bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty na temat suwmiarki

 • Co to jest suwmiarka?

 • Noniusz, zegar lub wyświetlacz cyfrowy: trzy opcje odczytu suwmiarki

 • Zalety i wady wariantów odczytu w skrócie

 • Odczyt suwmiarki

 • Suwmiarka do różnych obszarów zastosowania

 • Na co muszę zwracać uwagę przy stosowaniu suwaka pomiarowego?

 • Suwmiarka: Jaka jest właściwa nazwa?

 • FAQ: Najczęściej zadawane pytania dotyczące popychaczy pomiarowych

 • FAQ: najczęstsze pytania dotyczące suwmiarki

Co to jest suwmiarka?

Suwmiarka

Suwmiarka to precyzyjne urządzenie pomiarowe, za pomocą którego można przyjmować różne wymiary. W ten sposób suwmiarka może dzięki dwóm ruchomym ramionom pomiarowym zmierzyć wymiary wewnętrzne i zewnętrzne oraz z miernikiem głębokości, na przykład głębokość otworu. Ze względu na jego zmienne możliwości zastosowania jest to jeden z najczęściej używanych narzędzi pomiarowych. Suwmiarka analogowa i cyfrowa oraz wersje specjalne dla specjalnych zastosowań.

 

Noniusz, zegar lub wyświetlacz cyfrowy: trzy opcje odczytu suwmiarki

Suwmiarka z noniuszem  

Noniusz jest ruchomą skalą długości, która umożliwia pomiary z dokładnością do milimetra. Jednakże odczyt wymaga pewnego ćwiczenia, uwagi i pewnej umiejętności liczenia. Potrzebne jest również dobre oko w celu ustalenia małej skali na suwmiarce. Duża zaleta klasycznego suwaka pomiarowego z noniuszem: Jest on wytrzymały. Zwłaszcza zaciski monoblokowe wykonane ze stali nierdzewnej mają wyjątkowo długą żywotność i dobrą konserwację. A nawet tańsza, chromowana suwmiarka ze stali węglowej może przez lada dobrze służyć. Rozpryskiwanie wody i strumieni wody nie może uszkodzić urządzeń pomiarowych.

Suwmiarka z zegarkiem 

Suwmiarka z zegarkiem - lub zacisk z okrągłą skalą - działa również analogicznie, a przy prawidłowym użyciu i konserwacji zapewnia wiarygodne wyniki pomiarów o najwyższej precyzji. Dzięki tarczy jest łatwiejszy do odczytania niż suwmiarka z noniuszem. Kolejną zaletą jest wskaźnik, za pomocą którego można ustawić zegar w każdym miejscu na zero, dzięki czemu możliwy jest bezproblemowy pomiar różnicy. Suwmiarka analogowa jest mniej wrażliwa na zabrudzenia i pył niż suwmiarka noniusz ze względu na konstrukcję kół zębatych i prętów. Zatem dobra konserwacjai staranne przechowywanie są tutaj obowiązkowe.

Suwmiarka cyfrowa 

Suwmiarka cyfrowa jest dziś w wielu dziedzinach standardem. Wprawdzie pomiar nie jest dokładniejszy niż modele analogowe, jednak znacznie ułatwia odczyt wyników. Unika się paralaksy i innych błędów odczytu. Podobnie jak w przypadku suwmiarki, pozycja zerowa jest możliwa w każdym położeniu. Dzięki funkcji ABS (funkcja bezwzględna) ostatnie zerowanie po wyłączeniu może zostać nawet zapisane. Do tego dochodzą inne zalety: Dzięki temu można zapisać pomiary, po prostu przestawić jednostki miary z systemu metrycznego (cm) na system angloamerykański (cale) Kolejną dużą zaletą jest to, że dane pomiarowe mogą być odczytywane i przetwarzane bezpośrednio na komputerze. Oszczędza to czas i nakład na ręczne przesyłanie i ułatwia np. tworzenie statystyk z zakresu zapewniania jakości. Wadą jest zależność urządzeń od zasilania elektrycznego, dzięki czemu nowe baterie zawsze powinny być dostępne. Suwmiarka cyfrowa jest również nieco bardziej podatna na uszkodzenia (upadek, woda) i tym samym ma zwykle krótszy okres eksploatacji, przy czym może ona wynosić nawet ponad 10 lat. 

 

Zalety i wady wariantów odczytu w skrócie 

 Wysoka dokładność pomiaruWygodny odczytTrwałość / wytrzymałość / odporność na wodęElastyczne zerowanieZapis danych pomiarowych oraz zerowanieNiezależne od zasilania Łatwe zmiany jednostek miaryBezpośrednie przesyłanie danych pomiarowych do komputera
Suwmiarka noniusz+++-+++--+++--
Suwmiarka analogowa ++++++++++-+++--
Suwmiarka cyfrowa ++++++-++++++-++++++
 

Odczyt suwmiarki

W przypadku suwmiarki cyfrowej wystarczy jeden rzut oka na wyświetlacz i już można znać zmierzoną wartość. W przypadku suwmiarek pomiar jest również bardzo łatwy do odczytania. Tylko przy pomocy suwmiarki z ruchomą skalą długości musisz przyjrzeć się bliżej, aby móc odczytać dokładnie zmierzoną wartość.

Większość suwmiarki noniuszem posiada dwie różne skale do odczytu wartości pomiaru. Dolna skala pokazuje wartość w centymetrach, a górna skala pokazuje zmierzoną wartość w calach lub calach. Odpowiednie oznaczenia odczytów dla obu skal to „0” na przesuwnej części suwaka pomiarowego. 

