Porady

 

Odbiornik DVB-C - rozwiązanie cyfrowe

Odbiorniki DVB-C to odbiorniki cyfrowej telewizji kablowej. Poprzez DVB-C w Niemczech dostępna jest szeroka gama programów telewizyjnych bezpłatnie i w jakości HD. Ponadto można odbierać programy płatnej telewizji z odbiorników DVB-C poprzez włożenie płatnych kart Smart.
Ponadto niektóre odbiorniki DVB-C oprócz odbioru telewizji i cyfrowych stacji radiowych oferują inne funkcje, takie jak integracja poprzez Ethernet z routerem sieci domowej, odtwarzanie treści na różnych urządzeniach, podgląd programów, telegazeta, funkcje nagrywania i telewizja przesunięta w czasie.

 • Jaki odbiornik jest potrzebny? Krótkie omówienie DVB-C, DVB-S i DVB-T

 • Jakie są odbiorniki DVB-C?

 • Funkcje - to powinien być odbiornik cyfrowy

 • Najważniejsze podłączenia do odbiornika DVB-C.

 • Pytania i odpowiedzi

Jaki odbiornik jest potrzebny? Krótko wyjaśniono różnice między DVB-C, DVB-S i DVB-T

Do odbioru kanałów DVB wymagany jest tak zwany odbiornik. Odbiornik jest odbiornikiem, który odbiera sygnały i przetwarza je w taki sposób, że można je odtwarzać na jednym lub kilku odtwarzaczach.
DVB jest zasadniczo skrótem do transmisji cyfrowej wideo. Obejmuje programy telewizyjne i radiowe emitowane cyfrowo. Przy wyborze właściwego odbiornika istotne jest, za pomocą którego transmisji można odbierać telewizję.
Za DVB stoi łącznik, który skrót nazwy trybu odbioru:

 • DVB-C = kabel DVB-Cable, czyli telewizja kablowa przez wtyczki antenowe
 • DVB-S = Satelita DVB, do odbioru przez antenę satelitarną
 • DVB-T = DVB-Terrestrial, do odbioru naziemnego, głównie przez małe anteny wewnętrzne

Odbiornik DVB-C jest konieczny, aby odbierać telewizję kablową przez gniazdo antenowe.
Połączenie kablowe u dostawcy sieci kablowej, najczęściej przeciwko podstawowej opłacie, jest nadal niezbędnym warunkiem.

Wskazówka:

 • Urządzenia odbiorcze kombi do DVB-C i DVB-T2 łączą w sobie telewizję kablową i możliwość odbioru naziemnego w jednym urządzeniu (DVB-C/DVB-T).
 • Serwer IP z odbiorem DVB-C może udostępniać cyfrowe sygnały telewizji kablowej za pośrednictwem sieci LAN innym urządzeniom.

Jakie są odbiorniki DVB-C?

Analog war gestern! Odbiornik DVB to cyfrowe rozwiązanie umożliwiające doskonałe doznania telewizyjne.

Odbiornik kablówki HD (standardowy odbiornik DVB-C):

Odbiorniki kablowe HD to proste odbiorniki cyfrowej telewizji kablowej o wysokiej rozdzielczości HD. Korzystając z odbiornika DVB-C, możesz odbierać wszystkie programy, które udostępnia Twój operator sieci kablowej. Seit 2019 werden in Deutschland die Standardprogramme der öffentlich-rechtlichen Sender ARD & Co, die Sender der ProSieben-Sat1-Mediagroup sowie auch die Programme der RTL-Gruppe über DVB-C ausgestrahlt.

Wskazówka: programy PAY-TV można odbierać za pośrednictwem płatnych kart inteligentnych ze wspólnym interfejsem (CI). Są one podłączone do odbiornika DVB-C. Aby zwolnić takie zaszyfrowane programy, zwróć uwagę, aby odbiornik wykazywał odpowiedni interfejs dla CI lub CI+.

Urządzenia kombo

DVB-T/T2/C Kombo-Receiver

Odbiorniki combo na DVB-T/T2 i DVB-C mogą odbierać zarówno telewizję kablową, jak i sygnały telewizji naziemnej. Ponieważ odbiór kabla zapewnia wyższą jakość obrazu i dźwięku, jest on zazwyczaj lepszy.
Wskazówka: Zakup kombo z DVB-C i DVB-T2 ma sens tylko wtedy, gdy niedługo się ominiesz, w nowym mieszkaniu nie będzie telewizji kablowej, lub gdy od czasu do czasu chcesz korzystać z odbiornika w ogrodzie lub na kempingu z anteną naziemną (w pokoju).
Übrigens: DVB-T war der erste Übertragungsstandard für terrestrisches Fernsehen in Deutschland. Er gilt mittlerweile als überholt. Seit 2018 werden Fernsehprogramme in Deutschland nur noch über DVB-T2 übertragen. Jedynie nadawcy publiczni i niektórzy niszowi mogą być bezpłatnie odbierane za pośrednictwem DVB-T2, a większość nadawców prywatnych podlega opłacie za odbiór DVB-T2.

