bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Osuszacze powietrza do pomieszczeń o powierzchni od 6 do 110 m². Pochłaniacze wilgoci PINGI, Sygonix, DeLonghi, Renkforce zapobiegające powstawaniu pleśni w pomieszczeniach domowych, biurowych, a także w samochodach. Wybierz osuszacze o wydajności do 1,04 l/h.

Interesujące fakty na temat osuszaczy powietrza

W branży budowlanej problemy z wilgotnością stanowią wyzwanie, które może wpływać na postęp i jakość projektów inwestycyjnych. Optymalny klimat w pomieszczeniach ma również kluczowe znaczenie dla efektywności i dobrego samopoczucia w biurach i warsztatach. Osuszacze są skutecznym sposobem osuszania powietrza. Jakie są rodzaje osuszaczy powietrza? Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem? W naszym przewodniku udzielamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.Osuszacze powietrza do domu oraz osuszacze powietrza budowlane

Osuszacze powietrza do mieszkania i osuszacze powietrza budowlane to dwa rodzaje urządzeń zaprojektowanych do kontrolowania wilgotności w różnych środowiskach. Osuszacze powietrza domowe są zwykle mniejsze, cichsze i zaprojektowane z myślą o komforcie użytkowania w przestrzeniach mieszkalnych. Służą do utrzymania optymalnego poziomu wilgotności, co jest ważne dla zdrowia, jakości powietrza oraz ochrony przedmiotów przed wilgocią i pleśnią.

Z kolei osuszacze powietrza budowlane są znacznie mocniejsze i stworzone do użytku w trudniejszych warunkach, jak placówki budowlane lub przestrzenie po powodziach. Charakteryzują się wyższą wydajnością, trwałością i zdolnością do szybkiego osuszania dużych przestrzeni oraz radzenia sobie z ekstremalnymi poziomami wilgotności.

Małe osuszacze powietrza

Mowa tu o modelach, które mają atrakcyjny wygląd i mogą z łatwością pozostać na stałe w miejscach pracy oraz zamieszkania lub samochodach ze względu na swoją estetykę i rozmiar.

Ich smukły wygląd zazwyczaj idzie w parze z niższą wydajnością.

Wiele osuszaczy posiada niewielkie zbiorniki, w których gromadzona jest woda usunięta z powietrza. Zbiorniki te często mieszczą jedynie od 0,5 do 4 litrów.


Osuszacz budowlany

Zbiornik wody kondensacyjnej jest znacznie większy w osuszaczach budowlanych. Profesjonalne urządzenia mają pojemność ponad 100 litrów i mogą pracować nieprzerwanie na placu budowy.

Obudowy są odpowiednio większe, a koszty eksploatacji wyższe.

W zamian osuszacze te oferują znacznie większą moc.Jak działa osuszacz powietrza?

Pod względem sposobu działania wyróżnia się kilka różnych typów osuszaczy powietrza.

Osuszacz kondensacyjny

Te osuszacze działają na zasadzie kondensacji. Gdy powietrze w pomieszczeniu jest chłodzone przez osuszacz powietrza, zawarta w nim wilgoć ulega skropleniu i zbiera się w pojemniku jako woda kondensacyjna

Osuszone powietrze jest ponownie podgrzewane do temperatury otoczenia i wraca do pomieszczenia.

Istnieją dwa systemy chłodzenia: osuszacze kondensacyjne ze sprężarką i modele z elementem Peltiera.


Kondensacja za pomocą sprężarki

Najpierw urządzenia są podłączane do sieci elektrycznej, a następnie zasilana jest sprężarka.

Wentylator zasysa powietrze do wnętrza urządzenia, gdzie sprężarka sprawia, że traci ono temperaturę dzięki systemowi chłodzenia.


Kondensacja z wykorzystaniem technologii Peltiera

Inna forma kondensacyjnego osuszacza powietrza opiera się na elemencie Peltiera nazwanym na cześć Jeana Peltiera. Technika ta generuje chłodzenie (a tym samym usuwanie wilgoci z powietrza) poprzez zastosowanie przepływu prądu do półprzewodników.


Granulowany osuszacz powietrza

Modele te nie wymagają podłączenia do zasilania, ponieważ nie zawierają komponentów elektrycznych. Sposób działania jest prosty:

Granulat służy jako adsorbent i pochłania wilgoć z powietrza. Na przykład sól jest używana jako środek adsorbujący, ponieważ skutecznie pochłania wodę.

Modele z granulatem często składają się z obudowy z dwiema warstwami. Granulat jest umieszczany na górnej powierzchni, a wilgoć odciągana z powietrza kapie do komory poniżej. W związku z tym pojemnik musi być regularnie opróżniany.


Specjalna forma: Torba z osuszaczem powietrza

Granulat ma postać żelu krzemionkowego. Nie jest wymagany pojemnik zbiorczy.