Odczyt wartości pomiaru w centymetrach

Rysunek obok przedstawia oznaczenie „0” dolnej skali między kreskami 3 mm i 4 mm. Wartość pomiarowa leży więc gdzieś pomiędzy 3 i 4 mm.

Aby ustalić dokładną wartość, należy patrzeć w prawo na dolnej skali. W pierwszej chwili nie uwzględnia się wartości liczbowych, lecz tylko ich części. Ponieważ musisz znaleźć podziałkę na niższej skali, która jest dokładnie poniżej podziałki na górnej skali. Nie ma znaczenia, jaki jest podział górnej skali. Na naszym przykładowym zdjęciu podział między 5 a 6 pokrywa się z linią na górnej skali (patrz czerwone oznaczenie). Suwmiarka wyświetla wartość 3,55 mm.

Odczyt wartości pomiaru w calach

Odczyt w górnej skali odbywa się według tego samego schematu. Jednakże każda część stałej skali odpowiada 1/16”. „0” w skali przesuwnej oznacza część 2/16.”; W górnej skali część wartości „2” pokrywa się z częścią dolnej skali (kolor niebieski). Do 2/16” lub 16/128” dodaje się 2/128”. Wartość zmierzona wynosi zatem 18/128” lub 9/64”, co daje w przeliczeniu 3,571 mm.

Suwmiarka noniusz
 

Suwmiarka do różnych obszarów zastosowania 

Suwmiarka kieszonkowa  

Poręczna suwmiarka dla majsterkowiczów

Suwmiarka warsztatowa 

Profesjonalna suwmiarka do zastosowania w warsztacie, z reguły znormalizowana zgodnie z DIN 862

Suwak pomiaru głębokości 

Specjalna suwmiarka do pomiaru głębokości, np. do stopni, rowków lub otworów

Suwmiarka zaciskowa: 

Suwmiarka do dokładnego pomiaru wysokości zaciskanych i szerokości zaciskania

Suwmiarka do tarcz hamulcowych:  

Specjalna suwmiarka do bezpiecznego i prawidłowego pomiaru zużycia tarcz hamulcowych

Suwmiarka do różnych obszarów zastosowania
 

Na co muszę zwracać uwagę przy stosowaniu suwaka pomiarowego?

 • Powierzchnie pomiarowe nie powinny mieć zadziorów, być suche i czyste
 • Zawsze dokonuj pomiaru tak blisko linijki, jak to możliwe
 • Podczas odczytu należy zwrócić uwagę na dobre warunki oświetleniowe
 • Zastosowanie odbywa się bez użycia siły - nie fałszuj pomiarów pod wpływem nadmiernej siły
 • Zwrócić uwagę na temperaturę referencyjną wynoszącą 20°C.

Nasza praktyczna wskazówka

Częstym błędem podczas pomiaru za pomocą suwmiarki jest nieprawidłowe ustawienie narzędzia. Uważaj, aby nie mierzyć przedmiotu za pomocą końców nóg, ale zawsze wkładaj go do środka uchwytów pomiarowych. Pozwala to uniknąć wahań wartości mierzonych.

  

 

Suwmiarka: Jaka jest właściwa nazwa? 

Zgodnie z DIN 862 prawidłowa nazwa to suwmiarka. Niemniej jednak termin „suwak” jest nadal szeroko stosowany - ten ostatni jest szczególnie popularny w Austrii. Można to wytłumaczyć faktem, że suwmiarka ze śrubą blokującą może być również używana jako „miernik”. Auch die Bezeichnung „Kaliber“ lässt sich hier und da noch finden, vor allem in Süddeutschland. 

 

FAQ: Najczęściej zadawane pytania dotyczące popychaczy pomiarowych

Cyfrowa i analogowa: Jaka suwmiarka jest dla mnie odpowiednia? 

To przede wszystkim decyduje o wasze osobistym upodobań, jeśli chodzi o odczyt. Dokładne wskazanie suwmiarki cyfrowej ułatwia pracę, przy czym analogowe modele są bardzo wytrzymały i niezależne od punktów pomiaru prądu. 

Suwmiarka cyfrowa jest równie dokładna jak analogowa z noniuszem? 

Tak, model cyfrowy w niczym nie ustępuje tej samej jakości analogowemu analogowemu zachowaniu. 

Ile pieniędzy powinienem wydać? 

W zależności od wymagań, które mają spełniać suwmiarka: Narzędzia precyzyjne do profesjonalnego zastosowania są oczywiście bardziej kosztowne niż proste wersje dla majsterkowiczów.

Suwmiarka o prostszej jakości jest zwykle odpowiednia do pomiaru w obszarze drewna, ponieważ w każdym razie mogą się one wahać w zależności od materiału. Nawet do okazjonalnych pomiarów w środowisku metalowym nie potrzebujesz profesjonalnej suwmiarki warsztatowej do użytku domowego. Należy jednak położyć nacisk na jakość, ponieważ przetwarzanie narzędzia ma decydujące znaczenie dla dokładności pomiaru. 

 
 

FAQ: najczęstsze pytania dotyczące suwmiarki

Zasadniczo powinieneś najpierw zadać sobie pytanie: Jaki jest cel mojej suwmiarki: Czy potrzebuję praktycznego uniwersalnego narzędzia do użytku w domu lub precyzyjnego narzędzia do profesjonalnego użytku - może nawet w specjalnym obszarze? W jakich warunkach korzystam z urządzenia i co myślę o zużyciu baterii?
Następnie pojawia się pytanie: Jak dokładnie muszą być pomiary? A co ważniejsze, pomiar z dokładnością do nanometra lub wygodna i szybka aplikacja? Odpowiedzi stopniowo doprowadzą Cię do idealnej suwmiarki dla twoich potrzeb - i twojego budżetu.