Porady

Przedłużacz do stosowania wewnątrz i na zewnątrz

 • Co to jest przedłużacz?

 • Jakie kable przedłużające istnieją?

 • Na co należy zwracać uwagę przy zakupie przedłużaczy?

 • Różne kształty przedłużaczy

 • FAQ: Najczęściej zadawane pytania dotyczące kabli przedłużających

 • Fakty: W ten sposób kupujesz właściwy przedłużacz

Co to jest przedłużacz?

Dzięki przedłużaczowi osoby prywatne, takie jak rzemieślnicy i przedsiębiorstwa, zapewniają elastyczne zasilanie w wybranym miejscu i mogą je rozdzielać na wiele urządzeń. Specjalny kabel do zastosowania na zewnątrz zapewnia bezpieczne zasilanie na zewnątrz. Zmienne złącza i wtyczki umożliwiają stosowanie przedłużacza do urządzeń o różnych klasach ochrony. Kable przedłużające są również dostępne w różnych przekrojach dla dużego prądu z odpowiednimi wtyczkami i złączkami (CEE, CEE-Cara, styk ochronny).

Jakie kable przedłużające istnieją?

Do użytku wewnątrz pomieszczeńPrzewód przedłużający prądu do użytku wewnętrznego o zmiennych długościach kabla zapewnia stabilne zasilanie wszędzie tam, gdzie jest ono potrzebne. Różne wtyki i gniazda (zestyk ochronny) oraz kombinacje zapewniają duży komfort. Możliwe jest również przedłużenie wielu kabli.
Do użytku zewnętrznegoPrzedłużacz do użytku zewnętrznego jest chroniony zgodnie z klasą ochrony IP44, tzn. przed rozpryskami wody i uderzeniami. Specjalne gumowe uszczelki i zamykane klapy ochronne do złączy (zestyk ochronny, CEE) zapewniają niezbędną wygodę i bezpieczeństwo.
Dla prądu energetycznegoSpecjalne przedłużacze są dostępne dla obciążeń specjalnych ze względu na prąd energetyczny, ze złączami CEE i wtyczkami do prądu trójfazowego, które są widoczne na czerwonym oznakowaniu i w pięciu Polsce. Ten przedłużacz posiada również ochronę zgodnie z IP44.
Z ochronąNa placach budowy i w zastosowaniach komercyjnych specjalne kable są wyposażone w element PRCD (jako zintegrowany FI), który wykrywa prądy resztkowe i służy również do sprawdzania.
Do małych urządzeńDostępne są kable przedłużające dla małych urządzeń, które przedłużają drogę z urządzenia do zasilacza. Wprowadzają niezbędne złącze męskie (C8) i odpowiednie gniazdo do małych urządzeń (C7).
Więcej niż w standardzie IP

Kryteria zakupu przedłużacza – na co należy zwracać uwagę?

Pasujące przedłużacze

 • Odpowiednie wtyki i złącza: Zestyk ochronny, wtyczka euro, a także wtyk kątowy i wtyk płaski
 • Wystarczająca długość kabla do żądanego miejsca
 • Do dużych napięć: Kabel ze złączem CEE
 • Kabel spiralny dla oszczędności miejsca
 • Taśma na rzepy do sprawiedliwego zwijania kabli


Dodatki techniczne

 • Przełącznik przerwy w prądzie
 • Do użytku na zewnątrz: Ochrona zgodnie z klasą ochrony IP44 (min.)
 • Do użytku na budowach i profesjonalnego: Ochrona osób (PRCD)
 • Wystarczy podłączyć do wielu urządzeń
 • Inwerter fazowy do prądu trójfazowego

Różne kształty przedłużaczy

Nie tylko wbudowane złącza, ale także konstrukcja kabla samodzielnie decydują o możliwościach zastosowania przedłużaczy.
Przekrój kabla ma bezpośredni wpływ na maksymalną obciążalność. Do użytku wewnątrz pomieszczeń stosowane są głównie kable o przekroju 0,75 mm² lub 1,5 mm². Z kolei przedłużacze prądu energetycznego² są dostępne od 1,5 mm przekroju i mogą² być nawet 16 a prądu znamionowego przy 63 mm.
Z jakich elementów kabel jest dokładnie zestawiony, odradza oznaczenie rodzaju. Przedłużacz typu H05 jest na przykład harmonizowany i odpowiedni do napięć do 500 V, N07 jest zgodny z krajową normą i nadaje się do napięć do 300 V. kable od XYMM są typami specjalnymi. Kolejne litery i cyfry informują o stosowanych materiałach w płaszczu i innych właściwościach.


Nasza praktyczna wskazówka

Do bezpiecznego układania kabli przedłużających dostępne są pewne środki pomocnicze. Oprócz haków, taśmy klejące, kieszenie na kable oraz maty i mostki kablowe są odpowiednie do zapobiegania upadkom, naciskom i płynnym obciążeniom rozciągającym kabli przedłużających.

   

FAQ: Najczęściej zadawane pytania dotyczące kabli przedłużających

Czy można połączyć kabel przedłużający?
Zasadniczo kable przedłużające, do których podłączone jest tylko jedno urządzenie, nie powinny być łączone ze sobą, ponieważ każdy kabel ma własne opory i prądy znamionowe. Uzyskaj w tym miejscu dłuższy kabel.

Jak układa się kabel przedłużający?
Najlepiej układać kabel przedłużający do ścian lub za meblami. Tam nie występują przeszkody i nie można ich gwałtownie poruszać. Jeśli przedłużacz musi być prowadzony przez pomieszczenie, mostki kablowe lub taśmy zapewniają stabilne mocowanie.

W jaki sposób utylizować przedłużacz?
Jeśli przedłużacz staje się bezużyteczny z powodu pęknięcia kabla lub podobnego uszkodzenia, nie trafia do śmieci domowych. W kablu zainstalowano metale szlachetne, takie jak miedź, które należy poddać recyklingowi. Dlatego kable wszelkiego rodzaju można oddać do stacji wartościowych lub do miejsc gromadzenia.

Przedłużacz

Interpretacja: W ten sposób kupujesz właściwy przedłużacz

Zasadniczo należy wybrać przedłużacz dla wybranego zastosowania. Oznacza to również, że kabel jest wystarczająco długi. Za pomocą rzepów lub opasek kablowych można nawijać i mocować zbyt długie kable.
Proste przedłużacze nadają się do elektroniki użytkowej i do podłączenia poszczególnych urządzeń. Gdy droga poprowadzi się na zewnątrz, należy zwrócić uwagę na stopień ochrony IP44.
Do prądu energetycznego wymagane są specjalne przedłużacze, które są również stosowane na budowach. W tym miejscu zaleca się stosowanie przedłużacza z zabezpieczeniem (PRCD lub PRCD-S).
Zawsze wtedy, gdy do kabla przedłużającego podłączonych jest kilka urządzeń (z kilkoma sprzęgami), należy zwrócić uwagę na maksymalną wydajność, która jest oznaczona na kablach. Również przełącznik do całkowitego rozdzielenia prądu (np. komputera lub telewizora) może być przydatny w celu oszczędzania energii.