Porady

Transmitery do bezprzewodowej transmisji danych zapewniające niezawodny transfer obrazu i dźwięku drogą radiową, również przez ściany do innych pomieszczeń w domu i biurze. Transmitery AEI, Marmitek, Renkforce, łącząc wygodę z prostotą, zapewniają przesyłanie obrazu i dźwięku bez ograniczeń.

 

 

Wiedza na temat transmisji radiowej sygnału audio/wideo

Moduły radiowe audio-video przesyłają sygnały obrazu i dźwięku w zasięgu drogą radiową - a więc bezprzewodowo. Dzięki temu spadają długie kable połączeniowe, a urządzenia odbiorcze, takie jak telewizory, radia, projektory, tablety itp. można umieścić w pomieszczeniu bez ograniczeń. Dzięki bezprzewodowej transmisji radiowej istnieje wiele zastosowań w domowych krajobrazach multimedialnych, do użytku w biurach i technologii wydarzeń. W poradnik znajdują się ważne informacje na temat transmisji radiowej sygnału audio/wideo oraz wskazówki dotyczące znalezienia odpowiedniego modelu do swoich celów.

 • Zasada działania transmisji radiowej sygnału audio-wideo

 • Jakie częstotliwości są dostępne do bezprzewodowej transmisji audio i wideo?

 • Zalety transmisji radiowej sygnału audio/video

 • Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze systemów radiowych a/V?

 • Pytania i odpowiedzi

Zasada działania transmisji radiowej sygnału audio/video

Nadajnik i odbiornik modułu transmisji radiowej do telewizji satelitarnej

Nadajnik i odbiornik modułu transmisji radiowej do telewizji satelitarnej

Radiowe zestawy audio-wideo składają się zawsze z jednego nadajnika i odbiornika. Przesyłanie obrazów i dźwięków następuje poprzez połączenie nadajnika zestawu radiowego ze źródłami multimediów, takimi jak odbiorniki, urządzenia audio, odtwarzacze DVD, odtwarzacze Blu-Ray lub inne urządzenia AV. Odtwarzacz jest w zasięgu połączony z odbiornikiem zestawu radiowego. Sygnały obrazu i dźwięku między nadajnikiem i odbiornikiem mogą być bez problemu przesyłane drogą radiową jako fale elektromagnetyczne.

Bezprzewodowa transmisja audio/wideo działa bezprzewodowo, również przez ściany i sufity. Potrzebne są tylko kable do zasilania urządzeń końcowych po obu stronach.

Jakie częstotliwości są dostępne do transmisji radiowej sygnału audio/wideo?

W przypadku systemów radiowych częstotliwości a/V są nadawane jako fale elektromagnetyczne. Jakość sygnału transmisji między nadajnikiem i odbiornikiem zestawu radiowego zależy od zakresu częstotliwości. Systemy transmisji radiowej sygnału audio/wideo wykorzystują większość mocy transmisji 2,4 GHz lub 5,0-5,8 GHz.

Zakres częstotliwości: 2,4 GHz

Transmisja radiowa wideo 2,4 GHz zapewnia, że zapewnia stabilne połączenie nawet przez ściany i sufity. Dzięki temu można z łatwością wykorzystać ten zakres częstotliwości w kilku pokojach oraz w budynkach z kilkoma piętrami do bezprzewodowej transmisji wideo. Należy jednak zwrócić uwagę na interferencje z innymi systemami bazującymi na systemach radiowych, takimi jak WLAN, telefonia komórkowa, budzik radiowy, elektroniczna niania itp. Z powodu przeciążeń częstotliwości mogą wystąpić zakłócenia jakości obrazu i dźwięku. Do tego celu konieczne są bezprzewodowe systemy transmisji radiowej o częstotliwości 2,4 GHz, które są tańsze przy zakupie niż 5,0–5,8 GHz.

