bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Stacje pogodowe cyfrowe, analogowe, wifi oraz akcesoria do stacji pogodowych. Stacje pogodowe pozwolą Ci na bieżąco monitorować warunki panujące wewnątrz oraz na zewnątrz Twojego domu. Do wyboru masz wiele urządzeń, o różnej precyzji pomiarów, prognozujące pogodę nawet do 4 dni.

Stacje meteorologiczne. Urządzenia, które pomogą w prognozowaniu pogody

 

Stacje pogodowe łączą w sobie różne urządzenia pomiarowe i są wykorzystywane w celach meteorologicznych. Są one równie popularne w zastosowaniach hobbystycznych, jak i w zastosowaniu komercyjnym, na przykład rolnictwie. Pomiędzy poszczególnymi modelami może istnieć wiele różnic konstrukcyjnych: na przykład cyfrowe stacje pogodowe mają o wiele więcej funkcji niż te analogowe.

Z naszego przewodnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze stacji pogodowej.Do czego służą stacje pogodowe?

Stacje pogodowe zbierają i przetwarzają różne dane z pomiarów meteorologicznych. Są to zmienne mierzone fizycznie, które mają wpływ na nasze codzienne życie:.

 • Temperatura powietrza, mierzona termometrem.
 • Wilgotność, określana za pomocą higrometru. Wskazuje ona zawartość wody w powietrzu. Razem z temperaturą ma wpływ na klimat w pomieszczeniu.
 • Ciśnienie powietrza, mierzone przez barometr. Umożliwia prognozowanie pogody, np. prawdopodobieństwo wystąpienia opadów.

Stacje pogody z rozbudowanymi funkcjami posiadają również inne urządzenia pomiarowe:

 • Anemometry czyli wiatromierz.
 • Czujniki zanieczyszczenia powietrza lub zawartości CO2


Różnice między analogowymi i cyfrowymi stacjami pogodowymi

Cyfrowe stacje pogodowe

Cyfrowe stacje meteorologiczne to elektroniczne urządzenia wyposażone w różne czujniki służące do prognozowania pogody. Ich wielką zaletą jest możliwości przesyłania danych drogą radiową. Dane określone przez kilka czujników i miejsc pomiarowych radiowej stacji meteorologicznej są w przejrzysty sposób przedstawiane na wyświetlaczu. Dzięki integracji zewnętrznych informacji z oficjalnych serwisów pogodowych, możliwe jest uzyskanie dłuższych okresów prognozowania.


Analogowe stacje pogodowe

Stacje analogowe są stacjonarnymi urządzeniami pomiarowymi z elementami mechanicznymi. Wyświetlacz jest analogowy na okrągłej skali. Takie stacje pogody to najczęściej połączenie termometru, higrometru i barometru – czyli określające temperaturę, wilgotność i ciśnienie powietrza. Wbrew tendencji do digitalizacji, analogowe stacje pogodowe przeżywają obecnie swoje odrodzenie jako obiekty designerskie.

 


  Stacja analogowa Stacja cyfrowa
Budowa + solidna konstrukcja dzięki samym mechanicznym elementom' - często jest to stacja bazowa do pracy wewnątrz budynków oraz zestaw czujników zewnętrznych;
  + raczej odporny na warunki atmosferyczne; nadaje się do stosowania na zewnątrz; - elementy elektroniczne bywają wrażliwe;
     
Zasilanie + nie wymaga zasilacza; - dla urządzeń elektrycznych jest wymagane co najmniej jedno zasilanie bateryjne
  + można je stosować niezależnie od lokalizacji;  
     
Ilość stacji pomiarowych - tylko jedno urządzenie, nie ma możliwości łączenia + zestawy z kilkoma czujnikami do różnych lokalizacji
     
Wyświetlacz - konieczny odczyt bezpośrednio na miejsc; + zdalny odczyt mierzonych wartości możliwy poprzez transmisję radiową;
  - skala mechaniczna; + dane z kilku miejsc pomiarowych mogą być przejrzyście zestawione na jednym wyświetlaczu;
     
Transmisja danych - brak możliwości przesyłania danych i ich dalszego przetwarzania; + możliwość transmisji danych, np. jako radiowa stacja pogodowa z czujnikiem temperatury zewnętrznej lub poprzez aplikację;
    + dane zewnętrzne mogą być dołączone do prognoz pogody;
Interpretacja danych pomiarowych / prognozy pogody - interpretacja wyników pomiarów wymaga znajomości zależności meteorologicznych; + do interpretacji pomiarów dostępne są różne funkcje pomocnicze, np. wyświetlanie piktogramów prognozy;
     
Możliwość rozbudowy - brak możliwości rozbudowy; + w zależności od modelu możliwe jest podłączenie kolejnych czujników i urządzeń pomiarowych.


