bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Pendrive nazywane również pamięciami USB to jedne z najpopularniejszych rozwiązań do przenoszenia danych pomiędzy urządzeniami. Modele z opcją szyfrowania zapewniają odpowiednie zabezpieczenie firmowych raportów, projektów, a także prywatnych zdjęcia i dokumentów. Wybierz szybki i pojemny pendrive  z obudową  wykonaną z bardzo twardego plastiku lub aluminium.

Interesujące fakty na temat pamięci USB

Zarówno w sektorze prywatnym jak i biznesowym, pamięci USB są stałym elementem jeśli chodzi o nośniki danych. Obecnie oferują one pojemność, która wcześniej była znana tylko z pełnych dysków twardych, a na dodatek mieszczą się wygodnie w każdej kieszeni. Przedstawiamy przegląd aktualnych modeli i stojącej za nimi technologii.


Pamięć USB w skrócie

Pamięci USB są na ustach wszystkich: o ile kiedyś prezentem promocyjnym był biro, o tyle dziś w wielu przypadkach jest to markowy pendrive o pojemności kilku GB. Świadczy to między innymi o tym, że małe pamięci USB stały się bardzo tanie. Wraz ze spadającymi cenami bardzo wzrosła również dystrybucja. Pendrive jest obecnie częścią standardowego wyposażenia każdego miejsca pracy, czy to prywatnego, czy zawodowego. I słusznie! W zależności od dostępnej pojemności, małe pamięci mogą pomieścić wiele GB danych w najmniejszej przestrzeni. W zależności od rodzaju interfejsu USB, dane są przenoszone do pamięci z prędkością, która może konkurować nawet z dyskiem SSD. Mimo to pamięć USB pozostaje na tyle kompaktowa, że bez problemu można ją zabrać wszędzie.

Małe pamięci są dostępne nie tylko z różnymi interfejsami USB i różnymi rozmiarami pamięci, ale także w specjalnych wykonaniach. Na przykład dostępne są urządzenia szczególnie wytrzymałe i wodoodporne. Można również kupić modele, które umożliwiają złożenie złącza USB, dzięki czemu pamięć jest jeszcze bardziej kompaktowa. I oczywiście są jeszcze szczególne pamięci mini-USB, które ledwo wystają poza port USB i mogą na przykład pozostać w wejściu nawet podczas transportu notebooka bez ryzyka uszkodzenia.Możliwe zastosowania pamięci USB

Obszary zastosowania pamięci USB są różnorodne. Mogą być używane jako proste urządzenia pamięci masowej i mogą pomieścić duże ilości danych, takich jak filmy wideo lub nawet całą kolekcję muzyki. Jednak szybki pendrive w wersji USB 3.0 doskonale sprawdza się również jako nośnik instalacyjny, na przykład systemów operacyjnych. W przeciwieństwie do instalacji za pośrednictwem płyty DVD, proces ten jest zakończony znacznie szybciej. Windows oferuje również możliwość wykorzystania pamięci USB jako pamięci podręcznej. Pod warunkiem, że pamięć jest możliwie szybka, można w ten sposób osiągnąć przewagę prędkości w połączeniu z konwencjonalnym dyskiem twardym. Jeśli jednak w komputerze pracuje już szybki dysk SSD, korzystanie z funkcji o nazwie ReadyBoost nie ma sensu. System operacyjny można również uruchomić bezpośrednio z pendrive'a. Może to być przydatne, jeśli być może trzeba naprawić aktualny system operacyjny na komputerze lub jeśli zawsze chcesz korzystać ze znanego Ci środowiska pracy na każdym komputerze ze złączem USB.

 

 

1. masa (USB 2.0)
2. odbiór danych (USB 3.0)
3. kontroler
4. pamięć flash

 

 

5. masa (USB 3.0)
6. transmisja danych (USB 3.0)
7. linia zasilania (USB 2.0))
8. wysyłanie/odbieranie (USB 2.0)Pamięć USB: struktura i funkcje

Pamięć USB wykorzystuje wewnątrz pamięć flash. Jest to pamięć nieulotna, w której informacje są przechowywane za pomocą ładunku elektrycznego. Ponieważ w takim dysku flash nie ma ruchomych części, jest wysoka tolerancja na wstrząsy i wibracje. W zależności od podłączenia pamięci flash, możliwe są znacznie wyższe prędkości transferu niż w przypadku zwykłego dysku twardego.Interfejs USB z czasem znacznie się rozwinął. USB 1.0 osiągnął jedynie prędkość 1,5 Mbit/s. Te pamięci nie są już dostępne, a ze względu na niskie prędkości transferu, USB 1.0 (Low Speed) nie odgrywają już dziś żadnej roli. Następca USB 2.0 (High Speed) jest natomiast do dziś szeroko stosowany. Szybkość transferu wynosi 480 Mbit/s. USB 2.0 nadaje się jednak tylko w ograniczonym zakresie do większych pamięci USB o pojemności kilku GB. Prędkość 480 Mbit/s brzmi na początku dobrze, ale jest to tylko wartość teoretyczna.

Przy okazji, dotyczy to wszystkich standardów, od USB 1.0 do USB 2.0, USB 3.0 i USB 3.1. Dla większych nośników pamięci USB, USB 3.0 (Super Speed) lub USB 3.1 (Super Speed +) szybkości są znacznie lepsze. USB 3.0 osiąga teoretyczną prędkość 5 Gbit/s, podczas gdy USB 3.1 osiąga do 10 Gbit/s. Oznacza to, że można tam przechowywać nawet duże pliki, takie jak film w rozdzielczości Full HD.

Stosunkowo nowy jest USB Type-C: Standard ten różni się zasadniczo od USB 2.0. lub USB 3.0. i definiuje jedynie złącze odporne na skręcanie. Ostatecznie za wtyczką USB-C może stać USB 3.0 lub nawet Thunderbolt. W każdym razie praktyczne jest to, że dysk USB z wtyczką USB-C można podłączyć do kompatybilnego smartfona bez adaptera.


Nasza praktyczna wskazówka

Jeśli na pamięci USB transportujesz poufne dane, najlepiej wybrać model z szyfrowaniem sprzętowym. Na przykład Kingston DataTraveler 2000 oferuje 256-bitowe szyfrowanie AES i jest dostępny w pojemnościach od 4 GB do 64 GB.


FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące pamięci USB

Jak trwałe są pamięci USB?

To zależy od różnych czynników, na przykład od zastosowanej pamięci flash. Producent Intenso podaje, że jego pamięci mają trwałość do 10 lat w normalnych warunkach przechowywania.