bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Zasilacze na szynę DIN – zapewnij stabilne zasilanie

Do niezawodnego i stabilnego zasilania potrzebne są wydajne zasilacze. Wersje, które można umieścić na szynie DIN, zajmują szczególnie mało miejsca. W naszym poradniku poznasz cechy zasilaczy na szynę DIN oraz dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie.Czym jest zasilacz na szynę DIN?

Zasilacz na szynę DIN, jak każdy konwencjonalny model, zapewnia wydajne i stabilne zasilanie. Jak sama nazwa wskazuje, jest po prostu montowany do szyny DIN zgodnej z normą DIN EN 60715. To standard, który obowiązuje obecnie na całym świecie i jest stosowany prawie wszędzie w przemyśle. 

Szyny DIN mogą być wykonane ze stali, aluminium lub miedzi i zwykle występują w rozmiarach 35 x 15, 35 x 7,5 i 15 x 5 milimetrów. Stosowane w szafach sterowniczych, rozdzielczych i wielu innych systemach elektrycznych. W związku z tym wymiary zasilacza na szynę DIN są bardzo kompaktowe. Dostępne są modele o mocy wyjściowej od mniej niż 5 W do ponad 1000 W.

Oprócz zasilaczy, szyna DIN może pomieścić wiele innych urządzeń i komponentów elektronicznych, takich jak wyłączniki, przekaźniki lub nawet całe komputery przemysłowe w sposób pozwalający na zaoszczędzenie miejsca.

 Zalety zasilacza na szynę DIN

Rozdzielnie i szafy sterownicze wyposażone w szynę DIN spotkać obecnie można w prawie każdym zakładzie przemysłowym. Szyna DIN oferuje możliwość umieszczenia wielu urządzeń w sposób zapewniający oszczędność miejsca. Montaż jest wyjątkowo prosty, a okablowanie wszystkich urządzeń umieszczonych na szynie można wykonać w niewielkich odległościach. 

Ze względu na to, że zasilacz montowany na szynie DIN musi być wyjątkowo kompaktowy, charakteryzuje się wysoką sprawnością, aby nie wytwarzać niepotrzebnego ciepła. Niektóre rozwiązania umożliwiają również prostą regulację napięć wyjściowych. 

Zasilacze LED posiadają wskaźniki stanu, które na pierwszy rzut oka informują, czy urządzenie działa prawidłowo, czy też wystąpiła usterka. Układy elektroniczne w zasilaczach na szynę DIN zapewniają ochronę przeciwzwarciową i przeciążeniową.

 Zalety i wady transformatora i zasilacza impulsowego

Zasilacze można podzielić na transformatorowe i impulsowe. Pierwsze z nich odznaczają się znacznie prostszą konstrukcję i dlatego są stosunkowo łatwe w naprawie. Z drugiej strony jednostki te będą znacznie cięższe i większe. Ponadto zasilacz liniowy charakteryzuje się większym zużyciem energii. 

Natomiast zasilacze impulsowe są znacznie bardziej kompaktowe i lżejsze przy tej samej mocy. Jeśli chodzi o zużycie prądu, to pracują one znacznie wydajniej, co pozwala na zmniejszenie kosztów energii, a tym samym na oszczędności. Jednak zastosowany układ jest bardziej skomplikowany niż w przypadku transformatorowych, co utrudnia naprawę. Występuje również zwiększona wrażliwość na zakłócenia o wysokiej częstotliwości.

 Na co zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza na szynę DIN?

Przed zakupem zasilacza na szynę DIN należy określić wymaganą moc. Ponadto ważne są minimalne i maksymalne napięcia wejściowe oraz napięcia wyjściowe. Dotyczy to również maksymalnego prądu wyjściowego. Najwyższy możliwy stopień sprawności zapewnia niewielki wzrost temperatury i efektywne wykorzystanie dostarczonej energii. Należy również wziąć pod uwagę przestrzeń dostępną w rozdzielni lub szafie dystrybucyjnej i wybrać zasilacz o odpowiednich wymiarach.

Warunki w szafie również odgrywają ważną rolę: zasilacz zapewnia swoją pełną wydajność tylko do określonej temperatury. W przypadku przekroczenia granicznej wartości, konieczne jest obniżenie poziomu mocy. Oznacza to, że maksymalna moc, jaką można uzyskać, jest ograniczona. Dlatego należy ustalić najchłodniejsze miejsce w szafie sterowniczej i tam zamontować zasilacz. Jeśli mimo to wystąpią problemy termiczne, dobrym sposobem na obniżenie temperatury jest aktywna wentylacja szafy. 

W przypadku zasilacza na szynę DIN mamy do wyboru kable z różnymi rodzajami połączeń. Począwszy od zacisków wciskanych przymocowanych do obudowy, poprzez zaciski śrubowe, aż po listwy zaciskowe. Bardzo przydatnym rozwiązaniem, zwłaszcza w szafach gdzie znajduje się kilka zasilaczy, są modele z diodowym wskaźnikiem stanu, które pozwalają znacznie skrócić czas rozwiązywania problemów. W przypadku, gdy kilka zasilaczy ma pracować równolegle, przed zakupem warto upewnić się, że wybrany model obsługuje również tę funkcję.

 Nasza praktyczna rada: zabezpiecz zasilanie za pomocą UPS-a!

Czasami nawet stosunkowo niewielkie wahania napięcia mogą być przyczyną tego, że urządzenie elektryczne po prostu się wyłącza. Ponowne uruchomienie maszyn i urządzeń może w pewnych okolicznościach zająć dużo czasu. 

Takim awariom można przeciwdziałać stosując zasilacz bezprzerwowy (UPS). Odpowiednie urządzenia są również dostępne do montażu na szynie DIN.Najczęściej zadawane pytania dotyczące zasilaczy na szynę DIN

Czym jest przetwornica DC/DC? 

Przetwornica DC/DC może przekształcać napięcie stałe tak, że na wyjściu występuje wyższe, niższe lub odwrócone napięcie stałe.. 

 

Co oznacza funkcja boost w zasilaczach na szynę DIN?

Zasilacz wyposażony w funkcję boost, dostarcza znacznie większej mocy przez kilka sekund, nie powodując zwarcia. Taka sytuacja może mieć miejsce np. podczas uruchamiania silnika.