Porady

Rozłączniki przeznaczone do obwodów głównych (czarno–szare) oraz wyłączniki bezpieczeństwa (z czerwoną dźwignią i żółtą płytką) z funkcją łącznika awaryjnego i blokady  w pozycji 0. Poznaj wyłączniki główne Siemens, Sälzer, Kraus & Naimer, Eaton, Baco zapewniające wysokie bezpieczeństwo oraz niezawodność działania.

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty na temat głównych przełączników

Systemy elektrotechniczne lub większe systemy elektroniczne muszą być całkowicie i bezpiecznie odłączone od zasilania podczas prac konserwacyjnych lub konwersji, aby uniknąć zagrożenia życia i zdrowia personelu technicznego oraz szkód materialnych w przypadku niezamierzonego uruchomienia maszyny. Więcej informacji na temat potrzebnych w tym celu głównych czujników można znaleźć w naszym poradniku.

  • Jakie wymagania musi spełniać wyłącznik główny?

  • Jakie są wersje głównych przełączników?

  • Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze głównych przełączników?

  • Na co należy zwrócić uwagę przy instalacji wyłączników głównych?

Instalacje elektryczne lub większe systemy elektroniczne muszą być całkowicie i bezpiecznie odłączone od zasilania podczas prac konserwacyjnych lub przebudowy, aby uniknąć niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia personelu technicznego oraz szkód materialnych w przypadku niezamierzonego uruchomienia maszyny.

Systemy elektrotechniczne lub większe systemy elektroniczne muszą być całkowicie i bezpiecznie odłączone od zasilania podczas prac konserwacyjnych lub konwersji w celu <2> zagrożeń </2> dla życia i zdrowia personelu technicznego oraz szkód materialnych, jeżeli są niezamierzone Unikaj uruchamiania maszyny <3> </3>. Obejmuje to również wyposażenie maszyn elektrycznych w wyłącznik główny jako rozłącznik izolacyjny, który może odłączyć wszystkie bieguny zasilania od urządzeń elektrycznych (pkt 5.3.3).

Ponieważ wyłączniki główne i rozłączniki obwodu są również często używane do zapewnienia bezpiecznego zasilania instalacji podczas prac naprawczych i konserwacyjnych, czasami są one określane jako „wyłącznik serwisowy” lub „wyłącznik bezpieczeństwa”. Tego rodzaju wyłączniki główne są obowiązkowe dla maszyn o mocy 3.680 w lub poborze prądu powyżej 16 A. Pod tą klasą mocy wystarczy, że można odłączyć maszynę od sieci za pomocą złącza wtykowego.

W przypadku kilku elektrycznych punktów wejścia do sieci należy przewidzieć dla maszyny oddzielny wyłącznik rozdzielający.

Zatwierdzony wyłącznik awaryjny z otworem na krawędzi kłódki.

 

Jakie wymagania musi spełniać wyłącznik główny?

Główną cechą wyłącznika głównego jest to, że jest on sam w sobie i jego stan załączenia są wyraźnie widoczne. W tym celu wymagane są następujące elementy:

  • Przełącznik może mieć tylko dwa położenia przełączników , a mianowicie „Wł.” I „Wył.”, Które są oznaczone „1” i „0”, międzynarodowo „Wł.” I „Wył.”.
  • W pozycji „wyłączonej” przełącznik musi być blokowany, na przykład za pomocą kłódki lub zintegrowanej blokady , aby nieuprawnione osoby nie mogły uruchomić systemu lub maszyny, dopóki działa.
  • Jeśli wyłącznik główny służy również jako wyłącznik awaryjny, jednostka sterująca musi być w kolorze czerwonym, a obudowa w kolorze żółtym . Jeżeli wyłącznik główny nie jest przewidziany jako wyłącznik awaryjny, dźwignia przełączająca powinna być czarna lub szara.

Zdolność wyłączania wyłącznika obciążenia musi być dobrana w taki sposób, aby można było przerwać maksymalne natężenie prądu wszystkich podłączonych urządzeń. W skrajnych przypadkach może to być na przykład bardzo duży prąd, który jest absorbowany przez silnik hamowany w maszynie. Dlatego wyłącznik główny jest z reguły rozłącznik izolacyjny, tzn. Przełączniki, które mogą być uruchamiane pod pełnym obciążeniem elektrycznym.

3-biegunowy rozłącznik izolacyjny z możliwością blokowania do 20 a w wersji do zabudowy.