Małe torebki wiążą wilgoć do maksymalnej pojemności, a następnie można je wysuszyć w kuchence mikrofalowej i użyć ponownie.

Wskaźnik wilgotności często pokazuje, kiedy ich pojemność została osiągnięta.


Te małe osuszacze nie nadają się jednak do większych pomieszczeń, a raczej do małych biur, magazynów i wnętrz samochodów.Najważniejsze kryteria zakupu osuszcza powietrza

Zadajesz sobie pytanie: na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie osuszacza powietrza? Następujące punkty są decydujące dla dokonania wyboru:

Wysoka wydajność

Im więcej sprężonego powietrza może wytworzyć osuszacz sprężarkowy, tym większa jest jego moc. Wydajność niektórych modeli można regulować za pomocą odpowiedniego sterownika. W przypadku osuszaczy na granulat zależy to od ilości użytego granulatu.


Zbiornik wody

Im większy zbiornik, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Pojemność zaledwie kilku mililitrów jest odpowiednia tylko dla osób prywatnych. Nawet w biurze o powierzchni 50 metrów kwadratowych zbiornik na wodę powinien być w stanie pomieścić około 25 litrów w ciągu 24 godzin.


Pobór energii

Podczas gdy osuszacze na granulat nie wymagają energii elektrycznej, modele elektryczne są zależne od zasilania. Zużycie energii może się znacznie różnić w zależności od konkretnego urządzenia i wynosić od 50 do ponad 1300 watów. Czas pracy również odgrywa rolę w przypadku kosztów energii elektrycznej.


Hałas

W pomieszczeniach mieszkalnych i roboczych wymagany jest niski poziom hałasu. Dlatego też specyfikacja poziomu głośności w decybelach musi być brana pod uwagę w przypadku modeli elektrycznych i powinna wynosić poniżej 40 decybeli.


Dodatkowe funkcje

Nowoczesne osuszacze powietrza są wyposażone w czujniki, które monitorują wilgotność w pomieszczeniu. Włączają one urządzenie, gdy wilgotność jest wysoka i wyłączają je, gdy pożądana wartość zostanie osiągnięta. Praktyczne są również timery i regulowane poziomy intensywności.FAQ

Do czego służą osuszacze?

  • Poprawa klimatu wewnętrznego w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych i obiektach przemysłowych

  • Osuszanie placów budowy i projektów renowacyjnych

  • Unikanie rozwoju pleśni

  • Ochrona ścian, podłóg, sufitów i wyposażenia przed wilgocią

  • Zwiększenie efektywności systemów klimatyzacji i ogrzewania

  • Zwiększenie trwałości przechowywanej żywności i leków


Czy osuszaczy można używać w każdym pomieszczeniu?

Zasadniczo tak, ale należy zwrócić uwagę na oczekiwany poziom wilgotności. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć urządzenia elektryczne muszą być zgodne z określoną klasą ochrony.


Co oznacza wilgotność względna?

Wilgotność względna (RH) jest miarą proporcji wilgoci zawartej w powietrzu w stosunku do maksymalnej możliwej ilości, jaką powietrze może wchłonąć w określonej temperaturze. Oznaczanie wilgotności względnej powietrza i w razie potrzeby, osuszanie jest ważne przy ocenie klimatu w pomieszczeniach pod kątem zdrowia, ale także trwałości materiałów i wydajności maszyn.


Jak wysoka powinna być wilgotność powietrza, aby zapewnić dobre warunki pracy?

Wilgotność względna jest wyrażana w procentach i powinna wynosić od 40 do 60 procent w biurze o temperaturze 20 stopni Celsjusza. W żadnym wypadku nie powinna być niższa niż 30 procent, ponieważ ludzie odczuwają wtedy powietrze jako zbyt suche.


Czy osuszacze służą również jako oczyszczacze powietrza?

Osuszacze, które nie wykorzystują sprężonego powietrza i sprężarek lub elementów Pelitier, ale usuwają wilgoć za pomocą granulek, mogą wiązać niepożądane zapachy. W tym przypadku działają one również jako urządzenia do kontroli nieprzyjemnych zapachów. Nie zastąpi to jednak czyszczenia, w którym kurz, sierść zwierząt, zarazki itp. są odfiltrowywane z powietrza. W tym przypadku wymagane są autonomiczne urządzenia oczyszczające powietrze z filtrami HEPA.


Do jakich wielkości pomieszczeń przeznaczone są osuszacze powietrza?

Wielu producentów określa maksymalny rozmiar pomieszczenia na swoich produktach. Zaczyna się to od małych pomieszczeń do 5 m³ i może obejmować duże hale do 700 m³. Należy wziąć pod uwagę oczekiwaną wilgotność, ponieważ większa ilość wilgoci będzie wytwarzana w otwartym biurze z wieloma osobami niż w pomieszczeniu do planowania, w którym tylko kilku pracowników spotyka się od czasu do czasu.