bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Informacje na temat taśm LED

Oświetlenie LED
  • Co jest to taśma świetlna LED?

  • Jakie są zalety korzystania z taśm świetlnych LED?

  • Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

  • W jaki sposób montuje się taśmy LED?

  • Jak podłączyć taśmy LED?

  • Wnioski

Co jest to taśma świetlna LED?


Rozwój diody LED (dioda emitująca światło) w ciągu ostatnich 25 lat dokonał ogromnych postępów.

Gdy było to technicznie możliwe, obok czerwonych, zielonych i żółtych diod, produkujemy niebieskie i białe diody LED, konstruktorzy skupili się na zwiększeniu skuteczności świetlnej.

Wraz z rozwojem bardzo jasnych diod LED czas, w którym diody elektroluminescencyjne mogły być używane jedynie do celów wyświetlania.

Od kilku lat diody LED mogą być również używane jako silne oświetlenie.

Listwa diod LED


Po tym, jak pierwsze lampy LED z gniazdami śrubowymi lub wtykowymi okazały się odpowiednie do codziennego użytku, diody SMD LED (Surface Mounted Device) zostały zainstalowane jako lampa na cienkich taśmach filmowych lub na sztywnych paskach wykonanych z materiału płytki drukowanej.

Oprócz diod LED na pasku zostały również wbudowane oporniki wstępne i ścieżki przewodzące prąd.

Ścieżki przewodzące dla zasilania diod LED przeciągają taśmy LED na całej długości.

Dzięki temu wystarczy podłączyć wystarczający przewód zasilający tylko na jednym końcu taśmy LED, aby wszystkie diody LED taśmy świetlnej świeciły się.

Gdzie są zalety w przypadku korzystania z taśm świetlnych LED?

Taśmy LED oferują wiele zalet, dzięki czemu doskonale nadają się do różnych zadań:

Wysoka efektywność

Diody LED wykazują znacznie wyższą sprawność niż tradycyjne żarówki. Dzięki temu energia elektryczna jest przetransponowana przede wszystkim do światła, a nie do ciepła.

Korzystna cenowo praca

Dzięki wysokiej sprawności, do osiągnięcia wymaganego natężenia światła, potrzebna jest mniejsza ilość energii. Zwłaszcza w przypadku systemów oświetlenia, które codziennie mają długi czas pracy, koszty mogą być znacznie obniżone.

Niska emisja ciepła

Dzięki minimalna emisja ciepła taśm LED można bez problemu montować i przyklejać do delikatnych materiałów, takich jak drewno czy tworzywo sztuczne.

Trwały i niezawodny

Diody LED są bardzo trwałe i niezawodne, jeśli zasilanie jest prawidłowe. Z tego powodu taśmy LED są Idealne do stosowania w przemyśle.

Kompaktowa konstrukcja

Ze względu na małe wymiary paski świetlne LED mogą być idealnie stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych i roboczych do oświetlenia pośredniego bez olśnienia. Taśmy LED doskonale nadają się również do prezentacji.

Różnorodne zastosowanie

Taśmę LED można łatwo skrócić i w razie potrzeby przedłużyć. Dzięki temu możliwe jest szybkie i łatwe mechaniczne dopasowanie taśm LED do oświetlanego obiektu.

Światło z funkcją kierunkową

W przeciwieństwie do żarówek, które emitują światło w kształcie kuli, diody LED emitują światło skierowane w jednym kierunku. Dzięki wiązanej mocy światła w jednym kierunku uzyskuje się np. efektywne oświetlenie tła lub obiektu.

Różnorodność kolorów

Poza monochromatyczną taśmą LED RGB dostępne są paski LED, które za pomocą trzech podstawowych kolorów: Czerwony, zielony i niebieski mogą tworzyć także kolory mieszane, aż do białego światła. Dzięki temu kolor światła można indywidualnie dostosować lub zmienić.

Łatwy montaż

Większość taśm LED jest wyposażona z tyłu w dwustronną taśmę klejącą. Po ściągnięciem folii ochronnej pasek LED można po prostu przykleić w miejscu montażu. Dzięki temu możliwy jest również montaż np. na tylnej ścianie telewizora.

  

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Decydujące znaczenie ma miejsce użytkowania

Jeśli chodzi o prawidłowy wybór odpowiedniej taśmy świetlnej, należy mieć świadomość, gdzie ma być zamontowana taśma świetlna.

Ponieważ diody LED są wytrzymałe na zimno, taśmy LED często stosuje się na zewnątrz.

Aby skutecznie chronić diody LED, ścieżki przewodzące i punkty kontaktowe przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, taśmy LED są stosowane na zewnątrz z przezroczystym silikonem.

Do zalewanych taśm świetlnych

W obszarze zewnętrznym stosowane są zalewane taśmy świetlne.

   

Powłoka ochronna z silikonu w pomieszczeniach nie jest z reguły potrzebna. Jedyny wyjątek: Jeśli taśmy LED są zamontowane w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka, stosowane taśmy świetlne muszą być chronione przed wilgocią i wodą rozpryskową.

