Sterowanie ogrzewaniem - urzadzenia do kontroli temperatury w domu

Od czego zależy sterowanie ogrzewaniem?

Sterowanie instalacją grzewczą zależy od wielu czynników zewnętrznych: takich jak umiejscowienie ogrzewanego budynku, warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie wiatr i wewnętrznych, takich jak parametry instalacji grzewczej i ogrzewanego budynku. Parametrem wejściowym podczas dla regulacji jest: temperatura zewnętrzna przy regulacji opartej na pogodzie i temperatura wewnętrzna przy regulacji pokojowej. Parametrem wyjściowym jest zazwyczaj temperatura wody grzewczej na zasilaniu poszczególnych obiegów.

Obecnie na rynku występują dwa główne typów termostatów sterujących ogrzewaniem są to miedzy innymi:

 • Głowice grzejnikowe termostatyczne
 • Termostaty ścienne

Głowice termostatyczne

Głowica termostatyczna jest w miarę prostym elementem, działającym bez konieczności dostarczania energii z zewnątrz. Urządzenie tego typu jest montowane bezpośrednio na zaworze grzejnika. Nowoczesne głowice termostatyczne mają możliwość ustawienia odpowiednich scenariuszy czasowo-temperaturowych, jak i możliwość zdalnego sterowania przez Internet wykorzystując odpowiednie oprogramowanie. Zastosowanie głowic termostatycznych pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%, a dodatkowe funkcje, takie jak wykrywanie otwartego okna lub cotygodniowe czyszczenie zaworu wpływają na komfort użytkowania.

Są urządzeniami idealnymi w przypadku ogrzewania z sieci miejskiej. Dzięki prostemu montażowi mogą zostać zainstalowane na każdym grzejniku, również przy użyciu specjalnego adaptera do grzejnika. Dzięki głowicom możliwe staje się łatwe programowanie godzin aktywności grzejnika i oszczędność kosztów za ogrzewanie.

Ważnym elementem tego rozwiązania jest możliwość zastosowania głowic termostatycznych w starszych systemach grzewczych. Głowice termostatyczne są po prostu przykręcane do istniejącego zaworu, bez konieczności otwierania całego systemu grzewczego. Nawet fakt, że niektórzy producenci mają swój własny standard przyłącza zaworu pozwala na montaż termostatu. W takim przypadku wystarczy użyć odpowiedniego adaptera instalacyjnego. Jest to o tyle istotne ponieważ nie czeka nas kosztowne przebudowywanie instalacji grzewczej.

Termostaty

Jednym z rozwiązań, które można zastosować w celu sterowania instalacjami grzewczymi jest montaż odpowiednich termostatów. Dzięki nowoczesnym termostatom, możesz cieszyć się komfortową temperaturą oraz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Niezależnie od rodzaju ogrzewania i typu grzejników – na rynku znajdują się rozwiązania pomagające zapewnić komfortowy klimat w biurze lub w domu.

Termostat to element mechaniczny lub zbudowany na bazie układu elektronicznego, którego zadaniem jest utrzymanie ustawionej temperatury. Nowoczesne urządzenia tego typu poza utrzymywaniem zadanej temperatury w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu posiadają możliwość zaprogramowania odpowiednich okien czasowych. Rozwiązanie takie daje szerokie możliwości programowania temperatury w konkretnym czasie, a co za tym idzie poprawia komfort i oszczędza pieniądze.

Bazując na tej funkcji, możemy np. ustawić wyższą temperaturę zwłaszcza we wczesnych godzinach porannych lub po pracy, gdy istnieje potrzeba zwiększenia poziomu temperatury w domu. W pozostałych okresach temperatura może się zmniejszyć tak, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Najnowsza technologia termostatów jest dostosowana do ogrzewania podłogowego, konwektorowego, olejowego i gazowego, pomp obiegowych i pomp cieplnych oraz ogrzewania elektrycznego.

Na rynku występują obecnie dwa typy termostatów:

Termostat analogowy (mechaniczny)

– wykorzystujący w swej pracy fizyczne zjawisko rozszerzalności cieplnej dedykowanego medium. W urządzeniu takim wbudowany jest odpowiedni mieszek z substancją (gaz lub płyny) o znanej rozszerzalności cieplnej. Podczas pracy termostatu mieszek rozszerza się lub kurczy, zamykając lub otwierając zawór instalacji grzewczej lub wysyłając odpowiedni sygnał elektryczny.

Termostat elektroniczny

Drugim typem termostatów spotykanych na rynku są termostaty elektroniczne. Urządzenie takie posiada układ elektroniczny, który zbiera badane parametry np. temperaturę i w zależności od niej wysyła sygnału sterujący do układu wykonawczego (np. silnik elektrozaworu lub przekaźnik włączający zasilanie ogrzewania elektrycznego).

