bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Wiedza o telewizorach

 • Decydujące znaczenie ma wielkość wyświetlacza

 • Oto aktualne trendy telewizyjne: z dostępem do Internetu i zakrzywione

 • Doskonała jakość obrazu dla płaskich telewizorów

 • Odbiór telewizji: DVB-T, DVB-S, DVB-C czy IPTV?

 • Funkcje TV: Więcej niż tylko oglądanie telewizji

 • Doskonałe wyposażenie dla Twoich wyjątkowych doznań telewizyjnych

 • Odpowiednia pomoc przy instalacji lub problemach: Mila Friends

Telewizory stały się obiektem stylu życia, od chwili, gdy stają się coraz większe, bardziej płaskie i zaawansowane w swoich technologiach. Nie tylko zwykły program telewizyjny, ale również filmy i filmy z Internetu można oglądać przy pomocy nowoczesnych telewizorów. Streaming z urządzenia przenośnego do telewizora jest wygodny i elastyczny. Surfowanie w sieci oraz wybór filmu w systemie Video-on-Demand, takim jak Netflix, Amazon Prime i inne, działa bezpośrednio na telewizorze, ponieważ jest Smart, czyli umożliwia korzystanie z Internetu. Możliwość oglądania filmów i seriali w imponującej jakości w domu. Właśnie dlatego, że nowoczesne technologie oferują tak wiele możliwości, że telewizory stają się zbyt zaawansowanymi, dobrze zaprojektowanymi i skutecznymi systemami kina domowego.  

Decydujące znaczenie ma wielkość wyświetlacza

Wielkość telewizora jest zazwyczaj podawana w calach. Oznacza to przekątna ekranu. Sam rozmiar pokoju sprawia, że wybór odpowiedniej wielkości ekranu jest najczęściej pierwszym wyzwaniem. Punkt odniesienia wskazuje odległość między miejscem siedzącym a telewizorem. Poniższa tabela zawiera wyciąg z cali i przeliczenie na centymetry, a także odległość między siedzeniami: 

Przekątna ekranu w calachPrzekątna ekranu w cmMinimalny odstęp od telewizora (Full HD)Minimalny odstęp od telewizora (Ultra HD)
40 cala101,60 cm1,59 m0,79 m
46 cala116,84 cm1,82 m0,91 m
47 cala119,38 cm1,86 m0,93 m
50 cala127,00 cm1,96 m0,99 m
55 cala139,70 cm2,18 m1,09 m
60 cala152,40 cm2,38 m1,19 m
65 cala165,10 cm2,58 m1,29 m

Nasza wskazówka: Stabilny montaż na ścianie

Ważne jest, aby zamontować duże telewizory. Jeśli telewizor ma zostać zamontowany na ścianie, należy najpierw sprawdzić, czy nadaje się do tego wystarczająco nośne - proste ściany z piaskowca lub cienkie ściany pośrednie są zazwyczaj nieodpowiednie. Ponadto w przypadku 40-calowego uchwytu ściennego często potrzebny jest specjalny uchwyt ścienny, który z reguły nie znajduje się w zestawie.

  

Oto aktualne trendy telewizyjne: z dostępem do Internetu i zakrzywione

Szybki rozwój techniczny i projektowy telewizorów rozwinął się już w wyraźny sposób, a celem tego jest stworzenie prawdziwego kina w domu. Aktualne telewizory posiadają dostęp do internetu i obiecują dzięki zakrzywionym wyświetlaczom rozszerzone pole widzenia z lepszą przestrzenną i plastyczną percepcją. 

Smart TV z możliwością połączenia z Internetem

Piłka nożna w dobrej jakości: Z nowoczesnymi telewizorami nie ma problemu.

Połączenie z Internetem przez sieć LAN lub WLAN umożliwia oglądanie filmów online i wideo, słuchanie muzyki i surfowanie w internecie Smart TV bez dodatkowego urządzenia. Do tego celu niektóre telewizory Smart TV wykorzystują platformy oprogramowania takie jak Android TV lub specjalnie opracowane systemy operacyjne. W zależności od systemu operacyjnego telewizory SmartTV mogą używać aplikacji do uzyskiwania dostępu do bibliotek multimediów (np. Kanałów telewizyjnych, Sky, Netflix, Watchever, Spotify itp.), A tym samym do odtwarzania filmów, seriali, filmów dokumentalnych i muzyki z Internetu.

