bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Przewody jednożyłowe, zwane linkami o dużej elastyczności do montażu podtynkowego oraz do instalacji na zewnątrz. Przewody jednożyłowe LappKabel, AlphaWire, Helukabel występują w szerokiej gamie (cienkie albo o większym polu przekroju, izolowane lub nie, w postaci krótszej linki lub dłuższego drutu), by sprostać wymogom montażowym i konstrukcyjnym.

Przewody jednożyłowe » ważne elementy elektroniki

Bez nich w elektrotechnice i elektronice praktycznie nic by nie działało. Poszczególne przewody i żyły transportują energię elektryczną oraz sygnały. Aby mogło się to odbywać w sposób możliwie bezpieczny, prawie bezstratny i przez długi okres czasu, elementy łączące muszą spełniać określone kryteria. O tym, czego one dotyczą, można dowiedzieć się poniżej. Przybliżymy również typowe obszary zastosowań oraz powszechnie używane skróty..Czym są kable jednożyłowe?

 

Termin kable jednożyłowe używany w odniesieniu do pojedynczego przewodu z powłoką izolacyjną. Najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym jest PCV.

Istnieją jednak również przewody z izolacją wykonaną z poliolefiny, silikonu lub włóknem szklanym. To, który materiał zostanie ostatecznie wzięty pod uwagę, zależy od przeznaczenia. Właściwy przewodnik jest zwykle wykonany z miedzi, czasami stopu lub cyny z aluminium lub srebrem.

Podstawowa różnica między drutem a skrętką polega na tym, że skrętka nie zawiera tylko jednego przewodnika, ale wiele, czasem nawet kilkaset. O ile np. przewód dzwonkowy czy pojedynczy przewód w sieci energetycznej są stosunkowo sztywne ze względu na swoją pojedynczą żyłę, o tyle skrętki mogą być bardzo łatwo wyginane, przez co są znacznie mniej podatne na zerwanie kabla. Kable wyposażone w skrętki są więc predestynowane do miejsc, w których tor sygnałowy lub zasilający narażony jest na ciągły ruch, np. w słuchawkach przewodowych lub zasilaczach wtykowych.

W praktyce pojedyncze przewody - wbrew ich oznaczeniu - zwykle nie występują pojedynczo, lecz w podwójnym lub potrójnym pakiecie.

Na przykład w liniach energetycznych tworzą one ścieżki elektryczne jako przewody zewnętrzne i neutralne, często z trzecim rdzeniem jako przewodem ochronnym. W prądzie stałym stanowią one bieguny ujemne i dodatnie.

 Typowe zastosowania przewodów jednożyłowych

Einzeladern, Litzen oder elektrische Leitungen generell sind dem jeweiligen Einsatzzweck entsprechend zu verwenden. Bei hohen Strömen zum Beispiel kann der Einsatz zu dünner Adern fatale Folgen haben: Der Innenwiderstand der Leitung ist zu hoch, die Drähte erhitzen sich stark, es entsteht ein Kabelbrand. Welche Leitung sich für welche Zwecke eignen haben wir hier zusammengefasst:Typowe skróty, które warto znać

Pojedyncze kable, przewody i żyły zazwyczaj podlegają ogólnoeuropejskiej standaryzacji. Oto najważniejsze skróty:

 • CCA:
  To skrócona forma, pochodząca od angielskiego "Copper Clad Aluminium", oznacza "aluminium pokryte miedzią". Ponieważ przewody CCA są znacznie tańsze od przewodów miedzianych, w przeszłości były często stosowane w instalacjach elektrycznych. Jednak aluminium gorzej przewodzi prąd niż miedź, dlatego należy wybrać przekrój kabla około 1,6 razy większy.

   

 • H und X.:
  Te dwie litery oznaczają odpowiednio zharmonizowane i specjalne typy kabli. Kolejne kombinacje cyfr i liter oznaczają w zależności od producenta rodzaj konstrukcji i obszar zastosowania.

   

 • LiFY:
  Typowa skrętka do przewodów przyłączeniowych i sterowniczych, zwykle w osłonie PCV. Jako przewód pomiarowy o drobnych żyłach i wysokiej elastyczności jest trudnopalny do maksymalnie 70 stopni Celsjusza i może być stosowany do niskich napięć.

   

 • LiY:
  Jedna z najczęściej stosowanych skrętek w urządzeniach telekomunikacyjnych i podzespołach elektronicznych.
 • PTFE:
  Skrót ten oznacza politetrafluoroetylen, lepiej znany pod nazwą handlową teflon. Materiał ten jest odporny na działanie rozpuszczalników i temperatury do 260 stopni Celsjusza. Teflon ma doskonałe właściwości elektryczne, ale nie jest zbyt tani. PTFE jest dość często spotykany jako dielektryk i jako materiał izolacyjny dla kabli.

 • SiF/GL:
  Kabel z rdzeniem silikonowym i oplotem z włókna szklanego sprawdza się w ekstremalnych warunkach otoczenia. Typowe zastosowania to wewnętrzne okablowanie opraw oświetleniowych i urządzeń oraz okablowanie szaf sterowniczych i rozdzielnic. Wersje GL charakteryzują się wyższymi naprężeniami mechanicznymi, a ponadto jest odporna na działanie wysokich temperatur i nie zawiera halogenów, dzięki czemu nadają się do prac przy stali i szkle, budowie sauny i solarium, elementów grzewczych i grzejnych, techniki oświetleniowej, techniki klimatyzacyjnej lub budowy pieców.

   

 • SPOFC:
  Pod pojęciem tym rozumie się posrebrzaną, beztlenową miedź.

   

 • Yv:
  Sztywny przewód połączeniowy o izolacji PCV.

 

 FAQ - najczęściej zadawane pytanie dotyczące jednożyłowych kabli

Jaką rolę odgrywają różne kolory w kablach?


Choć wybór koloru pojedynczych przewodów lub żył jest kwestią gustu, to pewne kolory przyjęły się w instalacjach elektrycznych. W sieci prądu zmiennego kolor czarny lub brązowy oznacza przewód zewnętrzny, niebieski lub szary - przewód neutralny, a zielono-żółty - ochronny. Ze względów bezpieczeństwa nie należy odchodzić od tego schematu. W przypadku przewodów zasilających niskiego napięcia stałego biegun dodatni oznacza się kolorem czerwonym, a ujemny czarnym lub niebieskim.

Czy istnieją przepisy lub normy dotyczące kabli?

Czy istnieją przepisy lub normy dotyczące kabli?

W zależności od typu, obciążalność prądowa określona jest w normach DIN VDE 0298-4, DIN VDE 0276-603, DIN VDE 0276-620 i DIN VDE 0276-1000 dla typowych warunków otoczenia. Dla specjalnych wymagań dostępne są kable i przewody z oznaczeniem FE 180/E 30. W przypadku pożaru pozostają funkcjonalne przez co najmniej 30 minut i zapewniają integralność izolacji do 180 minut. Takie kable można znaleźć na przykład w windach i drzwiach automatycznych, a także w systemach bezpieczeństwa, alarmach przeciwpożarowych lub systemach awaryjnych.