 

Jakie są wersje głównych przełączników?

Większość przełączników głównych została wykonana jako pokrętło z ręczną dźwignią zmiany biegów z kątem 90°. Jest to przełącznik krzywkowy do wysokich obciążalności prądowej. Wersja mechaniczna zależy od rodzaju montażu: Istnieją rodzaje konstrukcji w stałej obudowie do montażu powierzchniowego, takie jak montaż na szynie DIN, montaż w szafach sterowniczych lub mocowanie centralne.

Te ostatnie można na przykład zintegrować z panelami sterowania lub konsolami. Jeśli zamek nie jest zintegrowany z przełącznikiem w celu zablokowania wyłącznika głównego, na krawędzi obudowy przełącznika i gałki przełącznika znajdują się otwory, w których dostępna w handlu kłódka może zostać zawieszona w pozycji „Wył.”.

Specjalną wersją są wyłączniki główne lub rozłączniki z zaczepem drzwiowym. Są one mechanicznie tak skonstruowane, że drzwi szafy sterowniczej można otworzyć tylko wtedy, gdy przełącznik znajduje się w położeniu „wył.”.

Rozłącznik do sprzęgania drzwi

 

Rozłącznik izolacyjny z sprzężenie drzwi. Mechaniczna blokada zapewnia, że drzwi można otworzyć tylko w pozycji „wył.”.

 

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze głównych przełączników?

Najważniejszymi kryteriami wyboru głównych wyłączników są funkcja, do której są one przeznaczone, nie tylko jako odłącznik obciążenia, ale także jako wyłącznik awaryjny i wyłącznik awaryjny. W tym ostatnim przypadku należy wybrać wersję czerwono-żółtą, która ze względu na kolorystykę jest natychmiast rozpoznawana przez osoby niefachowe jako wyłącznik awaryjny.

Jeśli przełącznik ma być używany na przykład jako rozłącznik izolacyjny dla poszczególnych części wyposażenia elektrycznego maszyny, należy wybrać wersję czarno-szarą. Jeśli istnieje potrzeba, aby personel zewnętrzny miał dostęp do wnętrza szafy sterowniczej, należy zapewnić rozłącznik ze sprzęgłem drzwiowym . W ten sposób można zagwarantować, że urządzenie po otwarciu drzwi nie stanowi zagrożenia dla personelu.

W odniesieniu do danych elektrycznych wyłącznik główny i rozłącznik izolacyjny muszą być przystosowane do maksymalnego przewidywanego prądu, napięcia i mocy. W przypadku typów rynkowych zakres obciążalności prądowej wynosi od 10 a do 315 A. Należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczne rozdzielenie styków zgodnie z EN61140. W tym celu specyfikacje określają maksymalną dopuszczalną wartość napięcia.

Stopień ochrony przełącznika musi być odpowiedni dla warunków otoczenia, w których działa. Większość przełączników jest zgodna z IP65, tzn. są pyłoszczelne i zabezpieczone przed strumieniami wody w dowolnym kierunku.

 

Na co należy zwrócić uwagę przy instalacji wyłączników głównych?

Wyłącznik główny zwykle przejmuje również ważną funkcję bezpieczeństwa. Jeśli służą jako wyłącznik awaryjny, należy je umieścić w taki sposób, aby były łatwo dostępne i widoczne, tak aby można je było szybko uruchomić w sytuacji awaryjnej. Jeżeli instalacja elektryczna znajduje się w pewnej odległości od maszyny lub napędu, wyłącznik główny powinien być umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie. Przełącznik serwisowy może być również zamontowany w szafie sterowniczej, zwłaszcza jeśli powinien być dostępny tylko dla wykwalifikowanego personelu.

 

Wyłączniki główne – szeroka oferta skierowana do klientów biznesowych

Szeroki wybór wyłączników głównych, zapewniających znaczne podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach, pozwala na odpowiednie dopasowanie modelu do zastosowania.

