Porady

Zegary cyfrowe i analogowe do powieszenia na ścianie lub postawienia na biurku. Sprawdź również zegary DCF sterowane radiowo. Zegary o tradycyjnym lub bardziej nowoczesnym wzornictwie wzbogacą wygląd wnętrza domowego i biurowego. Sprawdź zegary cyfrowe i analogowe.

Zegary ścienne - dekoracyjne wyświetlacze czasu z wieloma funkcjami

Właściwe zarządzanie czasem w biurze jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Wiele pracowników biurowych ma kalendarz zapełniony po brzegi, a jedno spotkanie następuje po drugim. W takim wypadku do poprawnej organizacji pracy niezwykle ważne jest kontrolowanie czasu. Dlatego czytelne zegary ścienne, które pokazują godzinę z dokładnością do sekundy, są po prostu częścią wyposażenia nowoczesnego biura.

Pełnią funkcję nie tylko użytkową, ale również dekoracyjną. Nowoczesne zegary ścienne są wytwarzane z różnych materiałów, takich jak drewno, szkło czy metal. Ale ich design jest jednocześnie niezwykle uniwersalny, ponadczasowy i inspirujący.

Nic więc dziwnego, że nowy zegar, który docelowo miał zawisnąć w biurze, będzie też cudownie pasował do prywatnego salonu czy sypialni.

Wiele zegarów ściennych ma znacznie więcej funkcji niż tylko ładny wygląd i wskazywanie czasu. Z przyjemnością powiemy Ci wszystko, co musisz o nich wiedzieć.Jakie są rodzaje zegarów ściennych?

Jak większość zegarów, również te ścienne dzielą się na różne grupy. Różnica między nimi dotyczy zarówno w funkcjach, jak i wyglądzie czy układzie wyświetlacza.

Mechaniczny zegar ścienny

Mechaniczne mechanizmy w zegarach należą dziś do rzadkości. Przy tej technice trzeba albo nawinąć sprężyny, albo przesunąć ciężarki naciągowe do góry. Ze względu na te operacje ręczne, które wymagają regularności i systematyczności, taki sposób nakręcania nie mógł się zachować w nowoczesnych zegarach. Jedynie w tych tradycyjnych modelach „z kukułką” mechanizmy ręczne są nadal stosowane.


Zegar kwarcowy

Ten typ zegara posiada mały kryształ kwarcowy, który jest zintegrowany z oscylatorem elektrycznym. Oscylator to stopień drgający, który dzięki kwarcowi jest niezwykle stabilny i zawsze wibruje z tą samą częstotliwością. Ta jednolita częstotliwość oscylacji służy jako generator zegara układu. Dzięki temu zegar kwarcowy jest znacznie bardziej precyzyjny niż zegar mechaniczny. Zegary ścienne z kwarcem wymagają jednak sporadycznej regulacji.


Zegar radiowy

Ściśle mówiąc, zegary sterowane radiowo są również zegarami kwarcowymi, ponieważ także posiadają oscylator z kryształem kwarcowym. Dodatkowo ten typ zegara regularnie odbiera sygnał radiowy, który automatycznie ustawia prawidłowo godzinę. Dzięki temu ustawienie czasu nie wymaga ręcznej regulacji. Zmiana czasu jest również realizowana automatycznie.


Zegar analogowy

Analogowy zegar ścienny współpracuje z klasyczną tarczą i wskazówkami. Wskazówki te mogą być napędzane przez ruchy mechaniczne, kwarcowe lub sterowane radiowo. Ponieważ dla niektórych osób odgłos tykania jest bardziej irytujący niż kojący, istnieją również zegary ścienne z "pełzającymi" lub cichymi ruchami, które nie przeszkadzają podczas pracy w biurze lub w nocy w sypialni.


Zegar cyfrowy

Cyfrowy zegar ścienny wykorzystuje wyświetlacz elektroniczny zamiast tarczy ze wskazówkami. Wiele takich modeli pokazuje nie tylko godzinę, ale również dodatkowe informacje, takie jak data, dzień tygodnia czy temperatura.

