bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Żarówki halogenowe liniowe, z możliwością ściemniania, dużej mocy lub żarówki G4, dostarczające punktowego źródła światła. Żarówki halogenowe OSRAM, Sygonix, Philips Lighting cechuje długa żywotność i wydajność, sprawdzają się jako oświetlenie ogólne, a także przy tworzeniu akcentów świetlnych. Sprawdź ofertę żarówek halogenowych.

Lampy halogenowe » Optymalne oświetlenie pomieszczeń

Lampy halogenowe emitują naturalne światło, które jest bardzo podobne do światła dziennego. Stosowane są zawsze wtedy, gdy wymagane jest najlepsze możliwe oświetlenie. Zazwyczaj lampy te są używane do oświetlania witryn sklepowych i towarów w handlu detalicznym. Więcej informacji na temat lamp halogenowych można znaleźć w naszym poradniku.Jak działają lampy halogenowe?

Lampa halogenowa posiada szklaną osłonę wypełnioną gazem szlachetnym, wzbogaconą dodatkowo niewielką ilością gazu halogenowego, takiego jak jod czy brom. Światło generowane jest dzięki tzw. cyklowi wolframowo-halogenowemu. W tym procesie żarnik z wolframu jest podgrzewany do temperatury około 2700°C, co prowadzi do ciągłego sublimowania wolframu. W rezultacie wolfram w stanie gazowym reaguje z halogenem. Kiedy jednak związek ten zbliża się do żarnika, ulega on rozkładowi, a wolfram osadza się z powrotem na żarniku w postaci metalicznej. Działa to zapobiegawczo przeciwko czernieniu szklanej osłony i przerzedzaniu się żarnika. Szklane osłony w lampach halogenowych są specjalnie dobrane tak, by były jak najmniejsze, co pozwala na osiągnięcie wysokich temperatur. Jeżeli szkło nie osiągnęłoby temperatury co najmniej 250°C, mogłoby dojść do wytrącenia wolframu. Dlatego zazwyczaj używa się szkła kwarcowego, które bez problemu znosi wysokie temperatury.Zalety i wady lamp halogenowych

Lampa wyposażona w żarówkę halogenową staje się jasna natychmiast po włączeniu. Natomiast lampa energooszczędna zawsze potrzebuje chwili, aby osiągnąć pełną jasność. Światło lampy halogenowej jest neutralne i przypomina dzienne. Ponadto osiągana jest wysoka skuteczność świetlna. Możliwe temperatury barwowe mieszczą się w zakresie od 1000 K do 3500 K. Lampy halogenowe są również bardzo kompaktowe, dzięki czemu można je instalować w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Chociaż żarówki halogenowe mają pewne zalety, ich wady również są znaczące. Żarówka halogenowa zużywa znacznie więcej energii niż lampa LED. Jej sprawność to zaledwie 10%, a większość pozostałej energii jest emitowana jako ciepło. W porównaniu z lampami energooszczędnymi, jej zużycie energii jest trzykrotnie wyższe, natomiast w stosunku do lamp LED nawet czterokrotnie. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami jej średnia żywotność, wynosząca do 3000 godzin, wydaje się być akceptowalna. Jednak w kontekście nowoczesnych lamp energooszczędnych, które mają żywotność do 10 000 godzin, oraz lamp LED, które działają od 25 000 do 50 000 godzin, żarówki halogenowe prezentują się mniej korzystnie. Co więcej, lampy halogenowe osiągają wysoką temperaturę, dlatego nie powinny być umieszczane w pobliżu materiałów łatwopalnych ani używane do oświetlania żywności, która może się łatwo zepsuć.Przyszłość oświetlenia to diody LED

W porównaniu z lampą z nowoczesną technologią LED, tradycyjna żarówka lub lampa halogenowa wygląda naprawdę staro. Lampy LED charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością i pozwalają zaoszczędzić do 90% energii. Co więcej, lampy LED są dostępne w różnych temperaturach barwowych. Ponadto oferowane są modele, które mogą wyświetlać do 16,7 miliona różnych odcieni kolorów. Dzięki temu można znaleźć odpowiednie oświetlenie na każdy nastrój i okazję. Podobnie jak w przypadku zwykłej żarówki lub lampy halogenowej, pełna jasność jest dostępna natychmiast po włączeniu. Ponadto oprawy LED można bez problemu ściemniać. Nawet skuteczność świetlna wynosząca około 150 Im/W jest wyraźnie wyższa niż w przypadku lamp halogenowych (60 do 100 Im/W) i energooszczędnych (40 do 70 Im/W).Porównanie wydajności różnych źródeł światła

Wiele osób, kupując lampy, wciąż ma na uwadze moc zwykłych żarówek. Jednak 60 W dla żarówki to nie to samo, co 60 W dla lampy halogenowej. Moc różnych źródeł światła można porównać w następujący sposób: 

25-watowa żarówka jest odpowiednikiem 2-3-watowej diody LED i 20-watowej lampy halogenowej. Natomiast odpowiednikiem 60-watowej żarówki jest 7-watowa dioda LED lub 45-watowa oprawa halogenowa. Przy mocy żarówki wynoszącej 100 W, dioda LED ma moc 11 W, a lampa halogenowa 75 W.Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie żarówki halogenowej?

Przed zakupem należy sprawdzić, czy potrzebne są wysokonapięciowe czy niskonapięciowe lampy halogenowe. Ważna jest również wymagana moc: w naszym asortymencie znajdziesz lampy halogenowe o mocy do 5000 watów. Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni gwint, taki jak E27 lub E14. Możesz także wybierać między różnymi konstrukcjami, np. żarówką, reflektorem lub słupkiem.Nasza praktyczna rada: Nie dotykaj palcami szklanej osłony żarówki halogenowej!

Podczas wkładania żarówek halogenowych najlepiej nosić materiałowe rękawiczki. W przeciwnym razie zabrudzenia z palców przykleją się do szklanej osłony. W rezultacie szkło będzie miało inną temperaturę w tych punktach, co z kolei może prowadzić do skrócenia żywotności.FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące lamp halogenowych

Jaka temperatura barwowa jest odpowiednia dla danego pomieszczenia?

Wybór temperatury barwowej zależy w dużej mierze od osobistych upodobań. Poniżej przedstawiamy kilka zaleceń. Ciepłe białe światło o temperaturze barwowej 2700 K jest postrzegane jako przytulne i komfortowe, a zatem idealnie nadaje się do salonów. Z kolei dla biur bardziej odpowiednie są temperatury barwowe od 3500 do 8000 K, a 3000 K jest zalecane dla sklepów detalicznych i restauracji.

Jak prawidłowo pozbyć się uszkodzonych lamp?

Zwykłe żarówki i lampy halogenowe można wyrzucać razem z odpadami domowymi. Lampy energooszczędne i lampy LED należy oddać do punktu zbiórki odpadów w celu ich prawidłowej utylizacji.