Porady

Napędy liniowe i transduktory znanych światowych producentów: Drive-System Europe, Opkon o skoku 25 mm - 610 mm sprawdzające się jako element zaawansowanych systemów kontroli i regulacji urządzeń zewnętrznych. Sprawdź siłowniki i transduktory do automatyzacji urządzeń i sprzętów wymagających utrzymania ciężaru lub położenia pewnych elementów w pozycji końcowej. 

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Wiedza na temat siłowników elektrycznych

W maszynach i innych systemach mechanicznych elementy maszyn często trzeba przesuwać i precyzyjnie pozycjonować. Na przykład pneumatyczne lub hydrauliczne cylindry ciśnieniowe są stosowane jako elementy technologii napędowej, w której porusza się tłok, który przeprowadza proces regulacji napędzanych części. Alternatywą jest siłownik elektryczny, zwany także elektrycznym siłownikiem skokowym, którego instalacja i obsługa w wielu przypadkach jest wygodniejsza i bardziej łatwa.

  • Jak działają siłowniki elektryczne?

  • Do czego potrzebne są siłowniki elektryczne?

  • Jak określa się cylindry elektryczne?

  • Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze i obsłudze cylindrów elektrycznych?

 

Jak działają siłowniki elektryczne?

Siłownik elektryczny jest elektrycznym napędem liniowym, który składa się ze śruby gwintowanej napędzaną silnikiem elektrycznym, albo poprzez przekładnię, albo bezpośrednio przez silnik krokowy.  Na wrzecionie gwintowanym osadzona jest nakrętka połączona z prętem w kształcie rury. Jeśli wrzeciono obraca się, nakrętka jest wsuwane i w ten sposób wsuwane w zależności od kierunku obrotów. W przypadku pojazdów wyposażonych w elektryczny układ napędowy, które nie są wyposażone w układ napędowy, należy sprawdzić, czy: Czujniki Halla lub potencjometry są zintegrowane w niektórych cylindrach elektrycznych, za pomocą których można rozpoznać położenie popychacza. Alternatywnie można wprowadzić zewnętrzne przełączniki i/lub czujniki, np. Transduktor, pręt lub ruchome części układu sterowania napędem, informacje zwrotne niezbędne do żądanego położenia.

Jedną z głównych zalet siłownika elektrycznego jest to, że w trybie uśpienia nie wymaga się zasilania elektrycznego, ponieważ jest to liniowy, który jest samohamujący.

Siłowniki elektryczne, w których silnik i wrzeciono są całkowicie umieszczone w obudowie. (Zdjęcie: Festo)

 

Do czego potrzebne są siłowniki elektryczne?

Ponieważ siłowniki elektryczne nie wymagają żadnej kosztownej infrastruktury, takiej jak kompresory hydrauliczne lub sprężonego powietrza oraz przewody i węże, mogą być one stosowane nie tylko w środowisku przemysłowym, ale także do wielu innych zastosowań. Dzięki kompaktowej konstrukcji można ją łatwo i szybko zintegrować z urządzeniami i maszynami. W ten sposób można znaleźć nie tylko siłowniki elektromechaniczne, ale również jako regulatory w maszynach rolniczych, urządzeniach medycznych lub produktach do domu lub biura. Przykładami typowych zastosowań są systemy do pozycjonowania i obsługi w maszynie lub jako napęd do regulacji łóżek w szpitalu i gabinecie pielęgniarskim, a także zdalnie sterowana opcja regulacji projektorów montowanych na suficie sali konferencyjnej.

 

Jak określa się cylindry elektryczne?

Siłownik elektryczny, w którym silnik napędowy jest zamontowany z boku. (Zdjęcie: Drive SystemEurope Ltd.)

Najważniejsze dane techniczne siłowników elektrycznych to droga skoku oraz siła ciągu i nacisku, jaką może wykonać Korbowód. Te ostatnie podano w N (Newton). Ze względu na to, że cechy te zależą od wymagań danego środowiska projektowego, istnieje wiele różnych wersji. W wielu przypadkach decydujące znaczenie ma również prędkość, z jaką można wsuwać i wysuwać popychacze. Jest ona podana w mm/s lub w m/s dla szybkich siłowników elektrycznych. Ponadto określono pobór mocy elektrycznej w postaci napięcia znamionowego i prądu roboczego w kartach danych. Sterowanie oferowanych siłowników elektrycznych odbywa się przede wszystkim przy niskich napięciach stałych w zakresie poniżej 30 V. . W arkuszach danych określa się również zakres temperatur otoczenia, w którym można eksploatować siłownik elektryczny.

 

Was należy zwrócić uwagę przy wyborze i eksploatacji siłowników elektrycznych?

Konstrukcja maszyny lub urządzenia, w którym ma być zamontowany siłownik elektryczny, określa jego wymiary mechaniczne. Ze względu na to, że wymiary te są niewielkie, należy przewidzieć stosunkowo mało miejsca na ich montaż. W przypadku niektórych cylindrów elektrycznych silnik jest ustawiony w rzędzie z wrzecionem, a inne w poprzek, co powoduje krótszą konstrukcję . Wybór materiału, z którego składa się siłownik elektryczny, zależy od środowiska, w którym jest on eksploatowany. W przypadku wersji standardowej Korbowód z aluminium i obudowa mogą być wykonane ze stopu cynku. W środowiskach, w których występują agresywne media, lub w których wymagane są szczególne wymagania dotyczące higieny, są dostępne wersje ze stali nierdzewnej . Również stopień ochrony siłowników elektrycznych musi spełniać wymagania otoczenia, np. IP 65, gdy są one narażone na działanie wody rozpryskowej.