Odbiornik IP

Odbiornik IP może konwertować sygnały telewizyjne w taki sposób, aby zawartość można było obejrzeć za pomocą kilku urządzeń odtwarzających, takich jak telewizor, komputer, tablet itp. W tym celu odbiornik jest podłączony do routera za pomocą kabla Ethernet. Router dzieli następnie dane z innymi urządzeniami poprzez sieć LAN i WLAN.

Funkcje - to powinien być odbiornik cyfrowy

Ważne jest nie tylko odszyfrowywanie cyfrowych programów telewizyjnych, ale także dobry odbiornik telewizji kablowej powinien mieć następujące cechy:

 • Elektroniczny przewodnik po programach (EPG)
 • Możliwość nagrywania i późniejszego odtwarzania plików telewizyjnych (nagrań)
 • Zintegrowany czytnik SmartCard (do odbioru programów płatnej telewizji)

Najważniejsze podłączenia do odbiornika kablowego

Połączenie z telewizorem

Standardowo odbiornik kablowy jest wyposażony w złącze HDMI i Scart do połączenia z telewizorem.
Wskazówka: Jeśli to możliwe, połączenie za pomocą kabla HDMI zawsze należy preferować w porównaniu z alternatywnym złączem za pomocą kabla SCART. HDMI zapewnia lepszą transmisję obrazu i dźwięku niż Scart. Starszy typ złącza SCART, w jakości HD, powoduje niepotrzebne straty podczas odtwarzania telewizji.
Jeśli telewizor nie dysponuje złączem HDMI i SCART, was w starych urządzeniach, odbiornik musi być podłączony przez tak zwany modulator HF. Prawidłowe połączenie odbywa się przez podłączenie kabla antenowego do wyjścia HF odbiornika (tak zwane szlifowanie sygnału).

Połączenie z systemem dźwięku

Dobrze wyposażone odbiorniki kablowe posiadają oddzielne wyjście audio (Line off), do którego można podłączyć wieżę stereo (wejście AUX) dla dźwięku.

Połączenie z zewnętrznymi nośnikami danych

Wiele odbiorników telewizji kablowej posiada z przodu złącze USB dla funkcji nagrywania. Mogą być podłączone do nośników pamięci, takich jak pamięci USB lub zewnętrzne dyski twarde, które zapisują nagrania telewizyjne do późniejszego odtwarzania.
Wskazówka: Tak zwany Twin tuner może jednocześnie nagrywać dwa programy.

Połączenie z siecią domową przez Ethernet

Odbiorniki IP posiadają złącze LAN. Tutaj podłączony jest kabel Ethernet, a na drugim końcu kabla do routera. Za pomocą pośredniczącego routera można zapisywać lub przeglądać programy również na innych urządzeniach w sieci za pośrednictwem sieci LAN lub WLAN.

Podłączenie do zasilania elektrycznego

Oczywiście cyfrowy odbiornik kablówki wymaga zasilania, a więc kabla zasilającego. Kabel podłączeniowy do zasilania z reguły znajduje się w zasilaczu do generowania napięcia roboczego 12 V dla odbiornika DVB-C.

Pytania i odpowiedzi

Dlaczego w ogóle potrzebuję telewizji cyfrowej?

Analogowe programy telewizyjne zostały wyłączone i nie są już nadawane. Nie ma dla nich zbyt wiele powodów: W porównaniu z telewizją analogową, transmisja cyfrowa rozwinęła się w pewnym stopniu w celu poprawy. Podczas gdy w analogowym czasie nadal występują szumy, śnieg lub wiele plam z oglądania telewizji, sygnały cyfrowe są dziś o nienagannej jakości obrazu (HD). Kolejną zaletą technologii cyfrowej jest duża różnorodność programów. W przypadku telewizji analogowej liczba stacji do odebrania była dość ograniczona, a transmisja cyfrowa umożliwia odbiór niewiarygodnej liczby stacji telewizyjnych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym dzięki lepszemu wykorzystaniu częstotliwości dostępnych na nadawanie.

co to jest DVB-C2?

DVB-C2 to kolejny standard dla DVB-C z wyższymi prędkościami transmisji i lepszą korektą błędów. Standard ten opracowano już w 2010 r. Nie jest jeszcze w użyciu. DVB-C2 nie jest kompatybilny z DVB-C.