Sterowniki PLC Siemens - niezawodne elementy automatyki w środowisku przemysłowym

Moduły logiczne LOGO! i sterowniki PLC SIMATIC znacząco przyspieszają pracę poprzez jej całkowite zautomatyzowanie. Stosowane są  w maszynach o różnym stopniu zaawansowania konstrukcyjnego. Ciągle rozwijane i udoskonalane sterowniki marki Siemens wyznaczają trendy w automatyce przemysłowej.

Programowalne sterowniki logiczne to uniwersalne urządzenia mikroprocesorowe przeznaczone do sterowania pracą maszyn i procesów technologicznych. Sterowniki PLC są podstawową częścią składową każdego systemu sterowania.

Siemens PLC

Moduły logiczne Siemens LOGO! PLC

Siemens LOGO! to idealna seria do rozpoczęcia pracy z programowalnymi sterownikami PLC. Umożliwia sterowanie oświetleniem, systemami grzewczymi i klimatyzacyjnymi, a w przemyśle służy do budowy układów sterowania i automatyzacji maszyn. Urządzenia LOGO! 8 zmniejszają koszty związane z wykonaniem połączeń elektrycznych w porównaniu do tradycyjnych elementów sterowania budowanych na bazie przekaźników i styczników. Może być obsługiwany przy użyciu przycisków na obudowie lub za pomocą programu LOGO! Soft Comfort.  LOGO!7 oraz LOGO!6 są starszymi wersjami sterowników LOGO!8.

Sterowniki Siemens SIMATIC

Sterowniki SIMATIC to swobodnie programowalne układy sterowania przemysłowego PLC. Niezawodne do podstawowych aplikacji, jak i wtedy gdy aplikacje wymagają od sterowników funkcji dodatkowych np. sterowanie napędami, wizualizacji danych, realizacji zadań regulacji, zliczania, pozycjonowania,  zarządzania i transmisji danych. Szeroka oferta sterowników SIMATIC umożliwia dobór odpowiednich rozwiązań dla najbardziej różnorodnych aplikacji. Programy użytkownika budowane są w sposób jednolity i można je łatwo przenosić pomiędzy sterownikami SIMATIC o różnej wydajności.  

Zalety sterowników programowalnych Siemens SIMATIC:

  • Przeznaczone do wielu aplikacji przemysłowych
  • Modułowa konstrukcja CPU rozszerzalna o dodatkowe wejścia/wyjścia, moduły technologiczne i komunikacyjne
  • Nowoczesne programowanie
  • Zintegrowane funkcje technologiczne do regulacji, ważenia, identyfikacji, szybkiego liczenia
  • Komunikacja: wbudowany PROFINET i Modbus TCP-IP, procesory PROFIBUS
  • Zabezpieczenie danych: ochrona dostępu, kopiowania
  • Szybka diagnostyka dzięki komunikatom w TIA Portal, na wbudowanym Web serwerze, aplikacji SIMATIC oraz panelom HMI.

Nowoczesny system sterowników PLC

 Port Ethernet i komunikacja wstecznie kompatybilną

 8 modeli z możliwością dostosowania napięcia zasilania

 20 wejść cyfrowych, 8 wejść analogowych

Nowy wyświetlacz

 Czytelny wyświetlacz mogący pomieścić 6 linii po 16 znaków

 Możliwość wyboru koloru podświetlenia

Interfejs Ethernet

 Bez konieczności używania dodatkowych akcesoriów

 Możliwość komunikacji ze sterownikami SIMATIC S7 oraz innymi modułami LOGO!

 

Web serwer

 Możliwość monitorowania i sterowania modułami LOGO przez Wi-Fi

 Intuicyjna konfiguracja

 Możliwość wyboru opcji wyświetlania na ekranie wyświetlacza

SIMATIC S7-1200

Sterownik S7-1200 jest następcą popularnego sterownika S7-200, zaprojektowany z naciskiem na  optymalną komunikację z panelami operatorskich SIMATIC HMI zarówno pod względem przesyłania danych, jak i intuicyjności projektowania aplikacji. Oferuje rozbudowaną diagnostykę systemową, która w znaczny sposób zwiększa wydajność pracy. Sprawdzi się zarówno w prostych, jak i bardziej zaawansowanych aplikacjach. Rodzina kompaktowych sterowników S7-1200 składa się z jednostek o różnym stopniu wydajności: CPU 1211C, CPU 1212C, CPU 1214C, CPU 1215C, CPU 1217C oraz dwóch wersji fail-safe: CPU 1214FC i CPU 1215FC. W zależności od wymagań sterowniki mogą być rozszerzone maksymalnie o 3 moduły komunikacyjne (CM) i 8 modułów sygnałowych (SM) przy pomocy płytki sygnałowej.

