Porady

Uchwyty do monitorów stołowe i ścienne (z ramieniem uchwytu lub płaskie) o obciążeniu od 7 do 150 kg. Uchwyty Manhattan, NewStar Products, Fellowes, LogiLink umożliwiają ustawienie monitorów w dowolnej pozycji i zapewniają dodatkową przestrzeń na biurku. Dopasuj odpowiedni uchwyt do monitora.

Uchwyty do monitorów - elastyczne, praktyczne i wygodne

Każdy, kto pracuje przy biurku z komputerem, bardzo ceni sobie duży monitor. Korzystanie z większego ekranu jest bardzo wygodne, jednak podstawki zwykle zajmują sporo miejsca na blacie, a. obszar pod monotorami może służyć jako powierzchnia do przechowywania. Zaradzić temu warto dzięki sprytnym uchwytom do monitorów, które pozwalają swobodnie umieścić ekran nad biurkiem. Ponadto monitory mogą być obracane i pochylane, a odległość widzenia regulowana w sposób dopasowany do użytkownika.

Wszędzie tam, gdzie trzeba zamontować telewizory lub inne ekrany w sposób oszczędzający miejsce, uchwyty do monitorów są idealnym rozwiązaniem.Co to jest uchwyt lub ramie do monitora?

Producenci zazwyczaj dołączają podstawki do telewizorów lub monitorów. Dzięki temu możliwe jest postawienie urządzenia na stole.

Jeśli jednak miejsce instalacji zaplanowano na ścianie lub pod sufitem, nóżki na nic się nie zdadzą. W tym przypadku z pomocą przychodzą uchwyty ścienne lub sufitowe do monitorów.  Sprawdzają się także w biurach,  gdy miejsce na biurku jest na wagę złota lub można przechowywać na nim elementy usprawniające pracę.

Z reguły uchwyty składają się z solidnych metalowych części, które są połączone ze sobą przegubami. Oznacza to, że monitory mogą być płynnie obracane i pochylane, co pozwala na ich elastyczne i idealne ustawienie. Dostępne są duże powierzchnie nośne do montażu na ścianie lub suficie

 Czym jest standard VESA?

VESA to skrót od Video Electronics Standard Association, które opracowało jednolity standard specjalnie dla uchwytów do telewizorów i monitorów. Dzięki temu otwory wykonane w uchwycie monitora, pasują dokładnie do gwintowanych tulei z tyłu urządzenia.

Istnieją trzy różne standardy VESA:

Die vier Bohrungen für den Halter sind quadratisch angeordnet und haben einem Abstand von 100 mm. Das entspricht dem Standard VESA 100.

VESA MIS-D

Standard ten przeznaczony jest dla mniejszych telewizorów i monitorów o wadze do 14 kg. Przekątna ekranu tych urządzeń wynosi zazwyczaj od 30,5 do 58,3 cm lub od 12 do 23 cali. Rozkład otworów dla śrub montażowych jest kwadratowy i ma wymiary 75 x 75 mm lub 100 x 100 mm.

 

VESA MIS-E

Standard ten przeznaczony jest dla telewizorów i monitorów o wadze do 23 kg. Urządzenia w tej klasie wagowej mają przekątną ekranu od ok. 58,4 do 78,6 cm lub 23 do 31 cali. Otwory montażowe dla śrub mocujących rozmieszczone są pod kątem prostym w odstępach 200 mm (poziomo) i 100 mm (pionowo).

 

VESA MIS-F

Standard ten jest stosowany w przypadku dużych telewizorów lub monitorów o maksymalnej wadze 114 kg. Przekątna ekranu ma wtedy ponad 78,7 cm lub 31 cali. Odległość między śrubami montażowymi może wynosić 400 x 200 mm, 600 x 400 mm lub nawet 400 x 400 mm. Z reguły przejścia do kolejnego większego lub mniejszego wymiaru wynoszą 200 mm. 

W międzyczasie jednak na rynku pojawiły się inne warianty rozstawu otworów. To, co jest jednak jednolite, to oznaczenie. Jeśli jako wartość VESA podana jest tylko jedna liczba, np. VESA 75, VESA 100, VESA 200, VESA 300 i tak dalej, to rozstaw otworów jest kwadratowy. Liczba odpowiada rozstawowi otworów w mm.

Jeśli podane są dwie liczby, np. VESA 600 x 400, pierwsza z nich opisuje poziomą odległość otworów montażowych w mm, a druga odległość pionową w mm. 

Ważne informacje o standardach VESA:

Specyfikacja standardu VESA, np. VESA 75, odnosi się tylko do montażu monitora. Norma nie mówi nic o tym, w jakim stopniu uchwyt może być pochylony, obrócony lub przekręcony.

Jeśli monitor nie ma zgodnego ze standardem VESA wzoru otworów montażowych, odpowiedni uchwyt VESA można zamontować za pomocą adaptera VESA..

Z drugiej strony stojaki na monitory na przykład na duże ekrany mają stabilne szyny nośne z różnymi otworami i szczelinami. Dzięki temu można na nim przykręcać również urządzenia bez standardowych otworów montażowych.Podstawka pod monitor czy uchwyt do monitora?