Termostat ścienny pokojowy

Jest urządzeniem pracującym na tej samej zasadzie jak głowice termostatyczne. Główną różnicą jest sposób montowania urządzenia. Termostat pokojowy montowany jest na ścianie w pomieszczeniu, w którym ma być sterowana temperatura. Termostaty pokojowe wyższej klasy umożliwiają regulatory z elektronicznym kompensatorem zmian temperatury zewnętrznej. Potocznie nazywane są one regulatorami pogodowymi lub regulatorami automatyką pogodową. Regulacja odbywa się na podstawie zaprogramowanej charakterystyki ogrzewania zwanej krzywą grzewczą. Krzywa ta określa zależność między temperaturą powietrza zewnętrznego a temperaturą wody wychodzącej z kotła. Do grzejników dostarczana jest więc woda o temperaturze odpowiedniej dla aktualnej temperatury zewnętrznej. Regulator można dodatkowo wyposażyć w czujnik temperatury wewnętrznej. Opcja ta umożliwia automatyczną korektę zaprogramowanej charakterystyki ogrzewania.

Sterowanie ogrzewaniem przez Internet - zdalny nadzór nad ogrzewaniem

Szczególne możliwości kontroli ogrzewania daje sterowanie ogrzewaniem przez Internet. Nowe technologie dają możliwość bezpośredniego dostepu do elementów systemu i kontroli poziomu temperatury we wszystkich zaprogramowanych pomieszczeniach z poziomu telefonu komórkowego lub tabletu, a także komputera z dostępem do internetu.

Dzięki bezprzewodowym systemom sterowania ogrzewaniem komunikujacym się drogą radiową, regulacja temperatury we wszystkich pomieszczeniach oraz kontrola wydatków za ogrzewanie stają się bardziej komfortowe.

Tego typu systemy sterowania ogrzewaniem przez Internet:

 • pozwalają na dobór indywidualnych programów ogrzewania dla różnych pomieszczeń;
 • nie wymagają konieczności prowadzenia kabli, komunikacja odbywa się bezprzewodowo;
 • umożliwiają sterowanie za pomocą wygodnych aplikacji na smartfona.

Systemy sterowania ogrzewaniem przez Internet dają komfort nastaw bez konieczności fizycznej obecności w danym pomieszczeniu, co sprawdza się w przypadku:
- wyjazdów na wczasy,
- wyjazdów służbowych,
- konieczności regulacji ustawień w przypadku awarii.

W pełni zautomatyzowany system zmniejsza wydatki na ogrzewanie, równocześnie zwiększając komfort domowników. Umożliwia zarządzanie ogrzewaniem domu przez Internet. Do sterowania systemem wystarczy smartfon lub komputer PC/Mac. Szyfrowana komunikacja mobilna następuje z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do sieci. System MAX! koordynuje pracę bezprzewodowych termostatów pokojowych, automatycznych głowic grzejnikowych oraz czujników otwarcia okna - w całym budynku lub w wybranych pomieszczeniach.

Elementem centralnym, zarządzającym wszystkimi elementami bezprzewodowego systemu sterowania ogrzewaniem, jest brama LAN lub centralka, która w prosty i szybki sposób konfiguruje komponenty systemu, zapisuje też indywidualne ustawienia urządzeń oraz ich parametry.

Dzięki aplikacjom mobilnym oraz dostępowi do systemu przez Internet użytkownik może w czasie rzeczywistym śledzić stan instalacji, zdalnie zmieniać ustawienia, wybierać dogodną temperaturę, co gwarantuje większą kontrolę kosztów eksploatacyjnych.

Zaawansowane systemy sterowania ogrzewaniem umożliwiają współpracę zróżnicowanych urządzeń w ramach jednej sieci i dzięki temu także tworzenie inteligentnych systemów kontroli budynkiem typu Smart Home.

Podstawową przewagą elektronicznego sterowania ogrzewaniem nad mechanicznym jest:

 • Większa dokładność sterowania
 • Mniejsza bezwładność termostatu
 • Możliwość zaprogramowania stref czasowych z określoną temperaturą
 • Możliwość podpięcia dodatkowych czujników (np. otwarcia okna)
 • Możliwość zdalnego sterowania układem poprzez odpowiednią aplikację
 • Sprzężenie układu z rozbudowanym układem automatyki domowej tzw. „Smart home”

Obecnie na rynku możliwy jest wybór między licznymi producentami i modelami. Conrad niezmiennie dostarcza profesjonalnej pomocy dla osób poszukujących urzadzeń do sterowania ogrzewaniem dzięki urzadzeniom sprawdzonych marek takich jak:

Polecane kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.