bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Smartfony: stały towarzysz w życiu codziennym

Smartfony stały się niezbędnymi narzędziami w życiu codziennym i w pracy. Czy to do komunikacji, rozrywki w przerwach, czy też do robienia zdjęć i filmów - oferują wszystkie funkcje i bez problemu mieszczą się w kieszeni spodni.


Konstrukcja i zakres zastosowania smartfonów

Smartfony składają się z wielu różnych komponentów, z których każdy zajmuje jak najmniej miejsca. Są one jednak bardzo podobne pod kątem funkcji i konstrukcji do swoich większych odpowiedników, które montuje się np. w notebookach czy komputerach stacjonarnych.


Procesor

Centrum sterowania telefonem komórkowym jest procesor. SoC to skrót od "System-On-A-Chip". Układ ten zawiera nie tylko główny procesor (CPU) smartfona, ale także wszystkie kontrolery radia i pamięci, a także inne elementy, takie jak procesor dźwięku i interfejsy, a więc stanowi zarówno serce, jak i szkielet urządzenia. 

Podobnie jak w przypadku notebooków i komputerów PC, istnieją procesory o różnej wydajności. Niemal wszystkie smartfony mogą działać płynnie podczas normalnej pracy, ale jeśli chcemy grać w skomplikowane gry, edytować zdjęcia w wymyślny sposób lub wykorzystywać prywatne urządzenie do celów zawodowych, warto zainwestować w droższy model.

Procesor czerpie ogromne korzyści z podłączonej do niego pamięci roboczej.  Pamięć RAM tymczasowo przechowuje pliki, do których można uzyskać natychmiastowy dostęp. Imjest większa,  tym więcej procesor może tam przechowywać. W ten sposób można mieć więcej aplikacji otwartych równolegle i zagwarantować płynniejsze działanie.


Sprzęt łączności radiowej

Wyposażenie radiowe nowoczesnego smartfona obejmuje szereg różnych standardów, które służą do komunikacji telefonu komórkowego ze światem zewnętrznym. Na pokładzie znajduje się moduł WLAN zapewniający szybkie połączenie z internetem w domu i w miejscach typu hotspot.

Mobilna telekomunikacja
W mobilnych telekomunikacjach rozróżnia się różne standardy transmisji. UMTS, znane także jako HSPA, jest trzecim standardem transmisji 3G. Z wyjątkiem niektórych tańszych urządzeń, większość obsługuje także obecny standard czwartej generacji 4G, zwany LTE. Ten pozwala na znacznie wyższe prędkości transmisji i ogólnie lepsze pokrycie sieci.

Bluetooth
Jest też technoloigia Bluetooth do komunikacji z akcesoriami lub innymi telefonami komórkowymi. Bluetooth jest szczególnie popularny w urządzeniach audio, takich jak słuchawki, głośniki mobilne czy urządzenia głośnomówiące.

NFC
W ostatnich latach upowszechniła się także obsługa NFC. Near Field Communication" opiera się na sprawdzonej technologii RFID i umożliwia szybką, bezpieczną wymianę danych na bardzo małe odległości. Pozwala on np. na dokonywanie płatności smartfonem w supermarkecie lub prostą wymianę danych między telefonami komórkowymi.

GPS
Do technologii radiowych, które mają na pokładzie smartfony zalicza się również systemy lokalizacji. Choć powszechnie mówi się o amerykańskim systemie GPS, wiele telefonów potrafi również określić swoją pozycję za pomocą rosyjskiego systemu satelitarnego GLONASS.


Pamięć

Aby przechowywać pliki na stałe, zapisuje się je w pamięci wewnętrznej. Dotyczy to zainstalowanych aplikacji, pobranej muzyki i zdjęć. Więcej zawsze oznacza lepiej - nowoczesne smartfony oferują więc coraz więcej miejsca na przechowywanie danych. Jeśli pamięć wewnętrzna to za mało, niektóre urządzenia posiadają slot na karty microSD. Do tego gniazda można włożyć małą kartę pamięci, która rozszerza dostępną o nawet  200 GB, dzięki czemu wszystkie ważne dane mogą być przechowywane.


