Porady

Walizki narzędziowe (małe, duże, na kółkach) chroniące narzędzia podczas przechowywania, transportu, ułatwiające utrzymanie porządku. Walizki VISO, Bernstein, Cimco, TOOLCRAFT wykonane z tworzywa ABS, metalu lub aluminium, dla profesjonalistów i amatorów majsterkowania. Wybierz odpowiednią walizkę na narzędzia.    

Walizki narzędziowe: uporządkuj swoje narzędzia

Prawie każde gospodarstwo domowe posiada choćby niewielki wybór narzędzi. Liczba praktycznych sprzętów – od młotków, przez wiertarki, aż po wkrętarki – rośnie wraz z motywacją do stania się majsterkowiczem. Aby narzędzia nie były wszędzie porozrzucane, warto skorzystać ze skrzynki narzędziowej. Dzięki solidnie wykonanej walizce nie tylko uporządkujesz swoje sprzęty, ale także zadbasz o ich właściwe przechowywanie, przez co zwiększysz ich żywotność i posłużą ci znacznie dłużej.

Istnieje wiele rodzajów skrzynek na narzędzia, zarówno dla profesjonalistów jak i hobbystycznych majsterkowiczów. Każda z nich jest inna. Tutaj dowiesz się, czym różnią się poszczególne walizki oraz na co zwrócić uwagę, podczas korzystania z nich.Czym jest skrzynka narzędziowa?

Szafka na narzędzia, która jest na stałe umieszczona w warsztacie lub pomieszczeniu magazynowym, będzie odpowiednia do przechowywania sprzętów, ale nie sprawdzi się na przykład podczas transportu.

Skrzynka narzędziowa posiada co najmniej jeden uchwyt i jest wykonywana w stosunkowo kompaktowych wymiarach, co ułatwia jej przenoszenie.

Aby jak najlepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń, walizki są podzielone na różne obszary i posiadają przegrody, wkładki piankowe, małe kieszenie czy pętle na końcówki wkrętaków lub klucze nasadowe, aby przydzielić określonym narzędziom stałe miejsce w skrzynce.

Praktyczna wskazówka: skrzynki narzędziowe z wyposażeniem i bez wyposażenia

Producenci sprzedają zarówno puste walizki, w których można posortować posiadane sprzęty, jak i walizki, które przychodzą do nas w komplecie z narzędziami. Zestaw jest warty uwagi dla początkujących, którzy nie mają swoich urządzeń lub mają ich niewiele.Jakie rodzaje walizek narzędziowych wyróżniamy?

Znalezienie odpowiedniej walizki to nie tylko kwestia tego, czy powinna być ona w pełni wyposażona. Ważny jest również kształt skrzynki, którą wybieramy.

Prosta, uniwersalna walizka

Taki typ skrzynek jest dostępny w wielu różnych rozmiarach. Podział na górę i dół umożliwia sortowanie narzędzi w dwóch obszarach. Dodatkowo na górnej, wewnętrznej stronie często znajdują się opcje mocowania dla płaskich narzędzi.

Praktyczna wskazówka: Jeśli skrzynka z narzędziami stanie się zbyt zagracona, nie trzeba od razu kupować nowej. Wielu producentów oferuje możliwość dokupienia dodatkowych wkładów. Bosch oferuje na przykład różne wkładki do modernizacji systemu walizek.

Walizka narzędziowa z wyposażeniem

Takie modele mają w środku przynajmniej jedną, a często kilka przegród narzędziowych. Umożliwiają one umieszczenie sprzętów obok siebie i na sobie, bez mieszania wszystkiego podczas transportu. Takie tablice często wyposażone są również w uchwyty po obu stronach.

 

Walizka do pracy na zewnątrz

Modele zewnętrzne są podtypem skrzynek narzędziowych. Zostały zaprojektowane tak, aby bez obaw można je było stosować na zewnątrz. Są odporne zarówno na wstrząsy, jak i różnego typu zachlapania.

 

Otwierana od góry

Bardzo popularne są walizki narzędziowe, które można otworzyć od góry, dlatego nazywa się je pilotowymi. Dzięki temu, że zawartość skrzynki jest od razu widoczna i łatwo dostępna, można wygodnie sięgać po wybrane narzędzia. Wnętrze zazwyczaj posiada główną komorę na duży sprzęt, a po bokach i w klapie jest miejsce na dokumenty, długopisy i drobne narzędzia.

.Z jakiego materiału powinna być walizka, by dobrze chronić narzędzia?

Im bardziej mobilna ma być skrzynka narzędziowa, tym bardziej musi być wytrzymała. Problemem jest to, że materiał o zbyt dużej masie własnej tę mobilność ogranicza. W praktyce sprawdziły się trzy materiały: plastik ABS, aluminium i stal chromowo-wanadowa.

 

Tworzywo sztuczne ABS

Taka skrzynka wykonana jest z akrylonitrylu-butadienu styrenu. Dzięki temu elementy formowane są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Jeśli zestaw narzędzi jest transportowany w takiej walizce, jest jednocześnie dobrze zapakowany i odpowiednio chroniony.

 

Aluminium

Według wielu osób solidna aluminiowa walizka wygląda bardziej elegancko niż model wykonany ze zwykłego plastiku. Aluminium jest również lekkie, ale nieco bardziej wytrzymałe niż plastik ABS. Taka aluminiowa skrzynka jest więc zazwyczaj droższa.

 

Stal chromowo-wanadowa

Walizka na narzędzia wykonana z tego materiału to zdecydowanie najlepszy wybór pod względem solidności. Stal jest mniej skłonna do wykazywania wad, nawet podczas użytkowania na zewnątrz. Jednak również ciężar jest odpowiednio wyższy.

Praktyczna wskazówka: Całkowita waga w pełni wyposażonej skrzynki narzędziowej może wynosić nawet ponad dziesięć kilogramów. Aby móc przenieść walizkę bez dużego wysiłku, warto kupić wózek, który wygodnie się toczy.Co należy do podstawowego wyposażenia skrzynki narzędziowej?

 

Zestaw narzędzi do okazjonalnego użytku domowego nie musi być duży. Najważniejszymi elementami są:

 1. Taśma składana lub taśma miernicza, aby móc oszacować długość

 2. Poziomica, np. do wyrównywania małych półek

 3. Młotek, np. do powieszenia ramki na zdjęcia

 4. Szczypce i szczypce płaskie do drobnych napraw

 5. Wkrętaki (krzyżowe i szczelinowe) w różnych rozmiarach (często dostępne w zestawach)

 6. Klucze płaskie w kilku rozmiarach (przydatne również jako zestaw)

 7. Klucz imbusowy do dokręcania śrub

 8. Klucz dynamometryczny do odkręcania nakrętek.

W zestawach dla profesjonalistów często spotyka się również:

 • Wiertarkę

 • Piłę

 • Dłuto

 • Imadło

 • Ściągacze do kabli i obcinaczki boczne

 • Próbnik napięcia

 • i wiele innych narzędzi