Zakres częstotliwości 5,0 - 5,8 GHz

Systemy te są nieco bardziej kosztowne, a dzięki najnowocześniejszym technologiom oferują wyższą jakość obrazu dzięki precyzyjniejszej transmisji sygnału. Kolejną zaletą jest silna zdolność do redukcji zakłóceń, czyli niska podatność na zakłócenia konkurencji w zakresie widma radiowego. Jeśli mimo to wystąpią zakłócenia, użytkownik może zmienić kanał, aby poszukać wolnego kanału radiowego. Jednak moduły radiowe 5,0-5,8 GHz są mniej dobre niż modele 2,8 GHz pod względem przenikania przeszkód budowlanych, takich jak sufity lub ściany, dzięki czemu lepiej nadają się do obszarów na otwartej przestrzeni i dużych pomieszczeń.

Praktyczna wskazówka

Widmo częstotliwości 2,8 GHz może lepiej pokonać przeszkody konstrukcyjne, moduły radiowe 5,0-5,8 GHz są do tego lepsze podczas zastosowania w obszarach z nakładającymi się falami radiowymi, na przykład w sieciach WLAN w kompleksach biurowych i w domach czynszowych.

 

Inne zakresy częstotliwości

20 kHz to za mało dla sygnałów wideo. Za pomocą tych urządzeń można przesyłać bezprzewodowo sygnały audio, na przykład do głośników. Transmisja sygnałów HDMI o wysokiej rozdzielczości 60 GHz jest czymś niezwykłym, ale jest pomocna przy transmisji sygnału HDMI bez opóźnień.

Zalety transmisji radiowej sygnału audio/video

Transmisja radiowa sygnałów a/V oferuje wiele zalet:

 • Między źródłem i urządzeniem odtwarzającym nie trzeba kłaść kabli. Pozwala to zaoszczędzić koszty i koszty.
 • Transmisja radiowa działa zarówno z sygnałami analogowymi, jak i cyfrowymi. Podłączone urządzenia AV, takie jak odtwarzacz DVD, odtwarzacz Blu-Ray lub odbiornik satelitarny, mogą być nadal obsługiwane jak zwykle.
 • Brak kabli pozwala zaoszczędzić miejsce i nie wymaga przewiercania ścian. Ponadto eliminuje ryzyko potknięcia i nieestetycznego zapylenia.
 • Odtwarzacze można umieszczać w dowolnym miejscu. Zapewnia to dużą swobodę estetyczną: możesz na przykład swobodnie zawiesić telewizor na ścianie, podczas gdy powiązany odbiornik jest schowany w szafce.
 • Do włączania i wyłączania modułów radiowych w niektórych zestawach radiowych dołączony jest osobny pilot. Okazują się one szczególnie praktyczne, gdy umieszczasz nadajnik lub odbiornik w trudno dostępnym miejscu, takim jak wyżej, na suficie lub za okładziną ściany.  

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze systemów radiowych a/V?

W filtrach wybierz odpowiednie właściwości dla systemu transmisji radiowej.

Rozdzielczość

Rozdzielczość sygnałów wideo jest ważnym wskaźnikiem jakości transmisji wideo. Normą jest coraz częściej rozdzielczość HD 1920 x 1080 pikseli. W naszym sklepie dostępne są również wyższe rozdzielczości, takie jak UHD przy transmisji radiowej, które można wykorzystać na przykład do dużych ekranów kinowych i koncertów.

Interfejsy

Istniejące interfejsy do modułów bezprzewodowych określają, które urządzenia można podłączyć. Interfejsy na wejściu nadajnika są połączone ze źródłami mediów, na przykład odbiornikami, odtwarzaczami DVD lub komputerami. Transmisja bezprzewodowa nie wymaga kabla, a więc nie wymaga złącza. Do strony wyjściowej odbiornika podłącza się urządzenia odtwarzające, takie jak np. telewizor, projektor lub radio.