Więcej informacji na temat klas ochrony IP

Siłowniki elektryczne z reguły nie są przystosowane do pracy ciągłej , ponieważ funkcje nastawcze, które mają wykonywać, muszą być wykonywane tylko w danej chwili. Dopuszczalny tryb pracy jest dokładnie określony w kartach danych. B. cykl pracy 25%, d. h. 1 minuta ciągłej pracy, a następnie 3 minuty przerwy. W przypadku przekroczenia tych wartości granicznych napęd może zostać przeciążony i nagrany niedopuszczalnie. Szczególnie w otoczeniu prywatnym ważną rolę odgrywa poziom hałasu, który jest spowodowany uruchomieniem napędu nastawczego. Są to wyjątkowo ciche wersje, które przy uruchomieniu generują poziom hałasu poniżej 55 dB.

Jako wyposażenie do siłowników elektrycznych można np. pasować oddzielne przetworniki.

 

 

Napędy liniowe: transduktory, siłowniki linowe i potęga mechaniki

Urządzenie o nazwie siłownik liniowy, w odróżnieniu od podobnych urządzeń pneumatycznych czy hydraulicznych, zapewnia napęd liniowy dzięki silnikowi przekładni, która zmienia ruch obrotowy silnika na ruch tłoka (liniowy). Napęd liniowy wymaga zastosowania przekładni wielostopniowych, aby doprowadzić do powstania właściwych sił na końcówce tłoka. Siłownik liniowy najczęstsze zastosowanie znajduje w automatyzacji bram typu skrzydłowego oraz sterowaniu kątem otwarcia klap, okien, regulacji podnoszonych elementów mebli i wykonywania układów poziomowania. Transduktor i siłownik to niewielkie, acz przydatne urządzenia.

Specyfikacja napędu liniowego: co stoi za napędem liniowym

Napęd liniowy może być bezproblemowo wykorzystywany w temperaturach od -26°C do nawet 80°C, co pozwala na użytek zewnętrzny w wielu strefach klimatycznych. Prąd znamionowy cechujący siłownik elektryczny, zależnie od modelu, mieści się w zakresie 12 V/DC i 30 V/DC, a skok tłoka, zależnie od modelu, przyjmuje wartość od 10 do nawet 610 mm. Rozwiązanie oparte o siłownik elektryczny lub transduktor, w zależności od rodzaju cylindra, jest obecnie najkorzystniejsze dla zagwarantowania zamierzonego działania. Nie są tu bowiem konieczne dodatkowe sprężarki, jak w przypadku siłowników pneumatycznych. Cicha praca siłowników elektrycznych i gwarantowana stabilność pozycji końcowych urządzenia gwarantuje jego niezawodność po dokonaniu montażu.

Napędy liniowe a innowacje w branży elektrotechnicznej

Dzięki liniowym jednostkom napędowym możliwe stało się wprowadzenie wielu innowacji do branży elektrotechnicznej w wymiarze utylitarnym: siłownik elektryczny świetnie sprawdza się bowiem w montażu pojazdów, stolarki okiennej czy choćby łóżek szpitalnych. Układy sterujące siłownika elektrycznego pozwalają na precyzyjne ustawianie położenia końcowego urządzeń, dzięki czemu automatyka z ich wykorzystaniem zapewnia bezpieczeństwo korzystania z zaopatrzonych w nie sprzętów. W przypadku siłownika elektrycznego, odwrócenie kierunku ruchu odbywa się przez niewymagającą zmianę polaryzacji w obrębie silnika prądu DC. Napęd liniowy w postaci siłownika elektrycznego zdolny jest do utrzymywania nawet 400 kg obciążenia, obudowy podlegają zaś odpowiednim normom klasyfikacji IP.

Transduktor i siłowniki liniowe jako wielofunkcyjne elementy montażowe

Transduktor, czyli przetwornik liniowy przemieszczenia, równie dobrze jak siłownik liniowy, sprawdza się w roli kontrolera automatyzacji urządzeń i sprzętów wymagających utrzymania ciężaru lub położenia pewnych elementów w pozycji końcowej. Po dołączeniu sterownika czasowego do transduktora, w łatwy sposób można dokonać automatyzacji procesów wymagających pozycji końcowych tego urządzenia. Dzięki szerokiej gamie zastosowanych w transduktorach uchwytów montażowych oraz umożliwionym przez swą budowę dokładnym pomiarze względem założonego przemieszczenia, urządzenie świetnie funkcjonuje jako element zaawansowanych systemów kontroli i regulacji urządzeń zewnętrznych.

Bezkonkurencyjne napędy liniowe w ofercie sklepu Conrad

Podobnie, jak w przypadku innych zaawansowanych urządzeń do automatyki, najlepszy dla klienta siłownik liniowy lub transduktor można znaleźć w ofercie sklepu Conrad. Podjęcie decyzji o zakupie urządzenia tego typu z pewnością zostanie ułatwione dzięki profesjonalnie opisanemu i wyselekcjonowanemu asortymentowi sklepu Conrad, w skład którego wchodzą tylko niezawodne modele i rozwiązania, które powinny satysfakcjonować każdego.