Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

 

Informacje na temat przewodów oświetleniowych

  • Co to jest świetlówka?

  • Jakie przewody świetlne istnieją?

  • Na co należy zwrócić uwagę kupując świetlówki?

  • Właściwa ostrość: Różne akcesoria

  • Często zadawane pytania: najczęściej zadawane pytania dotyczące świetlówek

  • Wniosek: jak znaleźć odpowiednią świetlówkię

Co to jest świetlówka?

Wąż świetlny to oświetlenie dekoracyjne, które nadaje się szczególnie na przyjęciach i przy specjalnym oświetleniu. W przypadku przewodów świetlnych są to przezroczyste węże, w których znajdują się małe żarniki. Gładka ścianka zewnętrzna szczególnie ułatwia owijanie świetlówek wokół przedmiotów lub ciągnięcie ich wzdłuż przedmiotów bez splątania rurki lub przyklejania się do rogów i krawędzi. Kolejną zaletą węża świetlnego jest to, że osłona węża powoduje przerwanie światła żarnika i w ten sposób uniknięcie oślepiania. Oprócz tymczasowego oświetlenia imprezowego lub sezonowego oświetlenia (jak np. dekoracje bożonarodzeniowe), węże świetlne również nadają się do oświetlenia schodów, ścieżek lub balustrad.

Jakie przewody świetlne istnieją?

Wąż świetlny halogenowy

W halogenowych wężach świetlnych stosowane są małe halogenowe żarówki. Z technicznego punktu widzenia żarówki halogenowe to małe żarówki, których żarniki mogą trwać dłużej i świecić jaśniej dzięki halogenom. Utylizacja żarówek halogenowych nie stanowi problemu, ponieważ mogą one wyrzucać je do zwykłych odpadów domowych, takich jak żarówki. Świetlówki halogenowe mają zwykle wyższą jasność niż te z korpusami LED. Halogenowe węże świetlne są zazwyczaj przeznaczone do użytku wewnątrz i na zewnątrz (stopień ochrony IP 44). Ich ściemnianie jest korzystne, a jego techniczne zużycie energii jest wyższe.


Wąż świetlny LED

W wężach świetlnych LED stosowane są żarówki LED, które zużywają znacznie mniej prądu niż halogenowe. Diody LED emitują światło i dlatego są mniej gorące niż żarówki halogenowe. Dzięki niskiemu zużyciu prądu węże świetlne mogą być zasilane bateriami, a oświetlenie z dala od źródła zasilania. Są one zazwyczaj przeznaczone do użytku wewnątrz i na zewnątrz (stopień ochrony IP 44). Niektóre świetlówki LED, tak zwane świetlówki biegowe, mają programy efektów, które można wykorzystać do generowania przepływów światła, fal lub błysków.

Sznur LED

Sznur LED, sznur świecący luminescencyjny lub sznur świecący nie współpracuje z lampami, które są rozmieszczone w wężu, ale sam kabel jest wykonany ze specjalnych materiałów, które są wzbudzane prądem do lamp. Za pomocą przewodów EL można ustawić znacznie mniejsze promienie niż za pomocą węży świetlnych, a brak żarówek nie powoduje produkcji ciepła. Zużycie energii przez sznur EL jest bardzo niskie. Sznur LED pozwala uzyskać ciekawe efekty, ale w przeciwieństwie do lamp halogenowych lub lamp LED wytwarza mniej jasności, a skuteczność świetlna jest znacznie niższa.

Na co należy zwrócić uwagę kupując świetlówki?

  • Żądaną długość

  • Jasność

  • LED, żarówka halogenowa lub EL

  • Mocowanie

Nasza praktyczna wskazówka

Aby móc jak najdłużej cieszyć się nowym wąż świetlny, należy koniecznie trzymać się promienia gięcia zalecanego przez producenta i nie spaść poniżej niego. Węże świetlne nie° powinny być wygięte pod kątem 20 C, ponieważ w stanie zimnym tworzywo sztuczne łatwiej się pęka. Przełącza się wąż świetlny przed zginaniem i układaniem na około 10 do 15 minut, ogrzewa się, a zginanie i układanie jest prostsze. Uwaga: Przed montażem należy ponownie odłączyć wąż świetlny od sieci!

     

Właściwa ostrość: Różne akcesoria

Kabel przedłużający:
Większość węży świetlnych oprócz samej długości węża ma kabel zasilający o długości około 1,5 m. Gniazda są często nieliczne, szczególnie na zewnątrz, a pożądane miejsce instalacji może znajdować się dalej od najbliższego źródła zasilania. Jeśli potrzebny jest odpowiedni przedłużacz, należy go zamówić osobno, aby od razu rozpocząć montaż.

Zegar sterujący:
W przypadku, gdy wąż świetlny ma być stosowany jako trwałe oświetlenie, można ustalić przez regulator czasowy, kiedy światło jest włączane. W ten sposób można zaoszczędzić energię, bez konieczności oświetlenia schodów i ścieżek.

Materiał mocujący:
Do montażu są dostępne specjalne haki rynnowy, szyna u i klipsy mocujące, które pozwalają na łatwe i szybkie układanie węży świetlnych bez powodowania uszkodzeń

Często zadawane pytania: najczęściej zadawane pytania dotyczące świetlówek

Niebieski wąż świetlny

Czy węże świetlne można wykorzystać do oświetlenia pośredniego?
Wąż świetlny doskonale nadaje się do zastosowania jako oświetlenie pośrednie, ponieważ można go łatwo ułożyć. Aby uniknąć gromadzenia się ciepła, do tego celu preferowane są świetlówki LED.

Czy węże świetlne można ściemniać?
Halogenowe węże świetlne można ściemniać, a przewody świetlne LED tylko wtedy, gdy zostaną wyraźnie wymienione w opisie produktu.

Czy wąż świetlny można skrócić lub przedłużyć?
Nie ma tu jasnej odpowiedzi. Niektóre węże świetlne można skrócić i wydłużyć, inne nie. Ponieważ są to projekty przewodzące prąd z dekoracji, należy zapoznać się z instrukcją obsługi przed ryzykiem wystąpienia wypadków.

Wniosek: jak znaleźć odpowiednią świetlówkę

Znalezienie właściwego węża świetlnego to przede wszystkim kwestia osobistego gustu. Węże świetlne są dostępne w różnych kolorach, długościach, jasności i grubości, a także masz wiele możliwości zastosowania. Szczególnie w przypadku dekoracji sezonowej elastyczność węży świetlnych i możliwość ich rocznego stosowania są bardzo korzystne. Jeśli urządzenie jest już używane, należy nie tylko określić długość wymaganego węża świetlnego, ale także sprawdzić zasilanie i możliwość mocowania, aby nie przykre niespodzianki podczas montażu. Po wyjaśnieniu tych kwestii zagwarantowano piękny efekt dekoracyjny.