Jaki zegar ścienny wybrać?

Zegary ścienne do niedawna pełniły tylko funkcję praktyczną, dziś dobrze wybrany model potrafi być interesującą ozdobą wnętrza. Szeroki wybór modeli do salonu, kuchni czy pokoju dziecięcego pozwala stworzyć ciekawą aranżację przestrzeni. Zegar ścienny to także niezbędny element wystroju każdego biura. Nie tylko ozdobi ścianę w sali konferencyjnej czy gabinecie, ale również pomoże nam kontrolować czas spotkania lub prezentacji.

Rodzaje zegarów

  • zegary mechaniczne

— wskazówkę porusza mechanizm kół zębatych, jako regulator chodu wykorzystuje wahadło lub balans.

  • zegary kwarcowe

— do odmierzania czasu zastosowany jest kryształ kwarcu, który pod wpływem prądu drga z określoną częstotliwością.

  • zegary elektroniczne (cyfrowe)

— wskazują czas na ekranie LCD, zliczają impulsy z generatora wzorcowego emitowane z określoną częstotliwością.

Zegar analogowy a cyfrowy

Zegary analogowe występujące w postaci tradycyjnej tarczy ze wskazówkami odmierzającymi kolejne sekundy, minuty i godziny, w obudowie aluminiowej, plastikowej, drewnianej, szklanej lub z innych tworzyw.

Mogą występować jako modele w stylu retro, jak i w oryginalnym, futurystycznym wzornictwie. Zegary cyfrowe podają większą liczbę informacji na wyświetlaczu. Posiadają mnóstwo dodatkowych funkcji, ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Są nimi np.:

  • wskazywanie temperatury,
  • wskazywanie wilgotności powietrza,
  • funkcja budzika i radiobudzika,
  • wskaźnik daty i dni tygodnia.

Zegar ścienny analogowy analogowy TFA 60-3010

Zegar sterowany radiowo (DCF)

Zarówno zegary analogowe, jak i cyfrowe mogą być sterowane za pomocą fal radiowych. Dzięki temu zmiana czasu na letni lub zimowy odbędzie się automatycznie, a nasz zegar będzie zawsze precyzyjnie wskazywał godzinę.

Zegary DCF cechują się podwyższoną dokładnością przez zastosowanie radiowego systemu nastawu DCF77. System DCF77 jest to sygnał radiowy z wzorcem czasu nadawany na paśmie fal długich na częstotliwości 77,5 kHz z miejscowości Mainflingen, około 25 km na południowy wschód od Frankfurtu nad Menem, w Niemczech. Sygnał ten jest stabilizowany za pomocą cezowego zegara atomowego znajdującego się w laboratoriach Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) w Brunszwiku. Nadajnik w Mainflingen nadaje z mocą 50 kW, dzięki czemu zasięg sygnału rozciąga się w promieniu do 2000 km od nadajnika i obejmuje swoim zasięgiem Europę Zachodnią i Środkową.

Zegar ścienny - jakie wzornictwo wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno modelu, który współgra z konkretnym stylem i wystrojem pomieszczenia. Odpowiednio dobrany zegar może doskonale uzupełnić aranżację i stać się wyjątkową ozdobą.

Zegar ścienny retro

Do wnętrz urządzonych klasycznie pasują zegary w tradycyjnym stylu. Najczęściej są to modele wykonane z drewna, a swoim wyglądem nawiązują do antyków. Do aranżacji w stylu retro idealnie pasuje zegar stylizowany na dworcowy lub zegary z wahadłem.

Zegar ścienny nowoczesny

Styl współczesny cechuje się nowoczesną prostotą lub zastosowaniem w modelach zegarów rozbudowanej palety funkcji. W nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzą się zegary o prostej konstrukcji i stonowanym wyglądzie, a także modele cyfrowe z dodatkowymi funkcjami np. wskazywaniem daty czy temperatury.

Zegar ścienny - design

Pomieszczenia urządzone w stylu industrialnym charakteryzują się minimalizmem oraz stonowaną kolorystyką, dlatego zegar ścienny powinien wyróżniać się niespotykaną formą, a nawet wręcz zaskakującym i niezwykle oryginalnym designem. Osoby ceniące wyszukany styl mogą pomyśleć o zegarze imitującym koła zębate lub modelu bez tarczy, z samymi wskazówkami. Głównym zadaniem designerskich zegarów nie jest odmierzanie czasu, a zdobienie wnętrz biur i salonów.


Polecane marki ściennych zegarów analogowych i cyfrowych:

Zegary ścienne Eurochron

Eurochron
 

Zegary ścienne Renkforce

Renkforce

 

Zegary ścienne TFA

TFA

Polecane produkty:

 

Polecane kategorie:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.

"