bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Najciekawsze informacje o termometrach, higrometrach i barometrach

Do określania temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza służą termometry, higrometry i barometry. Należą one do najważniejszych przyrządów pomiarowych służących do obserwacji pogody i są wykorzystywane w wielu innych dziedzinach. W naszym poradniku można dowiedzieć się, jakie są specyficzne cechy tych urządzeń pomiarowych i co jest ważne przy ich zakupie.Co to są termometry, higrometry i barometry?

Termometry, higrometry i barometry są wykorzystywane do różnych zadań pomiarowych. Podczas gdy termometry służą do pomiaru temperatury cieczy, gazów lub ciał, higrometry służą do określenia wilgotności względnej powietrza. Barometry natomiast mierzą ciśnienie powietrza. Obszary zastosowań termometrów, higrometrów i barometrów są różnorodne. Znajdują one zastosowanie w przemyśle, handlu i nauce, ale także w prywatnych gospodarstwach domowych. Higrometry są stosowane np. w budownictwie do regularnych pomiarów wilgotności powietrza, ponieważ wilgotne powietrze w pomieszczeniach jest bezpośrednio związane z rozwojem pleśni. Barometry są wykorzystywane w lotnictwie i żeglarstwie, a także w górnictwie. Termometry mają chyba najszerszy zakres zastosowań. Od termometrów kąpielowych po termometry kliniczne - istnieje cała gama różnych typów termometrów, które nadają się do różnych obszarów zastosowań.Termometry analogowe i cyfrowe, higrometry i barometry

 

Termometry, higrometry i barometry występują w wersji analogowej i cyfrowej i różnią się odpowiednio sposobem działania. Wszystkie modele cyfrowe działają pod pewnymi względami tak samo: mają czujniki i jednostkę elektroniczną, która odbiera dane. To, jaki typ czujnika jest stosowany, zależy od urządzenia pomiarowego i przeznaczenia.

Inaczej funkcjonują termometry, barometry i higrometry w formie analogowej. Termometry analogowe, na przykład, mierzą temperaturę, wykorzystując rozszerzalność cieplną cieczy lub paski bimetaliczne. Przykładem barometrów analogowych są barometry puszkowe. Jak sama nazwa wskazuje, składają się one z niemal pozbawionej powietrza puszki (zwykle wykonanej z metalu) oraz wskazówki połączonej z napiętą sprężyną. Gdy ciśnienie powietrza wzrasta, puszka jest ściskana, co powoduje nacisk na sprężynę. Powoduje to ruch wskazówki pomiarowej.

 

Higrometry analogowe mierzą wilgotność powietrza między innymi za pomocą włosków. Takie modele nazywane są również higrometrami włosowymi. Wykorzystują one fakt, że włosy rozszerzają się lub kurczą w zależności od stopnia wilgotności. Im więcej wilgoci w powietrzu, tym dłuższe włosy. Zmiana jest przekazywana poprzez układ dźwigniowy do wskazówki, która wskazuje odpowiednią wartość na tarczy.

Termometry, higrometry i barometry są również dostępne jako urządzenia do pomiaru łączonego. Przykładem mogą być termohigrometry (termometry-higrometry), które jednocześnie mierzą temperaturę i wilgotność powietrza. Sprawdzają się one w przypadku konieczności kontrolowania klimatu wewnątrz pomieszczeń i są wykorzystywane między innymi w bibliotekach i muzeach, ale także w ogrodnictwie i transporcie. Termohigrometry, podobnie jak poszczególne urządzenia pomiarowe, występują w wersji analogowej i cyfrowej. Jeśli interesuje Cię termohigrometr elektroniczny, ale nie chcesz układać kabli do transmisji danych między czujnikami zewnętrznymi a odbiornikiem, możesz zdecydować się na termohigrometr radiowy, który przesyła zmierzone wartości do stacji odbiorczej za pomocą sygnału radiowego.


