwe przewody są wbudowane w szklaną lub ceramiczną rurkę, są one umieszczone w miniaturowych bezpiecznikach w zależności od konstrukcji, np. B. w cylindrycznych lub kątowych obudowach z tworzywa sztucznego, które są okablowane promieniowo, w osiowo okablowanej rurze lub są zaprojektowane jako bezpiecznik SMD, to znaczy jako element do montażu powierzchniowego bez przewodów łączących, który jest przeznaczony do montażu bezpośrednio na płycie.

Poza bezpiecznikiem topikowym obwody prądu mogą być również zabezpieczone bezpiecznikami PTC. Są to opory o pozytywnym współczynniku temperaturowym. Jeśli prąd przekroczy określoną wartość, element konstrukcyjny ogrzewa się, a rezystancja wzrasta, was redukuje przepływ prądu. Po schłodzeniu ponownie przyjmuje on pierwotną wartość. W przeciwieństwie do bezpieczników topikowych, bezpieczniki PTC nie przerywają całkowicie obwodu prądu.

 

Jak określa się miniaturowe bezpieczniki?

Właściwości bezpieczników są określone w normie europejskiej IEC 60127 lub DIN EN 60127-1, VDE 0820-1:2015-12. Podobnie jak inne urządzenia, tego typu bezpieczniki mają odpowiednio prąd znamionowy, prąd znamionowy, przy jego wyraźnym przekroczeniu, np. o około 1,5-krotną wartość, uruchamiając je i przerywając obwód elektryczny. Ze względu na niewielkie wymiary, wartości prądu znamionowego mikrobezpieczników mieszczą się w zakresie od kilku ma do kilku amperów.

Czas reakcji do wyzwolenia, tj. H. zachowanie wyzwalające różni się w zależności od rodzaju bezpiecznika: Istnieją wersje zwłoczne, podobnie jak inne bezpieczniki, powolne „T”, średnio powolne „M”, szybko działające „F” i bardzo szybko działające „FF”. Podczas wolnych i średnio wolnych bezpieczników z krótkotrwałymi szczytowymi prądami, np. podczas włączania urządzenia nie uruchamiaj natychmiast, zwinne i super zwinne reagują natychmiast. Odpowiednia charakterystyka prądu czasu i czasu na bezpiecznik jest opisana jako najważniejsza cecha w arkuszu danych na podstawie diagramu.

Bezpiecznik miniaturowy

 

Kolejną istotną cechą bezpiecznika jest możliwość łączenia. Jest to podawane w amperach przy maksymalnej wartości napięcia. Opisuje on natężenie prądu dozwolone przy maksymalnym napięciu znamionowym, które może wyłączyć bezpiecznik, bez szkody dla niego lub dla otaczających części układu podczas jego wyłączenia. W przypadku przekroczenia tej wartości istnieje ryzyko, że w elemencie zabezpieczającym powstanie łuk świetlny, który może spowodować zatarcie obudowy, zanik lub pożar. Ze względu na mniejszą objętość zdolność przełączania bezpieczników miniaturowych jest ogólnie niższa niż porównywalnych bezpieczników o większych wymiarach mechanicznych. Typowa wartość mikrobezpieczników to na przykład 50 a przy 250 V/AC, podczas gdy w przypadku większych typów bezpieczników może wynosić kilkaset amperów.

 

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze i obsłudze bezpieczników miniaturowych?

Chronione elementy obwodów elektronicznych lub elektrycznych określają prąd znamionowy i charakterystykę uruchamiania bezpiecznika, który ma zostać zmontowanego. W przypadku obszarów, w których przy włączeniu występują wyższe natężenia prądu niż podczas pracy, np. gdy kondensatory są ładowane z większą pojemnością lub silniki uruchamiają się, należy zastosować bezpiecznik zwłoczny. Jeśli konieczne jest zabezpieczenie elementów mikroelektronicznych, które mogłyby zostać zniszczone w krótkim czasie w przypadku przeciążenia, należy wybrać bezpieczniki szybkie lub superszybkie.

Zdolność łączenia musi być dobrana w taki sposób, aby prąd, który w przypadku zwarcia następuje bezpośrednio za bezpiecznikiem, nie przekraczał napięcia i rezystancji wewnętrznej obwodu elektrycznego. Urządzenie zabezpieczające musi być również zaprojektowane w celu zapewnienia maksymalnego napięcia w stanie wyłączonym.

Ponieważ do osiągnięcia temperatury topnienia metalu w bezpieczniku wymagana jest pewna moc elektryczna, elementy te mają rezystancję omową. Jest to tym wyższe, im niższy jest prąd znamionowy bezpiecznika. Na przykład, w przypadku miniaturowych bezpieczników 50 ma wynosi 12,5 Ω, was oznacza, że przy prądzie znamionowym występuje spadek napięcia 0,625 V, który należy uwzględnić podczas projektowania obwodów chronionych.


Uszkodzone bezpieczniki mogą być zastępowane wyłącznie przez te, które posiadają taki sam prąd znamionowy, charakterystykę wyłączenia i zdolność przełączania. Po ponownym zadziałaniu bezpiecznika po wymianie oczywiste jest, że przyczyna błędu nie jest usunięta. Zastosowanie bezpiecznika dla wyższego prądu znamionowego lub mostkowanie nie jest dozwolone, ponieważ w przypadku awarii może to stanowić zagrożenie, zniszczenie lub nawet zatlenie części zabezpieczanego obwodu elektrycznego. Podobnie jak w przypadku innych bezpieczników topliwe po uruchomieniu są bezużyteczne i po usunięciu usterki należy je wymienić. Aby to ułatwić, niektóre rodzaje opraw bezpiecznikowych są również znane jako „gniazda” lub „podstawy”, do których można po prostu włożyć miniaturowe bezpieczniki. Inne wersje muszą zostać przylutowane i ponownie przylutowane.

Powszechnie stosowane w Unii Europejskiej bezpieczniki są zgodne z dyrektywą RoHS.