bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Żarówki LED gwarantują oszczędność energii i dają dużo możliwości, począwszy od doboru odpowiedniej barwy światła do pomieszczenia po przez moc jej emitowania. Sprawdź bogatą ofertę żarówek LED od znanych marek OSRAM, Philips Lighting, Muller Licht dla domu i przemysłu. 

Lampy LED » Standard w oświetleniu

Lampy z diodami wykorzystywane są w domach, biurach i halach przemysłowych, a nawet na ulicach. Z naszego poradnika dowiesz się, jak działa technologia LED i jakie lampy wybrać.Lampy z diodami świecącymi – jak działa technologia LED?

Pod pojęciem źródła światła typu LED kryją się wszystkie lampy, które generują światło za pomocą diod elektroluminescencyjnych. Choć początkowo diody te były wykorzystywane jedynie w aplikacjach sygnałowych, to z czasem ich obszar zastosowań rozszerzył się. Dzięki dalszemu rozwojowi tej technologii można było wygenerować znacznie większą jasność. W efekcie wzrósł popyt, rozwinęła się masowa produkcja, a początkowo wysokie ceny lamp LED spadły. Ale jak właściwie powstaje światło?Zalety lamp ledowych

Zimne światło, wysoka cena, opóźnienie przy włączaniu, a na dodatek brak możliwości ściemniania – tak brzmią najpopularniejsze uprzedzenia wobec LED-ów. Kiedy lampy LED zostały wprowadzone na rynek, wiele osób było sceptycznie nastawionych i krytykowało przede wszystkim nienaturalne barwy światła oraz wysokie ceny zakupu. W międzyczasie jednak popularna żarówka została wyparta przez alternatywne źródła światła. Dużą rolę odgrywają tu lampy LED, które dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach.

Wielu konsumentów widzi jednak zalety lamp ledowych. Jeśli wybierzesz wysokiej jakości diody LED do oświetlenia, zaoszczędzisz dużo energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Choć sam zakup jest nieco droższy, to inwestycja szybko się zwraca dzięki zaoszczędzonej energii i długiej żywotności. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, te ledowe są uważane za bardzo wytrzymałe i odporne, nie nagrzewają się. Dzięki temu, że wytwarzają mało ciepła, mogą być stosowane w wielu miejscach. Lampy LED wysokiej jakości przekonują również naturalną kolorystyką i wysoką skutecznością świetlną bez znaczącej fazy rozruchu, którą można znać z innych lamp energooszczędnych.

Na marginesie: pod pojęciem "lampa energooszczędna" kryły się przede wszystkim świetlówki kompaktowe, ale w rzeczywistości do tego typu lamp zalicza się również oświetlacze z diodami LED lub np. lampy halogenowe. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej (WE nr 244/2009) tylko te produkty oświetleniowe, które osiągają określoną wydajność, mogą być nazywane lampami energooszczędnymi. Rodzaj generowania światła nie ma znaczenia.

Dzięki kompaktowej budowie małe diody elektroluminescencyjne można montować na wiele sposobów, na przykład w klasycznych oprawach sufitowych LED i reflektorach sufitowych, w rurkach i w żarówkach ledowych o różnych kształtach i rozmiarach.Lumen, design, długa żywotność - ważne kryteria przy zakupie lamp LED

Dzięki światłu LED można oświetlić całe salony, biura i pomieszczenia przemysłowe lub ustawić jedynie dyskretne akcenty. To, która lampa ledowa będzie odpowiednia dla Ciebie, zależy od wielu różnych czynników i obszaru zastosowania. Jakie są zatem najważniejsze kryteria zakupu diod elektroluminescencyjnych?

Typ

Diody elektroluminescencyjne są niezwykle uniwersalne i bez problemu mieszczą się w różnych oprawach oświetleniowych. W naszym sklepie internetowym znajdziesz duży wybór lamp LED w różnych wzorach, w tym w klasycznym kształcie żarówki, świecy i tuby lub w bardziej nietypowych wariantach, takich jak forma butelki, wazonu czy gwiazdy.