Dostępne złącza:

 • HDMI
 • USB
 • Cinch
 • DVI
 • VGA
 • SCART
 • SDI
 • Subwoofer
 •  Złącze zaciskowe

Zestawy do transmisji radiowej ze specjalnymi złączami zarówno na nadajniku, jak i na odbiorniku można wybrać kategorię filtra.

System radiowy z wyjściem HDMI i wejściem

System radiowy z wyjściem HDMI i wejściem

Zasięg

Zasięg transmisji radiowej sygnału AV to maksymalna wartość podana przez producenta. Pamiętaj, że przeszkody, takie jak ściany i sufity, ale także sygnały zakłócające z innych systemów radiowych zmniejszają zasięg i dlatego wybierz coraz większy zasięg niż kiedykolwiek jest to potrzebne.

Częstotliwość

 • 20 kHz z tą niską częstotliwością mogą być przesyłane tylko sygnały audio z niewielkim zasięgiem, na przykład do głośników.
 • Moduły radiowe 2.4 GHz o tej częstotliwości mogą łatwo pokonać przeszkody konstrukcyjne, które są podatne na zagrożenia związane z nakładaniem częstotliwości radiowych.  
 • 5 GHz do 5,8 GHz nadają się do zastosowania w przypadku nadmiernie magazynującego widma radiowego, na przykład poprzez sieci WLAN i telefony komórkowe. Zasięg przez ściany jest jednak mniejszy.
 • 60 GHz - przez wszystkie ściany i sygnały 4K dla bardzo wysokiej rozdzielczości mogą być bez problemu przesyłane drogą radiową do sąsiedniego pomieszczenia.

Specyfikacja:

Praktycznymi dodatkami są na przykład piloty zdalnego sterowania do łatwego sterowania modułami radiowymi i zmiennie wybieranymi zakresami częstotliwości, ponieważ dzięki wielu kanałom masz również większe szanse na niezakłócony odbiór, nawet jeśli musisz konkurować z różnymi sieciami Wi-Fi, smartfonami itp. O bezpłatne częstotliwości radiowe.

Pytania i odpowiedzi

Jakie alternatywy istnieją dla zastosowania bezprzewodowych zestawów do transmisji audio-wideo?

Klasyczna alternatywa dla zastosowania tych produktów jest ułożenie kabli transmisyjnych dla sygnałów AV, specjalnych dla sygnałów audio lub video lub kabli HDMI. Kable multimedialne są dostępne w naszym sklepie. 

Drugi wariant to dystrybucja sygnałów cyfrowych przez WLAN. W szczególności nowsze urządzenia obsługują integrację z siecią domową, was eliminuje potrzebę oddzielnego systemu transmisji radiowej. Nie wszystkie sygnały można jednak łatwo przekształtować w celu przesyłania cyfrowego. W szczególności analogowe programy telewizyjne i radiowe mogą być bez problemu przeniesione za pomocą radia radiowego z oferowanymi zestawami radiowymi między urządzeniami AV ze specjalnymi złączami.

 

Radiowe systemy transmisji audio-video – wysokiej jakości dźwięk i obraz bez zbędnych kabli

Transfer danych drogą radiową to najszybszy sposób rozbudowy domowego bądź biurowego systemu multimediów, bez konieczności prowadzenia przewodów oraz wykonywania dodatkowych otworów ściennych. Moduły bezprzewodowej transmisji sygnału audio-video nie zajmują wiele miejsca, oferując możliwość przesyłania obrazu i dźwięku w jakości HD. Współpracują z urządzeniami ze złączem HDMI lub SCART, pozwalając na swobodne podłączanie telewizorów, odtwarzaczy DVD, konsol do gier, projektorów i wielu innych urządzeń. 
Dzięki pracy w częstotliwości 5,8 GHz nie dzielą pasma z innymi radioodbiornikami w budynku, co zapewnia szybką wymianę informacji bez zakłóceń nawet w przypadku grubych ścian. W naszej ofercie znajdziesz transmitery HDMI, SCART TV oraz transmitery audio AEI, Marmitek, Renkforce i ATEN, które w łatwy sposób zainstalujesz w swoim domu, mieszkaniu i biurze. 