Poziom ochrony może być odczytywany w przypadku poszczególnych produktów w stopniu ochrony IP. Pierwsza cyfra oznacza ochronę przed ciałami obcymi i kontaktem, a druga oznacza ochronę przed wodą i wilgocią.

W bezpośrednim sąsiedztwie wanny lub prysznica taśmy muszą posiadać stopień ochrony IP67. Dzięki temu są zabezpieczone przed krótkotrwałym zanurzeniem. 

W strefie powyżej wanny lub prysznica do wysokości 2,25 m taśmy muszą posiadać stopień ochrony co najmniej IP65. Produkty o tej klasie ochrony są chronione przed strumieniami wody.

W przypadku gdy paski świetlne umieszczone są w pasie o szerokości 60 cm wokół wanny lub prysznica, paski świetlne muszą mieć co najmniej stopień ochrony IP44.  

 

Sztywne lub elastyczne

Sztywne taśmy LED Ideal do witryn dla wystawowych

Taśmy LED są dostępne w wersji sztywnej lub elastycznej.

W wersji sztywnej diody LED SMD są zamontowane na stabilnym materiale, który częściowo jest również stosowany do płytek drukowanych.

Paski wyposażone są w złącza wtykowe, lutowane lub otwarte przewody przyłączeniowe i w razie potrzeby można je skrócić do wymaganej długości.

Oczywiście można podłączyć do siebie kilka sztywnych taśm świetlnych.

Do sztywnych taśm LED

Sztywne paski LED są stosowane przede wszystkim w połączeniu z profilami aluminiowymi LED. Zapewnia to efektywne oświetlenie, które ponadto dobrze wygląda i jest chętnie wykorzystywane np. do oświetlania witryn wystawowych.

Do profili aluminiowych LED

Elastyczne taśmy LED są stosowane do prostego i szybkiego montażu pośredniego oświetlenia.

Elastyczny materiał nośny można łatwo przymocować do zakrzywionych powierzchni, takich jak np. ściana tylna telewizora.

Do skracania taśm wystarczą nożyczki, a w razie potrzeby paski można w pewnym stopniu przedłużyć.

 

Cienka folia może być również przyklejona do zakrzywionych powierzchni.

Monochromatyczne lub kolorowe

Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest kolor światła, w którym ma się świecić taśma świetlna LED.

Taśma LED w kolorze czerwonym

Taśmy LED są dostępne w różnych kolorach.

O grubości nieprzekraczającej 0,9 mm

Podczas gdy czerwony, zielony, niebieski, żółty i wszystkie inne kolory mają jasną wizję tego, jak wynik oświetlenia będzie później wyglądał, to w przypadku kolorów ciepłej bieli, białego światła dziennego, zimnej bieli lub białego światła dziennego nie będzie to całkiem praktyczne.

Zasadniczo terminy te opisują jedynie temperaturę barwową lub zabarwienie białego światła.

Wszystkie źródła światła są oznaczone ciepłej bieli poniżej 3300 Kelwinów. Te żółtawe/czerwone źródła światła są przyjemne i przyjemne w kuchni, w salonie i sypialni.

Źródła światła o natężeniu od 3300 do 5300 kelwinów są oznaczone jako biały neutralny. Idealne biur, w których znajdują się te źródła światła.

W przypadku źródeł światła o natężeniu ponad 5300 kelwinów jasne światło dzienne białe. Ta raczej niebieskawe źródła światła są często używane w przemyśle. Jednak wartości powyżej 6000 kelwinów są często postrzegane jako bardzo „zimne”. Dlatego też mówi się o zimnej białej barwie. Architekci i fotografowie preferuje korzystanie ze źródeł światła o natężeniu 8000 kelwinów.

Skala Kelvin z wyraźnym kolorem światła.

Kolorowe taśmy LED RGB

Taśmy RGB mogą tworzyć wiele kolorów.

Taśmy RGB

Dzięki taśmom RGB LED można oświetlić różnorodność kolorów.

Zamiast monochromatyowych diod LED, na taśmie zamontowano diody RGB. Te diody RGB-LED mają zintegrowane w jednej obudowie czerwoną, zieloną i niebieską diodę LED.

W zależności od tego, w jakiej kombinacji i z jaką jasnością niebieskie, zielone lub czerwone diody LED są sterowane za pomocą należącego do paska światła kontrolera, taśma LED RGB daje różne kolory.

Do taśm świetlnych RGB

Niektóre taśmy LED RGB zostały zamontowane obok diod LED RGB również białe diody LED, dzięki czemu tworzenie białego światła za pomocą diod LED RGB jest zbędne. Taśmy te określane są jako taśmy świetlne RGBW.

Do taśm świetlnych RGBW

W jaki sposób montuje się taśmy LED?

Przed zamontowaniem taśmy świetlnej należy ją skrócić do wymaganego zakresu. Elastyczne taśmy świetlne można łatwo przecinać nożyczkami. Najlepiej używać piły PUK do sztywnych listew świetlnych.

