Porady

  

Informacje na temat peszli ochronnych

  • Jak skonstruowany jest peszel?

  • Jaka są zalety stosowania peszli?

  • Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie?

  • Wniosek: zastosowanie

 

Jak skonstruowany jest peszel?


Peszle są wykonane z różnych materiałów w zależności od zastosowania, np. stosuje się polipropylen (PP), poliamid, poliuretan, różne metale, takie jak stal lub mosiądz, ale także specjalne materiały syntetyczne, takie jak TPE, bezwonną specjalną mieszankę gumową. Jednak najczęściej wykorzystywane są tworzywa sztuczne.  Główny obszar zastosowania to elektrotechnika, ochrony kabli i instalacji elektrycznych. W niektórych przypadkach puste rury można również znaleźć w inżynierii mechanicznej, ale wtedy najczęściej wykonane są z metalu.

Cechą wspólną tych materiałów jest to, że są one twarde i nieelastyczne w płaskiej formie. Gdyby z nich zrobić rurę, która nie jest pofałdowana, trudno byłoby ją zgiąć. Elastyczność jest tworzona przez okresowe pofałdowanie materiału. 

Rozróżnia się uzwojenie spiralne i uzwojenie równoległe. Przy nawinięciu równoległym, rura odkształca się poprzecznie do kierunku przesuwu. Powoduje to powstawanie wielu małych fal i wzniesień, które umożliwiają zginanie węża ochronnego w kierunku przeciwnym do ruchu. W przypadku uzwojenia spiralnego rowki są ułożone wokół rury jak w spirali. To pofałdowanie umożliwia zginanie rury bez konieczności rezygnacji z wytrzymałości twardego tworzywa sztucznego.

 

Jaka są zalety stosowania peszli?


Peszle oferują różne zalety w zależności od obszaru zastosowania, z których każda znacznie zwiększa funkcjonalność i elastyczność. Podczas montażu instalacji elektrycznej warto stosować peszle, do których wkładane są poszczególne kable. Dzięki temu kable mogą być układane na stałe, a jednocześnie są łatwe do wymiany i naprawy. 

Chroni to przewody i zapewnia, że nie są one osadzone w betonie i trudno dostępne. W przypadku wystąpienia problemu w wewnętrznym systemie zasilania, konserwacja będzie zdecydowanie łatwiejsza. Poszczególne przewody można wyjąć z przewodu ochronnego i w razie potrzeby wymienić.

Ponadto na zewnątrz zapewniona jest ochrona przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzęta.Twardy materiał zapobiega np. pogryzieniu kabli przez gryzonie. 

Peszle chronią również przed wpływami środowiska. Woda jak i inne czynniki odbijają się od powłoki zewnętrznej i nie mają możliwości uszkodzenia izolacji przewodów.

Ponadto większość węży ochronnych jest odporna na kwasy i ogień, dzięki czemu kabel w wężu jest chroniony przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Ze względu na twardy plastik same węże oferują najlepszą wytrzymałość i wysoką odporność na korozję i rzadko wymagają konserwacji lub wymiany. Są one również niedrogie w zakupie ze względu na tani materiał.

 

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie?


Jeśli chciałbyś kupić rurę karbowaną do ochrony Twoich wiązek kablowych, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych danych. Pomogą one znaleźć idealny przewód ochronny do danego zastosowania. Dane można zawsze znaleźć w Conrad na stronie danego produktu.

W zależności od ilości i grubości kabli, które chcemy przeprowadzić przez rurę falistą, średnica rury odgrywa ważną rolę. Producenci określają zarówno średnicę zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Ważniejszą wartością jest średnica wewnętrzna, która infromuje ile miejsca w środku ma przewód ochronny. Jeśli chcesz układać kilka splotów kabli przez peszel, powinieneś wybrać większy przekrój.

Ważną cechą jest również promień gięcia. Wskazuje on minimalny promień, w którym można zginać wąż. Im mniejsza jest średnica przewodu ochronnego, tym mniejszy jest zwykle jego promień, podczas gdy materiał pozostaje taki sam.

Wąż ochronny do kabli
 

Węże te są często sprzedawane w metrach bieżących. Podane ceny odnoszą się zatem do metrów.

Niektóre z nich są dostępne w stałych długościach. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, do jakiej długości odnosi się cena. Zawsze można to znaleźć bezpośrednio w tytule produktu.

Peszle są dostarczane bez specjalnego podłączenia, aby zapewnić ich elastyczność. W zależności od średnicy mogą być jednak stosowane z różnymi złączkami.

Dostępne są peszle certyfikowane zgodnie z normą DIN-EN dla specyficznych zastosowań, takich jak budowa statków lub tuneli, kolei lub budynków użyteczności publicznej. Ponadto w Conrad można znaleźć uchwyty i inne akcesoria, które są przeznaczone do stosowania z wężami ochronnymi.

 

Wnioski

Solidne peszle skutecznie chronią wszystkie rodzaje kabli przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Zapewniają elastyczność, dzięki czemu gwarantują łatwą wymianę ułożonych kabli. Dzięki zastosowaniu węży ochronnych można znacznie wydłużyć żywotność instalacji.