Porady

Miniaturowe przekaźniki do płytek obwodu drukowanego o maks. prądzie przełączania 0,05 - 50 A pozwalają na zbudowanie wytrzymałych układów elektronicznych o zwiększonej wytrzymałości na temperaturę. Przekaźniki do PCB i do podstawek Weidmüller, Panasonic, Finder dla branży motoryzacyjnej oraz telekomunikacyjnej.

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Wiedza na temat przekaźników do obwodów drukowanych, przekaźników wtykowych

 • Co to są przekaźniki PCB i przekaźniki wtykowe?

 • Cechy wyposażenia przekaźnika

 • Unikać wyładowań łukowych

 • Różne rodzaje przekaźników

 • FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące przekaźników obwodów drukowanych i wtykowych

 • Wybrani producenci i marki

 

Co to są przekaźniki PCB i przekaźniki wtykowe?

Zasadniczo przekaźniki przełączania większych obciążeń są stosowane przy użyciu małych napięć, aby przełączać w odległych punktach, bez konieczności powodowania dużych obciążeń do punktu przełączania. Aby to zrobić, stosuje się elektromagnes, który przyciąga (lub odpycha), gdy prąd przełączający jest przyłożony i zamyka, otwiera lub zmienia styki obciążenia, które ma być przełączane za pomocą mechanizmu. Dzięki temu możliwa jest galwaniczna izolacja od przełączanego obciążenia, was zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.

 

Cechy wyposażenia przekaźnika

W przypadku danych technicznych z jednej strony podawane jest napięcie znamionowe cewki (magnetycznej) – w przypadku obwodów drukowanych i przekaźników wtykowych w sklepie Conrad od 3 do 240 V napięcia stałego lub zmiennego. Z drugiej strony, napięcie i prąd przełączania są określone, aby zdefiniować obszar zastosowania. Zakresy mieszczą się w przedziale od 30 do 690 V oraz od 0,05 do 50 amperów.

Kolejną cechą wyposażenia jest liczba styków zamykających, otwierających i styków przełącznymi, od jednego do pięciu.

Rozróżnia się także przekaźniki bistabilne i monostabilny.

 • Przekaźniki bistabilne utrzymują jednorazowo pozycje, aż zareaguje nowy impuls przełączający.
 • Przekaźniki monostabilne opuszczają pozycję przełączania po wyłączeniu prądu przełączania.

Dalsze informacje o możliwościach zastosowania podaje wewnętrzna rezystancja cewki przełączania, która w przypadku produktów z asortymentu Conrad wynosi od 14,7 Ohm do 65.533 Ohm.

 

Unikać wyładowań łukowych

Cechą wyróżniającą, a jednocześnie największym słabym punktem przekaźników są styki przełączające do obciążenia przełączającego. Przy otwarciu styku może powstać tzw. łuk przełączania, który prowadzi do pożaru styku, was skutkiem czego będzie zniszczenie styku i awaria przekaźnika. Materiały kompozytowe, na przykład wykonane ze srebra i niklu lub srebra i dwutlenku cyny, oferują większą odporność na erozję i mniejsze zużycie niż proste stopy srebra. Również połączenie styku przełączającego ze sprężyną, najczęściej nitowane, ma duży wpływ na żywotność przekaźnika.

Ponadto istnieją dodatkowe podziały, w tym diody lub wyposażenie w tzw. magnesy nadmuchowe, które zapobiegają lub zmniejszają pożar kontaktowy.

 

Różne rodzaje przekaźników

W sklepie firmy Conrad otrzymują Państwo następujące przekaźniki:

 • Przekaźniki do obwodów drukowanych: Są wyposażone w złącza lutowane do lutowania służące do lutowania na płytkach drukowanych. Uwzględnia się przy tym znormalizowane sieci płytek drukowanych.
 • Przekaźniki SMD: Przekaźniki w technologii montażu powierzchniowego (SMD) nie posiadają wyeksportowanych i okablowanych przekaźników początkowych. Te przekaźniki nie są przetykane, ale lutowane bezpośrednio na płytkach drukowanych. Stosowane do montażu płytek drukowanych w przemyśle. Skrót SMD oznacza niemiecki „montowany powierzchniowo element konstrukcyjny”.
 • Przekaźniki bezpieczeństwa: Są wyposażone w szczególnie wysokiej jakości materiały stykowe i zapewniają bezpieczne i bezpotencjałowe wysokie obciążenia pojemnościowe i indukcyjne.
 • Przekaźniki wtykowe: Są wyposażone w płaskie, kwadratowe lub okrągłe elementy wtykowe, które umożliwiają szybką, zwykle beznarzędziową wymianę przekaźnika. Niektóre wersje pasują do nagrań systemowych, porównywalne z wtyczką i gniazdem. Urządzenia do mocowania można również przylutować do płytek drukowanych.
 • Blok bramek AND: Jest to przekaźnik z obwodami logicznymi. Jeśli na przykład na wejściu 1 i wejściu 2 i wejściu 3 jest obecne napięcie, uruchamia się proces włączenia. Jeśli wejście nie jest pod napięciem, przekaźnik nie załącza się.