Karta SIM

Gniazdo karty SIM znajduje się zazwyczaj bezpośrednio obok slotu microSD. Umieszczana jest w nim karta SIM operatora. Niektóre smartfony oferują specjalną funkcjonalność polegającą na tym, że slot microSD można wypełnić także drugą kartą SIM. Dzięki temu smartfon staje się po prostu telefonem komórkowym dual-SIM, z którym można się połączyć pod dwoma różnymi numerami telefonów w tym samym czasie. Oznacza to, że urządzenie służy jednocześnie jako służbowy i prywatny telefon komórkowy.


Wyświetlacz

Oczywiście obsługa smartfona odbywa się za pośrednictwem dotykowego wyświetlacza. Mają one zazwyczaj bardzo wysoką rozdzielczość jak na swój rozmiar - standardem stało się Full HD. Jednak niektóre topowe modele przewyższają to i oferują rozdzielczość do WQHD lub nawet 4k. Główną różnicą między wyświetlaczami jest ich rozmiar, który zazwyczaj wynosi od 5 do 6 cali.


Kamera

Pod względem aparatów fotograficznych wiele urządzeń znacznie różni się od siebie. O ile większość posiada akceptowalny aparat główny, to bardzo modne są smartfony z aparatami o rozdzielczości sześciu lub więcej megapikseli. Drugi aparat podejmuje się zadań specjalnych, które zapewniają specjalne funkcje, takie jak głębia ostrości czy szczególnie dobre zdjęcia czarno-białe albo pracują niezależnie i oferują obiektyw szerokokątny. W ten sposób za pomocą podwójnych aparatów można wykonać bardzo dobre zdjęcia.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie smartfona?

Zastosowanie

Prawdopodobnie najważniejszym kryterium decyzyjnym jest zastosowanie. Jeśli smartfon ma być przeznaczony dla dzieci i młodzieży, wystraczający będzie tańszy model, który obejmuje najważniejsze funkcje i nadal jest zgodny z aktualnymi trendami. 

Również w przypadku użytku czysto prywatnego, decyzja zależy od tego, w jaki sposób telefon będzie wykorzystywany - czy notebook, tablet lub PC będą nadal dostępne, czy też nowy smartfon powinien zastąpić wszystkie te urządzenia?

Jeśli telefon ma być stosowane również do celów zawodowych, warto dokładnie ocenić, do jakich zadań będzie wykorzystywane. Czy potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania plików? Czy potrzebna jest funkcja dual SIM?

Jeśli smartfon ma być używane na zewnątrz, wybierz solidne etui lub - jeszcze lepiej - smartfon outdoorowy. Dzięki temu telefon jest dobrze chroniony także na placu budowy.


System operacyjny

Ważny jest wybór systemu operacyjnego. Zdecydować możemy się na systemem iOS firmy Apple (używanym jest tylko na iPhone'ach) oraz system Androidem firmy Google. Ten drugi jest zdecydowanie bardziej rozpowszechniony i instalowany na smartfonach wielu firm. 

Wiele telefonów z Androidem różni się jednak wersją i własnym interfejsem producenta. Urządzenia z Android One działają na czystym Androidzie i otrzymują gwarancję aktualizacji od Google, natomiast wielu producentów zamiast tego stawia na własne wersje systemu operacyjnego z własnymi interfejsami użytkownika i samodzielnie dostarcza im aktualizacje.


Odpowiedni rozmiar wyświetlacza

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest wielkość wyświetlacza. Wygodniejsze w użyciu są telefony z wyświetlaczem o przekątnej około 6 cali, ale nie mieszczą się one w każdej kieszeni i dłoni. Mogą być zatem nieco nieporęczne.

 Obecny trend na wyświetlacze bez obramowania nieco niweluje ten problem, ale nadal warto wziąć pod uwagę wymiary telefonu i wyświetlacza przy podejmowaniu decyzji o zakupie.