Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty na temat kontrolerów prędkości

W maszynach siłę wytwarza się często przy pomocy obracających się silników. Aby ustawić prędkość obrotową i w razie potrzeby wpływać na nią, stosowane są tzw. regulatory obrotów. Służą do sterowania urządzeniami lub monitorowania urządzeń, dla których funkcjonalność ma znaczenie dokładna lub stała prędkość obrotowa. W naszym poradniku możesz dowiedzieć się, jakie są kontrolery prędkości i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

  • Co to są kontrolery prędkości?

  • Rodzaje regulacji prędkości obrotowej

  • Kryteria zakupu sterowników prędkości - co jest ważne?

  • Nasza wskazówka: Przestrzegaj częstotliwości taktowania

  • FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące regulacji liczby obrotów

 

Co to są kontrolery prędkości?

Regulatory liczby obrotów oraz regulatory liczby obrotów w dziedzinie techniki napędowej są używane do regulacji prędkości obrotowej komponentów technicznych. Są one częścią składową układów napędowych o regulowanej mocy, takich jak silniki lub przekładnie, które można znaleźć na przykład w wentylatorach, dmuchawie lub pompach. W codziennym użytkowaniu nie ma prawie żadnej różnicy między kontrolerami prędkości a kontrolerami prędkości, ale technicznie można je odróżnić:

Regulatory prędkości zapewniają prędkość obrotową, ale nie kontrolują , czy zostanie ona osiągnięta. W przypadku regulatorów prędkości obrotowej moment sprzężenia zwrotnego jest natomiast dodatkowy. Ustawiają prędkość i jednocześnie zapewniają, że zostanie osiągnięta i utrzymana . Regulatory liczby obrotów montowane na przykład w silnikach elektrycznych są często wyposażone w czujniki, które stale wykrywają prędkość obrotową. Jeśli wartość rzeczywista różni się od wstępnie zdefiniowanej wartości zadanej, występuje regulacja liczby obrotów, w której obie wartości są ze sobą zrównane. W ten sposób można zapewnić stałą prędkość obrotową przy różnym obciążeniu. Jest to korzystne, na przykład, w przypadku wiertarek elektrycznych, które mają zapewniać równie wysoką wydajność, jeśli zmieni się charakter ściany. Regulatory prędkości mogą być również w stanie zmienić prędkość obrotową na określony sygnał sterujący. Przykładem zastosowania jest zdalne sterowanie modelami samochodów.

 

Rodzaje regulacji prędkości obrotowej

Dostępne są regulatory obrotów do różnych typów silników. Do sterowania silnikiem prądu przemiennego lub AC (AC = prąd alternatywny) można uzyskać dostęp do regulatora prędkości AC. Natomiast regulatory prędkości prądu stałego przeznaczone są do zastosowania w silnikach prądu stałego lub prądu stałego (DC = Direct Current). Oba modele znajdują się w naszym sklepie internetowym.

Regulatory obrotów działają według różnych zasad. Można je obsługiwać na przykład za pomocą transformatorów, przetwornic częstotliwości, czujników lub sterowania wejściowego w określonym zakresie woltów. Elektroniczne regulatory prędkości, które mogą bezstopniowo regulować prędkość obrotową w silnikach prądu przemiennego, często opierają się na tzw. regulacji kąta fazowego, podczas których przepływ prądu jest sterowany za pomocą triaka. Zasada ta powoduje utratę mniejszej mocy niż w przypadku obwodów, których napięcia są regulowane za pomocą rezystora.

Regulatory prędkości, które działają w ten sposób, mogą płynnie regulować wszystkie silniki jednofazowe, które są używane w małych urządzeniach, takich jak silniki indukcyjne, biegowe i uniwersalne. Powinny one najlepiej być używane jako kontroler mocy, więc powinny być używane tam, gdzie moc jest kontrolowana z prędkością . Dotyczy to na przykład wentylatorów lub wentylatorów, które przy mniejszej prędkości obrotowej wytwarzają mniej powietrza: Przy mniejszej wentylacji wydajność należy zmniejszyć, was w efekcie czego powstaje energia elektryczna.

 

Kryteria zakupu sterowników prędkości - co jest ważne?

