bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty na temat przewodów testowych

 • Co to są przewody pomiarowe?

 • Izolacja przewodów pomiarowych

 • Podłączenia przewodów pomiarowych

 • Cechy szczególne wtyczek na przewodach pomiarowych

 • Kategorie pomiarowe dla przewodów pomiarowych

 • FAQ - często zadawane pytania dotyczące przewodów pomiarowych

 

Co to są przewody pomiarowe?

Przewody pomiarowe umożliwiają elektryczne połączenie między punktem pomiarowym HER i miernikiem, a tym samym umożliwiają przewodowe przesyłanie wartości pomiarowych. W zależności od mierzonych wielkości przewody te muszą spełniać specjalne wymagania. Należą do nich niska rezystancja wewnętrzna w miliomów, bezpieczna i elastyczna izolacja przed dotykiem oraz ochrona przed zniekształcają wynik pomiaru. Ochrona przed dotykiem nie dotyczy tylko przewodów pomiarowych, ale w szczególności elementów, które bezpośrednio stykają się z sondą pomiarową lub punktem pomiarowym. W niektórych zestawach przewodów pomiarowych dostępne są końcówki pomiarowe.

Należy przestrzegać różnych wymagań bezpieczeństwa w zależności od zakresu napięcia i/lub natężenia prądu oraz środowiska pomiarowego. W Conrad są przewody pomiarowe dla natężenia prądu od 0,5 a do 32 a i napięcia od 30 V do 1.000 V.

 

Izolacja przewodów pomiarowych

Przewody pomiarowe są izolowane za pomocą

 • gumy do pracy w wysokich temperaturach, wyposażona z jednej strony w wtyczkę z uziemieniem IEC lub z drugiej strony w złącza pomiarowe.
 • PCW do bardzo elastycznych przewodów pomiarowych oraz o wysokich wymaganiach izolacyjnych. Przewody pomiarowe dostępne są również w wersji odpornej na zgniecenie, z wewnętrznym, kolorowym płaszczem, który ułatwia identyfikację uszkodzeń izolacji.
 • Silikon do elastycznych przewodów pomiarowych gwarantuje także odporność na stapianie się w wysokich temperaturach i przy niskich temperaturach. Dostępna również w wersji bezpiecznej przed zmiażdżenie i z wykrywaniem uszkodzeń.

Izolacja jest dostępna w 12 kolorach lub kombinacjach kolorystycznych. W ten sposób można łatwo rozróżnić przewody doprowadzające i zasilające.

 

Podłączenia przewodów pomiarowych

Przewody pomiarowe

Podłączenie przewodu pomiarowego pozwala albo na bezpośrednie chwytanie wartości pomiarowych w punkcie pomiarowym, albo na podłączenie dodatkowych końcówek pomiarowych lub testowych przeznaczonych do specjalnych zastosowań. Rozróżnia się przyłącza a i B, które służą do wykonania kontaktu z punktem pomiarowym, z jednej strony, a połączenie z urządzeniem pomiarowym, z drugiej. Dokładne wykonanie można znaleźć na stronie produktu w sklepie Conrad, zgodnie z danymi technicznymi każdego przewodu pomiarowego. Wskazania produktów można zawęzić do określonych przyłączy w warunkach wyboru.
 

Dostępne są następujące wtyki lub złącza:

Wtyk 4 mmDo trzymania sond pomiarowych lub do połączenia z innymi przewodami pomiarowymi.
Zacisk szczękowyPoprzez cofnięcie płaszcza izolacyjnego zostają odsłonięte zaciski lub haczyki, które można przymocować do miejsca pomiaru i utrzymać je samodzielnie.
Wtyczki BNCKoncentryczne złącze wtykowe z połączeniem bagnetowym. Stosowane głównie do pomiarów w technice wysokiej częstotliwości. 
Wtyk bananowyZnane również jako złącze sprężynowe 4 mm to szeroko stosowane złącze, pierwotnie opracowane przez niemiecką firmę Hirschmann. Jego nazwa zawdzięcza kształt elementu sprężysty, który zapewnia bezpieczne osadzenie wtyczki w gnieździe. 
Gniazdo 0,64 mmStandardowy kształt uchwytu piórowego i słupków tarasowych, 0,64 mm.
Gniazdo IEC C 13Standardowe połączenie do pomiaru na zimnych urządzeniach 230 V.
Zacisk krokodylkowyNazywany również zaciskiem krokodylkowym. Do szybkiego tworzenia i rozłączania połączeń elektrycznych. Dostępne w wielu wersjach (izolowanych i nie izolowanych). 
Wtyk lamelkowy 2 i 4 mmBudowa o zmienionym kształcie złącza bananowego
Wtyk/gniazdo MCStandardowy wtyk w urządzeniach fotowoltaicznych
Złącze męskie N/SMAKoncentryczne złącza wtykowe z połączeniem śrubowym, wodoodporne
Końcówka pomiarowaW przypadku tych przewodów pomiarowych sonda pomiarowa jest już zintegrowana z punktem pomiarowym, częściowo z przyporządkowaną z tyłu, sprężystą lamelką stykową.
Wtyczka ze stykiem ochronnymDo bezpiecznych pomiarów w sieci 230 V.
Wtyk 2 i 4 mmWykonanie podobnie do wtyku bananowego, ale bez styku sprężynowego.
Wtyczka do urządzeń gorących C 16Standardowe złącze do pomiaru urządzeń emitujących ciepło 230 V.
 