Nawet bez interfejsu internetowego można korzystać z zalet internetu za pomocą telewizorów Smart TV, np. poprzez korzystanie z nośnika strumieniowania lub tak zwanych set-top boksy, takich jak AppleTV, które nagrywaj sygnał z urządzenia przenośnego i przenoszą go na telewizor.

Poza tym: Telewizor z WLAN jest często bardziej praktyczny, ponieważ nie musi być umieszczony w pobliżu złącza LAN.

 

TV z zakrzywionym ekranem

W przeciwieństwie do klasycznych płaskich ekranów, wyświetlacze zakrzywionego telewizora są wypukłe (wklęsłe). To rozwiązuje znany problem, że widzowie siedzący z boku mają gorsze widzenie.

Nawet dla widzów, którzy siedzą w optymalnym kącie względem telewizora, wypukła powierzchnia powinna rozszerzyć pole widzenia, ponieważ odległość widzów od zewnętrznych punktów obrazu jest taka sama, jak odległość od środka. W ten sposób minimalizowane są straty kolorów i kontrastu.

Ponadto obiekty powinny być postrzegane bardziej plastyczne, widzowie są „wciągani” w obraz, a zwłaszcza w przypadku dużych przekątnej obrazu, co stanowi dużą korzyść.

Zakrzywiony telewizor zapewnia wysoką jakość obrazu z każdego kąta widzenia.

 

Telewizor 3D: (Jeszcze) nie jest odpowiedni

telewizor 3D

W salonie nie udało się jeszcze przeforsować telewizora 3D.

Zbliżenia 3D, które dają poczucie, że jesteś w samym środku akcji. Ale prawdziwe filmy 3D, np. Blu-ray 3D lub programy telewizyjne od dostawców płatnej telewizji, takich jak Sky, są obecnie widoczne tylko w okularach 3D.

Tymczasem filmy 3D w salach kinowych nie są w stanie przeforsować się w swoich domach, podczas gdy filmy 3D cieszą się dużą popularnością. Być może te telewizory powrócą w przyszłości dzięki bardziej zaawansowanej technologii.

Doskonała jakość obrazu dla płaskich telewizorów   

Nic nie jest decydujące do wyboru telewizora jako obrazu. Powinien być ostry, o wysokiej rozdzielczości, z silnym kontrastem i farsą - kursem: Idealny, nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych lub szczególnie dużych przekątnych ekranu. Technologia wyświetlacza określa przede wszystkim jakość obrazu i rozdzielczość, które zapewniają wyraźny i ostry obraz.

Telewizor LCD

Telewizory z wyświetlaczami LCD (w języku niemieckim: Ekran ciekłokrystaliczny) stały się rzadkie. Ich przewaga przez długi czas polegała na wydajności energetycznej i wysokiej jasności, ale wyświetlacz LCD został teraz zastąpiony technologią LED i OLED.

Telewizor LED

Telewizor z diodami LED jest obecnie standardem. W wyświetlaczach LE stosowane są albo małe diody świecące w tle (LED lub podświetlenie), albo sama funkcja tworzenia obrazu Dzięki trwałym i niezawodnym diodom LED dopiero możliwa jest płaska konstrukcja telewizorów. Ponadto diody LED są kolorowe i emitują dużo światła, są stosunkowo wydajne energetycznie i zmniejszają czas przełączania podczas włączania, wyłączania i przełączania.

Do telewizorów LED

Telewizor z OLED

Obecnie telewizory z technologią OLED są jeszcze rzadsze ze względu na wysokie koszty produkcji i ograniczoną trwałość diod, ale prawdopodobnie wkrótce staną się prawdziwą alternatywą dla diod LED. W OLED zainstalowano organiczne diody świecące, które są jeszcze bardziej energooszczędne. Emituje nawet światło, odznacza się wysokim kontrastem i szybszym czasami przełączania. Ponadto ze względu na swoją konstrukcję doskonale nadają się do zakrzywionych ekranów. Zazwyczaj telewizory OLED mają lepszą klasę oszczędności energii niż porównywalne urządzenia LED.

Alternatywna nazwa dla OLED jest również taka sama konstrukcyjna AMOLED - firma Samsung sprzedaje pod tą marką technologię OLED.