Ważne 
Częściowo w przypadku taśm LED dwie lub trzy diody LED są połączone szeregowo i posiadają rezystor wstępny.

Części te, umieszczone w grupach, nie mogą być oczywiście oddzielone mechanicznie.

W takim przypadku diody LED tej grupy przestaną świecić.

Z tego powodu na taśmach świetlnych dokładnie oznaczone są miejsca podziału między poszczególnymi grupami diod LED.

Miejsca rozdzielające z punktami lutowania są wyraźnie oznaczone.

Jeśli konieczne jest przedłużenie taśmy świetlnej LED, należy zwrócić uwagę, aby nie przekroczyć maksymalnego dopuszczalnego prądu taśmy świetlnej. W razie wątpliwości długie paski świetlne należy projektować i montować w taki sposób, aby zasilanie elektryczne odbywało się w środku, a tym samym prąd rozdzieli się na dwie długości po prawej i lewej stronie.

Montaż taśm świetlnych jest stosunkowo prosty. W przypadku montażu ukrytego za listwami świetlnymi taśmę można po prostu przykleić. W tym celu należy zdjąć folię ochronną dwustronnej taśmy klejącej z tyłu paska świetlnego i przykleić taśmę świetlną.

Nasza wskazówka: Montaż taśm świetlnych

Ponieważ dwustronna taśma klejąca z tyłu ma bardzo wysoką przyczepność, należy od razu znaleźć właściwą pozycję klejenia. Bardzo trudno jest wyciągnąć i ponownie przykleić.

Jeśli taśmy LED są później widoczne, należy zastosować odpowiednie aluminiowe profile z pokryciem. Aluminiowe profile zapewniają nie tylko estetyczne wzornictwo, ale również dobre chłodzenie taśm LED.

  

Akcesoria do oświetlenia LED

Jak podłączyć taśmy LED?

Jednokolorowe taśmy LED są w większości przypadków wyposażone w przyłącze dwubiegunowe (plus i minus) i z reguły zasilane są za pomocą zasilacza.

Napięcie robocze większości taśm LED wynosi 12 V lub 24 V. podczas interpretacji zasilacza należy zwrócić uwagę, oprócz napięcia roboczego, na to, aby prąd podłączonej taśmy świetlnej nie przekroczył maksymalnego prądu lub aby zasilanie było wolne od zasilania ok. 30%.

W przypadku monochromatyjnych taśm LED osiągnięty został dwa kable przyłączeniowe.

Nasza praktyczna wskazówka

Przez zmniejszenie napięcia roboczego nie świecą się już tak jasne diody LED taśm świetlnych. W praktyce można w razie potrzeby ściemniać taśmy LED.

  

Alternatywnie do taśm świetlnych 12 V lub 24 V, dostępne są również urządzenia zasilane na baterie, które działają z napięciem 4,5 V lub 6 V i posiadają taśmy świetlne ze złączem USB o napięciu zasilania 5 V.

Oprócz taśm świetlnych LED ze stałym napięciem roboczym, istnieją również paski LED, które muszą być zasilane prądem stałym. W takim przypadku wymagane są specjalne stateczniki (źródła napięcia).

 

Aby taśma świetlna LED RGB mogła świecić w najlepszych kolorach, konieczne jest, aby czerwone, zielone i niebieskie diody LED chipów LED RGB LED były sterowane precyzyjnie.

Do tego celu wymagany jest specjalny statecznik lub sterownik LED.

Ograniczniki zawierają częściowo również odbiornik zdalnego sterowania, aby wygodnie z sofy można było regulować żądany kolor światła.

Ponieważ jednak nie każdy statecznik pasuje do każdej taśmy świetlnej, wiele producentów oferuje kompletne zestawy zawierające wszystkie niezbędne elementy i które są do siebie idealnie dopasowane.

Do kompletnego zestawu oświetlenia

Co to są diody LED?
Teraz spotykamy wszędzie diody LED: bez względu na to, czy są to sygnalizacja świetlna, telewizor czy oświetlenie w pokojach prywatnych i biznesowych. Dzięki długiej żywotności, niewielkim rozmiarom oraz zróżnicowanym kształcie i spektrum barw diody LED stały się w krótkim czasie egzekwowania w porównaniu do żarówek, lamp halogenowych oraz lamp energooszczędnych. Za każdą diodą LED kryje się cała technologia, którą krótko wyjaśnimy w naszym przewodniku. Dowiedz się więcej

  

Wnioski

Taśmy LED umożliwiają indywidualną aranżację światła w wyjątkowy sposób. Ponadto koszt zakupu i montażu jest bardzo ograniczony. Z kolei bez granic są wieloma wspaniałymi efektami świetlnymi, które wydają się tworzyć z sprytnymi dozowników światła jak z samego siebie.

Każdy, kto przyjrzy się temu tematowi i stworzył pierwsze imponujące stworzenie oświetlenia, bardzo szybko znajdzie inne genialne opcje do indywidualnego zastosowania taśm LED.