Duże ilości opakowań przemysłowych umożliwiają bardzo korzystne ceny zakupu. Conrad ma zestawy i paczki z maksymalnie 40 przekaźnikami.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące przekaźników obwodów drukowanych i wtykowych

Jakie ogólne cechy są ważne przy zakupie przekaźników?

W sklepie Conrad plasują się na pierwszym miejscu typ montażu, po którym następuje napięcie cewki i maksymalny prąd włączania. Często podaje się również liczbę styków zwiernych, rozwiernych lub przełączników przełączających. Arkusze danych do pobrania w formacie PDF zapewniają dokładne informacje na temat warunków technicznych oferowanych przekaźników.

Jak rozpoznać wadliwy przekaźnik?

Zużycie styków przełączania może spowodować powstanie łuków wzrokowych i słyszalne w pewnych okolicznościach podczas otwierania styków. Jest to również zauważalne przez zapach. Również mechaniczne uszkodzenia styków i sprężyn stykowych mogą doprowadzić do tego, że kontakty nie będą już znajdować się na jednej pozycji, co was zmniejszy obciążenie przełączania i będzie sprzyjać odpalaniu się styków.
Innym źródłem błędu jest awaria (przepalenie) cewki magnetycznej, która w ogóle nie włącza przekaźnika.

Na co należy zwrócić uwagę przy wymianie przekaźnika?

Wymiana może się odbywać tylko wtedy, gdy obwód sterowania i połączeń nie znajduje się pod napięciem. Należy używać jako zamiennika zawsze przekaźnika tej samej konstrukcji o tych samych parametrach mocy. Przekaźniki wkładane i lutowane na płytkach drukowanych należy wymieniać wyłącznie na specjalne narzędzia lutownicze, aby uniknąć uszkodzenia ścieżek przewodzących.

Jaka jest żywotność przekaźnika?

Nie można tego zasadniczo powiedzieć, ponieważ warunki użytkowania i obciążenia oraz zastosowany materiał są zbyt zróżnicowane. Niektórzy producenci oferują obliczenie dla klienta tzw. „średniej wartości do awarii” wraz z opisem otoczenia.

Czy uszkodzony przekaźnik może być wymieniony w innym rodzaju połączenia?

Zasadniczo jest to możliwe, gdy parametry eksploatacyjne są identyczne. Przy zespołach badawczych i w środowiskach rozwojowych można przeprowadzać różne testy przy użyciu przekaźników.
W większości przypadków wymiana taka jest zabroniona na mocy przepisów bezpieczeństwa lub po prostu niemożliwa ze względu na wymagane połączenia i miejsce instalacji lub połączenia.

 

Wybrani producenci i marki

AFE ELECTRONICS (HK) COMPANY LTD. Z siedzibą w Hongkongu, wytwarza i sprzedaje przekaźniki głównie do urządzeń domowych, zastosowań komunikacyjnych i samochodów. Założona w 2003 roku.

Od 1954 r. Finder działa wyłącznie w zakresie przekaźników przełączających, czasowych i nadzorujących. Dzięki ponad 12 500 produktom Finder ma jeden z najbardziej rozbudowanych programów przekaźników. Główna siedziba i główny zakład znajdują się w Almese, niedaleko Turynu.

Firma OMRON z siedzibą w Kioto, Japonia, jest OMRON Corporation, która jest światowym liderem w dziedzinie automatyzacji. Firma Omron, założona w 1933 r., Ma ponad 37 000 pracowników w ponad 36 krajach. W 1930 roku Kazuma Tateisi, założyciel Omron Corporation, rozpoczął produkcję i marketing pras do spodni.

Panasonic : Panasonic Corporation to notowana na giełdzie japońska firma elektroniczna założona w 1918 roku z siedzibą w Kadomie. Produkty są sprzedawane pod wieloma markami, takimi jak Panasonic i Technics.

Phoenix Contact GmbH & co. KG to niemiecka firma oferująca komponenty, systemy i rozwiązania w zakresie elektrotechniki, elektroniki i automatyki. Siedziba znajduje się w Blomberg w Westfalii.

TE Connectivity jest przedsiębiorstwem działającym w wielu branżach, zatrudnionym w 150 krajach na całym świecie przez 75.000 pracowników. Siedziba znajduje się w Schafhausen w Szwajcarii.

Voltcraft to marka własna Conrada, rozwijana w Conrad Technology Center od 1982 roku.

Weidmüller: Rozpoczął produkcję węzłów drukarskich ponad 160 lat temu jako przedsiębiorstwo włókiennicze. Obecnie dostarcza klientom na całym świecie produkty i rozwiązania związane z łącznością przemysłową. Siedziba firmy znajduje się w Detmold.