Aby zapewnić możliwość długotrwałego zasilania przez baterie, stosuje się głównie energooszczędne monitory ciekłokrystaliczne (LC displays). Sporadycznie jednak do wyświetlaczy stosuje się również diody elektroluminescencyjne (LED). W tym przypadku zasilanie odbywa się za pomocą zasilacza sieciowego.

Cyfrowe zegary ścienne najczęściej oferowane są jako radiobudzikiNa co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Przy wyborze odpowiedniego zegara ściennego ważna jest zarówno sprytna technologia i nowoczesny design.

Wyposażenie techniczne

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest format wyświetlania. Może być on analogowy, cyfrowy lub nawet łączony. W przypadku klasycznego zegara analogowego trzeba również określić rodzaj mechanizmu.

Napęd kwarcowy ma sens w przypadku braku możliwości odbioru sygnału radiowego w planowanym miejscu instalacji.

Oprócz godziny, wiele zegarów cyfrowych wyświetla również inne informacje, takie jak dzień tygodnia i data lub temperatura. Powstaje więc pytanie, które dane są ważne, a które mniej lub zupełnie niepotrzebne.


Atrakcyjny wygląd

Po zdefiniowaniu wymagań technicznych, warto wybrać styl i projekt zegara.

Czy tarcza powinna mieć cyfry rzymskie, arabskie czy może w ogóle ich nie posiadać? Jak duży powinien być wyświetlacz? Czy wystarczy zegar średniej wielkości, czy jednak XXL?

Dużą rolę ogrywa również materiał: plastik, drewno, szkło, a może metal?

Wymagania dotyczące wielkości i wyglądu są wyłącznie kwestią gustu, istnieje więc szeroka gama możliwości, od stylu vintage po zegary o nowoczesnym designie.

Mają tego świadomość również producenci, dlatego oferują atrakcyjne i wysokiej jakości modele z wielu materiałów i w najróżniejszych wzorach.FAQ – najczęściej zadawane pytania

Gdzie zamontować zegar ścienny?

Jak sama nazwa wskazuje, zegar ścienny montowany jest na ścianie. Wybierz miejsce, które będzie łatwo widoczne dla wszystkich osób w pokoju. Jeśli wybrałeś zegar sterowany radiowo, koniecznie sprawdź, czy w planowanym położeniu instalacji będzie on prawidłowo odbierał sygnał.
 

Jak prawidłowo ustawić zegar?

W przypadku zegarów kwarcowych, czas musisz ustawić ręcznie. Zegary sterowane radiowo uzyskują swój czas z sygnału radiowego. Dokładne wymagania zależą od modelu; informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi zegara ściennego.

Czy zegar sterowany radiowo może być również ustawiany ręcznie?

W niektórych miejscach lub wewnątrz budynków ten typ zegara może nie odbierać prawidłowo sygnału i w konsekwencji wyświetlać nieprawidłowy czas. W przypadku większości tych modeli można jednak dokonać ręcznej synchronizacji po naciśnięciu przycisku, a nawet czasowo je wyłączyć.
 

Co sprawia, że zegary się psują lub nie działają poprawnie?

Jeśli zegar ścienny wyposażony jest w mechanizm kwarcowy, prawidłowe położenie wskazówek można regulować za pomocą pokrętła znajdującego się na obudowie. Jest to o wiele bardziej delikatna czynność dla zegara ściennego niż obracanie wskazówek bezpośrednio ręką. Jeśli zegar jest sterowany radiowo, sygnał mogą pogarszać metalowe przedmioty lub urządzenie elektryczne będące w pobliżu.
 

Dlaczego zegar radiowy nie zmienia automatycznie godziny?

Poza wadą techniczną, w większości przypadków powodem jest brak odbioru sygnału radiowego. Wtedy zegar radiowy pracuje tak, jak ten kwarcowy, a większość użytkowników nawet tego nie zauważa. Aby mieć jednak pewność, że zegar automatycznie dostosuje się do prawidłowego czasu, szczególnie po sezonowej zmianie, należy wybrać inne miejsce instalacji. W razie wątpliwości, wszelkie potrzebne wskazówki znajdują się w instrukcji.