Rozłącznik o odpowiednich parametrach

Rozłącznik może występować w ponad dwustu wariantach. Każdy z nich ma za zadanie w sposób natychmiastowy odciąć zasilanie od obwodu, gdzie został zamontowany wyłącznik główny. Podstawowe różnice między nimi to rodzaj obudowy, sposób rozłączania i maksymalny prąd przełączenia. Kolejnym popularnym produktem jest rozłącznik przełączający bezpiecznikowy. Znakomicie sprawdza się w przemyśle, automatycznie chroniąc przed przeciążeniem sieci lub zwarciami. W ofercie są modele modułowe, które łatwo dopasować do przeznaczonego dla nich miejsca. Po podłączeniu zapewniają bezpieczeństwo urządzeń podłączonych do sieci i pomagają zadbać o zdrowie pracowników mających bezpośredni kontakt z urządzeniem. Łącznik krzywkowy to trzeci najpopularniejszy produkt z tej kategorii. Konstrukcja urządzenia zapewnia bezpieczne przełączanie między różnymi jego funkcjami. Pomiędzy każdym z ustawień urządzenie jest wyłączane w starym trybie i załączane w kolejnym od nowa, dzięki czemu sprzęt zapewnia możliwość sterowania wieloma obwodami jednocześnie. Łączniki krzywkowe mogą pełnić rolę rozłączników izolacyjnych, mogą być stosowane w przełącznikach łączących rezystory i elementy grzejne, w obwodach sterowniczych, w obwodach pomiarowych czy sygnalizacyjnych albo posłużyć do przełączania między silnikowymi napędami jednofazowymi i trzyfazowymi. W ofercie dostępne są również: wyłącznik serwisowy, blok styków, wyłącznik korzystający z odbiornika radiowego, przełącznik HNA, przełącznik amperomierza, przełącznik bezpiecznikowy, przełącznik krokowy, przełącznik napięciowy, przełącznik obrotowy, przełącznik woltomierza.

Wyłącznik główny: łatwy w montażu i odporny

Każdy rozłącznik z oferty dostosowany jest do trudnych warunków, w jakich ma pracować. Jeżeli wyłącznik przeznaczony jest do montażu na zewnątrz, jego obudowa oraz elementy elektroniczne i mechaniczne są przystosowane do niezawodnego działania w warunkach dużej wilgotności, przy długotrwałym wystawieniu na promieniowanie UV. Wyłączniki główne są odporne na działanie skrajnych temperatur. Obudowy są projektowane w taki sposób, aby każdy użytkownik wchodzący w bezpośredni kontakt z urządzeniem był całkowicie bezpieczny. Dostosowywane są również do sposób i miejsca montażu, co ułatwia zainstalowanie i uruchomienie wyłącznika. Do wyboru są rozłączniki przeznaczone do umieszczenia na szynie montażowej, szynie DIN, a także urządzenia do nadbudowy, centralnej zabudowy i wiele innych.

Rozłącznik dostosowany do potrzeb klienta i wymagań prawnych

Przepisy BHP i inne normy ustalane przez organy prawne są bardzo surowe. Niekiedy dotyczą one kolorów ważnych elementów. Posiadamy wyłączniki w kolorach czarnym, szarym, żółtym, czerwonym, niebieskim, srebrnym i w kolorze mosiądzu. Prąd przełączania naszych urządzeń waha się między 10 A a 315 A (natężenie maksymalne) w zależności od urządzenia.

Wyłącznik główny najwyższej klasy

Dzięki producentom najlepszego na świecie sprzętu przeznaczonego do stosowania w automatyce i robotyce przemysłowej, posiadamy wyłączniki stworzone przez najlepszych producentów. Używając wygodnej wyszukiwarki, klient bez problemu znajdzie rozłącznik dowolnej marki, między innymi Siemens, Kraus & Naimer, Eaton, BACO, Wiska czy Schlegel. Każdy z naszych produktów został wykonany ze starannie wyselekcjonowanych materiałów i prezentuje najwyższą jakość. Dzięki takim zabiegom oferowane wyłączniki będą zapewniały bezpieczeństwo i wygodę użytkowania przez długie lata. Każdy wyłącznik główny jest odporny na nieprzyjazne dla urządzeń elektronicznych warunki, takie jak pył, kurz, wilgoć i skrajne temperatury, a także na uszkodzenia mechaniczne.

Conrad.pl – profesjonalne produkty w atrakcyjnych cenach

Dokładamy wszelkich starań, by nasza oferta była konkurencyjna nie tylko pod względem jakości, ale również ceny. Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie maksymalnej satysfakcji nawet najbardziej wymagającym użytkownikom naszej strony. Dlatego w razie wszelkich pytań lub sugestii zapraszamy do skontaktowania się z nami telefonicznie lub drogą mailową, zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami dostępnymi na naszej stronie.