Termometry, higrometry i barometry w stacjach meteorologicznych

Termometry, barometry i higrometry są ważnym elementem stacji meteorologicznych. Dostarczają one wyników pomiarów, które mogą być wykorzystane do formułowania twierdzeń o aktualnej pogodzie, a także prognoz pogody. Temperatura, wilgotność i ciśnienie powietrza są ze sobą powiązane i określają aktualny stan pogody. Na przykład duża wilgotność i wysoka temperatura powietrza powodują duszność. Prognozy pogody opierają się na informacjach o wilgotności i ciśnieniu powietrza. Jeśli wilgotność względna i ciśnienie powietrza ulegają zmianie, zbliża się zmiana pogody. Z grubsza rzecz biorąc, pogoda poprawia się, gdy ciśnienie powietrza wzrasta, a pogarsza się, gdy ciśnienie powietrza spada.

W zasadzie stacja pogodowa to nic innego jak połączenie różnych urządzeń pomiarowych. Oprócz termometrów, barometrów i higrometrów, w ich skład wchodzą również deszczomierze i wiatromierze, które zazwyczaj dołączane są jako czujniki zewnętrzne.

Stacje meteorologiczne do użytku domowego nie są bynajmniej tak bogato wyposażone jak duże instalacje mieszczące się w chatach meteorologicznych i wykorzystywane np. przez profesjonalne instytucje do obserwacji pogody. Są to raczej kompaktowe modele, które nie zajmują dużo miejsca i są oferowane do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Stacje pogodowe przeznaczone do użytku zewnętrznego są zazwyczaj wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak stal nierdzewna i aluminium, natomiast modele przeznaczone do użytku wewnętrznego są często wykonane z drewna. Oprócz drewna stosuje się również takie materiały jak szkło, metal czy łupek.

Można rozróżnić analogowe stacje pogodowe i cyfrowe stacje pogodowe. Analogowe stacje pogodowe nie potrzebują do działania baterii ani innych źródeł zasilania, dlatego kontynuują pracę w przypadku braku prądu. Wadą jest jednak to, że analogowe stacje meteorologiczne muszą być regularnie kalibrowane. Niektórzy producenci zalecają cztery kalibracje w roku, czyli co kwartał. Ponadto analogowe stacje meteorologiczne są trudne do odczytania i interpretacji przez osoby niebędące ekspertami. Cyfrowe stacje pogodowe oferują pod tym względem większą wygodę. Zazwyczaj są one zaprojektowane tak, aby były bardziej wszechstronne pod względem cech i funkcji. Z reguły cyfrowe stacje pogodowe wyposażone są w wyświetlacz LC, na którym można łatwo odczytać dane nawet bez wcześniejszej wiedzy meteorologicznej. Wiele modeli dodatkowo współpracuje z piktogramami (chmura z kroplami, słońce itp.), które ułatwiają interpretację mierzonych wartości. W wielu przypadkach zintegrowany jest również radiobudzik. Cyfrowe stacje pogodowe składają się z odbiornika, który można zainstalować w domu oraz czujnika zewnętrznego, który dokonuje stałych pomiarów. Zarejestrowane dane są przesyłane z czujnika zewnętrznego do odbiornika za pomocą kabla lub drogą radiową.


Kryteria zakupu termometrów, higrometrów i barometrów - co jest ważne podczas wyboru?

Przede wszystkim termometry, higrometry i barometry muszą zapewniać wiarygodne i precyzyjne odczyty. W tym kontekście ważne jest, aby wybrać urządzenie pomiarowe, które jest dostosowane do danego zastosowania. To różnica, czy mierzymy temperaturę gleby w ogrodzie termometrem, czy specjalnym termometrem glebowym. Zastanów się, jakie zadanie pomiarowe ma spełniać urządzenie pomiarowe (połączone) i zdecyduj się na model, który najlepiej się do tego nadaje.