Rodzaj montażu monitora jest tak samo zróżnicowany, jak zakres zastosowań urządzeń wyświetlających. W zależności od zadania dostępne są różne rozwiązania:

Podstawka pod monitor  

 

Podniesienie monitora jest prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na umieszczenie go na biurku. Dodatkowo nadal jesteśmy w stanie wykorzystać część przestrzeni pod nim.

Ważne jest, aby monitor był ustawiony na odpowiedniej wysokości, dzięki czemu możliwa jest wielogodzinna praca bez zmęczenia.


Uchwyty biurkowe do monitorów

 

Uchwyt do monitora na stół tworzy przestrzeń w miejscu pracy. W najprawdziwszym tego słowa znaczeniu.

Jest to tym bardziej istotne, gdy w tym samym czasie korzystamy z kilki ekranów. Montory można dzięki uchwytom obracać i pochylać oraz łatwo ustawić idealny kąt widzenia.

Ponadto ten typ instalacji zapewnia wizualnie uporządkowane miejsce pracy. Uchwyt ten jest często nazywany ramieniem monitora.


Uchwyty ścienne do monitorów

 

Jeśli monitor lub telewizor ma być zamontowany na ścianie, to każdy centymetr oddalenia od ściany przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Idealnie byłoby, gdyby ekran równomiernie opierał się o ścianę.

Z odpowiednim uchwytem ściennym do monitora nie stanowi to problemu. Po zamontowaniu i podłączeniu, ekran wystarczy ponownie przesunąć bliżej ściany.


Stojaki na monitory

Stojaki są często wykorzystywane zwłaszcza do prezentacji, na stoiskach targowych lub na wystawach.

W zależności od rodzaju prezentacji, monitory można następnie odchylić, przechylić lub nawet obrócić.

Zawieszony obrotowo monitor można łatwo obracać i dzięki temu wyświetlać wiele wierszy tabeli bez konieczności przewijania przez użytkownika. 

 


Wózek do monitora

Wózki do monitorów są często stosowane w firmach lub szkołach.

W czasach postępującej cyfryzacji coraz więcej spotkań czy szkoleń odbywa się w ramach zajęć, gdzie uczestnicy są połączeni niekiedy tylko za pomocą transmisji wideo.

Dzięki wózkowi lub ruchomemu stojakowi można w krótkim czasie przetransportować nawet duże ekrany do wymaganego pomieszczenia. 

Niektóre wózki oferują również dużo miejsca na komputer/notebook, mysz i klawiaturę. Dzięki temu kompletne stanowisko jest elastyczne i mobilne.

 Na co zwrócić uwagę przy zakupie uchwytu do monitora?

Aby w pełni wykorzystać zalety uchwytu do monitora, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy przy jego zakupie.

Rodzaj mocowania

Jak już wspomniano, istnieją różne rodzaje uchwytów do monitorów. Aby wybrać odpowiedni, należy wiedzieć, jak i gdzie ekran ma być zamontowany. Według tych specyfikacji można dobrać odpowiedni typ uchwytu.

Waga

Wszystkie uchwyty do monitorów mają maksymalne obciążenie, które jest określone przez producenta. Z reguły zaprojektowane są na tyle stabilnie, że nie ma tu żadnych problemów. Ale niezależnie od tego należy sprawdzić wagę monitora i porównać ją z maksymalnym obciążeniem uchwytu.

Rozmiar

Wielkość uchwytu jest chyba najważniejszym kryterium przy zakupie. Musi być dopasowany do rozmiarów monitora. Standardy VESA monitora i uchwytu muszą być zgodne. Jeśli do uchwytu ma być przymocowanych kilka monitorów, ważne jest, aby dokładnie zmierzyć ich rozmiary. Wskazane jest również łączenie ekranówo tej samej wielkości.

Mobilność

Gdy chodzi o mobilność, wszystko zależy od własnych wymagań i życzeń. W przypadku, gdy monitor ma być odchylany i obracany, podstawa musi wspierać możliwość ruchu. Jeśli ekran nie musi być uchylny i obrotowy, warto zamocować uchwyt na stałe w pozycji o najlepszym kącie widzenia. 

Bezpieczeństwo

Typowe uchwyty do monitorów są zazwyczaj bezpieczne i jednocześnie stabilne. Jeśli model ścienny jest instalowany w miejscu dostępnym dla publiczności, w każdym przypadku należy zastosować wysokiej jakości materiał z odpowiednimi plombami testowymi. Ponadto należy sumiennie przeprowadzić montaż i sprawdzić szczelność wszystkich śrub.


FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące uchwytów do monitorów

Czy każdy monitor można zamontować za pomocą uchwytu montażowego?

Ze względu na to, że istnieje wiele różnych uchwytów do monitorów, prawie zawsze można znaleźć odpowiednie rozwiązanie. W razie wątpliwości wystarczy sprawdzić w danych technicznych telewizora lub monitora, czy można zamontować uchwyt.

Czy uchwyt na monitor można zamontować na dowolnej ścianie?

Nie każda ściana nadaje się do podtrzymania dużego obciążenia, jakim jest ciężki telewizor. Na powierzchni nośnej uchwytu ściennego oraz na śrubach mocujących występują duże siły obciążające. Ponieważ ściany suche wykonane z płyty gipsowo-kartonowych mają ograniczoną nośność, mogą być szybko przeciążone przez duży wspornik ścienny.