Lampy solarne - efektowne i ekonomiczne oświetlenie zewnętrzne

Systemy solarne to coraz częściej układy montowane w urządzeniach gospodarstwa domowego. Rozwój solarnych systemów zasilania spowodowany jest kilkoma faktami między innymi spadkiem kosztów wytworzenia układów ogniw fotowoltaicznych oraz poprawą sprawności. Drugim czynnikiem wpływającym na rozwój zasilania urządzeń przy pomocy ogniw fotowoltaicznych jest rozwój energooszczędnych technologii.

Lampy solarne LED

Przykładem może być tu technologia LED. Solarne lampy LED, które występują w różnych mocach i w zróżnicowanym odcieniu światła. Przykładem zastosowania lamp solarnych w praktyce jest wszelkiego rodzaju oświetlenie ogrodowe.

Zalety systemów solarnych

Lampy solarne mają wiele zalet, oto najważniejsze:

  • Bezpłatne zasilanie

Systemy solarne nie wymagają zasilania kosztowną energią elektryczną. Do zasilania tego typu lamp wykorzystywane są ogniwa solarne często sprzężone z akumulatorami dla lepszej efektywności.

  • Brak okablowania

Lampy solarne nie wymagają doprowadzenia zasilania sieciowego, są więc dobrym rozwiązaniem w miejscach gdzie doprowadzenie przewodów jest  szczególnie utrudnione lub niemożliwe.

  • Łatwość montażu

Lampy solarne są sprzedawane jako gotowe systemy bez potrzeby specjalistycznego podpięcia. Lampę taka wystarczy rozpakować i zainstalować w odpowiednim miejscu.

  • Ekologia

Energia elektryczna pozyskiwana z paneli słonecznych jest tzw. odnawialną energią elektryczną. Jest to istotny fakt dla osób dbających o środowisko. Stosując rozwiązania solarne, dbamy więc o nasze środowisko i oszczędzamy na rachunkach za energię elektryczną.

  • Estetyka

Dzięki pomysłowości producentów mamy dziś możliwość wyboru prawdziwych ozdób naszego ogrodu; zarówno małe lampki, jak i wysokie latarnie mogą stanowić doskonały i, co ważne, praktyczny element dekoracyjny,

  • Żywotność

Lampy solarne z uwagi na niskie zużycie energii elektrycznej wyposażone są zwykle w ledowe źródła światła. W związku z tym żywotność całych systemów zostaje znacznie wydłużona. Dzięki wbudowanym akumulatorom potrafią świecić do 12 godzin.

Rodzaje lamp solarnych

Na rynku dostępne jest szeroki wybór lamp solarnych. Można je podzielić na klika rodzajów. Podstawowym podziałem jest miejsce docelowego montażu. Możemy więc znaleźć:

Dodatkowe funkcje lamp

Solarne lampy często posiadają dodatkowe funkcje które rozszerzają ich możliwości.

Czujnik ruchu

 

Najczęściej lampy zintegrowane są z czujnikami ruchu umożliwiającymi automatyczne włączanie ich np. w celu oświetlenia ciągów komunikacyjnych.

 

Lampę solarną możemy wykorzystać także jako system wczesnego ostrzegania odstraszający niechcianych intruzów. Możliwe jest to właśnie dzięki wbudowanemu czujnikowi PIR. Reaguje on na występowanie obiektów o wyższej temperaturze niż obszar badany (np.jeśli człowiek znajduje się w jego obszarze) i powoduje włączenie lampy LED na ustawiony czas.

 

Czujnik zmierzchu

 

Innym typem czujników w jakie najczęściej wyposażone są lampy jest czujnik zmierzchowy. Umożliwia on włączanie lampy w zależności od stopnia oświetlenia.

 

 

Zastosowanie lamp solarnych

Przeglądając ofertę dostępnych na rynku lamp solarnych możemy znaleźć wiele rozwiązań, które z prosty sposób pozwolą zaaranżować otoczenie domu.

Małe lampki solarne

Najbardziej popularne są małe świetliki, które możemy wykorzystać do kreowania nastroju w naszych ogrodach.  

Podświetlanie nawierzchni

Zasilane bateriami słonecznymi mogą być także niezwykle efektowne podświetlenia sytuowane w nawierzchniach, np. w kostce brukowej. Oświetlenie takie pracuje za darmo, włączając się samodzielnie wraz z nastaniem zmroku. Wpływa na poprawę bezpieczeństwa na parkingach i traktach przydomowych.

Podświetlenie numerów domu

Rozwiązaniami solarnymi wpływającymi na poprawę komfortu są także podświetlenia reklam, szyldów czy numerów naszej parceli. Dzięki tym rozwiązaniom odnalezienie domu czy firmy w nocy jest łatwiejsze.

Lampa ta charakteryzuje się estetycznym designem. Wygodny montaż poprzez plastikową obudowę tylną oraz przód wykonany ze stali nierdzewnej. Sprawia że lampa stanowi element dekoracyjny każdego wejścia. Zestaw samoprzylepnych cyfr umożliwia indywidualny wybór odpowiedniego numeru. W ciągu dnia, wbudowane akumulatory ładowane są przez wysokiej jakości krystaliczny moduł solarny. W nocy 5 diod typu LED włącza się automatycznie i zapewnia bezcieniowe oświetlenie numeru domu. Aby zapewnić długotrwałe oświetlenie, nawet przy słabym promieniowaniu słonecznym, np. jesienią i zimą, intensywność oświetlenia jest redukowana automatycznie, gdy słabnie moc akumulatora.

Różnorodne wzory i kształty lamp

Producenci prześcigają się produkując lampy solarne o coraz bardziej finezyjnych wzorach. Możemy wybierać wśród lamp solarnych do zawieszenia, węży świetlnych, lamp zmieniających kolor, o kształtach takich jak kula, owal, kostka, drzewko, czy świeca. Dzięki temu lampy solarne stają się nie tylko przedmiotami użytkowymi ale również ozdobami i ciekawymi elementami w naszym posesji przyciągającymi oko.