Wago zatrudnia obecnie ponad 7500 osób na całym świecie, z czego około 2300 w samej spółce macierzystej w Minden / Westfalii. Ponad 1.000 pracowników opracowuje, produkuje i sprawdza w drugim niemieckim zakładzie rozwoju i produkcji w specjalnych susach/Turyngii, który został otwarty w 1991 r.

Zettler Electronics z siedzibą w domu, wytwarza od ponad 100 lat obszerny program produktów, od przekaźników elektromagnetycznych, poprzez wyświetlacze LCD/TFT aż do transformatorów, elementów magnetycznych, przełączników i termostatów.

 

 

 

Przekaźnik mocy niezbędny dla prawidłowej komutacji obwodu z prądem

Przekaźnik mocy jest przełącznikiem, dzięki któremu można dokonać zamknięcia lub otwarcia obwodu za pomocą cewki elektromagnetycznej. Przekaźniki te występują w formie szkieletowej, przy napięciu cewki standardowo zawierającym się w przedziale 30-690 V. Przekaźnik miniaturowy to przekaźnik mocy, po którego bezpośrednim przylutowaniu do płytki obwodu drukowanego można skonstruować urządzenie użytku ogólnego, podczas gdy przekaźnik PCB idealnie wpisuje się w zastosowanie w bardziej wymagającym przemyśle motoryzacyjnym. Przekaźnik sygnałowy to niewielki przekaźnik, który najczęściej wykorzystywany jest w branży telekomunikacyjnej.

Przemysłowy przekaźnik PCB: najlepszy przekaźnik mocy dla branży motoryzacyjnej

Przekaźnik PCB to przekaźnik mocy do gniazd i obwodów drukowanych, który oferuje wysoką jakość łączenia podczas opracowywania płytki, przy bezpieczeństwie rozdzielenia pomiędzy cewką a stykami przekaźnika (pinami lutowniczymi), zapewnionym kompatybilnością z takimi normami, jak EN 50178, EN 60204 czy EN 60335. Wiele modeli obecnych na rynku zapewnia brak kadmu jako komponentu styków, wysoką czułość cewki i odporność na zakres temperatury odpowiadający warunkom przemysłowym – nawet do 105 °C. Duża rozpiętość liczby zestyków przełącznych i profili modułowych sprawia, że możliwy jest dobór przełącznika mocy PCB do specyfiki projektowej produktu. Przekaźnik PCB idealnie sprawdzi się jako komponent urządzeń wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym – systemach alarmowych i sterujących, a także w przypadku aplikacji o charakterze niskonapięciowym.

Przekaźnik mocy idealny dla sprzętu podręcznego: przekaźnik miniaturowy

Przekaźnik miniaturowy to przekaźnik mocy, który – pomimo niewielkich rozmiarów – pozwala na osiągnięcie zdolności łączeniowej rzędu nawet 16A, wykazując się odpornością na temperaturę charakterystyczną dla warunków przemysłowych. Możliwe jest osadzanie przekaźników miniaturowych bezpośrednio w gniazdach wtykowych, jak również w obrębie obwodów drukowanych, z wykorzystaniem lutu. Maksymalne napięcie zestyków tych miniaturowych komponentów sięga standardowo 400 V, choć dostępne są również modele, dla których wartość ta sięga nawet 690 V, podczas gdy szeroki zakres napięcia znamionowego i przemiennego sprawia, że optymalny wybór przekaźnika mocy będzie odpowiadał nawet specyficznym wymogom producenta. Przekaźnik miniaturowy świetnie sprawdzi się jako komponent sprzętu biurowego, AGD czy układów sterujących.

Przekaźnik miniaturowy, przekaźnik sygnałowy – kiedy zastosować najmniejszy przekaźnik mocy na rynku?

Przekaźnik miniaturowy to przekaźnik mocy, który często jest przekaźnikiem sygnałowym. Przekaźnik sygnałowy jest natomiast komponentem wykorzystywanym do układów o względnie niskim natężeniu, zostawiając szerokie pole zastosowania dla producentów urządzeń o tak kompaktowej formie, jak funkcjonujące w branży motoryzacyjnej (telefonii komórkowej), w przypadku niewielkich rozmiarów systemach sterujących, techniki kontrolno-pomiarowej czy urządzeń audio-wideo. Wysoka szczelność niewielkiej konstrukcji komponentu i niska moc robocza są kolejnymi zaletami przekaźników sygnałowych, znajdujących coraz szersze zastosowanie w branży elektrotechnicznej.

Sklep Conrad i najlepszy przekaźnik mocy: wybór elektrotechnika

Prowadzący sklep Conrad świetnie rozumieją, jak ważne jest to, aby przekaźnik mocy w bezawaryjny i bezpieczny sposób spełniał swoją funkcję na gruncie wyprodukowanego sprzętu, stanowiąc także o jego jakości. Klienci poszukujący przekaźników mocy do zastosowań produkcyjnych mogą być pewni, że modele znalezione w ofercie sklepu Conrad zostały starannie wyselekcjonowane pod kątem niezawodności i trwałości komponentów, aby przynieść nabywcy wiele satysfakcji.