Termostat pokojowy - kontrola temperatury w Twoim domu

Nawet najprostsze systemy grzewcze do optymalnej pracy muszą posiadać element sterujący temperaturą. Do tego celu mogą zostać użyte różnego rodzaju termostaty.

Co to jest termostat pokojowy i jakie ma funkcje?

Termostat to urządzenie utrzymujące  ("-stat") zadaną temperaturę ("termo-") poprzez określone aktywne działanie na układ grzewczy. Termostat podczas swojej pracy porównuje aktualną temperaturę z temperaturą ustawioną i kompensuje ją poprzez odpowiednie działanie. Najpopularniejsze regulatory temperatury opierają się na najprostszej zasadzie włączania i wyłączania elementów grzejnych układu. Sterowanie tego typu sprawdza się w większości układów.

Przykładem tego typu regulatora są termostaty pokojowe. Termostaty pokojowe są popularnymi urządzeniami codziennego użytku w wielu gospodarstwach domowych. Urządzenia te regulują temperaturę w wygodny i nieskomplikowany sposób. Niewątpliwą zaletą zastosowania  termostatu pokojowego jest oszczędność kosztów ogrzewania oraz utrzymanie komfortu cieplnego w obsługiwanych pomieszczeniach.

Jakie są rodzaje termostatów?

Na rynku występuje kilka typów termostatów pokojowych różniących się sposobem działania, typem sterowania i instalacji. Najczęściej spotykanym rodzajem termostatów pokojowych są termostaty o sterowaniu mechanicznym lub elektronicznym.

Termostaty pokojowe mechaniczne

Ze względu na swoją budowę są  generalnie tańsze. Pracują, wykorzystując odpowiedni mieszek wypełniony dedykowanym medium. Podczas pracy mieszek w odpowiedzi na panującą temperaturę kurczy się lub rozszerza, generując w ten sposób sygnał do układu grzewczego (zamyka lub otwiera zawór).

Zalety:

  • Łatwa obsługa
  • Tanie

Wady:

  • Nieprogramawalne
  • Mniej wytrzymałe
  • Grzejniki muszą być włączane pojedynczo

Termostat pokojowy elektroniczny

Posiada układ elektroniczny mierzący temperaturę, który steruje małym silnikiem otwierającym lub zamykającym zawór.

Zalety:

  • Programawalne
  • Bardzo trwałe
  • Nieskomplikowane możliwości obsługi i oszczędności energii

Wady:

  • Bardziej skomplikowane w obsłudze
  • Drogie

 

Producenci oferują termostaty pokojowe programowalne i nieprogramowalne. Aby stosowane rozwiązanie było w pełni dostosowane do odpowiednich potrzeb, warto zainwestować w wersję programowalną.

Na rynku występują termostaty pokojowe wymagające poprowadzenia instalacji elektrycznej lub modele bezprzewodowe, działające na zasadzie nadajnik-odbiornik. Przewagą termostatów bezprzewodowych jest wszechstronna możliwość ustawień, jak i łatwa instalacja.

Kryteria wyboru termostatów pokojowych

Podczas zakupu termostatu, należy zwrócić uwagę na kilka czynników mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia kontrolującego temperaturę w warunkach domowych. Należy miec na uwadze również, czy jest on odpowiedni dla żądanego zastosowania. Istnieją specjalne termostaty do grzejników, klimatyzacji i systemów ogrzewania podłogowego.  Przyjrzyj się również innym informacjom dotyczącym regulatorów temperatury. Poznaj wszystkie kryteria doboru termostatów pokojowych!

Cykle przełączania

W odpowiednim programie dziennym temperatura jest regulowana w określonym czasie dnia. Na przykład, można zaprogramować grzanie do określonej temperatury. Termostaty programowalne są szczególnie przydatne w zimie. Możliwe jest również zaprogramowanie termostatu w taki sposób, by w kuchni lub łazience było ciepło wcześniej np. przed  pobudką. To samo dotyczy wieczorów, gdy wracasz do ciepłego mieszkania po pracy, bez potrzeby ogrzewania go przez cały dzień. Dostępne są również termostaty z programem tygodniowym. W ich przypadku temperatura może być indywidualnie dopasowana do każdego dnia. Jeśli w weekend domownicy śpią dłużej, jednostka włącza ogrzewanie kilka godzin później w sobotę i niedzielę. Dodatkowo, elektroniczny termostat jest generalnie bardziej trwały niż zwykły, mechaniczny termostat.

Zakres ustawień termostatu

Ważnym kryterium zakupu jest zakres ustawień. Większość termostatów posiada zakres ustawienia pomiędzy 10 a 30°C. Dostępne są również termostaty nawet z większym zakresem ustawień temperatury, np. pomiędzy 5 a 45°C. Takie urządzenia są jednak rzadko stosowane. Dobierając termostat pokojowy, należy pamiętać o dokładności  regulacji. Ewentualne odchylenie  w pomiarze nie powinno być większe niż +/- 1°C. Dobrej jakości regulatory umożliwiają regulację temperatury o 0,1°C.