Cechy szczególne wtyczek na przewodach pomiarowych

Konstrukcja wtyczki do przewodów pomiarowych zapewnia bezpieczne podłączenie elementów testowych i osiągnięcie właściwej pozycji pomiarowej oraz ochronę przed dotykiem dla osoby działającej. Należy tu zwrócić uwagę na:

 • Tuleje przesuwane: Dają kontakt dopiero po wprowadzeniu do gniazda punktu pomiarowego
 • Kątowe wtyki: Rzeczywisty przewód pomiarowy jest wyciągany z wtyczki o 90 stopni. Chroni to m.in. przed uszkodzeniem przewodu pomiarowego na skutek zagięcia.
 • Możliwość układania w stosy: Z tyłu wtyczki pomiarowej znajduje się gniazdo tego samego wymiaru do podłączenia dodatkowego przewodu pomiarowego bez dodatkowych narzędzi, takich jak zaciski lub połączenia śrubowe.
 

Kategorie pomiarowe dla przewodów pomiarowych

Kategoria pomiarowa opisuje dopuszczalne zakresy zastosowania przewodów pomiarowych, określone przez IEC 61010-1 (przepisy bezpieczeństwa dla elektrycznych urządzeń pomiarowych, sterujących, regulacyjnych i laboratoryjnych). Międzynarodowa norma ta nosi nazwę IEC 1010. 

Istnieją następujące kategorie:

 • CAT i: Pomiary w obwodach prądu, które nie mają bezpośredniego połączenia z siecią, na przykład w urządzeniach o klasie ochrony 3 (praca z niskim napięciem bezpiecznym), urządzeniach zasilanych za pomocą baterii, w samochodach osobowych.
 • CAT II: Pomiary w obwodach elektrycznych, które mają bezpośrednie połączenie wtykowe z siecią niskiego napięcia, na przykład w urządzeniach gospodarstwa domowego, przenośnych urządzeniach elektrycznych.
 • CAT III: pomiary w obrębie instalacji budynku (odbiorniki stacjonarne z połączeniem niewtykowym, połączenie dystrybutora, urządzenia zainstalowane na stałe w dystrybutorze), na przykład pod-dystrybucja.
 • CAT IV: Pomiary u źródła instalacji niskiego napięcia, takie jak liczniki, główne połączenie, pierwotne zabezpieczenie nadprądowe, linie napowietrzne niskiego napięcia lub w skrzynce przyłączeniowej domu.
 

FAQ - często zadawane pytania dotyczące przewodów pomiarowych

Jaki przewód pomiarowy jest odpowiedni do jakich celów?

Przy zakupie należy uwzględnić takie czynniki, jak kategoria pomiarowa, zakres prądu i napięcia oraz środowisko pod względem temperatury, czynników chemicznych i fizycznych. Zaleca się zawsze spojrzenie w kartę danych producenta, która jest dostępna do pobrania z niemal każdego przewodu pomiarowego. W dokumencie tym znajdują się szczegółowe informacje na temat obszaru zastosowania.

Jak rozpoznać wadliwą linię pomiarową?

Wiele przewodów pomiarowych ma dodatkowy, kolorowy płaszcz pod izolacją, który jest wyraźnie widoczny w przypadku pęknięcia izolacji. Pęknięcia w przewodach przewodzących prąd mogą być zauważalne przy wyższych napięciach przez strychy i/lub zapach spalenizny. Kolejną wskazówką jest brak wskazania na mierniku, was również może być błąd w miejscu pomiaru. W takim przypadku należy powtórzyć kontrolę przy użyciu zastępczego przewodu pomiarowego. Nie można również wykluczyć uszkodzenia urządzenia pomiarowego.

Czy można naprawić przewód pomiarowy?

Po otwarciu izolacji i ponownym podłączeniu dwóch części przewodów pomiarowych przekazane przez producenta własności pomiarowe i bezpieczeństwa zostają nieważne, w związku z czym w każdym przypadku należy użyć nowego przewodu pomiarowego. Zawsze powinny być dostępne zapasowe przewody pomiarowe.