Typ - cyfrowy czy analogowy - również odgrywa rolę przy zakupie i powinien być dopasowany do obszaru zastosowania, własnego poziomu wiedzy i indywidualnych wymagań. Jeśli regularnie dokonujesz pomiarów i chcesz rejestrować zapisane wartości, powinieneś zdecydować się na wysokiej jakości cyfrowy przyrząd pomiarowy i rozważyć zakup rejestratora danych, jeśli nie jest on zawarty w zestawie. Może to służyć do przechowywania danych pomiarowych, aby można je było później wykorzystać w celach analitycznych. Jeśli natomiast szukamy urządzenia pomiarowego do użytku domowego, powinniśmy zdecydować się na jak najprostsze urządzenie o podstawowych funkcjach. Dla informacji: termometry analogowe są zazwyczaj bardzo łatwe w obsłudze i odczycie. Aby móc wyznaczyć wartości analogowych higrometrów i barometrów, wymagana jest czasem wcześniejsza wiedza.

Należy również rozważyć opcje montażu i mocowania. Istnieją termometry, barometry i higrometry, które są zaprojektowane jako urządzenia stołowe lub ścienne (czasem nawet zegary ścienne), ale także takie, które można zamontować bezpośrednio na oknie. Urządzenia pomiarowe obsługujące sieć radiową lub WLAN oraz zasilane bateriami okazują się praktyczne w przypadku, gdy kilka czujników powinno być elastycznie zamocowanych w różnych miejscach.

Nasza praktyczna wskazówka: prawidłowy montaż termohigrometrów

 

Termohigrometry bardzo dobrze nadają się do pomiaru klimatu w pomieszczeniach, ale muszą być zainstalowane w odpowiednim miejscu, aby dostarczały wiarygodnych wartości. Z reguły termohigrometrów nie należy umieszczać zbyt blisko źródeł zimna, ciepła i pary wodnej. Należą do nich okna i ściany zewnętrzne, grzejniki, płyty grzewcze i komputery, a także suszarki i łazienki. Nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nie powinny też być ukryte za zasłonami, ale powinny być ustawione jak najbardziej swobodnie w pomieszczeniu.

 


FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące termometrów, higrometrów i barometrów

Co to jest wilgotność względna?

Wilgotność względna wskazuje procent maksymalnej możliwej ilości pary wodnej w powietrzu. Innymi słowy, jest to stosunek rzeczywistej zawartości pary wodnej do maksymalnej możliwej zawartości pary wodnej. Z kolei wilgotność bezwzględna wskazuje, ile gramów wody zawiera metr sześcienny powietrza (g/m³).

W jakich jednostkach mierzą termometry, barometry i higrometry?

Termometry wskazują głównie temperaturę w stopniach Celsjusza (°C) i/lub Fahrenheita (F), barometry zwykle mierzą ciśnienie powietrza w milibarach (mbar). Niektóre urządzenia nadal używają przestarzałej jednostki torr. Wilgotność względna jest mierzona w procentach (%).

Jaki jest idealny klimat w pomieszczeniach?

Klimat wewnętrzny w dużej mierze zależy od temperatury i wilgotności. W domach i mieszkaniach za idealną uważa się temperaturę wewnętrzną pomiędzy 20 a 23°C, choć zależy to od danego pomieszczenia. W sypialni na przykład może być nieco chłodniej. Tutaj temperatury wewnętrzne od 17 do 20°C są często uważane za przyjemne. Zbyt wilgotnego powietrza należy unikać w zamkniętych pomieszczeniach tak samo jak powietrza zbyt suchego. W pomieszczeniach mieszkalnych i rekreacyjnych, takich jak pokoje dziecięce, gabinety czy salony, idealna jest wilgotność względna od 40 do 60%. W kuchniach i łazienkach, gdzie powietrze otoczenia zawiera więcej pary wodnej z powodu gotowania, brania prysznica i kąpieli, optymalne są wartości 50-60 lub 70 %.To samo dotyczy pomieszczeń piwnicznych.