Porady

Stacje dokujące i klonujące LogiLink, Renkforce, Freecom umożliwiające skopiowanie lub usunięcie danych z prędkością nawet 5 Gbit/s dzięki złączu USB 3.0. Sprawdź stacje dokujące HDD i SSD to pozwalające na szybkie sklonowanie potrzebnych danych z dysków zewnętrznych nowszych i starszych generacji.

Stacje dokujące dla dysków twardych

Stacje dokujące dla dysków twardych i napędów SSD są praktyczną alternatywą dla zewnętrznych obudów USB HDD. Są one również wykorzystywane w obszarach zajmujących się konserwacją i naprawą komputerów, na przykład do testowania dysków twardych. Z naszego przewodnika dowiesz się, jakie są rodzaje stacji dokujących do dysków twardych i jakie funkcje oferują.Do czego służy stacja dokująca USB 3.0 do dysków twardych?

Jeśli komputer stacjonarny lub laptop ma usterkę, stan dysku twardego lub HDD można sprawdzić przy niewielkim wysiłku za pomocą stacji dokującej.

Jest to stacja dokująca, do której można włożyć jeden lub więcej nośników danych bez dodatkowych kabli lub adapterów. Dzięki możliwości podłączania na gorąco dysków twardych SATA, nośniki danych mogą być wymieniane w razie potrzeby podczas pracy komputera. Stacja dokująca jest podłączana przez USB, FireWire lub eSATA.

Testowanie kilku wewnętrznych dysków twardych w krótkim czasie nie stanowi problemu z taką stacją dokującą. Ale stacja dokująca HDD jest praktyczna nie tylko do celów testowych. Wiele modeli oferuje również funkcję kopiowania. Ponadto, dysk twardy lub SSD może być po prostu używany jako dysk USB bez zewnętrznej obudowy. Stacja dokująca jest również dobrym wyborem do tworzenia kopii zapasowych ważnych lub wrażliwych danych: po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej danych dysk twardy SATA można w razie potrzeby bezpiecznie przechowywać w sejfie. W zależności od modelu, stacja dokująca dysku twardego może być wyposażona w 2,5-calowe i 3,5-calowe nośniki danych. W sklepach można znaleźć modele, które mogą być używane nawet ze starszymi dyskami twardymi z interfejsem IDE.Praktyczne dodatkowe funkcje stacji dokującej dysku twardego USB 3.0

Wiele stacji dokujących dysków twardych umożliwia kopiowanie całych dysków twardych, w niektórych modelach działa to nawet całkowicie bez komputera. Utworzenie kopii zapasowej istniejącej instalacji zajmuje kilka minut. Na przykład, jeśli środowisko pracy notebooka ma być używane na komputerze stacjonarnym, dane, w tym system operacyjny, można szybko sklonować z 2,5-calowego dysku twardego notebooka na 3,5-calowy dysk twardy komputera stacjonarnego i odwrotnie. Możliwe jest również skopiowanie wolnego dysku twardego na szybki dysk SSD. Niektóre stacje dokujące umożliwiają również bezpieczne szyfrowanie nośników danych w standardzie AES-256. W tym celu odpowiednie stacje dokujące mają wbudowaną klawiaturę numeryczną, za pomocą której definiuje się kod dla dysku twardego SATA. Zabezpieczony w ten sposób dysk twardy może być używany tylko wtedy, gdy użytkownik wprowadzi wcześniej prawidłowy kod. Stacje dokujące są często wyposażone w zintegrowany hub USB lub czytnik kart. Pozwala to zaoszczędzić na zakupie dodatkowego koncentratora USB lub czytnika kart, a jednocześnie zyskać więcej wolnego miejsca na biurku.Standard SATA

Interfejs ATA stał się standardowym interfejsem dla dysków twardych i napędów SSD. SATA jest następcą ATA, w którym transfer danych nadal odbywał się równolegle. Do tej pory pojawiły się w sumie trzy wersje standardu SATA: SATA I oferuje przepustowość danych do 150 MB/s. W przypadku SATA II przepustowość danych mogła zostać podwojona do 300 MB/s. W przypadku SATA III przepustowość danych została zwiększona w porównaniu do standardu ATA. SATA III podwoiła przepustowość danych do 600 MB/s w porównaniu do swojego poprzednika. Szerokie i nieporęczne kable ATA zostały zastąpione przez SATA 7-pinowym kablem o szerokości zaledwie 8 milimetrów. Zastosowane złącza są identyczne z SAS. W rzeczywistości dyski twarde SATA mogą być również używane z kontrolerem SAS. Jednak nośniki danych SAS nie mogą być używane na połączeniu SATA.Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie stacji dokującej USB 3.0 do dysku twardego?

Nie zaszkodzi wybrać stację dokującą SATA HDD, która umożliwia korzystanie z dysków twardych 2,5" i 3,5". Chociaż istnieją urządzenia, które są odpowiednie tylko dla jednego formatu, oszczędność kosztów jest niewielka w porównaniu do stacji dokującej, która może obsługiwać oba rozmiary. Powinieneś kupić tylko stację dokującą, która łączy się z komputerem przez USB 3.0. W ten sposób kopiowanie większych plików odbywa się ze znacznie większą prędkością niż w przypadku USB 2.0. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś dać USB 3.0 pierwszeństwo przed FireWire lub eSATA, ponieważ port USB jest dostępny w każdym komputerze. Odpowiednie stacje dokujące są również dostępne do podłączenia przez USB-C. Alternatywnie, USB-C można podłączyć za pomocą odpowiedniego kabla USB lub prostego adaptera. Porty USB podłączone do stacji dokującej są praktyczne. Umożliwiają one przenoszenie danych z dysku twardego na pamięć USB lub odtwarzacz MP3. Należy pamiętać, że stacja dokująca HDD zawsze wymaga dodatkowego zasilacza; zasilanie przez port USB zwykle nie jest wystarczające. Nie każda stacja dokująca może pomieścić dyski twarde o dowolnej pojemności. Podczas gdy niektórzy producenci obsługują dyski twarde o pojemności do 4 TB, inne urządzenia mogą również obsługiwać dyski twarde o pojemności 6, 8 lub 10 TB.Nasza praktyczna rada: Z dyskami twardymi należy obchodzić się ostrożnie!

Dyski twarde są szczególnie wrażliwymi komponentami sprzętowymi. W przeciwieństwie do zewnętrznego dysku twardego z obudową, nośniki danych są praktycznie odsłonięte w stacji dokującej. Upewnij się, że nie dotykasz palcami płytki drukowanej na spodzie. Wyładowanie elektrostatyczne może oznaczać szybki koniec dysku twardego!FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące stacji dokującej USB 3.0 do dysków twardych

Co oznacza obsługa UASP dla stacji dokującej?

Skrót UASP oznacza protokół USB Attached SC SI Protocol. Jest to protokół, który zapewnia wyższe prędkości transferu dla dysku SSD, gdy jest on podłączony do portu USB 3.0. Możliwe jest osiągnięcie prędkości do 450 MB/s.

Z jakimi systemami operacyjnymi kompatybilne są stacje dokujące HDD?

Większość stacji dokujących do dysków twardych jest odpowiednia dla wszystkich popularnych wersji systemów Windows, MAC OS X i Linux. Nie dotyczy to jednak każdego modelu. W szczególności Linux nie zawsze jest obsługiwany, więc kompatybilność należy sprawdzić przed zakupem.