 

Telewizor QLED

Podczas gdy w technologii OLED świecą się same organiczne diody elektroluminescencyjne, w przypadku QLED emitowane są małe cząstki, tzw. quantum Dots, z oświetleniem LED. W ten sposób popadają w drgania i tworzą obraz telewizyjny. Zapewniają nie tylko wspaniałe kolory, ale również wyraziste kolory i doskonały kontrast.

Ta silna jasność i znacznie szersza gama kolorów niż telewizory LED jest również nazywana technologią HDR (High Dynamic Range). 

 

Rozdzielczość wyświetlacza

Rozdzielczość telewizora niezależnie od technologii wyświetlacza decyduje, jak ostry i intensywny obraz. Podaje się rozdzielczość w wymiarach pikseli. Aktualna standardowa rozdzielczość telewizora jest HD-ready o rozdzielczości 1366 x 768 px. O jakości Full HD, nazywane również w praktyce „HD”, mówi się na poziomie 1920 x 1080 pikseli. Aktualnie najwyższa możliwa rozdzielczość UHD (Ultra High Definition, również 4k) wynosi 3840 x 2160 pikseli przy poczwórnej rozdzielczości HD.

Obraz jest zazwyczaj postrzegany jako lepszy, im wyższa jest rozdzielczość. Jednak odpowiednio wyższa cena nie zawsze wzrasta. Bardzo wysoka rozdzielczość UHD zaleca na przykład telewizory o dużej przekątnej lub większe odległości od miejsca. W przypadku mniejszych telewizorów i małej odległości między telewizorami i telewizorami, w pełni wystarcza FullHD.

Odbiór telewizji: DVB-T, DVB-S, DVB-C czy IPTV?

Odbiór TV

Jeśli jakość telewizora jest zgadza się, należy wykonać jeszcze jeden odbiór. W zależności od tego, odbierane jest różne stacje o różnej jakości. Ponieważ często stacje w jakości HD lub niektóre prywatne stacje są dostępne tylko za dodatkową opłatą. Każdy rodzaj odbioru wymaga własnego złącza. Aktualne modele telewizorów są często dostępne we wszystkich czterech złączach. Jeśli tak nie jest, dostępne są odpowiednie kable i odbiorniki, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Możliwe jest odróżnienie następujących odbiorników od nadajników telewizyjnych:

DVB-S

Jednym z najpopularniejszych wariantów jest telewizja satelitarna. Ważne jest przede wszystkim, aby miska mogła odbierać sygnały satelitarne w miarę możliwości bez przeszkód. Jeśli instalacja systemu satelitarnego zostanie pokonana przy użyciu odpowiednich kosztów zakupu, można oglądać dużą liczbę stacji telewizyjnych bez kosztów bieżących. Nie obejmuje oczywiście Pay-TV, takiej jak Sky i większości programów HD. Istnieje jednak możliwość zamawiania tych towarów w ramach obowiązku zapłaty.

DVB-C

Oprócz telewizji satelitarnej telewizja kablowa jest również często dostępna w gospodarstwach domowych. Opłaty za podłączenie często są już uwzględnione w kosztach czynszowych mieszkań W zależności od zakresu tego zamówienia otrzymują Państwo moduł CI+ i odbierają pewną liczbę kanałów telewizyjnych, niektóre w jakości HD. Aby odbierać prywatne stacje w jakości HD lub telewizji płatnej jak Sky, można rezerwować dodatkowe pakiety. 

DVB-T2.

Bezpłatna telewizja naziemna DVB-T została zaparowana w 2017 r. i zastąpiona przez DVB-T2. Ma to na celu poprawę jakości telewizji. Można zatem odbierać stacje w jakości HD, a nie SD (Standard Definition), dlatego powinno być na całym obszarze około 40 stacji. Jednak obecnie kosztuje to także niewielką roczną opłatę. Zamiast anten potrzebny jest odbiornik DVB-T2. 

Telewizja internetowa IPTV

Oprócz transmisji strumieniowej w telewizji przez niektórych dostawców, takich jak Netflix lub Amazon Prime, IPTV jest kolejną opcją telewizji internetowej. Warunkiem jest umowa z dostawcą usług internetowych o minimalnej prędkości 16Mbit/s i odpowiednim odbiornikiem. IPTV oferuje klientowi oprócz stacji dodatkowe funkcje, na przykład funkcja Timeshift. W ten sposób można nagrywać i wstrzymać filmy. 