Funkcje pomiarowe i transmisja danych

Analogowe stacje pogodowe nie są kompatybilne z siecią i zbierają swoje dane tylko w miejscu instalacji. Odczyt również działa tylko stacjonarnie, ponieważ mechaniczny wyświetlacz nie pozwala na przesyłanie danych do innego miejsca w celu oceny. Cyfrowe stacje pogodowe są więc pod tym względem wyraźnie lepsze.

Uwaga: W przypadku prywatnych stacji pogodowych do codziennego użytku, kładziony jest nacisk na pomiar temperatury i wilgotności. Jako urządzenie pomiarowe wymagany jest termo-higrometr. Jest on dostępny zarówno w wersji analogowej, jak i cyfrowej. Termometry wewnętrzne i zewnętrzne, jako elementy zespolone, muszą być jednak cyfrowe, ponieważ tylko dzięki elektronicznej transmisji danych można zintegrować radiowy czujnik zewnętrzny.

Cyfrowe stacje pogody, w zależności od modelu, oferują:

 • wiele lokalizacji pomiarowych dzięki czujnikom podłączonym do sieci;
 • przetwarzanie danych pogodowych, np. dla prognoz;
 • przekazywanie danych pogodowych do stacji bazowej z kolorowym wyświetlaczem lub poprzez aplikację do urządzenia zewnętrznego, takiego jak smartfon lub tablet;
 • integracja danych zewnętrznych w celu zwiększenia wiarygodności analiz pogodowych;
 • wyświetlanie istotnych informacji, np. o prawdopodobieństwie opadów, wschodzie i zachodzie słońca, fazach księżyca i innych zjawiskach (poprzez dane zewnętrzne);
 • alarm ostrzegający o zjawiskach atmosferycznych, np. burzy lub przymrozkach;
 • sterowany radiowo zegar z timerem.

Cyfrowa stacja pogodowa bez kolorowego wyświetlacza z termometrem zewnętrznym

W przypadku modeli cyfrowych dla profesjonalnych użytkowników możliwa jest instalacja interfejsów do podpięcia dodatkowych urządzeń pomiarowych. Można na przykład podłączyć anemometr lub deszczomierz.

Sposoby transmisji danych pogodowych:

 • Transmisja radiowa w systemie zamkniętym przez radiowe stacje pogodowe, jako zestaw ze stacją bazową i ewentualnymi dodatkowymi czujnikami pomiarowymi np. termometrami radiowymi do użytku zewnętrznego.
 • Satelitarna transmisja danych do wprowadzania informacji zewnętrznych o pogodzie, prognozach i z automatyczną synchronizacją czasu.
 • Transmisja danych przez Internet za pomocą stacji pogodowej WLAN, która umożliwia różnorodną analizę danych i ich dalsze przetwarzanie, na przykład za pomocą połączenia z chmurą lub aplikacją dla inteligentnych domów.
 • Możliwe są kombinacje tych ścieżek transmisji. Na przykład, bezprzewodowa stacja pogodowa może zbierać dane na miejscu lokalizacji za pomocą kilku urządzeń pomiarowych, i dodatkowo odbierać informacje satelitarne dla rozszerzonych prognoz pogody. Podobnie, stacja pogodowa WLAN, w przypadku problemów z Internetem, może wykorzystywać dane satelitarne do swojego lokalnego wyświetlania.


Zalety stacji pogodowych WLAN

Stacje pogodowe WLAN pozwalają na integrację z siecią domową.

WLAN umożliwia zdalny dostęp do danych pogodowych za pośrednictwem aplikacji nawet podczas podróży. Ponadto takie stacje pogodowe mogą być zintegrowane ze sterownikami inteligentnych domów, a także umożliwiają komputerową ocenę danych pomiarowych, na przykład dla potrzeb statystyki.

Uwaga: Wybierając stację pogodową do połączenia z rozwiązaniami inteligentnego domu, takimi jak inteligentne sterowanie ogrzewaniem, upewnij się, że jest ona kompatybilna z istniejącym systemem.

Jeśli chodzi o stacje pogodowe, to główni dostawcy chmur, Google, Apple i Amazon, również rywalizują ze swoim oprogramowaniem.