Bezprzewodowy transmiter HDMI – cyfrowy sygnał audio-video w jakości HD

HDMI to jeden z najpopularniejszych standardów przesyłania obrazu i dźwięku w jakości HD. Złącza tego typu znajdziesz we wszystkich nowoczesnych telewizorach, komputerach, laptopach, odtwarzaczach DVD/Blue-Ray, projektorach, monitorach i konsolach do gier. Bezprzewodowe przesyłanie obrazu i dźwięku umożliwiają transmitery HDMI. W skład zestawu wchodzi para urządzeń wyposażonych w anteny i złącza HDMI, zapewniające pełną współpracę sprzętu. 
By cieszyć się obrazem i dźwiękiem HD, wystarczy podłączyć nadajnik do źródła sygnału oraz umieścić w jego zasięgu odbiornik z podpiętym urządzeniem wyświetlającym. Wzmocniony sygnał z łatwością przenika przez ściany i sufity, zapewniając bezproblemową komunikację w wielu pomieszczeniach. Transmitery HDMI są gotowe do pracy natychmiast po podłączeniu oraz oferują zróżnicowany zasięg od 20 do nawet 100 metrów. Wiele zestawów umożliwia również rozbudowę o kolejne urządzenia.  

Transmiter SCART TV – bezprzewodowe podłączanie urządzeń starszego typu 

Przesyłanie obrazu bezprzewodowo jest możliwe również dla urządzeń wykorzystujących sygnał analogowy. W naszej ofercie znajdziesz transmitery audio-video dedykowane telewizorom, magnetowidom i tunerom satelitarnym ze złączem SCART. Popularne eurozłącze wykorzystuje się do produkcji sprzętu od prawie 30 lat. Transmitery SCART to propozycja dla osób pragnących bezprzewodowo przesyłać obraz i dźwięk między urządzeniami starszej generacji. Ich zasięg sięga nawet 100 metrów, a dzięki wbudowanemu kanałowi podczerwieni, zyskujesz możliwość sterowania także z innych pomieszczeń.

Transmiter audio – radiowa komunikacja dla sprzętu Hi-fi

Dodatkowe przewody w pomieszczeniach to utrudnienie również w przypadku zestawów dźwięku przestrzennego. Prawidłowe rozmieszczenie głośników pozwala uzyskać najlepsze brzmienie, dlatego w przypadku wymagających przestrzeni warto rozważyć zakup dedykowanego transmitera radiowego. Przykładem może być transmiter audio Marmitek Subwoofer Anywhere 635, który pozwala korzystać z subwoofera całkowicie bezprzewodowo w całym mieszkaniu. Rozwiązanie to znacznie ułatwia aranżację wnętrza bez utraty jakości dźwięku.

Wysyłaj bezprzewodowo obraz i dźwięk w jakości HD do wielu pomieszczeń przy użyciu nowoczesnych transmiterów audio-video

W sklepie Conrad zaopatrzysz się w zestawy radiowej transmisji danych, które z łatwością dopasujesz do posiadanego sprzętu. Zapewnij sobie najwyższą jakość obrazu i dźwięku przesyłanego bezprzewodowo. Swobodnie łącz urządzenia wyposażone w złącza HDMI lub SCART oraz zestawy Hi-fi. W ofercie Conrad.pl znajdziesz transmitery audio-video o dużym zasięgu, które pozwolą ograniczyć ilość kabli oraz znacznie zwiększą komfort użytkowania domowych i biurowych systemów multimedialnych. W naszym sklepie znajdziesz to, czego potrzebujesz. Postaw na produkty renomowanych producentów już dziś!