bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Przepusty kablowe dla prawidłowego, bezpiecznego i szczelnego wprowadzania kabli do urządzeń elektrycznych. Zaślepki zabezpieczające nieużywane otwory przed dostępem kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Wybierz przepusty kablowe, zaślepki do otworów Icotek, PB Fastener, Weidmüller wykonane są z nowoczesnych i bezpiecznych materiałów.

Wszystko, co warto wiedzieć o przepustach kablowych i zaślepkach do otworów

Czym są przepusty kablowe?

Przepusty kablowe służą do szczelnego prowadzenia kabli i przewodów w obudowie. Narzędzia te nie tylko uszczelniają, ale także chronią kable, tworzą odstępy izolacyjne i działają jako odciążenie. Przepusty i zaślepki są stosowane w prawie wszystkich dziedzinach przemysłu. Posiadają je również wysokiej jakości obudowy komputerowe, ponieważ zapewniają urządzeniu osobne miejsce do zarządzania kablami, a jednocześnie izolację i porządek. Kolejną zaletą jest zabezpieczenie kabli przed siłami rozciągającymi.

Przepusty kablowe są najczęściej stosowane dla przewodów, które nie posiadają złączy lub nie są prowadzone w obudowie. Obecny stan techniki umożliwia użytkownikom znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla prawie każdego rodzaju kabla. W systemach wprowadzania przewodów często używa się pojęcia "gęstość uszczelniania". Termin ten ma kilka znaczeń: w obszarze montażowym odzwierciedla wartość tego, ile kabli można umieścić obok siebie w danej przestrzeni.

Wstępnie zamontowane kable nie mogą być stosowane z każdym przepustem. Większość modeli jest znormalizowana i przeznaczona dla przewodów do montażu bez złączek. Specjalnie opracowane listwy do wprowadzania kabli można doposażyć tak, aby można było stosować również wstępnie zmontowane kable z przepustami kablowymi. Zaletą tego jest to, że nie trzeba demontować złączek. Dzięki temu możliwe są bardzo elastyczne metody pracy.

Jakie akcesoria są dostępne dla przepustów kablowych?

Akcesoria dla przepustów kablowych są stale poszerzane i rozwijane. W sklepie internetowym Conrad znajdziesz wysokiej jakości przepusty, zaślepki do otworów oraz inne doposażenie. Szeroki asortyment można wyszukiwać i przeglądać za pomocą filtrów: np. według wielkości otworów montażowych, przekroju zacisków i obszaru zastosowania:

Zaślepki

Zaślepki to nakładki o różnych średnicach i wzorach. Można je kupić w formie zamkniętej i z otworami.

Zaślepki lamelowe

Zaślepki lamelowe pełnią taką samą funkcję jak korki ślepe, ale różnią się budową. Są wykonane z tworzywa sztucznego i trudno je usunąć po włożeniu, ponieważ poprzez konstrukcję stwarzają ogromny opór, ale jednocześnie zwiększa ona stopień szczelności korka.

Zaślepki uszczelniające

Głównym zadaniem zaślepek uszczelniających jest blokowanie i zabezpieczanie wszelkiego rodzaju wejść i wyjść. Służą one do zamykania przepustów kablowych, w których nie są umieszczone przewody. Prostym przykładem zastosowania zaślepek uszczelniających jest zakrywanie "martwych" gniazdek w elementach wyposażenia wnętrz.

Przepusty kablowe

Przepusty to małe tuleje kablowe. Ważną rolę odgrywa w nich: typ przepustu, średnica otworu, średnica montowanego kabla, materiał i maksymalna grubość blachy. Należą one do indywidualnego i uzupełniającego wyposażenia kompletnych systemów przepustów kablowych.

Przepusty przeciwzakłóceniowe

Przepusty przeciwzakłóceniowe stanowią element ochrony mechanicznej stosowany w gniazdach obudów. Wyjścia kablowe w mikrofonach, słuchawkach i sprzęcie AGD to niektóre przykłady zastosowania mechanizmu antyzałamaniowego. Tulejki antyzagięciowe chronią kabel lub przewód przed zagięciem. Są elastyczne i niewrażliwe na ostre krawędzie.

Przepusty kablowe do biurek i pulpitów

Biurka zazwyczaj nie posiadają oddzielnych systemów zarządzania kablami. Przepusty kablowe pomagają przyporządkować używane kable do odpowiednich stanowisk pracy. Instalacja jest prosta i obejmuje zaledwie kilka kroków. Dzięki podziałom poszczególnych kabli, uszkodzone przewody można bardzo szybko zidentyfikować i wymienić bez konieczności wcześniejszego rozplątywania.

Przełączniki do kabli

Przełączniki kablowe mogą być stosowane do elektrycznych drzwi i okien. Ponadto są one wykorzystywane jako ochrona przewodów alarmowych. W zależności od modelu montuje się je za pomocą dwóch kołnierzy montażowych.

Nasadki ochronne

Ich zadaniem jest zakrywanie nieszczelnych, niedziałających i niepotrzebnych kabli. Zapobiega to dalszemu kontaktowi z wnętrzem przewodu. Nie przepuszczają one również zanieczyszczeń. Nasadki ochronne są dostępne dla wszystkich rodzajów kabli i zazwyczaj mają okrągły kształt. Są dostępne w wielu przekrojach, aby jak najlepiej dopasować je do kabla.

Odciążniki

Akcesoria do odciążania są częścią innego mechanizmu ochronnego. Stosowane są do przewodów elastycznych i węży. W zastosowaniach przemysłowych odciążniki są bardziej opłacalne niż inne mocowania przewodów. Ponadto gęstość uszczelnienia jest większa niż w przypadku uchwytów kablowych – te podtrzymują zazwyczaj tylko jeden kabel, ponieważ nie ma miejsca na większą ich ilość. Odciążniki są szczególnie potrzebne w przypadku wtyczek, urządzeń do łączenia i skrzynek przyłączeniowych.

Dlaczego przepusty kablowe są ważne?

Przepusty kablowe są niezbędne przy przebudowach, remontach i w nowych budynkach. W niektórych przypadkach stanowią one interfejs dla innych kanałów kablowych i połączeń. Przyłącze domowe stanowi wejście do sieci zasilającej. Przepusty kablowe odgrywają istotną rolę w optymalnym połączeniu sieciowym gospodarstw domowych, szpitali czy biur.

Jakie wymagania muszą spełniać przepusty kablowe i zaślepki do otworów?

Aby zapewnić trwałe funkcjonowanie kabli zakładanych w stropach i ścianach, przepusty kablowe muszą charakteryzować się wysoką jakością wykonania i prawidłowym montażem. Przepusty muszą zabezpieczać przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto chronią przed wnikającą wodą i ciałami obcymi. Dlatego, jak wszystkie przejścia w budynku, muszą być absolutnie szczelne. Jednocześnie szczelność służy do zamknięcia przejść w przypadku pożaru i tym samym stanowi dodatkową, często zalecaną, ochronę przeciwpożarową.

Jakie przepusty kablowe pasują do danego zastosowania?

Przepusty kablowe są zróżnicowane w zależności od ich zastosowania. Odpowiedni wybór zależy od:

1. rodzaj budynku;
2. uszczelnienia wstępnie zaplanowanego i późniejszego;
3. średnicy kabla;
4. rodzaju kabla.

Już w fazie planowania budynków można zaplanować przejścia kablowe zgodnie z normą DIN 4102 dla ochrony przeciwpożarowej i DIN 18195 dla uszczelnień budowlanych.