Podstawa

Wymiana zwykłego oświetlenia na ledowe nie jest skomplikowana. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na podstawę zamiennika. Podstawa diod elektroluminescencyjnych występuje w postaci gwintu Edisona, podobnie jak w przypadku tradycyjnych żarówek. W sektorze LED znajdziemy identyfikatory gwintów E14, E27 lub E40. W naszym sklepie dostępne są również bardziej "nietypowe" rodzaje baz, na przykład w formie prętów i rurek.


Wartość lumenów i kelwinów

Dzięki nowoczesnej technologii LED możliwe stało się specyficzne realizowanie najdrobniejszych niuansów świetlnych. Ledy dostępne są w różnych odcieniach bieli; w zależności od tego, gdzie i w jakim celu ma być używana Twoja lampa, określasz temperaturę, czyli barwę światła. Jest to podane w Kelwinach. Im niższa wartość na opakowaniu Twojej lampy ledowej, tym cieplejszy kolor. Ciepła biel mieści się w przedziale od 2700 do 3300 Kelwinów, neutralna w przedziale od 3300 do 5300 Kelwinów, a oświetlenie o wartościach powyżej tego przedziału emitują jasne jak światło dzienne światło białe. Oprócz diod o białej barwie, w naszym sklepie internetowym oferujemy światła w wielu innych odcieniach.

Wartość lm oznacza lumen, czyli strumień świetlny, i mówi o tym, ile światła emituje dana lampa. W przypadku żarówki jasność określała podana moc, a w przypadku diod elektroluminescencyjnych są to lumeny.


Kąt wiązki światła

Kąt wiązki lamp LED mierzony jest w stopniach i dostarcza informacji o możliwej średnicy stożka świetlnego wytwarzanego przez lampę. Jeśli chcemy oświetlić tylko obraz, wybór pada na lampę o małym kącie wiązki. Do oświetlania całych pomieszczeń, na przykład za pomocą lampy sufitowej, zalecany jest większy kąt. W Conradzie znajdziesz lampy sufitowe LED w różnych kształtach i rozmiarach, a także w różnych zakresach lumenów i Kelwinów.


Funkcje specjalne

Niektóre lampy sufitowe LED i inne lampy z diodami świecącymi są wyposażone w różne dodatkowe funkcje. Są to na przykład zmiana koloru, efekt gwiazdy, a nawet zintegrowany czujnik dymu. Pod względem możliwości ściemniania, lampy diodowe w niczym nie ustępują swoim poprzednikom. Możesz więc błyskawicznie przyciemnić swoją lampę sufitową LED, aby spędzić relaksujący wieczór w subtelnym świetle.


Żywotność

Wielu producentów podaje wartość orientacyjną dla okresu użytkowania. Sprawdź i porównaj informacje, aby jak najdłużej cieszyć się wybraną lampą.Nasza rada: nowy design bez abażura 

W przypadku ledów wygląd odgrywa szczególną rolę. Nawet retrofity LED zaprojektowane specjalnie do łatwej wymiany standardowych żarówek są czymś godnym uwagi - w niektórych przypadkach nawet bez kloszy. Różnorodne dekoracyjne żarówki LED w minimalistycznym stylu, umiejętnie zainscenizowane, szybko zamieniają się w prawdziwe przyciągacze wzroku.FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące lamp LED

Czy lampa LED pasuje do gniazda tradycyjnych żarówek?

Tak, lampy LED występują w konwencjonalnych gniazdach, które znasz z żarówek.

Czy jasność diod LED jest porównywalna z jasnością zwykłych żarówek?

Tak, przy zakupie zwróć uwagę na specyfikacje jasności, barwę światła i, jeśli to konieczne, kąt wiązki, aby znaleźć lampę odpowiednią dla siebie. W ten sposób można korzystać z zalet diod elektroluminescencyjnych bez utraty jasności, do której przyzwyczaiły nas lampy żarowe.

Czy lampy z diodami świecącymi można bez problemu ściemniać?

Tylko diody LED specjalnie zaprojektowane do tego celu są ściemniane. Jeśli szukasz ściemnialnych ledów, powinieneś przy zakupie sprawdzić, czy źródło światła posiada tę funkcję.