Funkcje TV: Więcej niż tylko oglądanie telewizji

Nie tylko rozmiar, rozdzielczość i rodzaj odbioru telewizora są decydowanymi kryteriami dla zakupu, ale także są dostosowane do określonych wymagań.

Złącza i gniazda

Jeśli chcesz rozszerzyć swój telewizor o dodatkowe urządzenia, takie jak nośniki danych, urządzenia do transmisji strumieniowej, dekodery STB, odbiorniki telewizyjne lub systemy dźwiękowe, urządzenie przywiązuje dużą wagę do złączy i gniazd na telewizorze.

Wiele złączy HDMI i USB jest obecnie standardowym wyposażeniem - z nimi można korzystać za pomocą pendrive'ów USB i nośników strumieniowych, np. w celu podłączenia konsoli do gier, komputera lub urządzeń przenośnych.

Ci+ jest natomiast interfejsem DVB dla modułów CI, najczęściej kart inteligentnych, za pomocą których można uzyskać między innymi pay-TV, zakodowane programy i stacje HD.  

Aby podłączyć system dźwiękowy do telewizora, pomaga to złącze cinch. Za pomocą odpowiednich kabli cinch (zawsze dwa kable z określonymi przyporządkowaniami - biały kabel dla lewego kanału, czerwony kabel dla prawego kanału) można podłączyć system audio i osobne skrzynki. Poza tym przez złącze RCA można również przesyłać filmy wideo.

 

Zintegrowane funkcje nagrywania i odtwarzania

Niektóre telewizory posiadają wbudowaną funkcję nagrywania, która jest niezależna od zewnętrznego odbiornika multimedialnego. Jeśli chcesz częściej nagrywać programy z programu telewizyjnego i oglądać je w późniejszym czasie, funkcja ta jest przydatna. Należy jednak pamiętać, że wiele stacji radiowych udostępnia swoją ofertę programową również w sieci w mediatek.  

Ponadto dostępne są urządzenia TV z wbudowanym odtwarzaczem DVD. Jeśli posiadasz już kolekcję DVD, to jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie jest potrzebny osobny odtwarzacz DVD. Wysokiej jakości płyty Blu-ray nie mogą być odtwarzane przez zwykłe odtwarzacze DVD. Do tego celu wymagane są specjalne odtwarzacze Blu-ray.  

Doskonałe wyposażenie dla Twoich wyjątkowych doznań telewizyjnych

Pasuje do Twojego telewizora i można znaleźć szeroki wybór akcesoriów:

Kolumny Soundbar

 • Samsung Soundbar

 • Kolumny Sony

 • Kolumny Soundbar LG

 • Listwy dźwiękowe Bluetooth

 • Kolumny Soundbar JBL

Piloty

 • Samsung

 • Uniwersalne piloty;

 • Piloty zdalnego sterowania LG

 • Pilot one for All

 • Philips

Odtwarzacz i odbiornik

 • Odtwarzacz Blu-ray Panasonic

 • Odtwarzacz Blu-ray Sony

 • Odtwarzacz Blue-ray 3D

 • Odbiornik Sat z dyskiem twardym

 • Odbiornik SAT HD

Uchwyty ścienne do TV

 • Obrotowy uchwyt ścienny do telewizora

 • Stojak do telewizora

 • Uchwyty sufitowy do telewizora

 • Uchwyty ścienne do telewizorów firmy Hama

 • Uchwyt ścienny do telewizorów 55 cali

Do telewizorów

Odpowiednia pomoc przy instalacji lub problemach: Mila Friends


   Masz problemy z instalacją lub siecią
telewizora? Pozwól przyjacielowi Mila wesprzeć cię szybko i skutecznie. Teraz uzgodnij termin

   Mila oferuje pomoc i wsparcie w zakresie wielu pytań technicznych lub problemów. Osoby o wysokim poziomie wiedzy technicznej podejmują się zadań, których nie jesteś w stanie wykonać.
   Zarezerwuj nasz serwis Mila Friends online i otrzymaj
potrzebną pomoc, kiedy najlepiej do Ciebie pasuje.