Funkcje sterowników Siemens SIMATIC S7-1200

Sterowniki serii S7-1200 mają wbudowane funkcje technologiczne takie jak:

  • sterowanie napędami
  • regulacja PID
  • szybkie liczniki o częstotliwości do 1 MHz
  • obsługę analogowych wejść/wyjść.

Wyeliminowały one konieczność stosowania specjalnych modułów. Dzięki temu potrzebują mniejszej przestrzeni montażowej i znacznie ograniczają koszty. Obsługują technologię TRACE pozwalającą na cykliczne zapisywanie nawet 16 zmiennych. SIMATIC S7-1200 wyposażone są we wbudowane regulatory DIP do sterowania napędami poprzez sygnały ciągłe, regulatory krokowe, a także regulatory do sterowania procesami aktywnego grzania i chłodzenia. Dzięki funkcji autostrojenia regulatory samodzielnie dobierają optymalne parametry regulacji. Identyczne regulatory posiadają sterowniki S7-1500, dzięki czemu możliwe jest łatwe przenoszenie aplikacji między urządzeniami. Pozycjonowanie osi sprawia, że sterowanie silnikami krokowymi, serwomechanizmami oraz przetwornikami częstotliwości jest wyjątkowo proste przy wykorzystaniu interfejsów impulsowych, PROFINET/PROFIBUS i wejść analogowych. Wbudowane liczniki pozwalają na uzyskanie informacji o przemieszczeniach np. z enkoderów. 

Siemens SIMATIC - nowoczesne programowanie i komunikacja

Oprogramowanie SIMATIC STEP7 Basic umożliwia programowanie sterowników SIMATIC oraz paneli operatorskich. Struktura okien programu optymalnie wykorzystuje przestrzeń na tworzenie programu użytkownika. Proces projektowania jest maksymalnie usprawniony poprzez zintegrowanie oprogramowania STEP7 na platformie TIA Portal służącej do programowania i obsługi sterowników, paneli HMI oraz sieci. Zmienne pomiędzy projektami HMI i PLC można w sposób dowolny przemieszczać wraz z przypisanymi do nich właściwościami. Środowisko TIA Portal oferuje prostą nawigację, łatwe zrozumienie funkcji programowych i edycję.

Port komunikacyjny PPI został zamieniony na wbudowany port Ethernet z protokołem PROFINET, który wspiera liczne protokoły: TCP/IP, ISO on TCP oraz S7. Możliwe jest programowanie i konfigurowanie sterownika oraz włączenie go w sieć komunikacyjną z wykorzystaniem standardowych portów Ethernet. Sterowniki S7-1200 dostępne są w kilku wersjach jednostek centralnych z możliwością rozbudowy i z procesorami komunikacyjnymi dla sieci PROFIBUS-DP, MPI oraz ze swobodnie programowalnym FREEPORT.

Zintegrowane funkcje diagnostyczne Siemens SIMATIC

Zintegrowane funkcje bezpieczeństwa nie wymagają wywoływania i obsługi w programie użytkownika. Urządzenie bardzo szybko reaguje w momencie wykrycia awarii, a komunikaty diagnostyczne oraz informacje o błędach wyświetlane są w formie zwykłego tekstu w TIA Portal, na urządzeniu HMI i Web serwerze. Dodatkowo sterownik S7-1200 umożliwia diagnostykę  konkretnych kanałów, a ich stan sygnalizowany jest za pomocą diod LED.