W przypadku termostatu bezprzewodowego podczas instalacji należy pamiętać o odpowiedniej instalacji urządzenia. Należy upewnić się czy odległość nadajnika od odbiornika nie jest za duża i spełnia kryteria producenta oraz nasze wymagania. Warto wspomnieć iż niektóre regulatory posiadają znaczny zasięg wynoszący nawet kilka kondygnacji budynku.

Miejsce montażu

Termostaty pokojowe są montowane w różny sposób. Dostępne są urządzenia do zabudowy oraz montażu nadtynkowego, jak również wolnostojące modele. Niektóre termostaty są również montowane na szynie DIN. Najbardziej popularne i najczęściej używane są termostaty montowane natynkowo. Są relatywnie proste w montażu i komponują się ze ścianą.

Zasilanie

Regulatory temperatury mogą być zasilane na dwa sposoby, wykorzystując zasilanie sieciowe lub zasilanie bateryjne. Termostaty zasilane sieciowo są najczęściej używanymi regulatorami temperatury. Mają tę zaletę, że nie ma potrzeby regularnego kupowania i sprawdzania stanu baterii.

Wskazówka: Wybierając rodzaj zasilania termostatu należy pamiętać, iż każdorazowa konfiguracja urządzenia po przerwie w dostawie energii elektrycznej może być uciążliwa. Dlatego warto sprawdzić, czy oferowane urządzenie posiada  funkcję podtrzymania pamięci. Funkcja ta przy braku zasilania powoduje uruchomienie odpowiedniego programu po przywróceniu zasilania.

Sterowanie termostatów

Regulatory temperatur możemy obsługiwać za pomocą przycisków, pokrętła lub bardziej rozbudowane modele obsługiwane za pomocą  wyświetlacza. Praktyczny wyświetlacz LCD jest pomocny przy dokładnym odczytaniu temperatury i ustawieniu. Termostaty, które posiadają pokrętło do regulacji temperatury, są proste w obsłudze ale nie są precyzyjne. W większości modeli temperatura może być ustawiana tylko w odstępach dwóch lub pięciu stopni. Wyższe modele dają możliwość regulacji przy użyciu pilota, a nawet smartfona lub komputera z dostępem do Internetu.

Idea „inteligentnego domu” Smart Home wkracza również na rynek termostatów. Powoduje to wzrost popularności elektronicznych modeli regulatorów temperatury. Istnieje wiele modeli, które mogą być sterowane za pomocą smartfona. Podczas zimowego dnia, możliwe staje się wygodne włączenie ogrzewania np. podczas podróży samochodem lub pociągiem, a potem doświadczanie komfortu ciepła w mieszkaniu  po powrocie do domu. Elektroniczne termostaty są droższe, w szczególności jeśli mają rozbudowane funkcje. Jeśli preferujesz prosty termostat w rozsądnej cenie, możesz kupić prosty model bez sterowania zdalnego.

Zaawansowana technologia powinna iść w parze z intuicyjnością obsługi. Idealnym rozwiązaniem jest realizowanie inteligentnych opcji sterowania za pomocą kilku przycisków.

Zastosowanie

Nie każdy termostat pokojowy jest odpowiedni do wszystkich zastosowań. Istnieją urządzenia przeznaczone do ogrzewania podłogowego, klimatyzacji i standardowe regulatory ogrzewania. Należy więc zwrócić szczególną uwagę, czy wybrany termostat nadaje się do wybranych zastosowań.

Wykonanie termostatu

Większość termostatów jest dostępna w klasycznym kolorze białym. Ale dostępne są również modele w wariancie szarym. Termostaty tego typu idealnie wpasowują się do nowoczesnego wnętrza – mogą być nawet mylone ze stylowym budzikiem lub zegarem.

Producenci termostatów

Oferta producentów oferujących różnego rodzaju termostaty pokojowe jest bardzo szeroka jednymi z najbardziej renomowanych są:

Systemy sterowania ogrzewaniem

Termostaty pokojowe stają się coraz bardziej popularne w czasach nieograniczonych cyfrowych możliwości. Aplikacje Smart Home, które mogą być sterowane w podróży, stają się popularniejsze. Równie praktyczne są urządzenia w których temperatura może być indywidualnie ustawiana w programie tygodniowym. Ale dostępne są również proste, tanie termostaty do kontroli temperatury, dla tych, którzy nie chcą inwestować w zbyt drogie urządzenia. 

 

Polecane kategorie:

Polecane produkty:

Akcesoria opcjonalne:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.