bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Informacje na temat zestawów robotów
 

  • Typy robotów

  • Małe roboty przemysłowe

  • Roboty mobilne

  • Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie robota?

  • Nasza wskazówka: zestaw czy gotowy robot?

  • FAQ – najczęściej zadawane pytania

Typy robotów


W tym tekście nie mówimy o robotach podobnych do ludzkich czy masowych robotach przemysłowych, których zakup wymaga sześciocyfrowych, a nawet siedmiocyfrowych budżetów. Tekst poświęcony jest różnym rodzajom małych, autonomicznych robotów i zestawów robotów, które są przeznaczone do praktycznej pracy, nauki, a przede wszystkim są przystępne cenowo.

Małe roboty przemysłowe

Małe roboty przemysłowe to klasyka w zautomatyzowanej produkcji: sterowane za pomocą kilku osi i wyposażone w różne elementy, takie jak chwytaki lub narzędzia, mogą wykonywać w kółko jednorodne ruchy. Instrukcje otrzymują najczęściej za pomocą tak zwanego uczenia lub programowania alfanumerycznego. Teach-in oznacza, że robot jest wprowadzany w rodzaj „trybu nagrywania” i zapisywane są ręcznie ustawione pozycje. Trwa to do momentu zakończenia pożądanego cyklu pracy.

 

Małe roboty przemysłowe są zazwyczaj programowane za pomocą specjalnie opracowanych i łatwych do nauczenia się wysokopoziomowych języków, istnieją również wersje, które mogą być sterowane za pomocą języka programowania "C". Zaleta programowania: kod może być łatwo zmieniany i udokumentowany. Za pomocą zintegrowanego programatora USB można np. importować program.

Obie metody wymagają połączenia z komputerem. Podłączenie może odbywać się za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo przez WLAN lub Bluetooth.

Podobnie jak ich więksi odpowiednicy, małe roboty przemysłowe składają się zasadniczo z ramienia chwytaka sterowanego za pomocą kilku osi. Można na nim instalować różne elementy, również te, które pracują z podciśnieniem. Ułatwia to zasysanie i przesuwanie przedmiotów o gładkich powierzchniach. Nawet małe roboty przemysłowe muszą być instalowane w stałej pozycji podczas pracy. Tylko tak można w sposób ciągły i precyzyjny wykonywać zaprogramowane sekwencje ruchu.
 

Roboty mobilne


Oprócz typowych zabawkowych robotów, które potrafią czołgać się po blacie i wydawać dźwięki, istnieją też zaawansowane, a jednocześnie niedrogie roboty mobilne. Służą one np. do rutynowej kontroli kanałów kablowych lub jako małe urządzenie do transportu poziomego. To, co je łączy, to ich budowa i duża mobilność niezależna od zwykłego pilota. Aby sprostać różnorodnym zadaniom, mobilne roboty wymagają spełnienia trzech podstawowych wymagań technicznych: silników, czujników i „lokalnej inteligencji ". Ten ostatni warunek może być już wbudowany, ale zazwyczaj jest instalowany oddzielnie, za pomocą płyt rozwojowych, takich jak Arduino lub Raspberry Pi. Płytki  posiadają własny, swobodnie programowalny procesor, pamięć RAM i opcje podłączenia do zasilania oraz opcjonalnie wyświetlacz.


Najważniejsze interfejsy służą jednak do podłączenia czujników lub przycisków. Na przykład, możliwe jest zaprogramowanie mobilnego robota w taki sposób, aby zawsze był on sterowany za pomocą znajdującego się w ruchu źródła światła. Może on automatycznie podążać za znakiem na podłodze lub sygnałem dźwiękowym, poruszać się w przeciwnym kierunku po dotknięciu, a nawet nawiązywać kontakt z jego odpowiednikami. Wyobraźnia nie zna granic!

Oprócz mikrokontrolera do sterowania, roboty mobilne do zastosowań profesjonalnych muszą posiadać mocne i niezawodne silniki. Napęd łańcuchowy ugruntował swoją pozycję jako metoda przemieszczania. Zalety są oczywiste: ten rodzaj napędu jest znacznie bardziej uniwersalny niż napęd z czterema pojedynczymi kołami i umożliwia stosowanie koparek, ratraków lub skuterów śnieżnych prawie wszędzie. Jako alternatywa dla napędu łańcuchowego dostępna jest wersja sześciokołowa. Tutaj każde koło jest indywidualnie i szeroko sprężynujące oraz ma swój własny silnik elektryczny. Z reguły takie podwozia są sprzedawane bez dodatkowych akcesoriów i składają się wyłącznie z platformy napędowej, na której można zamontować różne czujniki i kontrolery.


Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie robota?


Najważniejsze pytania to oczywiście: co chcesz zrobić z własnym robotem? Czy powinien służyć jedynie jako obiekt demonstracyjny lub do nauki, czy też chciałbyś go produktywnie wykorzystać? W tym drugim przypadku pod uwagę brane są tylko dwa wyżej wymienione typy. Z jednej strony należy zagwarantować stabilność mechaniczną, a z drugiej strony ważną rolę odgrywa elastyczność w zakresie wyposażenia i programowania.


Nasza wskazówka: zestaw czy gotowy robot?

Wiele z oferowanych przez nas robotów jest dostępnych w formie zestawów, co oznacza, że poszczególne elementy muszą być najpierw zmontowane. Aby uniknąć rozczarowania, oprócz umiejętności manualnych wymagana jest podstawowa wiedza techniczna i znajomość elektroniki. Jeśli nie jesteś pewny czy sobie poradzisz z montażem zestawu robota, lepiej zostaw montaż zaufanemu pracownikowi. Alternatywnie, można wybrać gotowego robota, na przykład programowalne ramię chwytające, które jest gotowe do natychmiastowego użycia. Ten wariant jest odpowiedni dla osób początkujących.

Jeśli chcesz postawić swoje pierwsze kroki w robotyce i jesteś zainteresowany zestawem, w naszym sklepie znajdziecie duży wybór różnych wersji. W zależności od projektu, który realizujesz, dostępne są zestawy z różnymi modułami. Niektóre modele mogą być programowane za pomocą interfejsu USB, inne mogą być rozszerzone o specjalne wsparcie programistyczne, na przykład dla Arduino. Większość zestawów jest zasilana bateriami lub akumulatorami AAA.
 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy istnieją małe roboty przemysłowe, które mogą robić więcej niż tylko operować obiektami?

Tak, to prawda. Jest to proste, ponieważ ramię chwytaka jest zazwyczaj sterowane za pomocą dwóch lub więcej osi. To sterowanie osią można konwertować w niektórych modelach lub jest już zaprojektowane jako gotowe do użycia. Dostępny jest zestaw robota z ramieniem chwytającym, które można przymocować do modułu druku 3D lub przyrządu do pisania.

Interesuje mnie sześciokołowy robot mobilny. Czy są już gotowe tablice sterujące dostępne do zakupu?

W tym miejscu zalecany jest odpowiedni moduł sterujący. Zawiera wszystkie niezbędne komponenty do sterowania silnikami kół i czujnikami. Są to na przykład przełącznik dotykowy, adapter USB/radiowy, czujniki światła i podczerwieni oraz oprogramowanie do programowania elementów takich zestawów.