bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Radia: przedmiot codziennego użytku w biurze lub w domu

W samochodzie, podczas pracy w biurze, czy jako alternatywa dla przeraźliwie dzwoniącego budzika - trudno wyobrazić sobie naszą codzienność bez radia jako jednego z elementarnych nośników informacji. W naszym poradniku można przeczytać o różnych typach radioodbiorników, zaletach DAB oraz o tym, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie radia.Jakie są rodzaje radioodbiorników?

Nawet w dobie technologii informacyjnych radio jest jednym z najważniejszych mediów informacyjnych. Oprócz muzyki dostarcza nam ważnych informacji w każdym miejscu i o każdej porze. W tym celu do wyboru jest wiele różnych urządzeń, od starego dobrego radia FM po nowoczesne radio DAB. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowo kilka najważniejszych typów:

Klasykiem jest radio CD

Jest to przenośne urządzenie, które oprócz tunera posiada wbudowany odtwarzacz CD. W zależności od modelu, radio CD może również odtwarzać muzykę za pomocą podłączonej pamięci USB lub z kaset. Dzięki charakterystycznemu dla tego typu urządzeń uchwytowi do przenoszenia, radio CD można łatwo zabrać ze sobą na kolejny biwak. W zależności od wielkości, w obudowie zawsze znajdują się co najmniej dwa głośniki, które zapewniają możliwość słuchania muzyki w jakości stereo. Zasilanie jest zazwyczaj dostarczane przez standardowe baterie. Wiele urządzeń posiada praktyczny pilot IR, który zwiększa wygodę obsługi.


Radia internetowe i radiobudziki

Radio internetowe to chyba najnowocześniejsza wersja radia. Radia internetowe są dostępne w kompaktowej formie lub jako radia stołowe. Wiele radioodbiorników internetowych oferuje odbiór stacji FM i radia cyfrowego - tak jak normalne radia. W centrum uwagi jest jednak streaming radia internetowego, podcastów i usług takich jak Spotify przez internet. W tym celu radio internetowe łączy się z siecią domową poprzez WLAN lub kabel sieciowy. Często możliwe jest odtwarzanie muzyki ze smartfona przez Bluetooth za pomocą radia.

Radiobudziki są bardzo popularne wśród wielu osób. W końcu o wiele przyjemniej jest być obudzonym rano muzyką z ulubionej stacji niż przenikliwymi sygnałami dźwiękowymi. W każdym razie radiobudzik powinien mieć wbudowany akumulator, aby można było niezawodnie obudzić się w przypadku krótkotrwałej awarii prądu w nocy. Ważną cechą sprzętu jest podświetlany i czytelny zegar cyfrowy. Coraz więcej radiobudzików oprócz stacji radiowych FM oferuje możliwość słuchania radia cyfrowego.


Odbiorniki world

Odbiorniki globalne są szczególnie przydatne dla osób, które dużo podróżują. Wymiary takich radioodbiorników są odpowiednio kompaktowe. Szczególną cechą odbiornika typu world jest to, że można słuchać nie tylko stacji FM, ale także mieć dostęp do LW, MW i KW. Typowe dla odbiornika światowego są liczne pamięci stacji oraz wbudowany akumulator. Większość radioodbiorników tego typu ma tylko głośnik mono. Nie jest to wada w przypadku radia, które ma przede wszystkim dostarczać najświeższych informacji w czasie podróży.

Wciąż stosunkowo nowe na rynku są szczególnie wytrzymałe radioodbiorniki budowlane. Charakteryzują się solidną obudową, która wytrzyma upadek lub dwa. Dodatkowo większość modeli jest niewrażliwa na zachlapanie wodą. Poza tym oferują taką samą funkcjonalność jak zwykłe radio. W wielu przypadkach oprócz stacji publicznych mają dostęp do stacji cyfrowych.

 Przyszłość już dziś: radio cyfrowe z DAB

Radio cyfrowe ma cały szereg zalet: DAB oferuje słuchaczom znacznie większy wybór programów niż FM.

Podczas gdy częstotliwości nadawania FM są już wszystkie przydzielone, DAB zapewnia wystarczającą przestrzeń dla stacji specjalnych poświęconych konkretnym tematom. Transmisja jest cyfrowa, co oznacza, że możesz słuchać swoich stacji bez denerwujących szumów. Dźwięk jest porównywalny z odtwarzaniem płyty CD. Przy okazji, nie ma żadnych dodatkowych kosztów miesięcznych za korzystanie z DAB. Nie ma jednak obecnie zasięgu ogólnokrajowego:

To, jakie stacje można odbierać, może się różnić w zależności od regionu. Na przykład na północy kraju niekoniecznie dostępne są te same stacje, co na południu.Na co zwrócić uwagę przy zakupie radia?

Jeśli rozważasz zakup nowego radia, nie możesz obejść się bez DAB. DAB jest standardem przyszłości i zastąpi FM. Jednak radio cyfrowe zawsze może odbierać również FM, więc nie musisz się martwić o żadne ograniczenia w tym zakresie. Jeśli radio ma być używane w podróży, sensownym rozwiązaniem jest wybór urządzenia, które posiada wbudowany akumulator. W przypadku urządzeń stacjonarnych przemawia do nas opcja dostępu do serwisów streamingowych, takich jak Spotify, podcastów czy radia internetowego. Należy pamiętać, że do korzystania z urządzenia potrzebne jest połączenie z internetem, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami w zależności od taryfy. Niektóre urządzenia mogą być połączone z internetem tylko przez WLAN; w takim przypadku należy zapewnić wystarczająco stabilne połączenie. Niektóre nowoczesne radia stołowe mogą być sterowane szczególnie wygodnie za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub mogą być zintegrowane z istniejącym systemem inteligentnego domu. Jeśli chcesz przesyłać strumieniowo treści z telefonu komórkowego za pomocą radia, powinieneś upewnić się, że oba urządzenia mają Bluetooth.Nasza praktyczna rada: popraw odbiór DAB za pomocą anteny zewnętrznej!

Płynny odbiór DAB nie wszędzie jest możliwy. Problemy z odbiorem mogą wystąpić nawet w niekorzystnie położonym mieszkaniu na parterze. Pomocne mogą być anteny zewnętrzne. Dostępne są modele przeznaczone do montażu na zewnątrz, ale także wersje, które można ustawić w domu. W większości przypadków do odbioru bez zakłóceń wystarczy już antena wewnętrzna.FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące radioodbiorników

Co to jest podcast?

Sztuczne słowo podcast składa się z części: pod (play on demand) i cast (broadcast). Dotyczy to materiałów audio i wideo, które można bezpłatnie subskrybować i słuchać przez Internet. Podcasty są oferowane zarówno przez media publiczne, jak i przez osoby prywatne. Zakres treści jest ogromny, może dotyczyć tematów politycznych lub na przykład samochodów.

Co należy rozumieć pod pojęciem FM?

Skrót FM oznacza modulację częstotliwości. Jest to metoda modulacji mało podatna na zakłócenia i stosowana do przesyłania audycji radiowych w dobrej jakości.