SIMATIC S7-1500

Sterownik programowalny S7-1500 dostarcza znacznie większą wydajność w przetwarzaniu danych w porównaniu z innymi dostępnymi sterownikami SIMATIC. To także najszybszy sterownik dla automatyki, dzięki magistrali backplane niezwykle szybko komunikuje się z modułami rozszerzeń podłączonymi do jednostki centralnej znacząco zwiększając wydajność. Sterowniki SIMATIC S7-1500 mają budowę modułową i pozwalają na podłączenie do 32 modułów rozszerzeń. Mogą to być moduły technologiczne, moduły komunikacyjne lub też moduły IO.  Cechują się wysokim stopniem zaawansowania, ale dzięki wielu udogodnieniom  ich obsługa jest wyjątkowo przejrzysta. Wbudowany wyświetlacz zapewnia łatwy dostęp do funkcji  i informacji diagnostycznych w modułach centralnych i rozproszonych.

Cechy sterowników SIMATIC S7-1500

  • Moduły sygnałowe wyposażone są w standardowe złącze upraszczające ich podłączenie i okablowanie.
  • Zaprojektowane z nową magistralą komunikacyjną umożliwiającą przesyłanie sygnału pomiędzy modułami rozszerzeń w czasie poniżej 500 mikrosekund.
  • Każda jednostka centralna jest wyposażona w zintegrowany WEB server użytkownika, umożliwiający sterowanie procesem oraz serwer diagnostyczny.
  • Sterowanie systemami napędowymi możliwe jest zarówno poprzez wyjście analogowe, jak również poprzez sieć komunikacyjną PROFIBUS i PROFINET bez potrzeby stosowania dodatkowych modułów.
  • Posiadają trzy porty PROFINET w tym dwa porty z identycznymi adresami IP do komunikacji niskiego poziomu i jeden z indywidualnym adresem IP w celu integracji z siecią firmową PROFINET IRT.
  • Zintegrowane funkcje technologiczne: TRACE, Regulacja ID, funkcja Motion Control usprawniająca pozycjonowanie lub sterownie prędkością dla napędów SINAMICS G120.
  • Ściśle zintegrowane ze środowiskiem projektowym TIA Portal.

SIMATIC S7-300

Jest jednym z najbardziej popularnych sterowników programowalnych stosowanych do budowania zarówno automatycznych, jak i opartych o sieci komunikacyjne, rozproszonych układów sterowania.  Sterownik serii S7-300 upraszczają realizację złożonych zadań automatyki takich jak: regulacja, szybkie zliczanie oraz sterowanie napędami elektrycznymi. SIMATIC S7-300 umożliwia komunikację w sieciach: Ethernet, PROFINET, PROFIBUS, As-Interface. Programowany jest przy wykorzystaniu pakietu narzędziowego STEP 7, STEP 7 Lite lub STEP 7 Professional, który  pozwala na tworzenie konfiguracji sprzętowej, implementację algorytmu sterowania i uruchomienia systemu, diagnostykę i serwisowanie sterownika.

SIMATIC S7-400

Sterownik S7-400 charakteryzuje się największą wydajnością, dlatego może służyć do realizacji skomplikowanych funkcji sterowania. To urządzenie, które posiada wszystkie atuty poprzednich serii sterowników Siemens oraz dodatkowe, przydatne funkcje. Konstrukcja modułowa oraz brak ruchomych, zużywających się części mechanicznych sprawiają, że jest optymalnie dopasowany do automatyzacji dużych obiektów technologicznych. Poszczególne elementy systemu S7-400 montowane są w kasecie „rack” z wbudowaną magistralą backplane. Sterownik S7-400 zapewnia użytkownikom wygodną komunikację i programowanie takie jak w seria S7-300. Funkcja CiR (Configuration in Run) pozwala na uruchamianie i zmianę konfiguracji sprzętowej systemu sterowania podczas właściwej pracy instalacji. SIMATIC S7-400 gwarantują najwyższą niezawodność dzięki redundantnym rozwiązaniom systemu sterowania - każdy element systemu jest dublowany, dlatego systemy automatyki mogą sterować procesem produkcyjnym nawet w sytuacji awarii któregokolwiek z jego elementów. Kolejną ważną cechą tego sterownika jest możliwość pracy kilku procesorów CPU w obrębie jednego sterownika (Multi-computing). Każdy procesor ma przypisane swoje zadania.