Regulator obrotów musi być odpowiedni przede wszystkim do danego celu. Producenci często podają konkretne typy urządzeń, za pomocą których regulator jest kompatybilny. Zdecydowanie tym powinniście się państwo kierować.

W zależności od tego, czy chcesz sterować silnikiem prądu stałego czy silnikiem prądu przemiennego, użytkownik ma dostęp do sterownika prędkości AC lub DC. Przy tym tak zwany prąd kotwowy (podawany w amperach) odgrywa ważną rolę. Jest to miara elektrycznego momentu obrotowego silnika i wzrasta proporcjonalnie do jego obciążenia mechanicznego. Prąd kotwowy zajmuje pozycję głównej wielkości położenia, ponieważ prędkość obrotowa jest zależna od niego.

Zasadniczo należy również zwrócić uwagę na obciążalność prądu regulatora prędkości, w szczególności w przypadku jego pracy ciągłej. Upewnij się, że wartość wskazuje maksymalny dopuszczalny prąd ciągły i nie odnosi się do prądu, który regulator prędkości może tolerować tylko raz lub przez krótki czas. Wskazane jest, aby wziąć pod uwagę pewien „bufor”, to znaczy wybrać kontroler prędkości, który jest nieco bardziej odporny niż to konieczne. Wynika to z faktu, że nie zawsze możliwe jest bezpieczne przewidywanie warunków eksploatacji.

Należy również wziąć pod uwagę projekt i opcje montażu (natynkowe lub wpuszczane). Istnieją regulatory liczby obrotów w postaci otwartych lub półotwartych modułów, które są całkowicie zainstalowane w obudowach, w większości z tworzywa sztucznego, które czasami są wyposażone w przełączniki. Jeśli w obudowie zamontowana jest elektronika wrażliwa (np. transformator), należy zwrócić uwagę na odpowiedni stopień ochrony. Wersje wysokiej jakości posiadają stopień ochrony IP 54 i nie narażały na kurz i wilgoć z dala od elektroniki.

 

Niektóre kontrolery prędkości mają również połączenie dla akcesoriów lub dla innych konsumentów.  Przydatnymi akcesoriami mogą być na przykład klapa powietrzna lub jednostka oświetleniowa. W przypadku podłączenia kilku konsumentów należy obliczyć pewien rezerwowy poziom energii.

 

Nasza wskazówka: Przestrzegaj częstotliwości taktowania

Częstotliwość taktowania (wyrażona w Hz lub kHz) może stanowić ważne kryterium zakupu. W znacznym stopniu uproszczony, określa on prędkość roboczą regulatora prędkości obrotowej. Wysoka częstotliwość taktowania oznacza, że silnik pracuje cicho. Jeśli okaże się, że jest niższy, może być zauważalny szum. Częstotliwość taktowania regulatora prędkości obrotowej zależy między innymi od samego silnika.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące regulacji liczby obrotów

Czy ściemniacz do lamp niskonapięciowych może zastąpić regulator prędkości do regulacji silnika prądu zmiennego?

Nie Ściemniacz lamp niskonapięciowych z transformatorami indukcyjnymi jest podobny do regulatorów obrotów, ale posiada wyższe minimalne napięcie wyjściowe. Wynika to z faktu, że w przypadku całkowitego zaciemnienia oświetlenie nadal powinno być o wiele jaśniejsze, aby uniknąć niezamierzonego wrażenia, że oświetlenie zostanie wyłączone. W przypadku regulatora prędkości zbyt wysokie minimalne napięcie wyjściowe nie jest celowe, ponieważ zapobiega przedostawaniu się silnika do dolnego zakresu prędkości obrotowej. Zastosowanie ściemniacza może prowadzić do przedwczesnego zużycia, a w najgorszym do zwarcia silnika.

Czy preferowane są bezstopniowe regulatory prędkości?

Niekoniecznie. Bezstopniowo regulatory oferują większą elastyczność, ale przy niskich prędkościach wytwarzają hałas roboczy, który może być irytujący. W przypadku regulatorów transformatora nie jest to prawdą. Działają wyjątkowo cicho i mogą być stosowane na przykład w systemach wentylacyjnych znajdujących się w sypialniach, bibliotekach lub innych pokojach, w których hałas nie jest pożądany.